Hratelnost kytary

Klasické, westernové, hybridní, elektroakustické, ...
Odpovědět
himself
Příspěvky: 210
Registrován: 26.02.2019 13:21

Hratelnost kytary

Příspěvek od himself » 9.04.2019 7:29

Ahoj,

hraju na kytaru už dlouho, ale teprve nedávno mě napadlo zkusit nějak konkrétněji uchopit pojem "hratelnost", která je pro mě asi úplně nejdůležitějším parametrem, spolu se zvukem a laděním. Dřív jsem to neřešil a měl jsem za to, že kytara prostě "musí padnout do ruky", ale ono se asi dost těch údajů dá změřit a vyčíslit. Například jsem vůbec neřešil šířku krku a pak se mi začalo zdát, že můj jinak skvělý Seagull má široký krk (po změření jsem shledal 46 mm!).
Tohle jsou moje postřehy:

-šířka krku (nultý pražec)
-profil/tloušťka krku/hmatníku
-menzura
-materiály a povrchová úprava (plast/kost/dřeva/laky)
-struny a seřízení (action po celém hmatníku)
-tvar a rozměry těla

Pro pohodlí levé ruky se mi líbí třeba něco jako Les Paul (rychlý krk, nízký dohmat), ale pravou ruku mám u placaté kytary nepřirozeně vylomenou v rameni a potřebuji naopak "hodně materiálu pod křídlem". Hraju téměř výhradně v sedě. Všichni se shodují, jak jsou nejhratelnější Taylory, tak by kruci nemělo být těžké dělat ostatní kytary stejně, ne? A je jedno, jestli mluvím o elektrice, nebo akustice.
Máte k tomu něco? :)

Uživatelský avatar
ajdam
Příspěvky: 778
Registrován: 26.12.2013 21:59

Re: Hratelnost kytary

Příspěvek od ajdam » 9.04.2019 7:39

1) každému vyhovuje něco jiného
2) různé typy kytar se hodí na různé styly hraní
3) zvyknout se dá (skoro) na cokoliv
♪♫Fender Standard Telecaster 2007 (DiMarzio Twang King)-> Morley Bad Horsie 2 -> MXR Custom Badass Overdrive -> Vox AC30CC1 (Alnico Gold)♪♫

accc
Příspěvky: 76
Registrován: 30.05.2010 19:58

Re: Hratelnost kytary

Příspěvek od accc » 9.04.2019 8:11

Ahoj. ně právě naopak příjde parádní, že to dělá každý jinak a ne jako Taylor. Je to parádní, když si můžeš vybírat a vybrat to, co je ti nejpohodlnější. A co ještě chci napsat za sebe - a třeba k úvaze - , že zvuk kytary je část toho, podle čeho kytaru vybrat. Málokdy narazím na něco, co by bylo výrazně jiné (zvukem), než ostatní kytary..... No a drobné rozdíly prostě doma už nepoznáš... Leda tak v prodejně, kde můžeš porovnat v danou chvíli. Doma už se ti to jen líbí a nebo ne... Takže první předpoklad je, že se ti bude líbit zvukem. Ale pak už bych nehledal nejlepší zvuk ale nejlepší poměr zvuku a hratelnosti. Ale co napíšu je ještě to, že různé značky hrají různě, no. i když je to stejné dřevo, tak se to nerovná stejný zvuk..., Takže pro mě je hratelnost velmi důležitá. U mě zejména tvar a šířka krku. nevím, jestli bych si zvykl na velký rozdíl oproti tomu, v čem jsem zajetej ale proč bych to řešil, když si můžu vybírat. Pak je pro mě důležité seřízení kytary - výšky strun. Pokud bych si koupil kytaru se strunami vysoko nad hmatníkem, bál bych se, že při seřízení na můj standart budou struny drnčet... a rovnat pražce u nové kytary, fakt ne... velikost tělaje obvykle daná tím, co chci, no. tvar je věc vkusu, pocitu (samozřemně zvuku) ale co napíšu je to, že si raději koupím vykrojenou kytaru. jednak pro pohodlí hraní vysoko ale dost i proto, že mám pocit pevnosti, prostě to vykrojení u přilepení hmatníku na tělo působí jako žebro - technicky i pocitově - a vznikl tenhle pocit z toho, že se mi starý 12strunný Hohner začal prohýbat právě v tomto místě... do nehratelnosti.

