Jak vybrat a koupit kytaru || Seznam threadů dle ceny kytary

Strat, Les Paul, Tele, SG, semiakustické, ...
Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Jak vybrat a koupit kytaru || Seznam threadů dle ceny kytary

Příspěvek od Nero » 23.12.2009 23:20

FAQ – JAK SI VYBRAT A KOUPIT TU SPRÁVNOU KYTARU

Tento článek vzniká jako návod pro začátečníky i méně jisté pokročilé kytaristy, aby jim usnadnil základní orientaci ve světě kytar a pomohl jim při výběru a koupi nástroje. Pokusím se v něm všeobecně probrat tuto tématiku a odpovědět tak na základní otázky, které si mnozí z vás kladou, kladli a klást budou. Nelze zde bohužel probrat vše dopodrobna, takže některé věci můžou být pojaty trochu zjednodušeně. Pokročilejší tímto žádám o prominutí tohoto faktu, zájemce o více informací odkazuji na hledání na fóru, protože zde toho bylo již hodně řečeno.

Pro přehlednost využiju dělení do "kapitol", čili jednotlivých příspěvků.
:arrow: Část první - Přípava
:arrow: Část druhá - Akustiku nebo elektriku? Co vše budu potřebovat?
:arrow: Část třetí - Jaký konkrétní typ akustické kytary?
:arrow: Část čtvrtá - Jaký konkrétní typ elektrické kytary?
:arrow: Část pátá - Na co dávat pozor při koupi?
:arrow: Část šestá - Doplňující thready
:arrow: Část sedmá - Seznam threadů o koupi elektrické kytary dle ceny
:arrow: Část osmá - Seznam threadů o koupi akustické kytary dle ceny


Jde sice o článek většího rozsahu, avšak doporučuji ho pročíst všem, kteří si v této oblasti neví rady, protože zde jsou rozebrány všechny podstatné informace. Pakliže by vám po přečtení článku něco nebylo jasné, ptejte se. Využijte též seznamů starších diskuzí, protože často tam můžete narazit na řešení vašeho problému.

Přeji příjemné čtení... :wink:
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Část první - Příprava

Příspěvek od Nero » 23.12.2009 23:21

:arrow: I. Kdy má vůbec smysl začínat s hraním?
Tato otázka je tady spíše jen „pro forma“, abychom se rozehřáli. Ano, určitě má. Jedno, jestli si myslíte, že máte důvod A, B nebo C, kvůli kterým podle vás nemá smysl začínat – je to nesmysl. Je jedno, kolik je vám let, jak máte nešikovné ruce, či jste zcela hluší. Hra na jakýkoli nástroj je jen o cviku, a pokud máte chuť, odhodlání a hlavně trpělivost hrát, tak potom vám nic nebrání


:arrow: II. Kolik peněz vlastně budu potřebovat?
Zde platí ono pověstné pravidlo, kterým bych opravdu doporučoval se řídit – „nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci“. Platí zde stejně jako všude jinde, že čím dražší věc, tím kvalitnější, alespoň většinou. To znamená, že pokud si to můžete dovolit, nemá smysl kupovat to nejlevnější, co se dá sehnat. Ono hraní na nekvalitní výbavu může člověka akorát pěkně odradit…

Na druhou stranu je zbytečné, aby si začátečník kupoval výbavu za desítky tisíc. Přece jen je zde otázka, jestli vás hraní bude bavit a nerozhodnete se za půl roku s tím seknout. (I když pak třeba právě drahá výbava může být motivem nepřestávat a překonat všechny strasti.) Takže optimálně – nekoupit si to nejlevnější, ani to nejdražší. Však každý z vás už bude mít rozum, aby si dokázal určit, kolik financí si může dovolit / chce investovat. Rozhodně po mě nechtějte, abych říkal kolik peněz stojí kvalitní nástroj – to opravdu nelze takhle všeobecně říct. Navíc je otázkou, jestli chcete hrát na akustickou či elektrickou kytaru, jaké veškeré příslušenství budete potřebovat atd.

Jistě je dobrým způsobem, jak nakupovat, podívat se na bazar – dají se tam najít často zajímavé věci s dobrou cenou, za stejné peníze je pak možné si koupit o třídu lepší nástroj. Je ale pravda, že při výběru nástroj je vždy nutné nástroj prozkoumat a pokud sami nedokážete poznat, jestli je nástroj v pořádku, chce si to vzít na pomoc někoho zkušenějšího, či se bazaru vyhnout a skončit u osvědčeného nového zboží. Ovšem i u něj platí, že se musí pečlivě vybírat a pochopitelně že čím levnější nástroj to je, tím pečlivěji se musí vybírat. Ale o tom, jak si vybírat a na co dávat pozor, až později.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Část druhá - Akustiku nebo elektriku? Co vše budu potřebovat

Příspěvek od Nero » 23.12.2009 23:23

:arrow: III. Akustiku nebo elektriku?
To je otázka, která nedá spát nejednomu začátečníkovi a pokud se na fóru zeptáte, každý vám doporučí něco jiného. Ten kdo začínal na akustice většinou akustiku, elektrikář zase elektriku. Každé má svoje plus a minus a nelze říct, co je na začátek lepší. Jistě ale platí to, že byste si měli vybrat to, co je vám bližší. Pokud hodláte hrát u táboráku či se prostě vidíte ve stylech, kde se více uplatní akustika, berte akustiku. Pokud naopak spíše pokukujete po elektrifikovaném nástroji a chcete dobývat pódia s monstrózními sestavami zesilovačů a reproboxů za zády, berte elektriku. Nemá smysl, abyste se pro začátek trápili s nástrojem, který pro vás není tak přitažlivý. Nutno podotknout to, že nejlepší je stejně mít oba nástroje a hrát na oba dva. Akustika i elektrika jsou nenahraditelné a to co umí jedna, vám ta druhá nedá.

Jestliže vás přece jen zajímá, co mají za výhody či nevýhody, tak se to má asi takto: akustika je dost pravděpodobně levnější záležitost, nemusíte u ní například řešit aparaturu. Když se naučíte hrát na akustice, tak s přechodem na elektriku nebudete mít žádný problém, protože na akustice se například hůř mačkají struny. U hraní na akustiku se naučíte pořádně chytat struny, protože na ní vše slyšíte a rozhodně nespadnete do situace, že si u na aparatuře dáte gain doprava a budete bušit do strun hlava nehlava a úplně zanedbáte techniku hraní, jak tomu často bývá u začátečníků elektrikářů. Z hlediska disciplíny hraní je to určitě lepší na učení.

Na elektrickou kytaru se vám jistě bude hrát ze začátku pohodlněji, používají se totiž měkčí struny, které nejsou tak tvrdé. U elektriky máte širší možnosti práce se zvukem, už jen kvůli tomu, že se nabízí zvuk čistý a zvuk zkreslený. Kopa kytaristů, kteří začínali akusticky, se k elektrice většinou nějak dostanou. Na druhou stranu, málo elektrikářů se pak dostane i k akustice, protože je odrazuje, jak špatně se jim hraje. Výhodou je ale třeba to, že je možné cvičit přes sluchátka či „nasucho“ bez zapojení do aparátu a nerušit tak okolí. Pro někoho může být i akustická kytara někdy až moc hlasitá.:arrow: IV. Co všechno budu potřebovat?

