Gerhat TubeDriver+ (overdrive pro kytaru)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Lachim
Příspěvky: 906
Registrován: 1.06.2007 16:04

Gerhat TubeDriver+ (overdrive pro kytaru)

Příspěvek od Lachim » 11.03.2010 13:29

Výrobce:
GERHAT - kustom výrobce efektů ze Slovenska

Model:
TubeDriver+

Foto:

Obrázek

Pořízeno: přímo od výrobce před cca 2 měsíci
Cena: 110,- Euro
Testováno na:
celolampa LANEY VC3O, hand made 4W celolampička + Rep. 10“ Emi LEGEND 1028K, Epi LP st. witch SD SH4,RM Neck, SQUIER BY FENDER s DiMarzio HB
nahrávky s Gibson LP Studio a Fender Telecaster plus VOX AC30 CC

Základní charakteristika:
Lampový overdrive pro kytaru s 12V AC adaptérem.
Napájení u tohoto stroje je voleno pro potřeby LAMPY ECC 83S, která je srdcem zkreslovače a tady (na rozdíl od mnoha jiných) není na parádu. Vnitřně je pak násobičem napětí zvýšeno na několika-násobek pro lepší vybuzení lampy. Jak se to dějě a na kolik voltů (250 - 300 ?), to je tajemstvím výrobce.

Zpracování:
Jedná se o bytelnou, hliníkovou krabici z rodiny Hammond se čtyřmi knoby tvaru Chicken – Volume, Presence, Gain, Volume CLEAN. Musím uznat, že ta neupravenost toho hliníku ve spojitosti s Vintage knoflíkama a použitým fontem u popisků vypadá velmi sexy a staromilecky. Dále na horní části najdeme klasický kovový spínač, na bocích 6,3 Jacky In/Out a nakonec zdířka napájení. To se děje přiloženým 12V AC adaptérem.


Zvuk:
A teď to nejdůležitější. Jak to hraje! Jedním slovem "SUPER". Kdo chce mít Vintage zvouček, krásně tlustej, kulatej, báječně reagující na pravačku, a lampově dynamicko-komprimovanej, tak našel svůj svatý grál. Já ho našel a už z ruky nedám (i jsem kvuli tomu pustil Smčkův TB III). Zkreslení jde od velmi jemného, malého po slušnej Hard-Rock. K ovládání slouží klasicky VOLUME, PRESENCE a GAIN (bráno z leva).
Ale aby toho nebylo málo, tak to má ještě jednu vychytávku. Celý efekt se přepíná již zmiňovaným klasickým kovovým, nožním přepínačem, ale neefektovaný zvuk není True Bypass. Sám výrobce tomu říká Tube Bypass a jde o to, že i čistý zvuk jde přez lampu a jeho intenzita se ovládá se svým vlastním chicken - čudlíkem CLEAN, umístěným úplně vpravo.
Tady bych se zastavil. Tento způsob cleenu je velmi inovativní, mě se velmi líbí a vyhovuje, ale má to i svá omezení. Protože to je čistokrevný lampový zvuk, tak i clean jde přebudit. Na mé Epi LP začíná zvuk nakreslovat někde kolem 10 hodiny (kolem 8 - 9 hod. je zvuk stejně silný jako bez efektu). Se vzrůstajícím volume, samozřejmě vzrůstá i nakreslení lampy. Se Stratem a jeho slabšími singly je toto posunuto o notný kus dále. Takže, kdo miluje takové to hraní na pomezí čistý / zkreslený, bude chrochtat blahem. Kdo chce ale striktně čistý zvuk, musí počítat se sílou snímačů a nastavovat s citem. Taky to výborně funguje zapojené před nějakým digitálním modelingem. Já ozkoušel se svým Digitech RP 250 a velmi to oživilo a uhladilo zvuk.
Nepatřím mezi ortodoxní TrúBypássysty (fuj,to ale vypadá hnusně :-D ). I Hudečkův AHD 666, má svůj systém VHR Bypass a funguje to na výbornou. A můj postarší Danelectro DC-1 Cool Cat Chorus (mimochodem 18 voltový) bez této modly hraje taky OK. Ale pokud by něco, co má být ticho, žralo můj zvuk, tak jde bez milosti do TB lišty (osud RP 250). U tohoto efektu to ale není potřeba. Přesto jsem ho ale zařadil do TB lišty. Hned Vám sdělím své důvody. Za prvé - mám super čistej A-Class zvuk, který není potřeba okořeňovat dalším lampovým cleanem. Za druhé - jsem si nastavil clean na TubeDriveru+ na lehké nakreslování (parádní pro akordickou hru, nebo vybrnkávání) a když je potřeba, tak můžu přepnutím na zvýšenou hlasitost cleanu nakopnout aparát na sólo. Zvukové možnosti se tím velmi rozšířily. Probíral jsem s výrobcem možnost zařazení dalšího, tentokrát TrueBypass nožního spínače přímo na efekt, aby tato eventualita mohla být už v základu a uvidíme, jak to všechno dopadne.


Spolehlivost:
Je to betelná krabice s kovovým přepínačem a pořádnejma čudlema. Takže strach o to fakt nemám. A navíc ten luxus servisu od skoro-místního cystom výrobce

Shrnutí:
Jedná se o velmi zdařilý efekt, ručně vyrobený z kvalitních součástek a se servisem, jaký mohou dát jen Hand made výrobci.
Zařadil se na čelní místa mého GEARU a doufám, že na věčné časy a nikdy jinak :-)))

Zvukové ukázky s VOX AC30:
1. GIBSON LP Custom - http://www.box.net/shared/ga44bb5hhd
2. US Fender Telecaster - http://www.box.net/shared/alffio9qy3

Plusy:
bytelná konstrukce,
opravdové lampové zkreslení (ne jako okrasa u jiných lampových krabic)
lampový clean,
vintage vzhled,

Minusy:
citlivost na snímače (je to vůbec mínus?)

PS: tak výrobce GERHAT pružně zareagoval na připomínky a zařadil do výroby i pedál s dvěma přepínači (True Bypassový) a ještě model pro baskytary. A v neposlední řadě i model, který sdružuje basový, kytarový a True Bypassový v jeden, čímž se samozřejmě opět zvětšují možnosti. Takže si vybere opravdu každý.


Kdyby mi efekt ukradli, koupil bych si ho znovu?
Rozhodně ano. Ale už bych se nejspíš rozhodl pro inovovanou True-Bypass / Bass verzi.
- Tele MIK, MusicMan Axis bay Pořízka, HOHNER Revelation RTX, Seagull Artist Mosaic Quantum II,
- Carl Martin Two WAH, CM Comp., ZenDrive HM, BlackStar Dual, TC Boost Spark, ZOOM MS-100BT
- Mmjuz aparát

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“