isolation cabinet

Stavba a úpravy zesilovačů, reproboxů či komb
Odpovědět
Snil
Příspěvky: 102
Registrován: 29.01.2011 13:38

isolation cabinet

Příspěvek od Snil » 10.10.2014 10:08

Isolation cabinet ( iso cab)? Je to moc složitý, drahý a zvukový výsledek není až takový. Tak proč to když jsou tu různý Load boxy a impulsy? A co to je vlastně je? V podstatě je to isolovaná, vytlumená dřevěná bedna s 1x12, 2x 12 nebo 4x12 kytarovými reproduktory. V bedně se nachází jeden nebo více mikrofonu snímajíce skutečný zvuk reproduktoru s výstupem možným připojit na zvukovou kartu případně mikrofonní preamp. A na vstup iso cabu je možné připojit lampové , tranzistorové zesilovače a komba. Účel iso cab je v podstatě poskytnou možnost vytaveným aparátům možnost hrát v domácích podmínkách tiše při možností sejmutí skutečného repreáku a přenést zvuku do pc, atd. Jednoduše hrajete do zvukově izolavané krabice a zvuk z ní posíláte tiše do pc.
Komerčně to nabízí Randall, Rivera a spoustu dalších.
http://www.randallamplifiers.com/cabine ... tion-cabs/
http://rivera.com/index.php/products/cabinets/150

Na Youtube jsou videa ať kupovaných či handmade provedení. Většinou prezentují snížení hluku při zavření iso boxu. Ale najde se tam pár slušných videií kde je demostrován zvuk přímo s mikrofon uvnitř. Někdo namítne že s nějakým Line6 Hd nebo preampem +impulsem udělá kvalitnější zvukovej záznam. No to možná ano ale není to jen u zvuku ale i tom jak se vám hraje a jak ten zvuk reaguje na vaši hru. Asi něco jako pěknej zvuk jinak pro mě sterilního modelingu versus špinavej ale živej , teplej a dynamickej lampovej tón ze skutečnýho reproduktoru!

To je důvod vzniku tohoto tématu. Zajímají mě zkušenosti případně názory na ISOlation Cabinety.
Já sám sem se rozhodl jeden zkusit postavit svépomocí.
Bude to z 18mm překlížky o velikosti 70x93x124 , osazen 2x12 Celestionama g12t75 a v30 snímanej prozatím jen jednou sm57čkou. Tlumit asi budu akustickou pěnou a skelnou vatou. V tomhle ještě nemám úplně jasno :oops: Co použít něco na absorber a difusery? Tomu moc nerozumým. Zatím jsem ve fázy stavby samotné bedny.
Určitě sem posléze hodím nějaký foto a v budoucnu snad i video.

Tady je třeba video se záznamem zvuku bez úprav skrze iso cab.
https://www.youtube.com/watch?v=37mCDbjkjtw

Kdo chce víc musí prolézt YT. Klidně se tu rozepiště postřehy potěší :wink:
Aria Pe Dlx, Seymour Duncan Alnico Pro II, Monster Cable Rock,

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 1931
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: isolation cabinet

Příspěvek od cherreda » 10.10.2014 12:31

Tady máš zajímavější inpiraci než jsou Randall a Rivera:
http://www.boxofdoom.nl/

Dřív jsem se o isoboxy aktivně zajímal a ledasco jsem i zkusil, takže to krátce shrnu...
...pominu-li, že mi díky dnešním technologiím už isoboxy připadají trochu jako slepá evoluční větev, tak mají několik nevýhod.
Příliš malý prostor kolem mikráku, takže to má tendence znít více či méně jako ze sudu.
Jeden reprák při záznamu nenahradí zvuk větších boxů 2x12", 4x12".

Asi jako nejfikanější řešení s nejlepšími výsledky mi přišlo toto.
Na YT jsem viděl video kluka, co si udělal v pokoji megaisobox z OSB desek zvíci palandy. :) Takže navrchu měl postel a šlo mu ji vyklopit nahoru a taky sklopit přední stěnu. Strkal dovnitř normální boxy a v klidu tam stavěl ty nižší stativy na mikrák. Průchodkou někde v rohu u podlahy si protahal kabely.

