Housle - kobylka při ladění vyskakuje

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
kisena
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 26.09.2015 20:03

Housle - kobylka při ladění vyskakuje

Příspěvek od kisena » 26.09.2015 20:07

Prosím o radu. Na housle hraji již řadu let, ale tohle se mi ještě nestalo. Mám housle - starší kousek a dnes při ladění - přes kolíčky- mi vyskočila kobylka. Po srovnání totéž a pak ještě několikrát. Nyní jsou housle nenaladitelné a když se o to snažím, kobylka mi tam "pochoduje" . Co dělat? :-(

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Housle - kobylka při ladění vyskakuje

Příspěvek od kmoch123 » 28.09.2015 7:03

Ahoj,tvůj dotaz je úplně nejasný,jak jako vyskočila? Může spadnout při ladění velkými kolíky u šneku, pokud se nehlídá,jestli se kobylka během ladění nekloní (většinou dopředu). V tom případě se musí zase ustavit a jede se dál,ale co se stalo tobě moc nechápu. Hoď sem fotky,video,budeme hned vědět víc :-)
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

kisena
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 26.09.2015 20:03

Re: Housle - kobylka při ladění vyskakuje

Příspěvek od kisena » 28.09.2015 19:11

Určitě to nafotím, popř. natočím

martina72
Nedůvěryhodný žvanil
Příspěvky: 1373
Registrován: 11.04.2013 8:42

Re: Housle - kobylka při ladění vyskakuje

Příspěvek od martina72 » 28.09.2015 21:03

Je to dost divné. Snad jde o únavu matroše kobyly, nějakou mikrotrhlinu, že prostě degraduje, z ničeho nic, při zatížení. Snad abys dal novou kobylu, ne? Zas tak moc to nestojí. A také - ladit ne humpolácky jen jedním směrem kolíky, ale kompenzovat to protitahem u dolaďováků na struníku, prostě na pohodu tam a zpět. Kobyla nejni nezdolná, nahoře je dost tenká a léta jsou dost technicky nevýhodně horizontálně, což je jediné možné, nesmí být na "stojáka". Neřešit, nová kobyla a změnit způsob práce s kolíky :)
Mimochodem, je kobyla jednou nožkou taknějak nad duší? Abychom tam měli ty tlaky a protitlaky i v této rovině ....

Kód: Vybrat vše

Administrátorem zablokovaný účet. Uživatel nemůže přispívat ani používat soukromé zprávy.

johnyz
Příspěvky: 51
Registrován: 20.06.2011 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Housle - kobylka při ladění vyskakuje

Příspěvek od johnyz » 29.09.2015 7:26

martina72 píše:Je to dost divné. Snad jde o únavu matroše kobyly, nějakou mikrotrhlinu, že prostě degraduje, z ničeho nic, při zatížení. Snad abys dal novou kobylu, ne? Zas tak moc to nestojí. A také - ladit ne humpolácky jen jedním směrem kolíky, ale kompenzovat to protitahem u dolaďováků na struníku, prostě na pohodu tam a zpět. Kobyla nejni nezdolná, nahoře je dost tenká a léta jsou dost technicky nevýhodně horizontálně, což je jediné možné, nesmí být na "stojáka". Neřešit, nová kobyla a změnit způsob práce s kolíky :)
Mimochodem, je kobyla jednou nožkou taknějak nad duší? Abychom tam měli ty tlaky a protitlaky i v této rovině ....
hm, tak právě toto se mi stalo asi před týdnem, kdy jsem dával novou sadu strun, postupně hezky strunu po struně, a pak koukám na druhý den, že mám kobylku vykloněnou trošku dopředu (okem to jde vidět), jinak všechno krásně drží, i ladění, ... ale jestli by to mělo do budoucna spadnout, tak si s tím radši ještě pohraju ...

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Housle - kobylka při ladění vyskakuje

Příspěvek od kmoch123 » 1.10.2015 12:59

Tak já to trochu uvedu na pravou míru :D zatím teď není jasné, proč kobylka "vyskakuje". Mikrotrhliny na kobylce jsem ještě neviděl, ony tam nemají jak vzniknout, když je dřevo neustále pod tlakem strun. Podle kvality dřeva se kobylka dříve nebo později (u levných v řádu měsíců, u lepších za několik let) prohne a pravděpodobně ztrácí "akustické" vlastnosti, nicméně to je jen dohad. Je ale logické, že na přenos zvuku ze strun na desku má jistě vliv to, jestli struna tlačí přes rovnou kolmou plochu nebo plochu prohnutou=pružící.

Otázka ohledně duše by měla znít jinak, takto: "Mimochodem, je duše taknějak pod jednou nožkou kobyly?" :mrgreen: Kobylka má víceméně fixní pozici na desce, v kolmé ose mezi maličkými výřezy ve výřezech (efech) a v podélné ose tak, aby "navazovala" na hmatník a struny G a E byly stejně daleko od krajů hmatníku. Tam mnoho místa na laborování není a proto se pro dosažení jiného, někdy lepšího zvuku, hýbe s duší. Tuto práci doporučuju přenechat houslařovi, ani já jsem to nikdy nedělal a nehodlám dělat.

No a nakonec o laděni: kolíčky (dolaďovači) se nic nekompenzuje a takto to ani fungovat nesmí, to by pak bylo něco v nepořádku: Posun struny na dolaďovačích je minimální a jediná jejich funkce je jemně dolaďovat, odtud název dolaďovače. Při natahování nových strun je prostě potřeba průběžně hlídat náklon kobylky. Struny se nesmí hned napínat na výsledné ladění G D A E, ale v několika fázích (mluvím teď o kompletní výměně, kdy nejsou natažené žádné struny, ne o postupné výměně starých strun kus po kusu).

