Hudební sluch a předpoklady k houslím

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
GuRuZu
Příspěvky: 10
Registrován: 2.12.2014 21:31

Hudební sluch a předpoklady k houslím

Příspěvek od GuRuZu » 31.12.2014 20:37

Zdravím, dneska jsem zkoušel svůj hudební sluch...dozvěděl jsem se že jsem asi nahluchlý :D, a dočetl jsem se že ten je k houslím dosti potřeba. Tudíž bych se chtěl hloupě zeptat zdali se hudební sluch nějakým způsobem vyvíjí a po nějaké praxi to bude lepší a lepší nebo se musím smířit stím že jsem "nahluchlý" ?
Samozřejmě vím že tyto testy nejsou 100% a je to spíš jen tak orientační
[Test:http://clovekonline.cz/test-hudebniho-sluchu/ měl jsem 69,4%]

Četl jsem jeden článek [Článek http://www.portal.cz/scripts/detail.php?id=21749] kde jsem četl jaký jsou správně tělesné, psychické a povahové předpoklady...Zajímalo by mě zdali tyto předpoklady jsou pravdivé a jestli se na ně mám nějakým způsobem koukat nebo je nebrat v úvahu a pokud jsou tyto předpoklady "Okey" co je z toho nejdůležitější ? Povaha? Psychologie či Tělesné předpoklady?
A jestli mám aspoň dostačující předpoklady...K tělesným předpokladům se vyjadřovat nebudu, neni ani co a podle mě asi i nejméně důležité, psychycké předpoklady...no pokud mě něco baví tak pro mě není problém se učit a usilovat o to a s povahou se naprosto schoduji v textu jako by tu mojí někdo popisoval.

Nejspíš se teď hodně zvás bude plácat po hlavě co to tu píšu za nesmysli :mrgreen: , ale mě to prostě nedalo a zeptat jsem se musel. Samozřejmě je mi jasné že nemůžete z toho co jsem vám napsal přesně určit jestli mám dobré předpoklady když na tuto otázku si nejlépe odpovím já sám ale jsem prostě zvědaví a hra nahousle mě fascinuje takže se snažím zkoumat co se dá :) a pokud jste to celé dočetli tak vám upřímě gratuluji :D.
Budu velice rád za každou odpověď.
PS: Omluvute moji gramatiku ale nejsme spolu dobří kamarádi...

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1897
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: Hudební sluch a předpoklady k houslím

Příspěvek od Tube Guru » 31.12.2014 22:44

Zdar, jestli Tě to k houslím přitahuje, podřiď se intuici a moc o tom nepřemýšlej, neb platí: kdo chvíli stál už stojí opodál. Neztrácej čas a začni. Po chvíli poznáš jestli Ti to přináší radost nebo Tě to otravuje. Začátky jsou vždy těžké (hovořili o tom p. Suk i p. Hudeček) a ten, kdo ty počáteční potíže překoná, má šanci stát se dobrým muzikantem. Ti, co nevydrží by stejně dobrými muzikanty nebyli, protože jejich "chtění" bylo nedostatečné. Tak směle do toho a vydržet :) .
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru1@seznam.cz Dík.

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Hudební sluch a předpoklady k houslím

Příspěvek od kmoch123 » 1.01.2015 12:01

Přesně tak. A ten článek na portal.cz je teda pěkná snůška blbostí, to psal určitě někdo z "Volejte věštce" :mrgreen:
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

martina72
Nedůvěryhodný žvanil
Příspěvky: 1373
Registrován: 11.04.2013 8:42

Re: Hudební sluch a předpoklady k houslím

Příspěvek od martina72 » 3.01.2015 14:06

Článek o houslistech na portál.cz je naprostá blbost. A ten test sluchu též. Jde především o aktivitu, o zvyk a trénink. Pokud v hudbě denně hodinku (což úplně pro nějakou neškodnou zábavičku bez ambicí postačí) pojedeš, onen sluch se značně vylepší. Když jsme začínali, také jsme neslyšeli. Vem housle a hraj a bude to. Jaképak chození kolem horké kaše.

Kód: Vybrat vše

Administrátorem zablokovaný účet. Uživatel nemůže přispívat ani používat soukromé zprávy.

GuRuZu
Příspěvky: 10
Registrován: 2.12.2014 21:31

Re: Hudební sluch a předpoklady k houslím

Příspěvek od GuRuZu » 5.01.2015 21:03

Takže říkáte že stačí "jen chtít" a postupem času se budu schopen vyrovnat někomu kdo se věnuje houslím například od 5ti? Nebo zde platí pravidlo "Že i ten nejlepší houslista se bude furt něco učit"...ptám se proto že můj momentální velkej vzor a tak trochu i hnací motor Taylor Davis
(https://www.youtube.com/channel/UCk40qS ... BNXRjrvdpQ) hraje od 13ti a jednou bych se jí rád vyrovnal...Nakonec bych začal zhruba jen o 3-4 roky později což si myslím že neni až tak moc.
Jinak odpusťte že kladu tolik blbých otázek (už si připadám jako pako) ale někde se to dozvědet musím :D.