Snil
Příspěvky: 102
Registrován: 29.01.2011 13:38

Re: isolation cabinet

Příspěvek od Snil » 14.10.2014 17:51

Já taky zkusil preamp a impulzy a to i kvalitnější placený impulsy od Redwirez a zvuk mají fakt pěkný o tom žádná. Potom spousty kvalitně znějících multiefektů Boss gt8, Digitech , LIne6ky a všehcny dnes udělají úžasnej zvuk. Já ale mám problém s tím že tam chybí něco co mám při klasickém hraní lampový zesák a reprobedna! Je to pocit zpěvnosti, teplota tónu jistá medovitost, dynamika a taky něco dává do prstů pocit lehkosti s jakou hrají . A to mám Soldano SLO50 což je zesák u něhož se dělá zvuk především v preampu. Ale prostě ten konec tam v tom zvuku udělá svý. Tedy alespoň pro mě :-) Ještě jsem moch zkusit jít cestou LOad boxu ze kterého bych dostal zvuk celého aparátu včetně koncáku a pak v PC přidat impulz ale zaujalo mě forma ISO bOxu. Je možné žě bych moch najít na téhle cestě zvuk který možná nebude znít snad až tak dokonale jako jiné možnosti modeling, impulsy ale zase bych moch najít ten svůj pocit živočišnosti při hraní. Stejně je to zase jen jedna z cest kterou musím prozkoumat abych moch zas jít hledat dále:-) Asi proto mí známy říkájí " Ty si dobrej kytarista ale sežral tě hledač zvuků" :-)
Jsem rád že již máž svůj zvukovej ideál rastis a sám si přeji najít ten svůj ideál.

Tak je bedna postavená ač to není přímo krasavice , myslím že účel splní:-) Teď je načase vybrat vhodnou izolaci pohlcující co nejšiřším frekvenkčním rozsahu. Jelikož kvalitní molitan v potřebné tloušťce je drahý tak přemýšlím o cenově dostupnější minerální vatě. Nejlépe tvrdší deskovou formu proto že má zkušenost s isolační vatou v roli je spíše negativní.
Má první představa je 40mm+40mm vaty na vazbu a na to nějakej ten akustickej molitan 50-70mm ( vlnky nebo pyramidy) .


Co vy na to, je to nesmyslná představa?Tak od Isoveru mě zaujal nejvíce Akustik Platte ale ještě tam mají v nabídce Aku a Piano ale to je jen role:_( Nevím podle čeho poznám který z jejich produktu je pro můj účel nejvhodnější? Potřebuji co největší útlum v celém zvukovém pásmu. Co od Isoveru s těchto tří produktů by jste mi doporučili? Zatím hodlám vybrat nejlepší produkt od každého výrobce a pak je mezi sebou srovnat.
Přílohy
Bez názvu.jpg
PA131445.JPG
Aria Pe Dlx, Seymour Duncan Alnico Pro II, Monster Cable Rock,

Uživatelský avatar
Stanley06
Rádce
Příspěvky: 1925
Registrován: 8.09.2008 20:42
Bydliště: Nalžovské Hory, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: isolation cabinet

Příspěvek od Stanley06 » 14.10.2014 19:22

Pokud chceš srovnávat, najdi si "datové" listy od těch materiálů nebo nějaké měření. Isover Akustik http://www.isover.cz/data/files/tl-isov ... 755-cz.pdf
Tam vidíš že součinitel zvukové pohltivosti alfa třeba pro tu 10 cm desku je od 250 Hz = 1, to by mělo znamenat, že neprojde nic. Tomu úplně nevěřim, nechce se mi hledat normu podle který se to měří a jak to měřili tady (pro jaký akustický tlak), ale je pravda že 10 cm vaty už je dost. Každopádně čím bližší je alfa 1 tím líp.

