EHX Stereo Memory Man with Hazarai (delay pedál)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dark Axel
Příspěvky: 8482
Registrován: 17.05.2006 12:22
Bydliště: Na východ od evropy
Kontaktovat uživatele:

EHX Stereo Memory Man with Hazarai (delay pedál)

Příspěvek od Dark Axel » 28.03.2010 14:51

Diskuze k této recenzi - diskuze-k-recenzim-f56/ehx-stereo-memor ... 20538.html____________


Název: Electro Harmonix Stereo Memory Man with Hazarai

Obrázek

Pořízeno Přelom srpna a září 2009, zakoupeno od Nera za 3000kč

Testováno na Laney VC30, George Dennis Mighty Mouse a kytaře Yamaha Pacifica 302S

Základní charakteristika

Stereo digitální delay s tap tempo, presety a looperem. Pedál má několik „zvukových“ módů, mezi kterými se lehce mění ovládání a možnosti nastavení. Jde o digitální delay, který si ani na nic jiného nehraje a proto s ním zvuk analogu opravdu nenahradíme, stejně tak postrádá i možnost oscilace a následného „blbnutí“ se zvukem za pomoci potenciometru nastavení zpoždění. Patří do nedávno zavedené řady XO efektů, které jsou výrazně menší, než staré klasické „trapezoidy“ od EHX. Napájet jej lze běžným 9V adaptérem typu boss, ovšem je k němu přibalen originální adaptér EHX.

Zpracování
Grafika je poměrně vkusná a pro mě určitě zajímavá, rozvržení ovládacích prvků je praktické a nikde nic nepřekáží. Nahoře najdeme 6 potenciometrů – Blend (míchání dry a wet signálu), Decay (funkce se mění, popíšu později), Filter (slouží k ovládání EQ dozvuků), Repeats (nastavují počet opakování), Delay (manuální nastavení zpoždění) a Hazarai (výběr módů a ovládání presetů). Pod nimi vpravo nalezneme interface pro přehled o módech a presetech. Dole pak najdeme dva spínače s LED – Tap/Record vlevo, u něj zelená, blikající LED a vpravo Bypass s červenou LED, svítící v případě sepnutí efektu.
Rád bych touto recenzí pomohl, a proto se trochu zastavím u jednotlivých módů a změn ovládání v nich.

Mód Echo je pojatý jako klasický delay s možností přimíchat si reverb. Nabízí tři submódy – 3 sec (max 3 sekundy zpoždění), 1 sec (1 sekunda) a 300ms+Mod (modulovaný delay, maximální manuální nastavení je 300ms, ale přes tap se můžeme dostat i k vyšším časům). Potenciometr Decay zde ovládá množství reverbu, který se k opakování přimíchá – osobně doporučuji držet ho v první polovině rozsahu - a v případě modulovaného delaye ovládá hloubku modulace. A aby toho nebylo málo – modulace se s časem dozvuku, tedy s otáčením potenciometru Delay, mění. V první polovině dráhy Delay jde o flanger, uprostřed chorus a při vyšších časech jakýsi zvláštní phase shifter.

Mód MultiTap může uživatele poměrně zmást. Submódy jsou zde 3 sec, 1 sec a 1 sec+Rev (1 sekunda zpoždění + po sešlápnutí tap/record spínače se začne signál opakovat pozpátku, dokud spínač opět nepustíme). Tento mód je rozhodně méně klasický, nabízí různé netradiční zvuky, hlavně díky funkci potenciometru Decay. Ten zde ovládá průběh opakování – v první polovině se opakování zeslabují, podle polohy se mění rychlost. Na dvanácti hodinách zůstávají všechny dozvuky stejně hlasité a délka opakování závisí jen na potenciometru „Repeats“, efekt tedy může díky vpodstatě neměnným dozvukům znít „digitálněji“. V druhé polovině dráhy se opakovaný signál postupně zesiluje. Další změnou je to, že díky výše zmíněné možnosti domíchat si v módu 1 sec+Rev opakování pozpátku se v tomto módu nedá nahrávat smyčka sešlápnutím a držením spínače Tap/Record.

Poslední mód se nazývá Déjá Vu a jsou v něm pouze submódy Reverse Delay a Loop. V submódu Reverse Delay ovládá Decay počet „hlasů“ reverzního delaye – zvuk se s přibývajícími hlasy velmi výrazně mění.
Looper je pak kapitola sama o sobě – Decay ovládá směr přehrávání smyčky (ano, i zde je možné vše obrátit), Repeats ovlivňují poměr hlasitostí jednotlivých smyček – na nule vždy nová smyčka přemaže tu starou, uprostřed bude nová trochu hlasitější, naplno budou všechny smyčky stejně nahlas. Potenciometrem delay můžeme smyčku zpomalit/zrychlit a tím podladit či nadladit o oktávu a následně nahrát signál, který bude po návratu na původní rychlost až o oktávu výše/níže – můžeme tedy např. simulovat baskytaru. Nevýhodou looperu je, že k nahrávání je třeba spínač Tap/Record držet, na druhou stranu je moc fajn, že lze nahrávat smyčku v téměř každém módu, který tato krabička nabízí.

