Fender Greta (Lampový aparát)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
jastud
Příspěvky: 1992
Registrován: 5.11.2009 12:35
Bydliště: Brno/Lysice

Fender Greta (Lampový aparát)

Příspěvek od jastud » 2.07.2013 10:18

Diskuze k této recenzi: popelnice/fender-greta-lampovy-aparat-d ... ml#p616786


______

Model: Fender Greta

Foto:
Obrázek

Pořízeno: červen 2013 – Music-city.cz za sníženou cenu 2980,- Kč (běžná cena asi 4500,-)

Testováno s: Vintage TC200, Fokus Strat1, Jolana Diamant

Základní charakteristika
Nízkovýkonové lampové kytarové kombo, elektronky: 12AX7 v preampu, 12AT7 jako výkonová elektronka. 4" repro, deklarovaný výkon 2W. Vyrobeno v Číně.

Zpracování
Tak zhruba na dvojku. Retro design připomínající rádio je bezvadný nápad, ale bohužel ho kazí pár drobností. Plastové ovládací knoflíky vypadají dost aušusově stejně jako plastové logo, gumy na nožičkách jsou přilepené nařivo a některé šrouby které drží horní krycí plech na škatuli z MDF taky šrouboval ne úplně střízlivý Číňan.

Funkce a ovládání
Přední panel: Tone, Volume, indikátor vybuzení
Zadní panel: Standardní (6.3mm) vstup pro kytaru, 3.5 mm vstup Aux In, výstup na externí repro (6.3 mm, 8-16 Ohm), Line Out (6.3mm), síťový vypínač.

Zvuk
Podotýkám, že jde o první dojmy a testování zesilovače out-of-the-box. Žádné rozehrávání repráku, žádné výměny elektronek ani jiné modifikace, žádný přídavný reprobox. Čistě jen ruce-kytara-kabel-kombo.

Čistý zvuk - největší zklamání na začátek. Nečekal jsem nějaký obrovský headroom, ale maximální hlasitost čistého zvuku je jen o kousek vyšší než hlasitost elektrické kytary nasucho. Navíc ten zvuk není nijak zvlášť dobrý - žít se s tím dá, ale popravdě lepší čístý zvuk nakroutím i na Roland MicroCube. Možná se ten zvuk zvedne když přidám reverb, časem napíšu k recenzi nějaký dodatek a tam se o tom zmíním. Jinak čistý zvuk se dá dosáhnout dvěma způsoby z nichž ten lepší je nastavit hlasitost na kombu někam k polovině a pak stahovat volume na kytaře až se dosáhne čistého zvuku.

Zkreslený zvuk - ten je takový svůj. Nejspíš v tom má prsty ten mrňavý reproduktor. Charakter je dost fuzzoidní, docela tenký, má málo basů, ale má svůj ksicht. Okamžitě po zapnutí a prvních akordech mi na mysli vytanul Neil Young a Hey, Hey My, My - zvuk sice nemá takový pevný spodek jako Youngovo Deluxe (kde by ho to taky vzalo), ale cosi z toho brutálního zvuku tam je. Čudlíkem Tone se nijak moc zázračit nedá, trochu se sice mění poměr výšek a hloubek, ale není to nijak zásadní změna. Pro zvuk je velmi důležité nastavení potenciometrů na kytaře (zejméne hlasitosti), zatím jsem nehrál na aparát který by na to byl tak háklivý - z toho vyplývá slušná reakce na dynamiku hry - stačí trochu přitlačit a z čistého zvuku je docela dost nakreslený. Jinak při plném volume na kytaře aparát dost kreslí od nějakých 30 % na volume zesilovače - s dalším zvyšováním volume na aparátu se nezvyšuje hlasitost, ale zvuk se stále více saturuje (při plném vybuzení až trochu nepříjemně)

Suma sumárum - čistý zvuk mě zklamal, ale dá se s ním žít. Zkreslený je trochu jiný než jsem čekal, ale má svůj charakter a dá se s ním docela vyhrát nastavením volume na kytaře a dynamikou hry. Důležité je, že to je první lampa na kterou se může skutečně hrát v paneláku. Je to velice tichý aparát, v což jsem doufal a kvůli tomu ho i kupoval. Nicméně čistý zvuk je tichý snad až příliš. A ještě jedna slabá stránka - aparát moc nectí připojený nástroj. Se vším to hraje víceméně stejně, podobně se to chová při přepínání snímačů - žádné zásadní změny ve zvuku se nekonají.

Zvuk z externího zdroje - po zapojení MP3 přehrávače do Aux In se ozval relativně slušný zvuk, jako nouzový zesilovač se to jistě použít dá. Když se mimo Aux In připojí i kytara tak se přehráváný zvuk výrazně zhorší, čili pro jamování s backingtracky je to téměř nepoužitelné - v úvahu připadají snad jen nějaké bicí smyčky.


Spolehlivost
Zatím těžko říct.

Shrnutí
Zbytečně tichý čistý zvuk, zajímavý zkreslený. Greta je trochu tvrdohlavá, ale když se jí daří krotit tak umí hrát docela pěkně. Jsem zvědavý na zvuk s připojenou externí bednou. Podle video recenzí se zvuk dost vylepší, bohužel to ztratí jednu z velkých výhod - miniaturní rozměry a hmotnost pod 4 kila.


Kdyby mi aparát ukradli, koupil bych si ho znovu?
Zatím myslím, že spíš ne. Asi bych zkusil jiný miniaparátek. Ale třeba se postupně zamiluju, kdo ví.

Ukázky


UPDATE: tak jsem vyměnil stock elektronky (o jejichž původu není nic známo, je tam jen označení typu a pod tím nápis China) za ECC83 Philips a ECC81 - nějaká východoněmecká je na ní psáno Erfurt a ještě cosi. Aparát získal mnohem (ale opravdu výrazně) lepší zvuk. Docela se zvedl headroom (pořád je to tiché, ale už se to dá) a zkreslený zvuk je mnohem lepší. Zkultivoval se, trochu se roztáhl do šířky, ubylo skla a písku. Teď ještě prubnout externí bednu...
Při tanci nesmiju byt žadne prostoje
a hrať se musi aji na levne nastroje.

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“