A) Akustické kytary
Pokud se rozhodnete zvolit akustiku, pak vám v zásadě stačí jen ona. Avšak je vhodné vzít i nějaké příslušenství – rozhodně se vyplatí vyměnit struny za nové (budou mít lepší zvuk a líp se vám na ně bude hrát), někteří z vás jistě budou preferovat trsátkovou hru před hrou prsty, velmi šikovnou záležitostí je ladička (která se dá ale samozřejmě obejít například softwarem, ale přece jen), při skladování či přenášení oceníte obal (gigbag či kufr pro náročnější), pokud plánujete hrát vestoje, tak se bude hodit řemen.

B) Elektrické kytary
Pokud vaše volba padne na elektriku, budete to mít o něco složitější. Zcela jistě budete potřebovat koupit kabel, kterým signál z kytary dostanete do aparátu či jiného zařízení, z kterého se bude linout zvuk. Znovu zde platí již zmíněné struny, trsátka, řemen, ladička, obal. U elektrické kytary samozřejmě musíte řešit i to, z čeho vlastně budete chtít slyšet zvuk. Nejběžnější je koupě nějakého aparátu, avšak to je zároveň asi nejdražší řešení. Jiné možnosti jsou například multiefekt se sluchátkovým výstupem nebo hraní přes PC s patřičnou HW a SW výbavou. Tato tematika je ale už za hranicí tohoto textu, takže ji zde dále nebudu rozvíjet, o tom třeba někde jinde.

Toto je asi tak to základní příslušenství, které se na hraní hodí. Co bych doporučil dále, je nějaké kytarová kosmetika. Čističe strun a hmatníku nejsou šikovnou záležitostí jen kvůli tomu, že se vám nástroj bude blyštět, ale i se vám pak bude lépe hrát.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Část třetí - Jaký konkrétní typ akustické kytary?

Příspěvek od Nero » 23.12.2009 23:26

:arrow: V. Jaký konkrétní typ kytary si vybrat?
A) Akustické kytary

A1) Typ nástroje
Primární je otázka typu nástroje, laicky řečeno jeho tvaru. U akustických kytar existuje spoustu variant, nicméně typy jako Ovation, Grand Auditorium nebo Parlor zde nemá moc smysl řešit, zacházeli bychom až moc do podrobností

První rozklíčování musí proběhnout už na úrovni toho, jestli chcete hrát na kytaru klasickou, takříkajíc španělku, nebo na „to ostatní“ – tomu se často říká westernové kytary, ale toto označení není zcela vhodné. Základní rozdíl, kterého si všimne každý začátečník, spočívá v tom, že španělka používá struny nylonové, „to ostatní“ struny kovové. Rozdíly jsou samozřejmě i v konstrukci, parametrech krku, velikosti těla atd., a samozřejmě hlavně ve zvuku.

Kdy si tedy vybrat španělku? Tu zvolíte v případě, že chcete hrát klasickou hudbu či hudbu jí podobnou, kde se využívá hlavně vybrnkávání prsty. Rozličné typy nástrojů odvozených od klasických kytar se používají ve folkové hudbě, jak již její idiomatický název „španělka“ vypovídá, tak například ve tradiční španělské hudbě. Kromě strun se španělky odlišují plochým hmatníkem a většinou delší menzurou.

Klasická kytara
Obrázek

Rádius hmatníku
Obrázek

Hledáte-li pak nástroj na hraní táborových písniček, skladeb popových, všelijakých rockových pecek, folku, blues či jiných stylů, pak pro vás bude asi lepší volbou vybrat si kytaru jiného typu, než je španělka. Konečně si více rozdělíme „to ostatní“ s kovovými strunami…

Základním typem je zde dreadnought, asi nejčastěji pořizovaná a nejuniverzálnější kytara, s kterou v podstatě nemůžete udělat chybu. Velmi oblíbená jsou i takzvaná jumba, která jsou větší a mají trochu jiný, mohutnější zvuk než dreadnoughty. Mezi další typy patří například OOO, Grand Concert, Grand Auditorium, Ovation (mají kulatou plastovou zadní stranu) a další, rozdíly ve zvuku či konstrukci jsou zde větší či menší, nicméně tyto typy se nenachází mezi těmi vyloženě nejlevnějšími a spíš se pohybují v kategoriích určených pro pokročilejší hráče, kteří vědí, co chtějí.

Dreadnought
Obrázek

Jumbo
Obrázek

Tvary těl akustických kytar
Obrázek

A2) Ostatní parametry
U akustických kytar je ta výhoda, že je zde výrazně méně faktorů, které je třeba při výběru řešit, než u kytar elektrických. Co je ale podstatné, jsou použité materiály – je nutné rozlišovat kytary laminované (luby i přední deska jsou z laminované desky), kytary polomasivní (luby laminované, přední deska masivní, zadní deska někdy masiv, někdy překližka) a kytary celomasivní (vše je z masivu). Platí to, že masiv hraje pochopitelně lépe, avšak zároveň je náročnější na údržbu. Pokud si to můžete dovolit, rozhodně doporučuji koupit kytaru polomasivní, je tam doopravdy poznat rozdíl. Pakliže jste ale vodáci nebo čundráci, tak bych na vašem místě spíš koupil kytaru překližkovou, protože je výrazně méně náchylná na změny v teplotě či vlhkosti, ale počítejte s tím, že obětujete zvuk.

Též je dobré podívat se na typ použitého dřeva. Asi je vám jasné, že toto je ta největší alchymie. Znovu nelze říct, co je ta nejlepší kombinace, protože každému zní dobře něco jiného. Pokud bychom ale měli zmínit nějaké ty nejčastěji užívané odrůdy, tak na přední desky se nejvíce užívá smrk (suverénně) a cedr, dále lze jmenovat například javor, na luby a zadní desky se nejvíce užívá asi mahagon a jeho odrůdy (znovu vcelku suverénně), palisandr či třešeň, v současnosti jsou v oblibě i různá exotická dřeva, která krom zvuku zaujmou u svým vzhledem. Zásadní vliv na zvuk zde má hlavně ona přední deska. Těžko zvuk popisovat slovy, znovu můžu radit to, že nejlepší je ozkoušet.

U akustických, zejména pak klasických kytar, se často dělí kytary na kytary 1/2, 3/4, 7/8 a 4/4 – to vypovídá o velikosti těla. 4/4 je standardní velikost, ostatní jsou pak menší. Toto má smysl hlavně pro menší děti, na něž by byla klasická kytara moc velká. U dospělých a teenagerů již není žádný důvod nevolit 4/4 kytaru.

