Electronic Orange Vodka&Juice (kytarový overdrive)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
wikxzen
Rádce
Příspěvky: 3413
Registrován: 31.01.2007 8:12
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Electronic Orange Vodka&Juice (kytarový overdrive)

Příspěvek od wikxzen » 11.07.2010 10:49

Diskuze k této recenzi - recenze-vasi-vybavy-f61/electronic-oran ... ml#p439029___________


Firma: Electronic Orange

Model: Vodka&Juice
Obrázek

Pořízeno: říjen 2009, cena 2400,- Kč

Testováno na zesilovači Ampeg J-12T a Laney LC30, s kytarami Eastwood GP, Reverend Buckshot a Reverend Jetstream 390

Základní charakteristika (popis z webovské stránky výrobce)
"Kopie oblíbeného overdrive Screwdriver. Měkký a mimořádně dynamický overdrive, citlivý na sílu úderů do strun. Zdá se mi být lepší než TS-808. Tónová clona není typická clona typu "tlustě zahuhláno/tence jasno", ale přidává basy/výšky při zachování středů."

Zpracování
Krabička bytelné hliníkové konstrukce přijatelných rozměrů 12 x 9,5 x 3,5 cm a lehké váhy, zaujme třemi výraznými stylovými ovladači (Volume, Juice a Vodka) krémové barvy a na pohled velkým true bypass spínačem. Samolepka s lesklým laminem dává efektu nejen výrazný a stylově nezaměnitelný grafický vzhled, ale také zaručuje i jeho lepší odolnost vůči vnějším vlivům. Pod ovladačem Juice se nachází malé LED světélko. Na čelní straně se nachází vstup adaptérové zásuvky pro DC 9V. Na bočních stranách jsou vstup a výstup. Na spodní straně je krabička opatřena protiskluzovou gumovou pryží. Spodní kryt je připevněn čtyřmi šroubky. Uvnitř efektu se nachází 2 trimry - jeden pro regulaci celkového zkreslení a druhý k úpravě ostrosti tónu. Rovněž zde najdeme i patentky pro 9V baterii a samozřejmě "střeva" efektu. Spotřeba baterie je velmi nízká, teprve druhá v pořadí je nyní uvnitř.
Efekty Electronic Orange, vysoce ceněné pro své poctívé zpracování a instalaci komponentů vně, zaručí kytaristům nejen dostupnost a cenově přijatelnou věrnou kopii, ale i spolehlivý chod, který je v dnešní době náročnými muzikanty tvrdě vyžadován.

Zvuk
První, co vás napadne, když zaslechnete první své akordy linoucí se ze zesilovače, že je průběh tohoto overdrivu dynamický a transparentní. Jasná artikulace akordů, dvoj a troj hmatů i jednotlivých strun! Mnoho lidí vyžaduje od svých "pastiček", aby ctily charakter a přednosti každého zesilovače. Vodka&Juice to umí opravdu dobře! Tento univerzální efekt nám může sloužit jako: booster, jemný až střední overdrive, "nakopávač" jiného zkreslení na zesilovači a "fuzzoidní" uprděné zkreslení, anebo vždy něco mezitím. Docílení jedné z těchto variant je velmi snadné a rychlé. Ponechme ovladač Volume a rozebereme si zbylé dva - Juice a Vodka. Jejich vzájemná provázanost, která jasně definuje celkový zvukový výsledek, je dalším plusem tohoto modelu. Poťákem Juice nastavujeme úroveň zkreslení efektu. Na nulové pozici nabídne velmi jemně zabarvený zvukový výsledek. Do první půlky je zkreslení jasné, svěží a nenásilné. V druhé půlce dráhy je zkreslení tvrdší a ke konci až neurvalé. Čím více zkreslení do průběhu efektu přidáváme, tím vice se jeho "fuzzovitost" zvýrazňuje (v závislosti na nastavení ovladače Vodka). Jinak je zkreslení zvukově bohaté a pevné.
Ovladač Vodka reguluje poměr basů a výšek. V poloze na 12 hodinách je poměr basů a výšek neutrální. Jak je psáno v popisu na stránkách Electronic Orange, středy zůstávají zachované. Zvuk je konkrétní, čitelný a jeho dynamika zůstává stále vysoká. Je to jedna z velkých předností tohoto efektu. Díky tomu si můžete být jisti, že zvuk kytary i s humbucker snímači se vám bude líbit. A pokud preferujete kytary se single snímači, tak není problém Vodka&Juice tomu rychle přizpůsobit! Obecně je spolupráce efektu s kytarami velice dobrá. Potenciometrem hlasitosti na své kytaře můžete zvuk dobře pročistit, lze tedy s efektem pracovat mnohem účinněji než pouhým zapínáním a vypínáním. Řada kytaristů, zvyklá pracovat s potenciometrem hlasitosti na svých kytarách, tohle velmi ocení. Co také ovlivňuje celkový průběh efektu je vaše síla úhozu ruky. Vodka&Juice zkrátka velmi citlivě reaguje na změnu údernosti a pokaždé je jeho dojem výtečný.
Efekt má velmi slušnou hlasitostní rezervu ve výstupu, v kapele mezi dalšími nástroji se s ním rozhodně neztratite!

Spolehlivost
Od chvíle prvního seznámení se s efektem do dnešního dne nebyl žádný problém, ať už mechanický nebo zvukový, zaznamenán. V tomto ohledu naprostá spokojenost!

Shrnutí
Marně se snažím do dnešních dnů najít zápornou vlastnost Vodka&Juice a myslím si, že se mi to nepodaří. Máte-li rádi zvuk, který připomíná svým charakterem řadu dávných kytarových tónů z let šedesátých a sedmdesátých a který vám poskytne velké množství nejrůznějších variant v nastavení, přičemž je jeho ovládání jednoduché a prosté, cenově se pohybuje na velmi přijatelné úrovni a je to poctivá "boutique" záležitost, tak nezbývá než jej vám kytarovým hráčům doporučit. Osobně řadím tento efekt k opravdovým lahůdkám na poli zajímavých a kvalitních overdrivů velmi vysoko!

Kdyby mi efekt ukradli, koupil bych si ho znovu?
Ano, vzhledem k vyjímečnosti a nesnadné dostupnosti originálního Screwdriveru od Skreddyho, stojí za to jeho klon v podání Electronic Orange získat znovu.

Ukázky (mp3/320 kbps)
Orientační kytarové nahrávky byly pořízeny v obýváku za pomocí rekordéru Zoom H4n s jeho integrovaným párem mikrofonů. Kytara Reverend Buckshot je zapojená do zesilovače Ampeg J-12T. Mezi kytarou, efektem Vodka&Juice a zesilovačem se nenachází žádný jiný efekt, popř. jiná překážka. Preferována pozice single snímače u kobylky.

Rozsah tónové clony - Vodka
http://www.box.net/shared/tb7c7a0kvn

Rozsah zkreslení - Juice
http://www.box.net/shared/pmf3ybjk7l

Zvyšování hlasitosti na kytaře (do max.)
http://www.box.net/shared/ul7tpa7xsc

Krátká jednoduchá ukázka (berte s rezervou)
http://www.box.net/shared/vu2bn4m44q
G&L USA Comanche Custom 2015 • Ampeg J-12T JET II • Reprobox s Celestion G12-35XC LE

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“