Gramofon do 5. tisíc.

Aktivní reproboxy, pasivní reproboxy, zesilovače, ...
Odpovědět
JWillow
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 2.10.2017 15:15

Gramofon do 5. tisíc.

Příspěvek od JWillow » 2.10.2017 20:35

Zdravím, potřeboval bych pomoc s výběrem gramofonu, zdědil jsem pár starých lpček, takže bych chtěl lehce investovat do gramofonu, vím že 5. tisíc není moc, ale snad se v touto hranicí vyvaruju Crosley gramofonům, které podle všeho ničí desky a mají v zásadě nekvalitní zvuk, už jenom to že za 2. tisíce to má i interní reproduktor tak to asi moc kvalitní zvuk mít nebude.

Moje 2. typy, podle doporučení.

https://www.muziker.cz/akai-bt100
https://www.muziker.cz/audio-technica-at-lp60usb

Nechce se mi moc kupovat bazarové gramofony, obecně nejsem moc fanda bazaru, pokud se nejedná o kytary samozřejmě.

Chtěl bych rozšířit pohled na tyto 2 a který z nich je podle vás lepší, ocením jakékoliv typy, jsem v gramofonech zcela ztracen. :D
Naposledy upravil(a) JWillow dne 4.10.2017 17:46, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Fořt
Příspěvky: 2340
Registrován: 30.09.2009 12:31
Bydliště: Praha-západ

Re: Gramofon do 5. tisíc.

Příspěvek od Fořt » 3.10.2017 7:36

Ty co sis vybral jsou sice značkové gramofony (AudioTechica dělá slušné gramofony střední třídy), ale je to stále ten nejnižší low-end bez možnosti jakéhokoli nastavení a seřízení. Ten Akai má dokonce asi jen tu nejlevnější krystalovou přenosku, u Audiotechniky je to možná magnetodynamická (vypadá to na AT3600), ale i tam je napevno, bez možnosti nastavení (uchycení na 2 šroubky umožňující správně nastavit tracking). A taky bez možnosti případně měnit přenosky. U obou gramofonů chybí taky možnost nastavení přítlačné síly a antiskating.
Já jsem synkovi, který se nadchl pro sbírání šelakových 78 rpm desek koupil tento:
https://www.muziker.cz/gemini-tt1100usb
Má vše, co jsem uváděl výše, má i možnost regulace otáček. A má i USB, takže lze nahrávat-digitalizovat přímo, např. do Audacity (instalační CD přiloženo, i když Audacity jde samozřejmě stáhnout zdarma). Samozřejmě má vlastní, celkem dobrý phono preamp (lze ale provozovat i s vlastním preampem).
Zatím jsme s ním spokojeni jak na vinylové, tak na šelakové desky. Jedinou vadou jsou zatím pouze špatně seřízené otáčky - bylo je potřeba poopravit (jak jsem psal, má možnost regulace otáček). Otáčky jsem ovšem kontroloval pouze pomocí Android aplikace na mobilu, lze to i stroboskopicky (trochu složité, nemá stroskopický obrazec na talíři - ty kovové proužky jsou tam jen pro parádu, ani stroboskopickou lampičku) nebo počítáním otáček a měřením času. Kdybys chtěl zkusit i šelakové desky, lze koupit hrot pro výměnu na stávající AT3600:
http://www.graled.cz/p/180/atn-91-78-otacek
Případně celou přenosku, např. zde:
https://www.gramo.cz/gramo-prenosky/gra ... 1-78-rpm-/
Ale pak je vhodné koupit i celý držák (headshell), protože je samozřejmě vopruz to pokaždé přemontovávat a nastavovat:
http://www.graled.cz/p/222/drzak-prenos ... hell-dr-10
Kdyby ses tedy rozhodl začít s gramofonem seriózně aspoň na střední úrovni, dej vědět. Budeš možná potřebovat rady ohledně nastavení - většinou se to dá najít na YouTube, nebo na specializovaných webech, vč. pomůcek pro nastavení).
Jo, a pokud bys u gramofonu nepotřeboval 78 rpm, do 5000 Kč seženeš asi i jiné nastavitelné gramofony, např. z Německa od Thomanna:
https://www.thomann.de/cz/american_audi ... bundle.htm
(Má dokonce i možnost stroboskopické kontroly otáček, tj. obrazce na talíři a lampičku. Lze koupit i bez deklu. Pozor - tento typ mají i v levnější variantě bez USB, ta ale nemá ani zabudovaný phono preamp).
Příp. někde na bazaru či Aukru velmi dobré starší gramofony Tesla (např. řada NC430, 470, aj.), ale u gramofonů to může fakt být sázka do loterie. Navíc většina Tesla gramofonů byla bez preampu.

Pokud to ale máš opravdu jen na občasné přehrání, příp. digitalizaci v jakéžtakéž kvalitě, a nechceš ztrácet čas s nastavováním, prostě pokud se nechceš gramodeskám věnovat víc (kupovat si další), asi by ti bohatě stačila ta AudioTechnica, kterou sis vybral. Ničení desek se bát nenusíš, zase tak horké to není. Na YT se dají najít testy dokazující, že vinyl vydrží bez slyšitelného poškození i mnohem vyšší přítlačné síly, než je u těchto levných gramofonů. Ten Akai bych nebral.

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 522
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Gramofon do 5. tisíc.

Příspěvek od starypard » 4.10.2017 19:06

JWillow píše:Nechce se mi moc kupovat bazarové gramofony, obecně nejsem moc fanda bazaru, pokud se nejedná o kytary samozřejmě.
To je škoda, protože na bazaru máš šanci za mrzký peníz koupit skutečnou kvalitu, která se dělala od začátku sedmdesátých let. Věci technicky značně převyšující tvé požadavky.

JWillow
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 2.10.2017 15:15

Re: Gramofon do 5. tisíc.

Příspěvek od JWillow » 5.10.2017 21:43

Mrknu na to všechno, ale ta audio-technica vypadal slušně už od začátku, asi nakonec vemu právě ten.

+Vím že bych z bazaru dostal fakt kvalitní věci, třeba se někdy stane že bych koupil i Teslu, kdo ví. :)

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 522
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Gramofon do 5. tisíc.

Příspěvek od starypard » 6.10.2017 15:40

Nikdo se nebavil o Teslách. Ty gramofony sice nebyly špatné, některá raménka jsou dokonce velmi elegantní, ale zbytek dobrý zas tak není. Talíře špatné, motory špatné, uložení všeho, hlučnost, rezonance, atd. A v originálním stavu jsou do půlky osmdesátek nevzhledné. Vzhledově se vymyká NC 470, to je čirý minimalismus a elegance, ovšem uživatelský komfort nulový a mizerný z hlediska kročejového útlumu, vibrací, časem i vrzání motorku, padající řemínky atd. A Tesly jsou obecně na bazaru předražené.

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače a reproboxy“