Poslední otázkou, která ještě může být vznesena v oblasti akustických kytar, je jestli nepreferovat kytaru elektroakustickou. Elektrifikace nástroj zdražuje a kupovat ho, pokud si opravdu nejste jisti, že ho využijete, je zbytečné. Není moc hezké hrát doma na kytaru a slyšet ji akusticky i někde z aparátu elektricky, tento způsob zesílení je opravdu vhodný do kapel či na vystoupení. Výjimkou je ale to, že signálový výstup umožňuje nahrávání. Zvažte sami, jestli to je pro vás přínosem a jestli se to za ty peníze vyplatí.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Část čtvrtá - Jaký konkrétní typ elektrické kytary?

Příspěvek od Nero » 23.12.2009 23:38

B) Elektrické kytary
U těchto nástrojů je situace mnohem složitější, musí se totiž sledovat mnohem více parametrů – typ těla, použité dřevo a konstrukce, osazení snímači, hardwarová výbava. Navíc i rozmanitost jednotlivých modelů je výrazně větší. Jako příprava před dalším čtením by vám možná pomohlo se podívat, na jaké nástroje hrají vaši oblíbení kytaristé. Uděláte si více představu o tom, co je k čemu dobré a co tedy bude dobré i pro vás.


B1) Typ nástroje
Za těch několik dekád, co se vyrábí elektrické kytary, vzniklo mnoho různých typů kytar, některé se uchytily více, některé méně. Některé jsou vhodnější na nějaké styly, další na jiné, ale většina z nich je dosti univerzální. Neplatí zde, že by určitý typ elektrické kytary byl dobrý jen na něco a na nic jiného se nedal použít. Každý typ má ale poměrně specifický tón, který je dán jeho konstrukcí.

Telecaster – vznikl roku 1951 jako dvousnímačová verze Fenderova modelu Esquiere a šlo o první kytaru s plným tělem, která se začala vyrábět opravdu masově. Nejčastěji je osazen snímači v konfiguraci SS, případně SH, objevují se samozřejmě i verze HH a další. Krk je šroubovaný. Tento typ je velmi oblíben v country, popu či punku, znovu se ale objevuje i v jiných stylech. Zvukově typický je pro něj takzvaný „twang“ a posazení spíše do výšek.

Obrázek

Stratocaster – asi nejznámější podoba elektrické kytary, vznikl roku 1953 v dílnách Leo Fendera, jako první kytara na světě nabízela plné tělo s dvojitým výřezem a další vychytávky jako tremolo či 5 polohový přepínač snímačů. Stratocaster je spjat s osazením 3 snímači, a to buď v konfiguraci SSS či HSS, kdy humbucker je u kobylky. Krk je šroubovaný. Typické jsou tři potenciometry, jeden pro hlasitost a dvě tónové clony. Jde o velmi univerzální nástroj, který se dá nalézt v opravdu širokém spektru hudebních stylů, od blues v podstatě až po metal, i když samozřejmě je stavěn spíše na ne tak tvrdé styly, časté je užití právě například v blues, popu, rocku, punku. Zvukově se pohybuje spíše do výšek.

Obrázek

Les Paul – aneb LP, na trh byl uveden roku 1952 firmou Gibson a pojmenován je po svém designéru Lesu Paulovi. Znovu velmi univerzální nástroj, který naleznete snad v jakémkoli hudebním stylu od blues po metal, tedy i v tvrdých odnožích hudby. Je velmi oblíben, a to hlavně díky použití dvou humbuckerů. Jejich ovládání většinou tvoří potenciometry hlasitosti a tónové clony zvlášť pro každý snímač. Znám je svým kulatým hutným zvukem daným mohutným tělem a lepeným krkem.

Obrázek

SG – alias Solid Guitar, další legendární model firmy Gibson, který byl tentokráte představen roku 1961. Znovu je osazen dvěma snímači typu humbucker, krk je též lepený, tělo je užší, jeho zvuk je ale ukřičenější a agresivnější. Oblíben je hlavně mezi rockery, i když se dá najít i v jiných hudebních žánrech.

Obrázek

Superstrat
– v současnosti jedna z nejoblíbenějších podob elektrických kytar, která nabízí různé podoby, jež ale všechny vychází z modelu stratocaster. Oproti němu jsou ale určeny zejména na tvrdší hudbu, mají modernější design, jiné zvukové vlastnosti a odlišný hardware. Přestože jejich určení je spíše na tvrdší hudbu, jde o nástroje velmi univerzální a často je najdete v rukou kytarových virtuozů. Tyto kytary jsou typické například pro značky jako Ibanez, Jackson či ESP, mezi největší legendy patří třeba řada RG od Ibanez.

Obrázek

PRS – všechny kytary tohoto typu jsou vlastně kopiemi kytar značky Paul Reed Smith. Tyto nástroje patří mezi velmi všestranné, často se říká, že jsou na půl cesty mezi stratocasterem a les paulem. Byť Paul Reed Smith nabízí širší nabídku modelů, kytarou typu PRS se předpokládá nástroj s dvěma humbuckery a tělem s dvojitým výřezem.

Obrázek

Kytary lubové – tyto kytary jsou vlastně prvními elektrickými kytarami, které vznikly, a to elektrifikací kytar akustických a úpravou jejich těla. Jde tedy o nástroje s dutým tělem, dle čehož taky znějí, krky jsou většinou lepené. Oblíbené jsou hlavně mezi jazzmany, ale užívají se i v jiných stylech.

Obrázek

Kytary pololubové – často se udává, že pololubovky jsou lubovky, které jsou jen nižší. To ale není přesná informace, protože skutečný rozdíl mezi lubovou a pololubovou kytarou spočívá v zabudování masivního centrálního bloku dřeva. To se samozřejmě projevuje na zvukovém projevu, avšak hlavní důvod jeho použití je potlačení zpětné vazby, na kterou jsou lubové kytary velmi náchylné. Tento kytar je zase používán v poměrně širokém spektru hudebních stylů.

Obrázek

Kytary vícestrunné a barytonové – mezi jednotlivými kytarami existují i modely s více strunami. Mezi elektrikami se dá hovořit krom kytar dvanáctistrunných i o kytarách sedmistrunných, osmistrunných či dokonce desetistrunných, což je již docela rarita. Nejběžněji se setkáte s kytarami, co mají 7 strun, a ty od klasických šestistrunných odlišuje nejhlubší struna laděná na H. Též existují kytary barytonové, které jsou též laděny od H, ale mají „jen“ šest strun. U nich je ale prodloužena menzura, tedy délka strun.

Obrázek

Existuje samozřejmě i mnoho dalších typů kytar, jmenujme například Fenderovy Mustangy, Jaguary či Jazzmastery, Gibsonovy Firebirdy, Explorery nebo Flying V, naleznete i různé modely od rozličných výrobců, které ani není možné nikterak zaškatulkovat. Většinou se pak používá označení „offsetové kytary“, čili kytary s nesymetrickým tělem.