Zkráceně asi takto: Nejdřív se prostě postaví přibližně kobylka a symbolicky natáhne G, aby kobylka nespadla. pak D, A, E, vše jen zlehka a nejlépe je stále přidržovat kobylku prsty v kolmé poloze, normálně ji prostě z boku držet. Pak trochu přitáhnout všechny struny, ale opravdu jen trochu. Pokud kobylka nestojí tam, kde má, je teď poslední možnost s ní hýbat po horní desce (nejde to plynule, kobylka jakoby skáče o půl mm do daného směru, to je normální. Samozřejmě je nutno hlídat aby se neklonila a nespadla). Po finálním usazení už se jen dotáhnou struny, začíná se od G končí u E, opět možno rozdělit třeba do dvou fází, než budou struny přibližně správně napnuté. A teď to nejdůležitější - PO KAŽDÉM PŘITAŽENÍ VELKÝM KOLÍKEM JE NUTNÉ KONTROLOVAT NÁKLON KOBYLKY A STÁLE JI UDRŽOVAT KOLMOU K HORNÍ DESCE! Udržováním je myšleno, že pokud se kloní dopředu, prsty obou rukou uchopí kobylku z obou stran za horní část těsně pod strunami a zatlačí dozadu, do kolmé polohy k desce. Čím více jsou struny napnuté, tím hůř to jde a tím větší je riziko, že se struna poškodí nebo praskne (hrozí nejen finanční ztráta, ale i zdravotní - roztržená struna vyšlehne oko, že ani nemrknete, to myslím smrtelně vážně). Při plném napnutí strun si v případě rovnání kobylky pomáhám takovým trikem, že prostřední dvě struny přizvednu prstem, tím pádem zbývá jen tlak strun G a E.

Možná jsem to nepopsal zrovna nejjasněji, prostě stejně jako vše ostatní ohledně houslí vyžaduje i natahování strun cvik a zkušenost. Zedník mi taky popsal, jak se natahuje jemná omítka, vypadalo to jednoduše, ale když jsem to pak sám zkoušel, to byla hrůza :mrgreen:
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

starejdobrak
Příspěvky: 6
Registrován: 3.07.2014 15:23
Bydliště: Praha

Re: Housle - kobylka při ladění vyskakuje

Příspěvek od starejdobrak » 17.10.2015 21:10

Zdravím, obecně není od věci máznout zářezy na kobylce práškovým grafitem (nebo tužkou č.1). Struny jdou hladčeji a kobylka se taky snáze rovná. Dále kontrolovat, jestli není vinutí některé struny na kobylce rozdrbané - struna pak v zářezu táhne kobylu dopředu nebo do strany a ustřelení je nasnadě.

mkatka
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 23.02.2016 8:52

Re: Housle - kobylka při ladění vyskakuje

Příspěvek od mkatka » 23.02.2016 9:16

Ahoj, mám dotaz...není to přesně k tomuto tématu, ale týká se to kobylky. Jsem začátečník, resp. jsem to oprášila po hodně dlouhý době a mám problém při přecházení ze struny na strunu. Stává se mi, že zavadím o tu strunu, kterou opouštím. Nejčastěji při přechodu z G na D. Jsem už z toho na nervy. Chtěla bych to řešit úpravou úhlu kobylky. Jen než provedu nějaký zbytečný tah, chci se zeptat, zda to problém vyřeší. Předem díky, Kmoch123 :-)

johnyz
Příspěvky: 51
Registrován: 20.06.2011 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Housle - kobylka při ladění vyskakuje

Příspěvek od johnyz » 23.02.2016 21:57

mkatka píše:Ahoj, mám dotaz...není to přesně k tomuto tématu, ale týká se to kobylky. Jsem začátečník, resp. jsem to oprášila po hodně dlouhý době a mám problém při přecházení ze struny na strunu. Stává se mi, že zavadím o tu strunu, kterou opouštím. Nejčastěji při přechodu z G na D. Jsem už z toho na nervy. Chtěla bych to řešit úpravou úhlu kobylky. Jen než provedu nějaký zbytečný tah, chci se zeptat, zda to problém vyřeší. Předem díky, Kmoch123 :-)
tak buďto si zvykneš a vydržíš to a naučíš se to s tímto úhlem :-), anebo podsadit strunu D případně i A malinkatým čtverečkem tenčí kůže (cca 1x1 mm). Tloušťka asi taky 1mm. Kůže přijde mezi kobylku a strunu, tlak struny ji z větší části zamáčkne do výřezu, na vzhledu to poznáš jen při podrobném zkoumání. Kvalitě zvuku by to nemělo uškodit. Třetí možnost - k houslaři a ať ti upraví/vymění kobylku dle tvých potřeb. Mi tu kůži dávala učitelka, ale není na tom nic těžkého. Stačí pinzeta a troška trpělivosti.

mkatka
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 23.02.2016 8:52

Re: Housle - kobylka při ladění vyskakuje

Příspěvek od mkatka » 23.02.2016 23:15

Jó, teď si vlastně vzpomínám, že se tam dávaly i takové kousíčky barevné umělé hmoty, vypadalo to jako barevné obaly z drátků..a já vždycky na co to tam je.. :-)) díky za tip

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“