Pak někde ještě můžeš vidět útlum v dB. To třeba udává Rockwool ve svejch katalogach, že sádrokartonová příčka vyplněná rockwool airrock má útlum 49 dB. V tabulce vidíš přibližný hluky, a od toho ten útlum prostě odečteš. Kytarovej aparát ti udělá třeba kolem 100 dB, zavřeš to vedle do místnosti, stěny budou mít 49 dB útlum, tak bys měl bejt za příčkou někde na 51 dB (hodně zjednodušeně). Je tam ještě další přenos konstrukcí, vibrace, kvalita stěny, jestli jsou tam dveře atd atd, ta problematika je rozsáhlá.

Obrázek

Ta schopnost tlumení je frekvenčně závislá, alfa klesá s kmitočtem = největší problém je utlumit basy, na to prostě potřebuješ hodně materiálu. Navíc nejlepší je tlumit v lambda/4, panel na zdi neni tak dobrej jako panel před zdí...

No a co ti poradit? Nevím, je to vždy otázka peněz. Moc mi toho rukama neprošlo, sám mám pokoj ve sklepě obložený rockwool airrockem (asi 80 mm) + sádrokartonová stěna, strop na "pružných" závěsech, "neprůzvučné" dveře a dovnitř baráku to prolejzá méně než ven přes okna.

Dej si pozor jak to budeš řešit, podle mě by bylo nejlepší udělat "tlumení" stylem krabice v krabici (a mezi nimi třeba ten isover panel) a v části krabice kde bude repro a mikrofon pak neřešit ani tak tlumení jako samotnou akustiku, spíš než pohltivé prvky nějaké rozptylové, hlavně různé, ne jen jeden druh. Mohlo by se ti totiž stát, že ti obklad sežere většinu středních a vyšších kmitočtů a zbyde ti jen nabasovaná koule...

No, problematika je to rozsáhlá, jasně, jde to jen vyplnit pyramidama a třeba to bude fungovat, ale když člověk chce jít za jistějším výsledkem, chce to nastudovat nějaké základy :wink:
St.Anley Tube Amps
stavba a úpravy elektronkových zesilovačů
FB profil - Poslední model - Krank Lead Rack - Video demo

Snil
Příspěvky: 102
Registrován: 29.01.2011 13:38

Re: isolation cabinet

Příspěvek od Snil » 14.10.2014 19:46

Ano je to celkem složitý a tak sem rád za jakýkoliv postřeh. No podle toho jsem zatím vyčetl je minerální vata v patřičné tloušťce dobrá v tom že utlumí nejen středy a výšky ale i basy. Proto jsem si myslel že použiji v bedně s reproduktorem a mikrofonem vatu pro útlum a na ní dám nějaký ty pyramídy kvůli rozptylu odrazu.
Ten nápad druhou bednou mám taky v hlavě ale řekl jsem si že pokud to neodzkouším nepoženu se bez hlavě do stavby druhé krabice.
:oops:


Tak k té latenci. Doposud jsem využíval cestu preamp, zvukovku ESI v PCI Expres, Sonar s vst a impulz a to vše do sluchátek a celková latence pod 10ms. Tak že jsem žádné zpoždění pří hraní již necítil.
Ale teď si mě trochu zaskočil. Myslel jsem že v pokud upravím svoji cestu zesilovač, reproduktor, mikrofon, zvukovku ESI v PCI Expres, Sonar a sluchátka nedojde k navýšení latence. Spíše jsem čekal že tím že vyřadím to vst s impulzem dojde nepatrnému ale přeci snížení celkové latence.
Je moje úvaha tedy špatná? Nebo proč by mi má nová cesta měla být spojena s vyšší latencí? Jsem vcelku laik a problému neznalej :oops:

Co se týče konstrukce bedny počítám s tím že bych ty rohy nějak už dořešil izolací danou jako by do oblouku. Něco jako se dává za mikrofón taková ta půlkulatá zástěna.
Nevím jestli až tak řešit útlum pomocí minerální vaty v bedně kde bude repro a mikrofón nebo se zaměřit prioritně na akustiky v bedně kvůli kvalitě snímání.
Má představa je taková že pokud se mi bude zvuk snímaný touhle cestou líbit tak postavím ještě jednu bednu a tu bude ještě větší a jejím hlavním úkolem bude kompletní izolace utlum té bedny uvnitř ní.