B2) Konstrukce a použitá dřeva
Nejdříve o konstrukci všeobecně. I elektrické kytary se dají rozdělit na laminované a masivní, problém je ale v tom, že někteří výrobci u levnějších modelů schválně zamlčují, zda je tělo nástroje masivní či překližkové. Bohužel na pohled to není zrovna znatelně rozpoznat. Samozřejmě platí to, že masiv je výrazně lepší.

Pokud jde o samotný způsob konstrukce elektrické kytary, tak ta se sestává s těla, ve kterém jsou zabudovány snímače a elektronika, a k němu je přidělán krk. Tělo se může skládat z jednoho typu dřeva, nebo se kombinují dva typy – na samotné tělo se přilepí deska, takzvaný top. Kombinace dvou dřev pak zapříčiňuje jiné akustické vlastnosti kytary plus působí efektně z hlediska designu. Krk může být z jednoho či více typů dřeva (většinou dvou), z jednoho či více kusů (třeba i 7). K tělu může přichytit třemi způsoby – přišroubovat, přilepit či se udělá jako průchozí. U prvních dvou způsobů se v těle vyfrézuje lože, do kterého je krk vložen a následně buď přilepen, či přišroubován. Průchozí krk prochází opravdu skrz celé tělo, to je totiž rozděleno na dvě části, křídla, která jsou ke krku z každé strany přilepena.

Šroubovaný krk
Obrázek

Lepený krk
Obrázek

Krk skrze tělo
Obrázek

Velmi časté jsou diskuze o tom, jaký typ uchycení krku je nejlepší. Odpověď zní – ani jedna. Každá má specifický feeling a zvuk a svoje plusy a mínusy. Běžná je fáma, že průchozí krk má nejdelší sustain a šroubovaný nejkratší, nicméně není to zcela přesné, navíc zase záleží na spoustě dalších faktorů (například uchycení strun). Dá se říct, že průchozí krk má opravdu o něco lepší sustain, ale rozdíl mezi šroubovaným a lepeným je zanedbatelný, či zde spíše žádný není. Pokud je krk přichycen kvalitně, nesejde na tom, jaký systém je použit. Na druhou stranu je třeba přiznat, že u levných kytar převládají krky šroubované, i kterých je uchycení pěkně odfláklé. Nicméně zkušenější kytarista si umí poradit a napravit to.

Na elektrické kytary se také používá velké množství odlišných dřev. Na těla jsou oblíbené například olše či jasan (např. stratocastery, dřevo spíše do výšek), mahagon (např. LP, SG, PRS, superstraty, dřevo do nižších středů a basů), bahenní jasan (např. superstraty, dřevo do basů a výšek), lípa (např. superstraty, znovu hlavně do basů) a další. Na topy se nejčastěji používá javor, ať už obyčejný fládrovaný nebo obláčkový (např. LP, PRS, superstraty, v kombinaci s mahagonem a podobnými dřevy projasňuje zvuk – přidává výšky). Krky se nejčastěji používají javorové, mahagonové, kombinace javoru a ořechu a další. U kvalitního nástroje se každá jeho část podílí na zvuku, takže i tyto záležitosti mají vliv.

Na závěr této části bych se zmínil o tom, že každá kytara má trochu jiné parametry. Ty nejsou dány jen tvarem těla, ale i dalšími drobnostmi. V zásadě jde o menzuru (tj. délka aktivně se chvějící struny, nejčastěji se používá 628, 635 či 648 mm, čím je delší, tím je struna napjatější, tvrdší a lépe se tak třeba pracuje s podladěním), profil krku (Fender udává označení podle písmen, Gibson podle roků výroby, ostatní pomocí slov, krk může být tlustý a kulatý, nebo tenký a plochý, každému sedne do ruky něco jiného) a pak parametry jako šířka nultého pražce nebo rádius hmatníku, které ale netřeba více rozebírat.

Profily krků
Obrázek

Obrázek

Rádius hmatníku
Obrázek

B3) Snímače
Zde si dovolím odkázat se na svůj starší článek o snímačích, kde si o nich můžete přečíst to základní a i něco navíc.

snimace-hardware-prislusenstvi-udrzba/t ... t7031.html

U elektrických kytar v zásadě ale řešíme dilema, jestli single coil, nebo humbucker, případně v jaké konfiguraci. Nelze říct, co je správně, a co špatně. Každý snímač má svůj zvuk a nelze tím druhým nahradit. Obecně lze ale říct, že pokud plánujete hrát s vyšším zkreslením, humbucker se vám bude hodit. Pozor ale – fáma, že se single coilem je zkreslení na nic, je nesmysl. Zvuk single coilu zní na zkreslení velmi zajímavě, ale přece jen v určitých mezích.

Další často řešenou otázkou je, zda-li klasické pasivní, nebo aktivní snímače. Jejich odlišnost je stručně popsána ve výše zmíněném článku, teď spíše prakticky – aktivní snímače mají silnější signál, z toho důvodu je signál méně náchylný vůči nežádoucím změnám a různým ruchům, též snadněji vybudí zesilovač a vypomůže tak k silnějšímu zkreslení (znatelné hlavně u lampových aparatur). Proto jde o systém, který je využíván zejména v tvrdších hudebních stylech, kde se klade důraz na zkreslený zvuk. Daní je ovšem jakási zvuková neutrálnost, sterilita či nebarevnost v porovnání s pasivními snímači. Zde znovu platí, že jde o věc silně subjektivní a rozhodně nelze říct, co je pro koho lepší.

Poslední zmínka o dělení snímačů. Setkáte se s označeními „stock“ nebo „designed“. Stock jsou snímače, které jsou ty nejobyčejnější většinou méně kvalitní, osazované na kytary v továrně, jejich výrobci jsou přímo výrobci kytar. Designed snímače jsou snímače takové, které se vyrábí dle podkladů známé firmy vyrábějící snímače, ale v továrnách výrobce kytar. To znamená, že třeba Seymour Duncan Designed jsou snímače vyráběné podle návodu SD, ale v továrně například Ibanez, Jackson, ESP-LTD, Cort či jiné. Tyto snímače nedosahují kvalit snímačů originálních, ale většinou jsou lepší než stock snímače.

B4) Hardware
V tomto okamžiku asi nemá smysl se pozastavovat nad kvalitami ladících mechanik či materiálem nultého pražce a podobných detailech. Pokročilý se vyzná, začátečník podle toho vybírat tolik nebude a pokud by chtěl, tak si najde víc informací na fóru. Zastavil bych se nad jinými prvky.

