Engl Fireball II 100w

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
volfi
Příspěvky: 600
Registrován: 28.11.2014 23:58
Bydliště: Č. Budějovice

Engl Fireball II 100w

Příspěvek od volfi » 31.01.2021 19:22Zakoupen jako nový v roce 2012. Cena cca. 29 000.

Parametry:
Výkon: 100 W
Počet kanálů: 2
Typ elektronek: 4x ECC83; 4x 6L6
Efektová smyčka: Ano, paralelní/sériová
Footswitch: 2x dvoutlačítkový FS. (Clean/Lead; Mid Boost; Fx loop; Master A/B)
Další prvky: Noise Gate, Bright a Bottom, Power Tube Monitor.

Důvod koupě:
Tenkrát jsem snil o nějakém dospělém Higain aparátu a tohle byla jedna z možností. V té době to byl poměrně levný zesilovač a nemohl jsem si moc vybírat.

Zvuk a vlastnosti:
Osobně si myslím, že tohle není zesilovač pro každého. Při prvním hraní na zesilovač jsem z něj byl docela zklamaný a myslel jsem si, že si z prodejny odvezu Peavey 6505. Vše se, ale změnilo když jsem pár desítek minut laboroval s potenciometrama.
Zkreslený kanál bez použití mid boost prostě nehraje, zvuk je velice agresivní a to je to co mě tenkrát zaujalo. Dokonale si rozumí s podladěnou kytarou. Rozsah Gainu je neuvěřitelný a byl bych rád, kdyby to umělo kreslit míň. Reálně jsem nikdy neměl Gain nad 1/3, pak už se hodně ztrácela čitelnost. Rozhodně se nedá mluvit o nějaké univerzálnosti zkresleného kanálu.
Čistý kanál mě už tenkrát docela překvapil. Čekal jsem, že to bude vždy kreslit i na čistém kanálu, ale i se silnýma snímačema se dá dosáhnout čistého zvuku. Čistý kanál je spíš placatej a není to důvod proč kupovat tento zesilovač. Ale pro člověka co hraje z 90% metal a občas potřebuje brnknout pár čistých tónů je to naprosto v pohodě. Celou dobu jsem Engla používal s boxem od Harley Benton s 2x V30, určitě by to hrálo lépe s kvalitnějším boxem, ale nějak jsem neměl důvod to řešit.
Ikdyž má 100w, tak se dá ztišit na přijatelnou hlasitost. Funkce master A/B je vynikající a jde ovládat pomocí FS.

Spolehlivost:
Tady přichází asi největší úskalí zesilovače. Za tu dobu co ho mám byl 2x přelampován. Lampy se tam prý trochu hřejou, chtělo by to mít zadní kryt perforovaný, to se dá ještě přežít. Ale to nejhorší jsou nekvalitní relátka. Už mám vyměněny všechny, postupem času se odporoučeli a prý to je u Englu docela normální jev. Navíc jsem měl poškozen ještě nějaký kabel. Zesilovač byl celou dobu v pevném futrálu a nezná mrazy. Dále bych se vyjádřil k Noise Gatu, ten byl odjakživa nepoužitelný. Po prvním servisu zesilovače byl noise gate upraven. Oproti Powerballu je zapojením velice ošizený, takže proto byl předělán. Všechny tyto opravy dělal pan Horáček (HDR).

Závěr:
Je to jednoúčelový zesilovač, který svojí funkci plní dobře. Veliké mínus musím dát za kvalitu relátek, to bych čekal u nějakých levných čínských zesilovačů. Koupil bych si ho dnes znovu? Asi ne. Dnes se za ty samé peníze dá sehnat lepší zesilovač. Aktuálně jsem koupil na slepo Victory VX kraken a můžu říct, že ikdyž je o 50w slabší, tak hraje prostě lépe. Po 8 letech mu dávám hodnocení 6/10 a to jen proto, že zkreslený kanál mě opravdu baví. Pokud by někoho, něco zajímalo rád vám odpovím a berte mojí "recenzi" trochu s rezervou. Nejsem člověk, který by zkusil všechny zesilovače na světě a jako Petruci, taky hrát neumim.
A. RIG: ESP MII, Michnov no. 4, Gibson LP studio --> NS2, Crybaby Clasic, Tumnus, Plumes, Ibanez ADMINI --> JCM800 + 1960A (B drop)
B. RIG: Ibanez RG3120, Ibanez S420, Fender Strat 93´ --> GSC-2, NS2, Crybaby Original,EHX Micro POG, OD808, BD-2(monte), DC-2w, MXR Carbon Copy, TC Skysurfer, Dunlop MC401, EHX Silencer --> Victory vx Kraken + HDR112 (E standart)

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“