Tak že v podstatě potřebuji pomocí s vhodnou akustikou uvnitř této bedny s mikrofonem a reproduktory.
1) vytlumení prostoru u repraku. tady se na akustiku ani odrazy nehraje, ne?
2) část mikrofónová. Zde je potřeba pro co nejvhodnější akustiku pro kvalitní snímání co? Vyřešit odrazivost, pohltit nějakou část frekvenční spektra nebo taky nějakej akustickej útlum?
Aria Pe Dlx, Seymour Duncan Alnico Pro II, Monster Cable Rock,

Uživatelský avatar
Moleek
Příspěvky: 3578
Registrován: 8.03.2007 7:08
Bydliště: Prague / Bítovany

Re: isolation cabinet

Příspěvek od Moleek » 15.10.2014 14:49

Na koho reaguješ odstavcem o latenci? Ani Cherreda, ani Stanley se o ní nijak nezmiňují pokud dobře vidím.
Jinak předpokládám, že latence by se opravdu měla - když něco - tak snížit
:Apollo LP junior::Molk telecaster::Dimavery Precision Bass::Cort AD810 NS::Bugera 6262::Molk custom box 412:
:Mapex Voyager(22",10",12",14",14")::Anatolian, Paiste, Zildjian a Amati činely::HW Mapex, Sonor::Vater 5A


http://bandzone.cz/fadetogrey
http://last.fm/user/Moleek

Snil
Příspěvky: 102
Registrován: 29.01.2011 13:38

Re: isolation cabinet

Příspěvek od Snil » 15.10.2014 19:37

S tou latencí je to jaksi reakce navíc určená pro audizone.cz kde vedu stejnou diskuzi. Myslím že je dobrý znát názor jak kytaristu tak audiozoňáku. Chtěl jsem předejít zbytečným dohadům mezi oběma tábory.-) Tak jsem to s tou latencí šupl i sem.

http://www.audiozone.cz/zvuk/isolation- ... 21597.html
:twisted:
Aria Pe Dlx, Seymour Duncan Alnico Pro II, Monster Cable Rock,

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 1931
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: isolation cabinet

Příspěvek od cherreda » 16.10.2014 9:36

Nějak se kolem toho básní. Zas tak složitá alchymie to není. Latence je do jiného tématu. K medovým zvukům a dalším libidozním záležitostem se radši vyjadřovat nebudu, to jistě najde na e-zone vstřícnější odezvu. :wink:

Čím kvalitnější izolaci seženeš, tím lépe.
Kvalitnější se v tomto případě rovná = co nejpohltivější v co nejširším pásmu Hz.
Sám si musíš zvolit rozumný kompromis tloušťky izolace v boxu.
Výrobce akupěny je zde http://www.eurofoam-tp.cz/, mám s nimi nejlepší zkušenost.

Co se týká minerální vaty - ano dobře funguje. Upozornil bych na problém vyprašování při vibracích. Samozřejmě to dneska už není stará příšerná skelná vata, ale nic příjemného to pořád není. Měla by být nějak "přikrytá" či zabalená v té části boxu, kterou otvíráš, resp. ve které je mikrák. Můžeš tam vlepit pevné desky min. vaty (t.j. NE role) a přelepit je akustickou pěnou, třeba vlnkami či jehlany (rozhodně ne obyčejným molitanem), přičemž nějak ošetři i boky/hrany vaty, prostě ji opravdu co nejlépe uzavři, klidně za pomoci gaffatejpy, ale udělej to. Kde si nejsi jistý, že box těsní, tam můžeš vnitřní rohy vymáznout silikonem. Takto pořešíš převážně středovýšky.
Basy vyřeší pouze objem materiálu. Čím víc vaty dáš, tím víc basů "sežere". A jsi opět u rozumného kompromisu. Je to na Tobě.
No a zbývají vibrace - ten box samozřejmě na podlaze bude dunět a vibrovat taky. Basové vibrace přenášené do konstrukce domu jsou ve skutečnosti nejnepříjemnější problém pro Tvé spolubydlící "fanoušky", řev středovýšek lze utlumit snadno. Je spousta sofistikovaných řešení studiových podlah. Opět doporučuju zapojit selský rozum. Mně se nejlíp osvědčilo dát pod box pohankovou matraci po babičce a problém vyřešen. DJs ze stejného důvodu používají pod gramce pytlíky s pískem, aby jim na vibrujícím podiu nepřeskakovaly přenosky. Prostě rozumná mezivrstva sypkého materiálu, jistě si poradíš.