První z nich probereme rychleji – jde o počet pražců a jejich typ, což je vlastně určení tloušťky pražcového drátu. Na elektrické kytaře nejčastěji naleznete 21, 22 nebo 24 pražců. 24 odpovídá tomu, že na jedné struně máte kompletně tóny dvou oktáv, u 22 je tedy o tón méně, u 21 o 3 půltóny. Neplatí ale, že čím víc pražců, tím lepší kytara. Je ale pravda, že sólující hráči často využijí kompletní dvouoktávový krk, nicméně pokud jsou šikovní, dokážou se bez nějakého toho půltónu obejít. Pražcový drát se nejčastěji dělí do kategorií Small, Medium, Large / Jumbo, Extra Jumbo. Znovu neplatí to, že čím větší, tím lepší, zde obzvlášť nutno počítat se zcela subjektivním pocitem z hraní, každému sedne něco jiného. Nejčastěji se používají Medium pražce (třeba většina stratocasterů nebo telecasterů), či pražce Jumbo / Extra Jumbo (kupříkladu LP, superstraty, PRS), Small se někdy označují jako Vintage Style a používají se opravdu na vintage kytarách.

Rozměry pražců
Obrázek

Druhou, a to poměrně důležitou otázkou, je systém uchycení strun. To je na jedné straně jasné – na hlavici jsou ladící mechaniky. Na druhé straně můžeme ale nalézt pestřejší paletu hardware. Struny můžeme uchytit přes pevnou kobylku, či v tremolu (což není fakticky přesný název, mělo by se používat slovo vibrato). U kobylky jsou struny prostě uchyceny a nelze s nimi dále nic vymýšlet. Existují samozřejmě různé způsoby uchycení strun – buď přímo v kobylce, nebo ve stoptailu, případně skrze tělo.

Struník
Obrázek

Uchycení v kobylce
Obrázek

Struny skrze tělo
Obrázek

U uchycení v tremolu lze více pracovat s tónem, protože tremolem lze hýbat a tak měnit výšku tónu. Tremola lze rozdělit na tremola jednozvratná (například Stratocaster či některé superstraty, tón lze jen podladit), či dvojzvratná (například některé superstraty, tón lze podladit i nadladit). Dají se nalézt různé systémy tremol, od vintage Bigsby vibrata umožňující jen velmi lehké vibrato až po moderní Floyd Rose tremola, nimiž není problém s tónem hýbnout o tercii či kvartu.

Vintage tremolo - jednozvratné (Fender)
Obrázek

Bigsby vibrato
Obrázek

Dvojzvratné tremolo (Floyd Rose)


Systémy uchycení strun nejsou podstatné jen proto, co s nimi lze dělat či jak mění parametry zvuku (pevná kobylka má nejlepší sustain, u tremol se snižuje, je to dáno tím, jak se přenáší vibrace strun do těla). Podstatným faktem je to, jak se s nimi pak manipuluje a jak ovlivňují údržbu nástroje.

Pevné kobylky jsou v tomhle ohledu nejvíce user-friendly – všechny úkony od ladění přes veškeré seřizování až po výměnu strun probíhají zcela standardně a není s nimi žádný problém. Velmi podobně jsou na tom jednozvratná tremola, zde též nenastávají téměř žádné problémy. Hypoteticky se pouze může stát, že by se vám tremolo po použití nevracelo do původní polohy a nástroj zůstal rozladěný, ale to se dá jednoduše vyřešit přitažením pružin tremola. Případně lze tremolo zcela přitáhnout a udělat z něj de facto pevnou kobylku.

Problém ale nastává u dvojzvratných tremol, zejména u těch typu Floyd Rose, ale i třeba těch subtilnějších á la PRS. Zde musí být tremola pro správnou funkčnost zcela přesně seřízena, (což není věc zcela lehká a rychlá), jinak budete mít problém s intonací. Komplikací je též to, že tyto systémy neumožňují změny v ladění, pokud přeladíte, rozšteluje se tremolo a vy nebudete ladit. Pokud vám při hraní praskne struna, tak se zase tremolo rozhází a nebudete ladit (některé systémy tento problém řeší, například Ibanez Zero Resistence). Na druhou stranu systémy typu Floyd Rose obsahují i zámky na nultém pražci a při správném zacházení a seřízení je stabilita intonace velmi dobrá. Pokud tedy vyloženě nevyžadujete kytaru s tímto systémem, je pro začátečníka lepší se jim vyhnout – důvodů je několik: komplikovanější seřizování nástroje, omezení možnosti přeladění, komplikace při praskání strun. Levné nástroje navíc disponují systémy, které kopírují drahá dvojzvratná tremola a jsou nespolehlivé, tím pádem je s nimi opravdu více starostí, než radostí.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Část pátá - Na co dávat pozor při koupi?

Příspěvek od Nero » 23.12.2009 23:44

:arrow: VI. Jak nakupovat?
U kytar, stejně jako u všech hudebních nástrojů, platí to, že pokud to je možné, tak to chce nástroj kupovat osobně. Nechat si ho naslepo dovézt až domů bych rozhodně nedoporučoval a uchyloval se k tomu je v těch nejkrajnějších případech. Na 100% je dobré si nástroj před koupí osahat a prohlédnout, vyzkoušet, jak se na něj hraje, a jestli se vám líbí jeho zvuk. Asi si teď kladete otázku, jak to vyřešit, když ještě hrát neumíte, nebo nástrojům nerozumíte. Obojí řeší to, že si s sebou vezmete zkušenějšího kamaráda či kolegu muzikanta, který poradí. Pokud toto není možné, nebo se sami chcete vzdělat, zkuste vzít na vědomí některé z níže popsaných zásad.

• Nebojte se prodavače požádat, aby vás nechal kytaru v klidu vyzkoušet. Nenechte se nikam hnát a zkoušejte tak dlouho, dokud to potřebujete.
• Vždy je lepší porovnávat více kusů. Pokud je možnost porovnat několik kusů stejného modelu, je to skvělé. Porovnávejte i s jinými modely v podobné cenové relaci.
• Počítejte s tím, že kytara nebude naladěna, takže nezapomeňte prodavače požádat o naladění, pokud to nezvládnete sami. Navíc na nástroji asi budou starší struny, tudíž se vám nemusí hrát extra pohodlně. Kytara též dost pravděpodobně nebude seřízena přesně podle vašeho gusta – věci jako dohmat či ladění v oktávách se u elektrických kytar dá seřídit. Pokud by ale nástroj neladil opravdu výrazně, je lepší ho nebrat. U akustických kytar se s laděním moc dělat nedá, tam na to dbát hodně.
• Na nástroji musí být funkčně i vizuálně vše v pořádku. Když dostanete kytaru do ruky, zkontrolujte uložení krku (nesmí být vidět žádné mezery mezi krkem a tělem), usazení pražců (jestli jsou pořádně zasazené a začištěné, jestli nepřesahují na koncích hmatník a neřežou), chod ladících mechanik (nesmí jít ani moc ztuha, ani moc lehce), přepínač snímačů (jestli není ochozený – pak by měl malý odpor), potenciometry (jsou-li rovně a mohou se otáčet plynule po celé své dráze), připevnění snímačů (drží li pořádně na svém místě), a konektor (kabel v něm musí dobře držet).
• Zvláštní pozornost věnujte krku – při pohledu od kobylky směrem k hlavici nesmí být vidět, že by byl do vrtule, to je nenapravitelná chyba. Jediné prohnutí, které u krku být dokonce musí, je jakoby do luku, kdy struny tvoří tětivu. Drtivá většina kytar disponuje výztuhou, kterou lze toto korigovat.
• U elektrické či elektroakustické kytary je samozřejmě podmínkou zkoušení zapojení do aparátu. Nebojte se nechat si ji zapojit do dražších modelů. Znovu ozkoušejte veškerou elektroniku, jestli se neobjevuje nějaké škvrčení či jiné nežádoucí pazvuky a jestli je zvuk na všech snímačích vyrovnaný. Pohrajte si se vším, co kytara umí.
• Zkoušíte-li kytaru s tremolem, klidně požádejte o donesení tremolo páky a vyzkoušejte ho. Kytara by v továrním stavu měla mít tremolo seřízené, takže uvidíte, jak funguje.
• Pokud jde o samotný zvuk – krom toho, že se vám musí líbit, tak musí být vyrovnaný na všech polohách hmatníku (tzn. na jakémkoli pražci na jakékoli struně) – nesmí se objevit žádný vlk, tedy tón, který zní výrazněji jinak, než tóny kolem něj. Kytara taky musí ladit ve všech polohách, tady je ale otázka právě seřízenost celého nástroje.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Část šestá - Doplňující thready

