Housle pro pokročilé / začátečníky

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
Jenn
Příspěvky: 4
Registrován: 2.06.2015 14:40

Housle pro pokročilé / začátečníky

Příspěvek od Jenn » 2.06.2015 14:55

Ahoj, prosím o vysvětlení: jaký je rozdíl mezi houslemi pro začátečníky a pro pokročilé? Že housle pro pokročilé nabízejí za vyšší cenu, jsem pochopila :). Narazila jsem i na inzerát prodávající housle upravené houslařem k snazšímu hraní. Mám absolvovanou ZUŠku a po x letech se k houslím vracím. Teď jsem poprvé zkusila i jiné celé housle než své a zjistila, že mají různě velikou kobylku (vzdálenost strun) a různě tlustý hmatník. Když jsem si nechávala měnit kobylku na svých starých, divil se houslař, proč mám tak malou, že předci se netrefím do jedné struny. Zkoušela jsem housle s normální (podle mě gigantickou) kobylkou a robustným hmatníkem - na tak vzdálených strunách neovládám smyčec, zato ta tolerance prstokladu je Hawai:)
Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Housle pro pokročilé / začátečníky

Příspěvek od kmoch123 » 6.06.2015 23:29

Ahoj, to je jen nějaká reklama :mrgreen: houslemi pro začátečníky můžou být myšleny housle malé (1/16 až 7/8), v průměru stojí trochu méně než housle celé, ale nemusí to být pravidlem. Housle upravené ke snazšímu hraní jsou blbost, nebo nějaký kanadský žertík. Kobylka se dá seříznout různě, podle výšky konce hmatníku nad deskou, podle tvaru hmatníku atd., nebo prostě podle toho, jak je kdo zvyklý a jak si poručí. Houslař by měl umět kobylku správně seříznout podle určitého standardu, teď nevím z hlavy kolik mm mají být struny nad hmatníkem. Tolerance prstokladu se změnou výšky kobylky nijak nezmění, jen se při hlubším dohmatu budeš více namáhat. Hmatník je většinou stejně tlustý na všech houslích, liší se tloušťka (šířka a výška) krku houslí.
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Jenn
Příspěvky: 4
Registrován: 2.06.2015 14:40

Re: Housle pro pokročilé / začátečníky

Příspěvek od Jenn » 8.06.2015 5:48

Ahoj, děkuji za odpověď. Otázka směřuje na celé housle. I tak jsem z odpovědě pochopila, že části celých houslí nejsou stejně veliké. Proč mi tohle neřekli v hudebce před 20 lety? Po přechodu na celé housle jsem to zabalila, protože malíčkem jsem došáhla na E a A a dál ne. Teď jsem náhodou potkala celé housle, na kterých to jde samo, mají nádherný zvuk, bohužel nejsou moje. Tak zjišťuji, co se dá sehnat. Koupila jsem jedny na inzerát jen pro tátu jako dárek (spíš na dekoraci) a znějí moc hezky, jen jsou "veliké". Měřila a srovnávala jsem s mými ZUŠkovými: krk je stejný, hmatník je tlustější o 2mm (smrtící rozdíl, došáhnu malíčkem na E a placatě). Struny nad hmatníkem jsou výš o 1mm (po hodině hraní je to znát :D ). A kobylka je i širší, mezi strunami je na ní prostor o 1,5mm větší (to mi vadí nejvíc). Jinak délka těla je stejná (kdyby mi někdo prodal menší violu, možná to ani nezjistím :mrgreen: )
Takže beru měřítko a vyrážím po houslařích shánět celé housle podle mého vkusu. Děkuji, že jste mi napsal, že velikost kobylky si můžu poručit, určitě bych na to nenabrala odvahu :D .

Jenn
Příspěvky: 4
Registrován: 2.06.2015 14:40

Re: Housle pro pokročilé / začátečníky

Příspěvek od Jenn » 9.06.2015 5:21

Ahoj, děkuji za odpověď, pomohla. Svitla naděje, že někdy na celých houslích dosáhnu malíčkem :D Myslela jsem, že všechny celé housle mají stejně tlustý krk a když se budu ptát po tenčím, budu za idiota. Měřila jsem doma, krky jsou stejně tlusté, ale hmatník je rozdílně vysoký o 2mm. Struny jsou v rozdílně vysoko nad hmatníkem nepatrně, ale po hodině hraní je to citelné :D . Navíc kobylka je širší a struny jsou o 1,5mm dál od sebe.
Děkuji, Jana

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“