Gibson Les Paul 2013 signature T (el. kytara)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zbyna
Příspěvky: 30
Registrován: 3.03.2016 12:26
Bandzone: bandzone.cz/hot

Gibson Les Paul 2013 signature T (el. kytara)

Příspěvek od Zbyna » 19.09.2016 19:36

Diskuze k této recenzi: recenze-vasi-vybavy-f61/gibson-les-paul ... 43908.html


_______

Obrázek

Zakoupena roku 2014, nová kytara vyzkoušená v obchodě a následně koupená přes e-shop.

Cena cca 45 tisíc (tehdy v přepočtu cca 1700 dolarů).


Základní parametry
• Typ: Les Paul Signature T 2013, barevné provedení transluscent ebony (obrázek druhá zprava)
• Konstrukce: lepený krk
• Tělo: mahagon, top deska javor AA
• Krk: mahagon
• Profil krku: slim taper 60´ - asymetrický
• Hmatník: granadillo
• Kobylka: Tune-o-matic
• Lemovka
• Snímače:2x HB Gibson 57 Classic (kobylka) + 57 Classic Plus (krk), rozpínatelné na single coil
• Elektronika: 3-polohový přepínač snímačů, 2x Volume (push-pull), 2x Tone
• Ladící mechanika: Grover, uzamykatelná
• Součástí výbavy: pevný kufr

Rozměry atd. prakticky stejné jako Les Paul standard 2013.

Proč jsem koupil zrovna tuhle kytaru?


Vždycky jsem chtěl Gibson Les Paul Standard a tak když se sešly peníze, začal jsem se shánět po ideálním kousku. Problém byl, že jsem sháněl v době, kdy standard modely šly cenově šíleně nahoru (přes 70 tisíc). Narazil jsem na tuhle kytaru, zjistil jsem, že je v ceně, kterou si ještě můžu dovolit. Když jsem si na ní zkusil zahrát a zjistil jsem, že hraje přinejhorším stejně (ne-li lépe) jako o 20 tisíc dražší standard model, nebylo co řešit.

Zvuk (10/10)

Už na sucho kytara zaujme pěkným zvukem, je hned znát, že dřevo opravdu hraje a člověk se těší, až ji zapojí a rozezní se naplno.

V kombinaci s lampovým kombem (nejdřív hráno na kamarádovo kombo značky HOT, momentálně Vox AC15C1) má kytara všechno, co člověk od tohoto modelu čeká - hutný, objemný, vyvážený zvuk s perfektním sustainem a zřetelností. Kytara je ideální pro blues, rock, hard rock atd. Třípolohový přepínač není jen pro okrasu. Rozdíl mezi zvukem snímače u krku a u kobylky je velmi zřetelný. Kobylkový snímač má obrovskou průraznost, vlastně až funky zvuk, zatímco snímač u krku hraje hutně. Kytara celkově hraje dost basově při střední a krkové poloze.

Potenciometry Tone a Volume vykazují velikou citlivost. Zkusil jsem řídit se videem z youtube (https://www.youtube.com/watch?v=RPxI7ySrtvE), kde borec ukazuje zvukové možnosti modelu standard a ukázalo se, že to bez problémů funguje i na Signature T. Při správném vytavení komba hraje kytara na volume 2-3 čistě, a když se přidá na 6-7, dostaneme krásný zkreslený zvuk.

Zvuk kytary je strašně návykový, hráli jsme s kamarádem na svatbě a střídali se, kdo bude hrát na basu a kdo na tuhle kytaru, a normálně mi jí nechtěl vrátit s tím, že já na ní můžu hrát, kdy chci a on jen na té svatbě :D. Kytara výborně respektuje dynamiku hry, tlumení atd. Single coil zvuk rozhodně využijete, ale je to spíš pro zajímavost, aby vaše kapela nezněla pořád stejně. Kdo má rád zvuk single-coil Fenderů, ten ať nečeká, že tohle je plnohodnotná alternativa. Ale obohacení rejstříku je to skvělé.

Z kytary jde dostat i kulatý až jazzový zvuk, jedná se prostě o velmi všestrannou kytaru. Úplně bych ji nedoporučoval pro heavy styly, core atd. Ale pro rock, blues, jazzrock apod. má ideální zvuk. Dostanete z ní zvuk typu Led Zeppelin, Audioslave, G´n´R...

Provedení (8/10)

Kytara na první pohled vypadá parádně, jen krk má jiný odstín než palisandrový. Jde ale jen o kosmetický rozdíl. Je to samozřejmě kus od kusu, ale u mé kytary trvalo dost dlouho, než jsem ji nastavil tak, aby ladila, struny byly správně vysoko, atd. Ale mohlo to být i tím, že nějakou dobu visela v obchodě. Jinak je to poctivě vyrobený Gibson s vyraženým sériovým číslem, podle kterého můžete najít na webu Gibsonu, kde byla vyrobená (USA). S kytarou přišel i ručně vyplněný kontrolní formulář po výrobě.

Pražce jsou kvalitně usazené, nikde nic neskřípe, nepřekáží. Nadchla mě uzamykatelná mechanika Grover. Krytka na krku má na sobě velké "T". Komu se to nelíbí, může si koupit náhradní libovolnou krytku a vyměnit ji (cca 200 korun). Kytara má plastový pickguard, já jsem si ho sundal, líbí se mi tak víc.

Na kytaru jsem si dokoupil zámky na popruh, protože úhel, pod kterým kytara visí na popruhu, je dost "nebezpečný" a v kombinaci s původními úchyty jsem se často obával, že by mi mohla spadnout, což při hraní ruší.

Kufr je vynikající, kytara je v něm jako v bavlnce. Mohl by mít větší kapsu, jinak bez výhrad. Zavírá se pěti přezkami, takže se sám nemůže otevřít.

Hratelnost (10/10)

Kytara je dost těžká na krku (chce to měkčený a široký popruh, jinak po delším hraní bolí záda), ale na druhou stranu díky tomu o ní člověk ví a cítí jí v rukách. Profil krku pomáhá hratelnosti, krk je úzký. Na kytaru se hraje výborně v každé poloze od prvního pražce až do dvacátého. Kytara dobře intonuje při pullech, hmatník z granadilla je na hraní příjemný.

Shrnutí (28/30)

Po dvou letech hraní na tuhle kytaru můžu říct, že nemám jediný důvod hledat jinou. Kytara má skvělý zvuk a obrovskou paletu možností. V rukách je dobře cítit, krk je pohodlně tvarovaný. Nástroj je dost těžký (přes 4,5 kila), což klade nároky na popruh, protože když máte hrát tři hodiny v kuse s obyčejným popruhem, budou o tom vaše záda vědět ještě tři dny nato. Jedná se o výbornou alternativu k daleko dražším standardům. Kytara má vynikající poměr cena/výkon (malá odbočka - v několika recenzích a videích jsem viděl, že se autor podivoval nad relativně nízkou cenou modelu a přidávám se. Opravdu nevím, jak je možné, že taková kytara stála o 20 tisíc méně, než srovnatelná LP Standard).


Koupil bych si ji znovu? Jednoznačně.
bandzone.cz/hot

Gibson LP 2013 signature T
Vox AC15C1, Vox AmPhones AC30
Cort MR 710F NAT

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“