Příspěvek od Nero » 23.12.2009 23:47

"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Část sedmá - Seznam threadů o koupi elektrické kytary dle ce

Příspěvek od Nero » 23.12.2009 23:52

Následující thready se týkají diskuzí o koupi elektrické kytary nebo setu elektrická kytara + kombo v určité cenové relaci:

:arrow: Kytara kolem 3000
elektricke-kytary/vyber-kytary-pro-upln ... ytara%20do
elektricke-kytary/vyber-kytary-pro-upln ... 14212.html

:arrow: Kytara kolem 4000
elektricke-kytary/pomocte-s-kytarou-kol ... ytara%20do
elektricke-kytary/kytara-do-4000kc-t154 ... ytara%20do
elektricke-kytary/skoro-zacinajici-kyta ... ytara%20do
elektricke-kytary/el-kytara-zacatecnik- ... ytara%20do
elektricke-kytary/el-kytara-kytarovy-se ... lit=Kytara
elektricke-kytary/el-kytara-do-4000-t55 ... lit=Kytara

:arrow: Kytara kolem 5000
elektricke-kytary/pomozte-prosim-vybrat ... ml#p391024
elektricke-kytary/kytara-do-5k-t5638.ht ... ytara%20do
elektricke-kytary/kytara-pro-levaka-do- ... lit=Kytara
elektricke-kytary/el-kytara-pro-uplneho ... lit=Kytara
elektricke-kytary/lepsi-kytara-okolo-50 ... lit=Kytara
elektricke-kytary/elektrika-do-zacatku- ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytara-pro-zacatecnik ... lit=Kytara
elektricke-kytary/levoruka-kytara-do-5- ... lit=Kytara
elektricke-kytary/dilema-5000kc-univerz ... lit=Kytara
elektricke-kytary/zacatecnik-to-ma-tezk ... lit=Kytara
elektricke-kytary/vyber-kytary-pro-zaca ... 17659.html
elektricke-kytary/eletrika-do-5tis-t17763.html
elektricke-kytary/kterou-z-nich-okolo-5000-t18027.html
elektricke-kytary/kytara-do-5000-kombo- ... ml#p329195

:arrow: Kytara kolem 6000
elektricke-kytary/jakou-kytaru-kombo-ko ... ytara%20do
elektricke-kytary/epiphone-les-paul-lp- ... ytara%20do
elektricke-kytary/nova-kytara-do-6000-t ... ytara%20do
elektricke-kytary/pomoc-s-vyberem-les-p ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytara-nebo-set-pro-z ... t9803.html
elektricke-kytary/vyber-kytary-do-6000-kc-t17024.html
elektricke-kytary/kytara-pro-lehce-pokr ... 17087.html

:arrow: Kytara kolem 7000
elektricke-kytary/kytara-kolem-6500-t15 ... ytara%20do
elektricke-kytary/kytara-kolem-7000-pom ... ytara%20do
elektricke-kytary/esp-ltd-kolem-7000-t1 ... lit=Kytara
elektricke-kytary/les-paul-ci-jina-kyta ... lit=Kytara
elektricke-kytary/nova-kytara-za-6-7-ti ... lit=Kytara
elektricke-kytary/novacek-levorucak-kyt ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytara-100-zacatecnik ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytraru-pro-doprovod- ... ara%20*000
elektricke-kytary/vintage-v100-vs-epiph ... 17296.html

:arrow: Kytara kolem 8000
elektricke-kytary/kytara-6-8k-t13622.ht ... ytara%20do
elektricke-kytary/novacek-a-jeho-elektr ... ytara%20do
elektricke-kytary/kytara-typu-prs-kolem ... ytara%20do
elektricke-kytary/kytara-7500-t14090.html?hilit=Kytara
elektricke-kytary/vyber-1-kejtry-t5664. ... lit=Kytara
elektricke-kytary/strat-do-8000kc-t11184.html
elektricke-kytary/kterou-byste-doporucili-t17076.html
elektricke-kytary/les-paula-do-8000-t20602.html

:arrow: Kytara kolem 9000
elektricke-kytary/kytara-na-na-metal-do ... ytara%20do
elektricke-kytary/help-nova-kytara-za-7 ... lit=Kytara
elektricke-kytary/setova-kytara-vs-7-9k ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytara-do-9000-kc-t85 ... lit=Kytara
elektricke-kytary/metalova-kytara-do-90 ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytara-na-heavy-metal ... lit=Kytara
elektricke-kytary/jakou-kytaru-do-9000- ... ml#p321440

:arrow: Kytara kolem 10 000
elektricke-kytary/kytara-za-10tisic-od- ... ytara%20do
elektricke-kytary/vhodna-kytara-do-10ti ... ytara%20do
elektricke-kytary/kytara-okolo-10-000-t ... ytara%20do
elektricke-kytary/les-paul-do-10-000-kc ... lit=Kytara
elektricke-kytary/jaka-kytaru-bude-leps ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytara-do-10-tisic-na ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytara-do-10-000-na-r ... lit=Kytara
elektricke-kytary/jakou-kytaru-tak-do-1 ... lit=Kytara
elektricke-kytary/pomoc-s-koupi-kytary- ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytara-do-10-000-se-v ... lit=Kytara
elektricke-kytary/vyber-kytary-a-komba- ... lit=Kytara
elektricke-kytary/vyber-gitary-do-10000 ... 11558.html
elektricke-kytary/polubovka-do-10-000-t19965.html
elektricke-kytary/kytara-do-10-000-t22314.html

:arrow: Kytara kolem 12 000
elektricke-kytary/vyber-kytary-kolem-12 ... ml#p283010

:arrow: Kytara kolem 13 000
elektricke-kytary/univerzalni-kytara-do ... lit=Kytara
elektricke-kytary/nova-kytara-do-13-000 ... lit=Kytara