Úplně dole najdeme indikaci zapnutého presetu v submódu, kde se zrovna nacházíme. Poté, co si navolíme pomocí poťáku Hazarai požadovaný mód a nastavíme zvuk, stlačením Hazarai na pár sekund si v každém módu můžeme uložit preset. Ten opět vyvoláme – tentokrát krátkým – stlačením Hazarai. Nevýhodou bohužel je, že potenciometr Hazarai nelze ovládat nohou, respektive lze, ale je to velmi nešikovné a navíc hrozí poškození.

Vím, že to zní dosti šíleně a právě proto to také vypisuji. Když jsem se totiž s efektem poprvé setkal, zmátla mě rozdílná reakce Decay v různých módech a efekt mi přišel zmatený a nevyužitelný. Stačí s ním ale chvíli v klidu posedět a vše si ohmatat, případně si pročíst velmi nápomocný manuál a vše je v pořádku . To bohužel nic nemění na tom, že je ovládání poměrně zmatené a efekt se jeví jako příliš složitý.

Zvuk
Jak jsem již psal – tento pedál je digitální a ať děláme, co chceme, klasický analogový zvuk z něj nedostaneme. Patří ovšem mezi nejlepší digitální delaye, které jsem kdy slyšel -zvuk není chladný a umělý, jak to můžeme slyšet u některých jiných konkurenčních pedálů. Výborné je, že díky potenciometru Filter si můžeme velmi výrazně pohrát s ekvalizací dozvuků a dále si potenciometrem Decay můžeme pohrát s různými speciálními vychytávkami – zvuk si tedy můžeme poměrně výrazně měnit k obrazu svému. Tím pedál nabývá na variabilitě. Navíc – když už se s pedálem seznámíme, můžeme pomocí různých triků dosáhnout dalších zvuků, které v manuálu jen tak nenajdeme – například si pomocí stažení potenciometru Delay v modulačním módu uděláme moc hezký flanger – hezčí, než který jsem vytáhl z plnohodnotného Flangeru Ibanez . Nebo třeba šikovnou prací s potenciometrem Decay v Reverse Delay módu můžeme vytvořit zvláštní atmosferický reverb. Možností je dosti. V každém případě ovšem zvuk zůstává velmi kvalitní.

Spolehlivost
Poslední dobou slyším negativní ohlasy na spolehlivost pedálů EHX – nikdy jsem problém neměl, ale chápu, že by se zde mohlo pokazit pár věcí – častou manipulací s potenciometrem Hazarai by se mohl tento ulomit, často namáhaný spínač Tap/Record by se mohl opotřebovat. Já zatím žádné problémy neměl. Krabička jako taková je velmi masivní, celokovová – té věřím.


Shrnutí
Zpočátku ovládání pedálu působí jako španělská vesnice, ale když do toho člověk pronikne, ukáže se SMMH jako výborný sluha. Má praktické rozměry, chytře rozmístěné ovládací prvky, skvěle sepsaný manuál, velmi šikovný looper, přehršel zvukových možností a zvuk profesionální kvality a to všechno dostaneme za velmi přátelskou cenu, na bazaru obvykle kolem 3000, nový cca 4000.

Kdyby mi efekt ukradli, koupil bych si ho znovu?
Tento pedál považuji za nejlepší delay, jaký jsem kdy měl tu čest zkusit a taky jako jeden z pro mě nejdůležitějších pedálů. Čili ano, určitě

Ukázky

kvůli velkému množství zvukových možností jsem se rozhodl nabídnout co nejširší průřez zvuky, které ze SMMH dostanu

1. Mód Echo, 3 sec, dlouhé repeats, reverb (Steven Wilson - Veneno Para Las Hadas)
http://www.box.net/shared/4bbz9r1dm8

2. Mód Echo, 1 sec, trocha reverbu - běžný delay (Buckethead - Whitewash)
http://www.box.net/shared/52tograu9b

3. Mód Echo, 300ms+Rev, flanger (impro)
http://www.box.net/shared/fo44cuxuus

4. Mód Echo, 300ms+Rev, modulovaný delay (Pink Floyd - Run Like Hell)
http://www.box.net/shared/1dvfslroqs

5. Mód MultiTap, 3 sec, Decay uprostřed, 4 repeats (impro)
http://www.box.net/shared/14yigxalle

6. Mód MultiTap, 1 sec, Decay cca 10h, hodně čistý digitální delay (Tool - RIght in two)
http://www.box.net/shared/ve2ofmys7f

7. Mód MutliTap, 1sec+Rev, Filtr hodně vpravo, nenápadný delay na dodání prostoru (impro)
http://www.box.net/shared/xg1kj5ppgz

8. Mód Déjá Vu, reverse delay, decay vlevo = 1 hlas (impro)
http://www.box.net/shared/0mdupfkl0q

9. Mód Déjá Vu, reverse delay, decay úplně vpravo = myslím 30 hlasů, atmosferický reverb (impro)
http://www.box.net/shared/0ctansnn95
Jazzmaster/Ibanez RB650 -> Trace Elliot, 15"

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“