Snil
Příspěvky: 102
Registrován: 29.01.2011 13:38

Re: isolation cabinet

Příspěvek od Snil » 16.10.2014 12:09

Souhlas že latence sem nepatří. Nicméně nevím proč je problém v tom básnění? Já se rád něco nedozvím a možná že i jiní neználci jako já.Jsem v tomto celkem lama to ovšem neznamená že se nezeptám nebo nevyjádřím. :wink:
Vidím to asi tak že 40 mm minerální vaty a na to co možná nejširší akustickou pěnu. Společne by to mělo pohlcovat zvuk a tvar pěny by měl rozbíjet samotný odrazy. Když to přeženu a zvuk bude mrtvej začnu přemýšlet jak si v krabici udělat vlastní odraz. Určitě to bude jednodušší a míně nákladnejší :lol:
Prašnost asi bude vždy ale snad to nebude tak horky když tu krabici dobře utěšním případně tu vatu nějak překryji něčím prodyšným. Na zadní stěnu krabice kde bude snímám mikrofon umístím nějakou tu mikrofoní zástěnu http://www.akustickematerialy.cz/shop/p ... protector/ a za ní ještě 200mm vaty at to sežere basy. Ta zástěna se dá udělat samozřejmě svépomoci. Bude to chtít zkoušet trošku laborovat.

Ale třeba tenhle zní za mě dost slušně :!:
https://www.youtube.com/watch?v=nULQBXfTFM0
Aria Pe Dlx, Seymour Duncan Alnico Pro II, Monster Cable Rock,

Snil
Příspěvky: 102
Registrován: 29.01.2011 13:38

Re: isolation cabinet

Příspěvek od Snil » 9.03.2015 19:07

No jak to dopadlo? Reproduktory zatlumeny vatou. Utěsněno igelitem a zakryto asi 0,5 cm deskou Prostor pro snímání: podlaha vytlumena 4,0 cm vatou + basové pastu z vaty. Snímací bedna vložena do větší bedny a prostor kolem vytěsněn 9,0 cm vaty. Na dno proti přenosu vibrací použita pryžová podložka 1,0 cm a 5,0 cm XPS polystyren.
Reproduktory V30 chnina a G12T75 england. Mikrofony dynamický Shure Sm57 a kondezátorový MXL RI. Kondík byla špatná volba velice rychle nahrazen dynamickým Sennheiserem E906.
Nahrávky byli pořízeny jen přes E906 a byl k ním přídán VST reverb.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zní to asi takhle. Nahráno přes lampáč StAnley SLO 50+ na 50% hlasitost. Při hraní jde z bedny jen basové dunění které přes nasazená sluchátka není slyšet ale pokud chcete hrát na nějaký další repreak jde to slyšet. Do 35% zesílení je to opravdu tiché. Ještě asi zkusím pořídit loadbox a porovnat jeho možnosti. :P Prosím omluvte mé hráčské schopnosti :oops:
http://snil.sweb.cz/slo/clean+crunche%20clona.wav
http://snil.sweb.cz/slo/overdrive.wav
Aria Pe Dlx, Seymour Duncan Alnico Pro II, Monster Cable Rock,


Odpovědět

Zpět na „Aparatury“