:arrow: Kytara kolem 15 000
elektricke-kytary/nova-kytara-kolem-15- ... ytara%20do
elektricke-kytary/jakou-kytaru-do-15-00 ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytara-kombo-zkreslen ... lit=Kytara
elektricke-kytary/jakou-kytaru-do-15ti- ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytara-na-tvrdou-hudb ... lit=Kytara

:arrow: Kytara kolem 16 000
elektricke-kytary/kytara-na-zacatek-oko ... ml#p393476

:arrow: Kytara kolem 20 000
elektricke-kytary/univerzalni-kytara-t1 ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytarovej-set-do-2000 ... lit=Kytara
elektricke-kytary/vecka-kolem-20tis-iba ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytara-15-20-k-t6228. ... lit=Kytara
elektricke-kytary/kytara-do-20-cisty-i- ... lit=Kytara

:arrow: Kytara kolem 25 000
elektricke-kytary/fender-stratocaster-d ... t5874.html
elektricke-kytary/vyber-kytary-do-25-000-kc-t19840.html

:arrow: Kytara kolem 30 000
elektricke-kytary/kytara-kombo-do-30-00 ... lit=Kytara
elektricke-kytary/novej-spalek-do-30k-t16957.html

:arrow: Kytara do 50 000 a výš
elektricke-kytary/elektricka-kytara-kol ... ytara%20do
elektricke-kytary/fender-strat-do-3000- ... 11654.html
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Část osmá - Seznam threadů o koupi akustické kytary dle ceny

Příspěvek od Nero » 23.12.2009 23:54

Následující thready se týkají koupě akustických kytar v určité cenové relaci:

:arrow: Kytara kolem 2500
akusticke-kytary/vyber-kytary-kolem-250 ... ytara%20do
akusticke-kytary/jak-vybrat-kytaru-pro- ... ytara%20do
akusticke-kytary/jakou-akustiku-pro-zac ... ytara%20do
akusticke-kytary/vyber-kytary-do-2000kc ... ytara%20do
akusticke-kytary/vyber-kytary-t8422.html?hilit=Kytara

:arrow: Kytara kolem 3500 - 4000
akusticke-kytary/kytara-zhruba-okolo-35 ... ytara%20do
akusticke-kytary/kterou-kytaru-zvolit-t ... ytara%20do
akusticke-kytary/prvni-kytara-t14761.ht ... ytara%20do
akusticke-kytary/polomasiv-do-3000-t146 ... ytara%20do
akusticke-kytary/dreadnought-do-4-000-d ... ytara%20do
akusticke-kytary/vyber-akustiky-t13409. ... ytara%20do

:arrow: Kytara kolem 5000
akusticke-kytary/hleda-se-elektro-akust ... ytara%20do
akusticke-kytary/vyber-akustiky-s-vyrez ... ytara%20do
akusticke-kytary/dvanactistrunka-kolem- ... ytara%20do
akusticke-kytary/lavacka-akustika-do-50 ... ytara%20do
akusticke-kytary/nova-kytara-pdminka-ce ... lit=Kytara
akusticke-kytary/jako-akustiku-nebo-el- ... lit=Kytara

:arrow: Kytara kolem 6000
akusticke-kytary/elektroakustika-5-000- ... lit=Kytara
akusticke-kytary/vyber-akustiky-do-6000 ... ml#p283453

:arrow: Kytara kolem 7000
akusticke-kytary/jakou-elektroakustiku- ... ytara%20do
akusticke-kytary/klasicka-kytara-do-7-0 ... ytara%20do
akusticke-kytary/elektroakustika-do-650 ... ytara%20do

:arrow: Kytara kolem 8000
akusticke-kytary/koupe-elektroakustiky- ... ytara%20do

:arrow: Kytara kolem 10 000
akusticke-kytary/akustika-do-10-tis-t10 ... ytara%20do
akusticke-kytary/kytara-do-10-000-t1616 ... ytara%20do
akusticke-kytary/kytara-do-10000-masiv- ... ytara%20do
akusticke-kytary/cort-earth-200-nebo-ib ... ytara%20do
akusticke-kytary/elektroakustika-do-10- ... ytara%20do

:arrow: Kytara kolem 12 000
akusticke-kytary/westernova-elektroakus ... tis%C3%ADc

:arrow: Kytara kolem 15 000
akusticke-kytary/elektroakustika-do-15k ... ytara%20do
akusticke-kytary/pomoc-s-kytarou-do-15- ... lit=Kytara

:arrow: Kytara kolem 25 000
akusticke-kytary/nejlepsi-elektroakusti ... ytara%20do
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Jak vybrat a koupit kytaru || Seznam threadů dle ceny kytary

Příspěvek od Nero » 24.12.2009 0:00

Takže - vše podstatné je vloženo. Ještě budu doupravovat formátování textu.

Prosím o vaši kritiku, připomínky či nápady :wink:
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
woro90
Příspěvky: 2089
Registrován: 22.11.2008 16:40
Bydliště: Hoštka (Litoměřicko, Ústecký kraj)

Re: Jak vybrat a koupit kytaru || Seznam threadů dle ceny kytary

Příspěvek od woro90 » 24.12.2009 1:10

Pojem "jednozvratné tremolo" mi přijde zcestný, bylo navrženo jako dvojzvratné ale má možnost bezproblémového opření o tělo a nemá takový rozsah jako floydy, zvlášť když u něj máš fotku na které je v dvojzvratném seřízení. Pro neznalé je to ale možná lepší, když se o dvojzvratném seřízení doví až později, když začnou hledat nové možnosti zvuků a seřízení. I když jsem tomuto označení vyhlásil válku :D Držel bych se výrazu "vintage tremolo", případně doplněného o přívlastek "synchronized", to je totiž název toho kusu hardwaru. Jednozvratné může být jeho nastavení. A původní dvojzvratné seřízení bych nezamlčoval. Ostatně ten typický stratovský zvuk ze starých nahrávek (The Ventures) je daný právě tremolem ve vzduchu. Dále bych možná Bigsbyho zobecnil na vibratový struník, jinak tam chybí to, co mají Jaguary, Mustangy, Mosrity, Jolany :D , Danelectra a jiná havěť ze zlatého věku elektrických kytar.

Jinak to máš opravdu povedené, máš můj obdiv.
Na tenhle profil mi nepište, nefunguje. Funkční je woro90-1.
Hraju našrot na šrot: trubka Amati/Arigra po dědovi (patrně 1948), elektrika Behringer mojí rukou přeměněná v hrající žluté cosi -> homemade Woro90 signature Bazz Fuss -> Tesla Transiwatt 140 Studio + bedny že se o ně vždycky v noci přerazím, akustika Stamar KA-120, pár dalších akustik v různém stavu, homemade cajón bez strun ("rockový"), foukací harmoniky...

