Gibson ES-339 (Elektrická pololubová kytara) UPDATED: 3/2011

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radek Kysely
Příspěvky: 190
Registrován: 20.09.2009 15:36
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Gibson ES-339 (Elektrická pololubová kytara) UPDATED: 3/2011

Příspěvek od Radek Kysely » 10.12.2009 20:14

Diskuze k této recenzi diskuze-k-recenzim-f56/gibson-es-339-el ... 16839.html----------------

RECENZE BYLA AKTUALIZOVÁNA V BŘEZNU 2011

Model: Gibson ES-339 Antique Vintage Sunburst
Foto:
Obrázek

Pořízeno: prosinec 2009; nová; cena 36 000,- Kč
Testováno na: Fender Blues Junior, Crate GLX15

Základní charakteristika (podle Gibsona):
Gibson ES-339 je skvělá pololubová kytara pro hráče zvyklé na masivní nástroje. Svými "vintage" vlastnostmi a moderním provedením se hodí téměř do všech hudebních stylů.

Specifikace:
 • tělo (z. deska, p. deska, luby, centrální blok): javor
 • krk: mahagon; 1 kus; lepený; nitrolak
 • hmatník: palisandr; 22 pražců (perleťové tečky jako intarzie)
 • menzura: 629 mm
 • snímače: 2× Gibson '57 Classic humbucker
 • elektronika: 3-polohový přepínač; 2× volume a 2× tone
 • mechaniky: Kluson
 • hardware: chrom, poniklovaný
 • Tune-O-Matic kobylka, ukotvení strun Stopbar
 • povrchová úprava: nitrolak
 • včetně zamykatelného kufru
Zpracování: 9.5/10
Pracovníci v Memphisském Custom Shopu odvedli kvalitní práci. Kytaru jsem objednával v místních hudebninách, kde každou novou kytaru seřizují, ale bylo mi řečeno, že s tímto kouskem nic nedělali, tudíž jsem ji dostal ve stavu jak opustila továrnu. Na nástroji je znát PLEK seřízení (kde počítač kontroluje výšku pražců, apod. už během výroby).

Hmatník + krk - pražce jsou zabroušeny správně, možná jsou po stranách trochu ostřejši, na což jsi ale jde lehce velmi rychle zvyknout. Další věcí je opravdu troška vylezlého lepidla u některých pražců. U hraní to vůbec nevadí, ale pro ten pocit... :)

Na tomto modelu má krk profil šedesátých let, to znamená užší, méně zakulacený. Při lakování byl použit nitrolak, který se léty hraní trochu ošoupe, ale aspoň to dodá kytaře ten opravdový "vintage look".

Tělo - zde jsem nenašel žádné deficity, jak povrchové, tak ani tvarové, zvukové. Obě desky jsou klenuté. Kytara je celkově stavěna jako klasická ES-335, jenom má menší tělo.

Za vylezlé lepidlo u pražců dávám půl bodu dolů.

Pohodlnost hraní:
V tomto případě nemůžu kytaře v podstatě nic vytknout. Já osobně mám rád užší krk, takže mi profil 60's vyhovuje. Na zadní části krku, v přechodu mezi hlavou a krkem, je trochu rozšířené místo, které brání ujíždění palce k hlavě při držení některých akordů nebo při rychlém sjíždění z vyšších poloh do nižších.

Gibson uvádí charakteristiku kytary jako "sounds like a ES-335, feels like a Les Paul" (volně přeloženo jako: "hraje jako ES-335, cítíte Les Paul"), opravdu hraje jako ES-335, pocitově se také hodně podobá Les Paulu, ale tělo je o něco málo větší (než LP).

Jako velmi malou nevýhodu bych možná označil uchycení na popruh u krku na zadní části. To způsobuje mírné naklápění kytary od těla, pokud ji máte už trochu pod břichem. Kytara se nepřeklápí na hlavu - taky velké plus.

Objektivně samozřejmě bodovat nemůžu :), ale za mě dávám 10/10.

Zvuk
Kvalitní klasický zvuk pololubových kytar tento nástroj ani s menším tělem neztrácí. Má přirozeně dlouhý sustain; basy, středy i výšky jsou vyvážené.

Kobylkový snímač hraje ostřeji, zdá se mi lepší pro hru akordů a sólovou hru do hudebních stylů jako je rock apod.
Krkový snímač má hluboký, kulatý, teplý zvuk, velice vhodný pro sólování do bluesu, ale nezklame ani při akordové hře.
Při zapnutí obou snímačů dostanete "středový" zvuk, ani moc ostrý, ani moc jemný, takový zlatý střed, který se hodí hlavně pro doprovody nebo pro zvuky podobné nástrojům z olše :)

Čistý zvuk - úžasný. Kytara podá velikou škálu barvy tónů. Struny "e" a "A" hrají dost hluboko, mají dlouhý sustain, naopak "E" a "H" hrají vysoko, kratší sustain, takže je zvuk vyrovnaný, při hře akordu jde každý tón dobře rozpoznat. Po trošce točení s tónovými clonami si určitě najdete zvuk, který vám vyhovuje nejvíc. Kouzlit se ale dá dost dobře i s ovládáním hlasitosti, např. při snížení hlasitosti o 10% se tón pěkně zjemní a má "krémovější" nádech :)

Zkreslený zvuk - jaký chcete. Myslím, že se znova nemusím rozepisovat o vyrovnanosti zvuku a dlouhém sustainu nástroje. Snímače '57 Classic jsou dostatečně silné na to, aby se s touto kytarou dal hrát klidně i metal (pokud neřeším barvu tónu a vzhled nástroje). Stejně jako u čistého zvuku, točením tónových clon, ale i hlasitostí dostanete zvuk, který vám vyloženě vyhovuje. Je to pololubová kytara, takže po cca 4 sekundách nečinnosti chytá zpětnou vazbu, která se stupňuje s přidáním gainu, nicméně, to lze vyřešit stažením hlasitosti nebo přidržením strun - nebo rock'n'rollem, kde je vazba velmi žádaná ;)

Celkově zvuk hodnotím velmi pozitivně. Kytara je zvukově celkem univerzální, třeba se nepodobá zvuku Vaší oblíbené kapely, ale zahrajete na ní téměř vše.
Já na ES-339 hraju blues, country i rock'n'roll a kytara s tím nemá vůbec problém.

Spolehlivost
Tady můžu opět chválit. Pokud kytaru nevystavujete větším rozdílům teploty, odvděčí se Vám nerozlaďováním. Dokonce jsem ji párkrát klidně i týden neladil a pořád to bylo v pohodě. Přepínač snímačů funguje správně.

Shrnutí
Kytara má (pro mě) úžasný, celkem univerzální zvuk, platíte i za značku, ale mně osobně překvapila a za tu cenu nezklamala. Každému, kdo má rád zvuk pololubovek, ale velikost masivních kytar, bych Gibson ES-339 určitě doporučil.

Kdyby mi nástroj ukradli, koupil bych si ho znovu?
Teoreticky ano, prakticky nevím, jestli bych toho byl psychicky po krádeži schopný :D

Doporučení:
Pokud byste někdy o tomto nástroji uvažovali, předem si ho vyzkoušejte. I přes všechnu univerzálnost je kytara dost specifická a nemusí vždy každému padnout do ruky (a ucha) :)
Gibson ES-339, Hohner B2A '89, Shure SLX14, homemade Kalamazoo Model I

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“