Hermida Zendrive (overdrive)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Hermida Zendrive (overdrive)

Příspěvek od Nero » 24.06.2011 16:36

DIskuze k této recenzi: recenze-vasi-vybavy-f61/hermida-zendriv ... ml#p626337


________


Model: Hermida Zendrive
Foto:
Obrázek
Pořízeno: leden 2011 ($199 přímo od Hermida Audio)
Testováno na: PRS Custom 24, Ibanez SZ 520, Mesa Boogie F-50 Combo

Základní charakteristika
Zendrive je low až medium gain overdrive, jenž je často zařazován do kategorie zkreslovacích pedálů, které umí tzv. „dumble tone“ – tedy velmi kulatý zvuk dost citlivý na dynamiku hraní. Elektronika je schována v kovovém šasi se standardním spínačem, na každé straně je jeden konektor, napájení je řešeno přes adaptér nebo 9V baterii. Jde o true-bypass efekt, zapnutí signalizuje dost jasná modrá LED dioda, která ale naštěstí nevypaluje oči jako diody na jiných efektech. Ovládacími prvky jsou Gain, Volume, Tone a Voice.

Zpracování
V této kategorii není efektu co vytknout. Šasi je dostatečně odolné na to, aby přežilo skutečně cokoli, spínač spíná spolehlivě, potenciometry jsou rozmístěné tak, aby se daly ovládat zcela bez problémů. Dovnitř efektu se dá dostat po odšroubování čtyř šroubků, elektronika je uvnitř udělána velmi čistě.

Zvuk
Nejprve bych se asi zastavil u toho, co dělají jednotlivé potenciometry – smysl Volume a Gain asi nemá smysl nějak blíže popisovat, jen dodám, že Volume má dostatečný rozsah pro to, aby Zendrive šlo použít jako čistý boost, Gainu se budu věnovat později.

Tone a Voice slouží k ekvalizaci tónu – Tone slouží jako post-gain tónová clona, u Voice se mi nepodařilo zcela jistě zjistit, co je to přesně zač. Často je uváděno, že jde o pre-gain tónovou clonu, což je docela možné. Tato konfigurace a široký rozsah těchto potenciometrů umožňují poměrně značné hraní si s tónem – mně osobně se nejvíce osvědčilo, když se Voice spíše stáhne a Tone naopak nastaví na vyšší polohu, pak je zvuk velmi barevný a má příjemnou texturu. Nicméně to je jen dojem mých uší, navíc téměř jakékoli nastavení (kromě těch opravdu extrémních) zní dobře.

Pokud jde o ovladač Gain, tak ten při stažení na nulu nechává zvuk projít podstatě nezměněný. Mezi osmou a dvanáctou hodinou se zvuk chová jako u lampových zesilovačů, které se blíží k „break-up point“ – prostě lehce nakreslený zvuk, u kterého míra zkreslení hodně reaguje na práci pravé ruky, přičemž není problém nechat zvuk v podstatě nezkreslený, jen s lehkým „zaoblením“ na výškách. Od dvanácté hodiny dál se znatelněji přidává na saturaci a kompresi, cca od tří hodin se to projevuje zejména na vyšších.

Pokud bych měl nějak definovat míru zkreslení, tak s humbuckery a trochu razantnější pravačkou bych s gainem lehce za 12 hodinami klidně hrál AC/DC, v poslední čtvrtině dráhy je zkreslení mile hardrockové. I s gainem na maximu je zvuk velmi dobře čitelný, tóny se neslévají a i plné akordy lze hrát zcela bez problémů.

Pokud jde o barvu tónu, ta dost záleží na nastavení Tone a Voice. Celkově lze ale říct, že Zendrive má hodně tlustý a kulatý tón, poměrně jemnou „smooth“ texturu a hezky jde za rukou. Velmi dobře se hodí na získání zvuku podobného Santanovi, Robbenu Fordovi nebo Ericu Johnsonovi. Kromě kulatých táhlých sól ale samozřejmě zvládne i kousavější zvuk – ať už jde o sóla nebo doprovodné riffy.

EDIT: Po dnešku malé doplnění - se Zenem jsem si zahrál přes tranzistor, respektive přes modelingové kombo Roland Cube 30. A velmi mile mě překvapilo, že do čistého nebo velmi lehce nakresleného zvuku z toho komba zní Zen velmi dobře. Rozhodně jsem nečekal tak dobré výsledky. Tudíž netřeba se ho bát ani v použití s nelampovými aparáty.

Spolehlivost
Neumím si představit, co by se muselo stát, aby Hermida zklamal – působí velmi bytelným a spolehlivým dojmem.

Shrnutí
O Zendrivu se nedá říct nic jiného, než že jde o prvotřídní overdrive pedál, který patří mezi ty nejlepší, na jaké jsem doposud hrál (spolu s Mad Professor Sky Blue OD, Lovepedal Les Lius a Tombtones Driven by Tao – zdravím Jestera :wink: ). Jediné, co bych na něm udělal jinak, by byla malinko větší gainová rezerva, protože pak bych byl víc v klidu při potřebě většího zkreslení. Nicméně jsem s ním velmi spokojen, zvukově je to přesně to, co jsem hledal.

Doporučil bych ho zejména těm, kteří hledají overdrive s poměrně hodným zvukem, rádi si hrají s dynamikou a nepotřebují velké množství gainu.

Kdyby mi efekt ukradli, koupil bych si ho znovu?
Byť jsem se Zendrivem velmi spokojen, nevím, jestli bych ho koupil znovu – u overdrivů je opravdu velmi široká nabídka a pedálů, které by mě zajímaly, je šíleně mnoho. Takže případnou ztrátu nebo krádež bych bral jako přiležitost zkusit něco jiného. Ale těžko říct, jestli bych se nakonec k Zenu zase nevrátil.

Ukázky"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“