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Jak vybrat a koupit kytaru || Seznam threadů dle ceny kytary

Příspěvek od Nero » 24.12.2009 1:12

Woro, věř tomu nebo ne, ale když jsem psal část o tremolech, věděl jsem, že zrovna TY přijdeš s touto připomínkou. Vím i o tom, že na té fotce je seřízeno pro páčení na obš strany. Přesto jsem to ale ignoroval - nechci tím více mást začátečníky a komplikovat základní orientaci. Oni však později dojdou k tomu, že věci jsou složitější, než zde popisuji.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
woro90
Příspěvky: 2089
Registrován: 22.11.2008 16:40
Bydliště: Hoštka (Litoměřicko, Ústecký kraj)

Re: Jak vybrat a koupit kytaru || Seznam threadů dle ceny kytary

Příspěvek od woro90 » 24.12.2009 1:33

Nero píše:Woro, věř tomu nebo ne, ale když jsem psal část o tremolech, věděl jsem, že zrovna TY přijdeš s touto připomínkou. Vím i o tom, že na té fotce je seřízeno pro páčení na obš strany. Přesto jsem to ale ignoroval - nechci tím více mást začátečníky a komplikovat základní orientaci. Oni však později dojdou k tomu, že věci jsou složitější, než zde popisuji.
Vidíš, a já jsem si říkal jestli si na mě vzpomeneš :lol: Prostě jsem na ty páky ujetý... Pravda, málokdo si jako první kytaru pořídí třeba Mosrite, ale Jolany se ještě vyskytují a dost z nich má za kobylkou docela zajímavé věci. Asi budu muset napsat článek o tremolech :lol:
Na tenhle profil mi nepište, nefunguje. Funkční je woro90-1.
Hraju našrot na šrot: trubka Amati/Arigra po dědovi (patrně 1948), elektrika Behringer mojí rukou přeměněná v hrající žluté cosi -> homemade Woro90 signature Bazz Fuss -> Tesla Transiwatt 140 Studio + bedny že se o ně vždycky v noci přerazím, akustika Stamar KA-120, pár dalších akustik v různém stavu, homemade cajón bez strun ("rockový"), foukací harmoniky...

Uživatelský avatar
DL
Příspěvky: 1072
Registrován: 1.01.2009 16:14
Skype: johnydl_132
Bydliště: Vysočina/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vybrat a koupit kytaru || Seznam threadů dle ceny kytary

Příspěvek od DL » 24.12.2009 9:59

Skvělá práce, Nero. 8) :!:
.: Gibson Flying V Ebony [SH2N+SH6B] :: Jolana Alfa 1965 DL Custom :: Eddy Finn EF-10-S Ukulele :.
.: Cort Earth 70 :: Klotz cables :: Damage Control Solid Metal :: Dunlop MXR Distortion III :.
.: St.Anley's Woolly Mammoth :: Ibanez Weeping Demon Wah :: Mackie Onyx Blackjack :.
.: Blackheart Handsome Devil :: Elixir .009/.046 strings :: Nerův AKG P120 :: AKG K271 MkII :.

Uživatelský avatar
Saghi
Příspěvky: 379
Registrován: 7.12.2008 14:48
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vybrat a koupit kytaru || Seznam threadů dle ceny kytary

Příspěvek od Saghi » 24.12.2009 10:53

Ano, skvělá :!: To je pak radost si počíst :) :!: :!:
Kytary : Avalanche Les Paul Standard, Norman by Godin B20 CW 4T, Akustika Strunal
Kombo : Peavey Bandit 112, Marshall MG15DFX
Krabičky : VHRelief AHD666
Kabely : Monster Rock 1,8m , Warwick 6m
Foukací Hramonika : Sonhadora
Struny : Elixir Hybrid 9/10
Trsátko : George Dennis 0.88
Bicí : SD Amati 14"x5,5"

Homemade : FootSwitch

Uživatelský avatar
Bummer
Příspěvky: 4668
Registrován: 3.06.2008 11:01
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vybrat a koupit kytaru || Seznam threadů dle ceny kytary

Příspěvek od Bummer » 24.12.2009 23:26

Moc hezký, Nero. :) Tahle věc tu chyběla, bych řekl.
Gibson Explorer '76 RI Cort M600 BCS Cort EVL Z4 (R.M. ColorSound, R.M. Custom AlNiCo) Ibanez RG570CT (olše+javor, SD SH-5) DIMAVERY PB-320 Hardwire CM-2 Michalík Wah-Volume Boss GEB-7 Hardwire CR-7 Hardwire TR-7 Hardwire DL-8 Laney VH100R 2x12" DIY bedna s Celestion Vintage 30 Peavey Bandit 112 Sheffield USA fake Shure SM58 M-Audio MobilePre USB mkII M-Audio Firewire 410

Bias je slovo, ne zkratka.

Uživatelský avatar
Teorge
Příspěvky: 2158
Registrován: 29.10.2009 8:47
Bydliště: Orlová (kousek za Ostravou)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vybrat a koupit kytaru || Seznam threadů dle ceny kytary

Příspěvek od Teorge » 24.12.2009 23:28

JJ, krása Nero, doufám, že to ušetří množství nových témat. Tak teď ještě sehnat někoho na podobný topic o zesilovačích a kombech :)
A bus station is where bus stops. A train station is where train stops. On my desk I have a work station...

Uživatelský avatar
Radek Kysely
Příspěvky: 190
Registrován: 20.09.2009 15:36
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vybrat a koupit kytaru || Seznam threadů dle ceny kytary

Příspěvek od Radek Kysely » 24.12.2009 23:31

Za obrázek u pololubovek máš u mě bod ;) Jinak, velmi povedené :)
Gibson ES-339, Hohner B2A '89, Shure SLX14, homemade Kalamazoo Model I

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Jak vybrat a koupit kytaru || Seznam threadů dle ceny kytary

Příspěvek od Nero » 25.12.2009 11:40

Díky, kluci, snad to bude nápomocné...
Teorge píše:JJ, krása Nero, doufám, že to ušetří množství nových témat. Tak teď ještě sehnat někoho na podobný topic o zesilovačích a kombech :)
Mám to v plánu taky, ale je ono to chce trochu času, aby to člověk sesmolil... :wink:
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Karas
Příspěvky: 73
Registrován: 30.05.2009 11:13

Re: Část pátá - Na co dávat pozor při koupi?

Příspěvek od Karas » 13.03.2010 14:58

• Zvláštní pozornost věnujte krku – při pohledu od kobylky směrem k hlavici nesmí být vidět, že by byl do vrtule, to je nenapravitelná chyba. Jediné prohnutí, které u krku být dokonce musí, je jakoby do luku, kdy struny tvoří tětivu. Drtivá většina kytar disponuje výztuhou, kterou lze toto korigovat.
Sorry nechápu... Jak do vrtule ?
A jakou výztuhou ?
Omlouvám se za tyto otázky ale nikde jsem to nenašel :roll:
Jinak parádní článek jako hodně dalších od tebe :D
elektrika: Cort EVL-X4, kombo - ROLAND Cube 30 X 30 W
akustika: LA PATRIE Etude

Odpovědět

Zpět na „Elektrické kytary“