Uživatelský avatar
Lishaack
Příspěvky: 71
Registrován: 25.11.2010 9:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hratelnost kytary

Příspěvek od Lishaack » 10.04.2019 8:29

himself píše:
9.04.2019 7:29
...Všichni se shodují, jak jsou nejhratelnější Taylory, tak by kruci nemělo být těžké dělat ostatní kytary stejně, ne? ...
Všichni se shodují, jak jsou nejbratelnější holky s trojkama,tak by kruci měly být všechny ženské stejné, ne?

Dává mi to stejný smysl :-) V tomhle se leckdy ani dva lidi neshodnou.
Každý má rád něco jiného, já třeba preferuji u kytary úzký krk, světlou barvu, nesnáším hlavu "alá seagull", miluju mohutné tělo, výřez a na všem musím mít Elixíry.
To je třeba pro mě kombinace, kterou preferuju a má pro mě vliv naprosto na vše.
Yamaha FG700MS --- Dowina D555
Harley Benton HB-35PLus Lemon --- Squier Affinity Telecaster
Laney CUB12R --- VOX VT20+

"Jsem gentleman, ale pokud se jedná o ženy, je třeba přiložit ruku díru."

Uživatelský avatar
Tonda
Příspěvky: 1303
Registrován: 13.08.2007 17:10

Re: Hratelnost kytary

Příspěvek od Tonda » 15.04.2019 23:40

himself píše:
9.04.2019 7:29
...Všichni se shodují, jak jsou nejhratelnější Taylory, tak by kruci nemělo být těžké dělat ostatní kytary stejně, ne? ...

Každýmu nemusí vyhovovat ucinkaný zvuk šroubovanýho krku (jestli vůbec víš, o čem mluvím..) .. Je dobře, že to všichni nedělají jako Taylor, nebo Collings, Goodall atd.. možná až budu uplně hluchej na vysoký frekvence :mrgreen:
Za mě vždycky radši Martin, Gibson - akustiky, který mám naposlouchaný od 60. let..
tradiční konstrukce (= tradiční zvuk) .. hratelnost se dá doladit - výška sedla, průhyb krku, struny...

Radši se budu prát s širokým/úzkým krkem a různými profily (mám placatej, C, full D, hard V..) když je zvuk tak jak ho chci.
I´m wheels... movin´wheels

jbiker
Příspěvky: 406
Registrován: 28.05.2012 20:58
Bydliště: Jižní Čechy (TA)

Re: Hratelnost kytary

Příspěvek od jbiker » 16.04.2019 8:36

Stará škola se hned pozná. Taky to mám od přírody podobně nastavený :).

Pikus
Příspěvky: 1678
Registrován: 2.12.2008 17:48

Re: Hratelnost kytary

Příspěvek od Pikus » 16.04.2019 15:02

A jak při koupi posuzujete hratelnost kytary, pokud zpravidla střídáte několik akustických a do toho třeba i elektrických kytar? A nebo třeba ještě mandolínu a bouzouki? :D

Pokud vybírám hudební nástroj a ten nástroj se mi zvukově líbí, ladí, nedrnčí atd., tak ho beru. To, jestli se mi na něj hraje v ten moment dobře je v podstatě ireleventní... protože můžu být na něco "jen" zvyklý. Ale to neznamená, že je to dobře ;).

Třeba když jsem ještě hrával na klasickou kytaru a kupoval jsem si dreadnought... na všechny se mi hrálo na prd. Tak jsem vzal ten, kterej se mi zvukově nejvíc líbil. Bylo to tvrdý, mělo to kreténsky ouzkej krk a tvrdý struny... no a teď bych naopak řekl o klasikách, že maj kreténsky širokej krk a blátěný struny... :D.

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2071
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Hratelnost kytary

Příspěvek od cherreda » 16.04.2019 16:29

No právě... :)

Obecně "hratelná" kytara musí být seřízená do univerzálního standardu, ladit po celém hmatníku a musí mít natažené univerzální struny v dobrém stavu, které na ni patří dle výrobce.
A tímhle to hasne. :)
Všechno ostatní - zvuk, konstrukce, tvar, materiál, šířka krku, tloušťka a počet strun atd. atd. atd. - už jsou subjektivně vnímané vlastnosti a každý preferuje něco trochu jiného.

V obchodu na univerzálně seřízené kytaře by každý hráč měl rozpoznat, zda mu kytara vyhoví, až si ji "customizuje" sobě na míru. Nákup kytary bez osobního vyzkoušení nesmyslně zvyšuje riziko, že kytara nesedne ani při pokusu o "customizaci".

Odpovědět

Zpět na „Akustické kytary“