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Hudební sluch a předpoklady k houslím

Příspěvek od kmoch123 » 6.01.2015 0:51

To určitě neříkám, tak jednoduché to není. Musíš přesně odlišit účel, ke kterému má tvoje hra sloužit. Pokud uvažuješ o profi vážné hudbě, tak začít hrát později než v osmi/devíti letech věku už je pozdě. Pokud uvažuješ o něčem podobném, co provozuje Taylor Davis, tak dejme tomu, že pokud máš talent a budeš pořádně dřít, za deset let to zvládneš (ona hraje pěkně, ale žádná extratřída to není). Ptáš se, jestli se vyrovnáš někomu, kdo hraje od 5 let - tam záleží, jak se tomu dítěti kdo věnuje a opět jaké má vlohy. Jsou děti vedené dobře a špatně, talentované a netalentované, to je těžké říct. Rozhodně ale dobře vedenému talentovanému dítěti nemáš šanci se vyrovnat, i kdybys byl ideální studijní typ, pořád bude mít to dítě před tebou ten náskok minimálně 10 let :mrgreen:

A "jen chtít" nestačí. To je teď taková móda, hesla jako "Když chceš, tak to dokážeš" nebo "Kde je vůle, tam je cesta", nebo "Není nic, co byste nedokázali". To pro hru na housle neplatí. Naučit se za 10 let to co Davis, to tě bude stát spoustu nechutné dřiny - ale třeba ti to vyjde, určitě držím palce :wink:
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Václav
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 11.07.2015 19:49

Re: Hudební sluch a předpoklady k houslím

Příspěvek od Václav » 16.06.2017 19:21

Tak jsem to zkusil a mám 77.8% správně.

Pikus
Příspěvky: 1679
Registrován: 2.12.2008 17:48

Re: Hudební sluch a předpoklady k houslím

Příspěvek od Pikus » 17.06.2017 11:07

kmoch123 píše:To určitě neříkám, tak jednoduché to není. Musíš přesně odlišit účel, ke kterému má tvoje hra sloužit. Pokud uvažuješ o profi vážné hudbě, tak začít hrát později než v osmi/devíti letech věku už je pozdě. Pokud uvažuješ o něčem podobném, co provozuje Taylor Davis, tak dejme tomu, že pokud máš talent a budeš pořádně dřít, za deset let to zvládneš (ona hraje pěkně, ale žádná extratřída to není). Ptáš se, jestli se vyrovnáš někomu, kdo hraje od 5 let - tam záleží, jak se tomu dítěti kdo věnuje a opět jaké má vlohy. Jsou děti vedené dobře a špatně, talentované a netalentované, to je těžké říct. Rozhodně ale dobře vedenému talentovanému dítěti nemáš šanci se vyrovnat, i kdybys byl ideální studijní typ, pořád bude mít to dítě před tebou ten náskok minimálně 10 let :mrgreen:
Blbost :D.

Když jsem vzal poprvý do pracek kytaru, bylo mi nějakých 15 let. Půl roku jsem si drnkal doma, naučil se akordy, trochu rytmy... a pak jsem šel do ZUŠky. Po půl roce v ZUŠ jsem hrál na závěrečným koncertě hrál zhruba to, co ty lidi po těch x letech v ZUŠ. Po roce jsem na soutěži vyhrál druhý místo, po dalším roce první a potom jsem šel studovat konzervatoř... tu jsem sice nedodělal, protože jsem si zničil pracky, ale proč to říkám...

Myslím si, že kolem mě (hlavně na tý konzervatoř) byla spousta talentovanejch kytaristů, kteří se tomu věnovali od útlýho věku. A přesto jsem se mezi nijak neztrácel, ba naopak jsem byl z těch "lepších". Proto si myslím, že na rovinu tvrdit, že nikoho nedoženeš, je blbost. Když jsem začínal, nikdo mě nechtěl poslouchat, vyháněli mě pryč z domu, že prej nemám hudební sluch a tak. Ale jak tu padlo, když tě to bude bavit, nic ti nebude stát v cestě.

Takže za mě, popadni housle a hraj a hraj. To ti dá nejvíc. ;)

PS: Jo a k tomu sluchu. S hrou na hudební nástroj se sluch opravdu vyvíjí a zlepšuje... dokonce u mě se začaly objevovat známky absolutního sluchu, tak uvidíme :D :D :D.

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Hudební sluch a předpoklady k houslím

Příspěvek od kmoch123 » 19.06.2017 17:12

Ano, toto je bohužel druhý nejčastější omyl - že housle mají něco společného s kytarou 8)

To, co jsi napsal, ti věřím do posledního slova - že jsi převálcoval talentované žáky, že jsi na konzervatoři patřil k těm lepším, to vše je docela běžné. Myslím si, že mezi známými/úspěšnými kytaristy (pop/rock/atd) je velké procento samouků, kteří to dotáhli až k těm nejlepším výsledkům. Ale technika hry na housle a na kytaru mají společného asi jen to, že k vytvoření zvuku se nějakým způsobem používají struny :wink:
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“