Ibanez Jemini (overdrive/distortion)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
TakJakyhoMeZnas
Příspěvky: 330
Registrován: 25.06.2008 17:20

Ibanez Jemini (overdrive/distortion)

Příspěvek od TakJakyhoMeZnas » 21.07.2011 16:19

Diskuze k této recenzi - recenze-vasi-vybavy-f61/ibanez-jemini-o ... 28036.html


______________

Model: Ibanez Jemini
Foto:
Obrázek
Pořízeno: Nejprve nový (kytary.cz) - únor 2009, v létě prodán. Poté se zastesklo - koupen z druhé ruky - zima 2010
Testováno na: Ibanez RG2550, RG1451, Carvin Legacy, Orange 2*12 box

Základní charakteristika
Jemini, efekt, zkonstruován přesně dle požadavků Steva Vaie, je „twin pedál,“ který byl postaven k dohnání nedostatků Carvina Legacyho. Respektive pro jeho nakopnutí. Disponuje velmi nosovým (žádné zveličování, opravdu jakobyste měli nos totálně ucpaný) ovedrivem [1. část pedálu (svítí zeleně)] a velmi silným zkreslením [2. část pedálu (svítí červeně)]. Celá konstrukce je ukryta pod pevným psychedelicky pomalovaným šasi s oddělenými částmi, jak již bylo zmíněno (části nelze kombinovat). Každá část má svoje ovládání; Drive, Tone, Level. Napájet je možné prostřednictvím 9V baterií, nebo adaptérem. Signalizaci zapnuté části činí ledky okolo všech tří potenciometrů dotyčné části. Jejich svítivost se dá snížit za pomocí switche (např. pro šetření baterie). Pochvalu zaslouží přístup k baterii – stačí stisknout malou páčku a dvířka vyskočí – žádné složité šroubování.

Zpracování
Nehrozí problém: šlápnu na pedál a rozhodím si nastavení, nebo rozšlápnu potenciometry. Šlápnutí je mimochodem velmi přirozené – ne ty hrzozné cvakací switche. Je jasně vidět, jaká část je aktuálně používána. Efekt, jak je neustále dokola omýváno, rozbije jen přejetí tanku, či zasednutí Haliny Pawlovské. Do útrob je možné se dostat po odmontování 4 šroubů.

Zvuk
Nejprve první, zeleně svítící, část: předně určena k dokrmení mírně zkresleného lead kanálu. Produkuje nesmírně nosový zvuk. Je méně čitelný v nižších polohách, ale to je vlastnost, kvůli které si efekt kupujete. Pokud budete kroutit tone potem dál, jak 12h, bude zvuk více ostrý a už z něj nepoleze Vai-like zvuk, ale spíše Boss OD. Drive je také lépe držet před 12h, jelikož jde pak více dynamiky a charakteru ze zesilovače – více drivu = zvuku je ještě méně rozumět kvůli zkreslení a to už je moc...
Nicméně použijeme-li zelenou část s čistým kanálem, dostaneme jemný, pěkně kulatě středový ovedrive, hodící se do mnoha stylů. Mně osobně se velmi líbí, jelikož díky zajímavě řešenému způsobu navržení tlačítka presence na čistém kanálu Carvina Legacy je zvuk pěkně středový v nižších polohách, ale za to velmi dobře čitelný ve vyšších – poznámka pro celou zelenou část.
Co se týče mně, tak já ještě na Carvinovi ubíral výšky, aby byl zvuk pěkně středový a nikoliv ostrý.

Přesuneme se na druhou, červenou část: jak je jistě očekáváno, je především určena k použití na čistý kanál. Na zkreslený jsem ho zkoušel, ale není to ono – gainu je za té skutečnosti přehnané množství a na velkou hlasitost nám tento jev odpoví nesnesitelným bruměním a vazbením. Nicméně, gainu obsahuje opravdu mnoho – nejčastěji jsem ho užíval na doprovody, protože zvuk je více ostřejší a srozumitelnější. Bohužel působí lehce „digitálně“ a bere ze zesilovače tu přirozenost lampového zkreslení – to jest vlastnost, kterou bych označil jako největší negativum.
Je třeba si pohrát s tone potenciometrem, aby zvuk nebyl nesrozumitelný, ale také aby nebyl, což se dost často děje, příliš ostrý a nepůsobil tak celkovým dojmem tranzistorového zesilovače. Drive doporučuji používat někde na 3:25, jelikož tam je zvuk dostatečně zkreslený a postrádá digitální charakter.
U obou doporučuji výstupní hlasitost nastavit kolem 1:30 – dostatek, aby efekt nebyl příliš hlasitý, zas ale aby neztrácel na dynamice.

Spolehlivost
Co k tomu říci; šlápnu a hraje.

Shrnutí
Pokud hledáte zvuk, který jsem víše popsal, je efekt určen pro Vás, neváhejte. Pokud se k němu stavíte stylem: no... možná bych ho zkusil... Tak na koupi zapomeňte – tak jako tak byste ho poslali dál. Dále bych ještě upozornil, že se jedná o efekt, který si opravdu sedne pouze s vybranými aparáty; aparáty typu marshall, orange, fender, peavy... opravdu nejsou vhodné. Spíše Mesa, Carvin...
Shrnul bych tak, že se jedná o zajímavý efekt, který je, dle mého názoru na to, co umí, předražený – proto je asi o něj malý zájem. Zelená část je upravená OD jednička s více středy a červená je taková Boss DS dvojka s menší agresí.

Kdyby mi efekt ukradli...?
Jdu dál – mám radši dynamičtější krabičky s více medovým zvukem.

Ukázky
"You feel alright then you hear a music ring"

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“