Groovebox na bázi Raspberry Pi (nebo podobném zařízení)

Stavba a úpravy efektů, footswitchů a dalších zařízení
Odpovědět
Uživatelský avatar
rotten77
Moderátor
Příspěvky: 2446
Registrován: 8.03.2007 7:13
Skype: rotten77_cz
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Groovebox na bázi Raspberry Pi (nebo podobném zařízení)

Příspěvek od rotten77 » 16.11.2017 18:48

Čau, přemýšlím, že bych si udělal nějaký malý groovebox, jako doplněk k synťákům, postavený na Raspberry Pi. Bohužel se v tomhle vůbec nevyznám, tak bych se chtěl zeptat vás, kdo v tom umíte chodit na pár věcí.

Zavrhl jsem programování softwaru (není čas), pájení a podobné DIY prasečinky (připájet konektor ke kabelu umím, ale tím to končí), takže jsem si říkal, že bych použil co nejvíce hotových věcí, které by se jenom "složili" jako stavebnice.

Software - běželo by to na nějakém old-school trackeru (třeba Klystrack). Vlastně by tam těch aplikací mohlo být víc, ale radši bych se zaměřil na jednu a tu na systému odladil.

Ideál, aby aplikace běžela i pod Windows a já si mohl vše připravit na PC a pak jenom přehrát do mašinky.

Otázka: Jak je to vlastně s aplikacemi pro Raspberry? Dá se tam dát cokoli, co běží na Linuxu? Je tam klasika Jack/ALSA apod.?

Odkbočka: Bylo by super, kdyby na tom běžel Bitwig, ale ten je na HW náročnější a navíc potřebuje x86 platformu, takže by malina odpadá a musela by se použít jiná alternativa (https://answers.bitwig.com/questions/7175/raspberry-pi)

Hardware - kromě samotné desky by byl potřeba displej. Nevím, jestli dotykový, protože požadavek je na co nejmenší rozměr a na minidisplej se moc dobře "klikat" nebude. Na druhou stranu by odpadlo nějaké další "zadávací" zařízení - klávesnice apod. Ideální by byl nějaký kontroller s mapovatelnými tlačítky.

Nejdůležitější by pak byla konektivita - je potřeba, aby to umělo MIDI a mělo zvukový výstup. Asi by šla připojit nějaká mini USB zvukovka a USB/MIDI převodník? Našel jsem rozhraní Pisound - to by asi bylo to pravé ořechové :-)


EDIT: Taky je otázkou, jestli to má vůbec cenu a není lepší sehnat nějaké MIDI rozhraní k iPhone :-)

Pikus
Příspěvky: 1674
Registrován: 2.12.2008 17:48

Re: Groovebox na bázi Raspberry Pi (nebo podobném zařízení)

Příspěvek od Pikus » 18.11.2017 0:31

Mám zkušenosti s Raspberry Pi 2. Na tom tehdá běžel pouze linux... no a jinak, ono to podle specifikací vypadá poměrně výkonně, ale zas taková hitparáda to není :D. Moje zkušenost je taková, že nějak normálně na tom běžely okleštěný aplikace určený pro Raspbery (měl jsem OS Raspbian), ostatní bylo peklo provozovat. Čili v tvým případě bude asi hodně zálažet na tom, kterou aplikaci konkrétně zvolíš (a určitě se dají najít i aplikace běžící jak pod Linuxem, tak pod Windows).

Nicméně dnes je na trhu Raspberry Pi 3... oproti "dvojce" by měl být o cca 30 - 40 % větší výpočetní výkon (jak se to v praxi projeví si netroufám odhadovat) a zároveň se na tom prej nechaj rozběhnout Win10 IoT (okleštěná verze). To by mohlo řešit tvůj problém s přenosem dat mezi stanicí s Win a Raspberry, ale osobní zkušenost nemám.

Tak a co se ovládání týče - to bude asi krapet oříšek. K Raspberry lze připojit dotykovej display, případně i monitor, klávesnici a myš. Možná by byla zajímavá alternativa připojit k Raspberry bluetooth/wifi modul a ovládání řešit buď přes nějakou separátní aplikaci/vzdálenou plochu z nějakýho tabletu nebo telefonu. Pokud umíš pájet, možná by stálo za to použít tvoje zkušenosti a udělat si na Raspberry destičku s tlačítkama, potenciometrama, LEDkama a třeba i nějakým displayem. To je řešení za pár stovek, který podle mě v "polních" podmínkách bude skutečně funkční. Problémem je, že bez programování se tady už neobejdeš (tím bys vyřešil i MIDI)...

Tak a teď mě napadá otázka... proč vlastně chceš bastlit něco, co už je dávno vymyšlený, když to vlastně bastlit nechceš (programování/pájení)? :D

Uživatelský avatar
rotten77
Moderátor
Příspěvky: 2446
Registrován: 8.03.2007 7:13
Skype: rotten77_cz
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Groovebox na bázi Raspberry Pi (nebo podobném zařízení)

Příspěvek od rotten77 » 18.11.2017 8:09

Pikus píše:Tak a teď mě napadá otázka... proč vlastně chceš bastlit něco, co už je dávno vymyšlený, když to vlastně bastlit nechceš (programování/pájení)? :D
Jde mi o vytvoření "mašinky", ve stylu "za málo peněz hodně muziky" :-) Samozřejmě, že takové mašinky jsou, ale rozměrově zaberou hodně místa a taky stojí 10.000+

Vzhledem k architekruře jsem taky přemýšlel o Asus Tinker Board (x86), na kterém by se rozchodili WinXP s nějakým starším Ableton Live, k tomu by se pak připojil přes USB klasický MIDI/USB převodník, nějaký malý kontroller (Launchpad Mini) a bylo by to. Doma bych si nachystal jeden projekt, kterej by se po načtení Win otevřel a bylo by to :-)

Ale když o tom pořád přemýšlím, tak je asi mnohem lepší koupit MIDI rozhraní pro iPhone a používat nějakou aplikaci pro iOs. Těch je dost a jsou dostatečně použitelné :-)

Pikus
Příspěvky: 1674
Registrován: 2.12.2008 17:48

Re: Groovebox na bázi Raspberry Pi (nebo podobném zařízení)

Příspěvek od Pikus » 18.11.2017 10:26

rotten77 píše:Jde mi o vytvoření "mašinky", ve stylu "za málo peněz hodně muziky" :-) Samozřejmě, že takové mašinky jsou, ale rozměrově zaberou hodně místa a taky stojí 10.000+
peníze... no, když to budeš bastlit, tak se podle mě dostaneš na cenu bazarových kousků jak nic :D. Trošku odbočím... pro mě bastlení má přínos v tom, že si udělám něco na míru sobě nebo něco originálního... a nebo že si prostě musím něco vyzkoušet (viz DSP efekt, kterej už mě stál víc než Zoom G3 :D).

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“