housle - začátečnické noty (klasické)

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
waldir
Příspěvky: 66
Registrován: 7.05.2010 21:12

housle - začátečnické noty (klasické)

Příspěvek od waldir » 7.05.2016 10:32

Zdravím, doporučíte noty pro začínajícího houslistu samouka?

Preferuji drobné klasické kousky líbivějšího stylu - e.g., houslový sešit analogický Tesařově Kytaře napříč žánry, či i klasičtější škole od Jirmala. (Jde mi vskutku spíše o noty, než o 'školu' (i když forma školy nevadí).)

P.S.: Máte-li někdo potřebu komentovat jak hloupá je představa kombinace slov 'houslista' a 'samouk', pak bych rád poznamenal, že jsem sousední vlákno na toto téma četl. Dále bych poznamenal, že mám za sebou pěkných pár let hraní na klasickou kytaru a také že housle mi po pár týdnech hraní od kytary nijak zvlášť rozdílné nepřijdou. Tedy si myslím, že víceméně vím, co dělám.

Uživatelský avatar
Christian
Příspěvky: 3
Registrován: 16.04.2016 7:11

Re: housle - začátečnické noty (klasické)

Příspěvek od Christian » 9.05.2016 15:47

Zdravím,
Tyto noty mi probleskly hlavou jako první, když jsem si pročítal tento příspěvek.

Dovolil jsem si vypsat po zatrženou část i prstoklad (vše první poloze).

Šipka ↑ značí, že druhý prst na struně D je u třetího prstu a hraje fis, dle předznamenání (G-dur). U šipky ↓ je to zcela opačně. Druhý prst na Áčkové struně je snížen (leží u prvního prstu) a hraje céčko.

U psaného prstokladu jsem nepovažoval za důležité psát na jaké struně prst leží, protože si myslím, že už to máte naposloucháno z kytary. (Ale jen tak pro jistotu- první nota je 3 prst na D a následující nota /první prst/ na A struně, zbytek odvoditelný)

Jsou zde vypsány i smyky- "V" se tě snaží donutit, abyste a tahal od špičky a "čtverec bez spodní části" napovídá, že se tahá od žabky.

Zde jsou zmíněné noty:
https://lh3.googleusercontent.com/-hzMN ... img001.jpg

Vím, že mnozí mohou namítat, že tato skladbička se moc nejeví jako začátečnická, ale dovolím si poznamenat, že je velice známá (ikdyž v těchto notách je upravena tak, aby byla hratelná v 1. poloze), takže si myslím, že to s trochou cviku je možné zahrát. /Řekl někdo, kdo má housle teprve tři roky,- nevěřte mu!/

Každopádně pokud jde o "easy classical music", mohu doporučit Odu na radost.
(Tedy, pomyslná oblíbenost této skladbičky vyplývá z toho, že všichni, kteří mě vidí s houslemi, si chtějí samozřejmě zahrát a většinou je to to první, co je napadne. Tedy, pokud nepočítám skupinu lidí, kteří po mně chtějí, abych je za jejich prvních deset minut s housličkami v ruce naučil "Crystallize" od LS)

waldir
Příspěvky: 66
Registrován: 7.05.2010 21:12

Re: housle - začátečnické noty (klasické)

Příspěvek od waldir » 11.05.2016 9:14

Zdravím,

díky moc. Koukám, že jsem zapomněl poznamenat, že noty umím a nemám je problém 'číst' ani na houslích (v okolí základní polohy)(rozsah g0-c3 je z hlediska čtení jako kdybych na to hrál odjakživa).

Prstokladově se Jaro na první přehrání přespříliš těžké rozhodně nejeví - trochu horší to budu mít akorát se smyčcem. Akorát mi prozraď - v místech obdobných těm, kde jsou (v tomto listu) značeny přechody mezi jinými strunami stejným prstem (třeba první takt druhého řádku g->d) bývá uznávaným ("technicky správným") standardem prstem přeskočit ze struny na strunu, 'ošmelit' to zmáčknutím obou strun 'na plocho' (a la barré) a nebo do daného místa vměstnat dva sousední prsty? Z (poněkud prostornějšího hmatníku) kytary jsem zvyklý, že 'správná' je jen třetí varianta, tedy mám tendenci daný úsek chytnout 3-4 (s drobným posunem na dorovnání intonace) a tedy mě trochu překvapil prstoklad zapsaný 3-3.

Jinak doufám spíše v kousky méně známého ražení než óda na radost :-). Zatím jsem cvičil dost na písničkách, ale ty mě pomalu přestávají naplňovat (navíc si je nechci zbytečně moc oposlouchat aby mě nepřestaly bavit zpívací akce).

Uživatelský avatar
Christian
Příspěvky: 3
Registrován: 16.04.2016 7:11

Re: housle - začátečnické noty (klasické)

Příspěvek od Christian » 15.05.2016 7:31

S tímto jsi mě vskutku dostal, nikdy by mne nenapadlo dojet to jiným prstem. Abych to uvedl na správnou míru,- existují přehmaty, čili když jsi např ve III. poloze a máš zahrát jedni notu ve IV., tak se zkrátka pro tu notu "natáhneš". Myslím, že lépe by ti to osvětlil někdo studovaný.

Zpět k tomu prstokladu 3-3. S tímhle jsem měl v prvním měsíci hry rovněž problém, proto jsem si při čtení tvého rozjímání o dané problematice vzpomněl na svého učitele, který mi vždy říkal něco ve stylu "Vždyť tam máš tolik času na to abys přešel na jinou strunu, já bych to už měl za tu dobu třicetkrát. Mimochodem, tohle je ještě lehká a pomalá skladbička, co budeš dělat v těch rychlejších........." a tak dále.

Ohledně barové techniky: vím, že ve hře na kytaru existují barové akordy, ale u houslí jsem se s tímto nesetkal. Řeknu to takhle,- když hraji souzvuky třeba na D struně a A struně (v I. poloze), a mám zahrát ku příkladu "e" a "h", tak jelikož jsou oba tony hrané prvními prsty, tak onen prst vkládám mezi zmíněné struny.
Ale, v této skladbičce máš vskutku hromadu času na to, abys s třetím prstem přešel na jinou strunu.

Ohledně hypotézy /nahradit třetí prst čtvrtým/ tuším, že takový prstoklad neexistuje.

Jen tak mimochodem, v prvním taktu druhého řádku se přechází z D struny na Áčkovou :)

Hodně štěstí! :)

waldir
Příspěvky: 66
Registrován: 7.05.2010 21:12

Re: housle - začátečnické noty (klasické)

Příspěvek od waldir » 17.05.2016 7:10

Christian píše:..existují přehmaty, čili když jsi např ve III. poloze a máš zahrát jedni notu ve IV., tak se zkrátka pro tu notu "natáhneš". Myslím, že lépe by ti to osvětlil někdo studovaný.
Jo, to (myslím) chápu - takovéto přechody nejsou na kytaře neobvyklé - v rámci jedné struny je jednoduché se pohybovat přesně a rychle.
Christian píše: Zpět k tomu prstokladu 3-3...
Díky za osvětlení, přesně tento komentář jsem potřeboval.
Christian píše: Jen tak mimochodem, v prvním taktu druhého řádku se přechází z D struny na Áčkovou :)
Já vím, mluvil jsem o notách :D.

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“