Jak cvičit SKUTEČNĚ efektivně?

Tabulatury, noty, školy, kytarové techniky, cvičení ...
Odpovědět
Mar94
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: 30.12.2021 15:52

Jak cvičit SKUTEČNĚ efektivně?

Příspěvek od Mar94 » 11.01.2022 20:15

Téma je určené pro všechny, nejen pro klasické kytaristy.

Jsem klasický kytarista a snažím se dát dohromady určitý systém, jak cvičit opravdu efektivně a neztrácet čas. V patnácti jsem vzal jednu věc a tu jsem pořád "drtil" dokola, dokud jsem se jí nějak nenaučil "vyprasit". Na konzervatoři jsem to dělal trošku efektivněji, stejně ale byly mezi námi studenty obří rozdíly v technice. Mým patnáctiletým stylem odabsolvovalo poměrně dost studentů. Ti rozumnější hráli pomalu, ti lepší si to rozdělili na části. Ale o to nejde. Tenkrát jsem sice chtěl být dobrý, ale otázku efektivity cvičení jsem vůbec neřešil a tak je to věc, kterou prostě neovládám. Nevím už ani, jestli mě to učili a mě to nezajímalo nebo jak to bylo. Prostě neumím cvičit a studovat věci efektivně.

Jsem poměrně mladý a mám dost času cvičit. Takže prosím tohle téma nevnímejte jako otázku nebo zájem někoho, kdo "už nemá čas cvičit" a chce se alespoň něco naučit. Myslím to opravdu vážně a tohle téma by se měly učit děti už od mala. Napadlo mě zapojit se do této komunity a zkusit štěstí, jestli zde potkám někoho s podobným zaměřením. Možná to teď vyzní namyšleně, ale i přesto, že hraju na kytaru od svých 13 let (je mi 27), neznám naživo nikoho lepšího, než jsem já. Což je dost velký problém, protože se už nemám od koho učit a můj přístup se od studentských let poměrně změnil. Myslel jsem si, že mě chuť na cvičení a zlepšování se přejde, ale je to ještě silnější, než to bylo. Už mi nestačí jen něco "vyprasit" s chybama od začátku do konce. Chci získat skutečně brilantní techniku.

Musím se přiznat, že jsem si dřív myslel, že je to o talentu a odcvičených hodinách. Že když budu cvičit 12 hodin denně, budu hrát jako Julian Bream a takhle se to dělá. Jenže... Si myslím, že pokud bych cvičil stejně efektivně, jako třeba Rak nebo Bream, byl bych stejně dobrý, možná i lepší a určitě by to neznamenalo, že bych si musel zničit život tím se zavřít doma s kytarou na celé dny. Že efektivita je to, proč se většina lidí nikdy nic pořádného nenaučí, i když to drtí X hodin denně. Můj první učitel mi říkal, jak u cvičení když byl na konzervatoři koukal na televizi a přišlo mu to v pohodě.

Ví někdo, jak skutečně cvičí kytarový virtuosové? Jak cvičit těžké výměny, jak se učí věci zpaměti, jak zvládnou třeba za hodinu to, s čím se já babrám měsíc? Jak se stoprocentně koncentrovat? Jak si věc přečíst, zanalyzovat, co bych měl všechno vědět? Jak konkrétně, když si sedne nějaký Williams nebo Rak ke kytaře a jde cvičit, jak KONKRÉTNĚ cvičí, co doopravdy dělá, jak u toho přemýšlí, když si vezme věc do ruky.
Hrají věci, které jsou vysoko nad jejich možnosti a tím se zlepšují, nebo naopak věci pod jejich možnosti, aby získali sebevědomí a jistotu ve hře a techniku cvičí extra? Obě možnosti mi dávají smysl.

Pojďte se podělit o vaše nápady jak zefektivnit cvičení na kytaru. Jestli víte o nějakém zajímavém videu na YouTube, sem s ním! Knížka o kytaře? Sem s ní. Taky rád poznám někoho stejně nadšeného, jako jsem já. Někoho, kdo chce na sobě skutečně pracovat a opravdu se něco naučit. Obrovsky mě mrzí, že když jsem měl možnost, tak jsem hlubšího studia nevyužil. Byl jsem mladej a blbej. Mně to prostě tenkrát nezajímalo. Teď mi nějak s nabývající moudrostí dochází, že kytara je můj opravdový kus života a sám na to všechno asi nepřijdu. Jenže už se nemám koho zeptat.

Za mě, co jsem si v poslední době sepsal.
- Meditace. Obrovsky zvyšuje soustředění a prožitek ze hry. Když jsem s ní začal, začalo "mrazení v zádech" z toho co hraju. Doporučuji každému, je to neskutečný skoro jak vás to posune.

- Biohacking- zatím jsem u "zdravé stravy", ale rád bych se tomuhle tématu věnoval víc. Tak nějak jsem už přišel na to, že když se nacpu pizzou a zapiju to colou, že moje efektivita půjde strmě dolů například oproti tomu když bych si dal třeba lososa se salátem a Smoothie s jahodama, citrónem, granátovým jablkem a takovýma podobnýma dobrotama... Ale o skutečném biohackingu moc nevím. Moc rád uvítám tip na nějakou literaturu, tip, od čeho začít. Objednal jsem ještě nějaké pravé zelené čaje, ale zatím jsem je nevyzvedl. Popřípadě jestli máte tip na nějakou suplementaci, po které pocitujete skutečný vliv na vás, moc mě to zajímá.

- Posilovna - dodá energii a celkově zlepší kvalitu života po všech směrech. Není jediný důvod to nedělat.

- Hrát skoro jenom extrémně pomalu. Tohle mi zničilo hodně let života a můžu říct, že naučit se cvičit pomalu bylo pro mě na celém hraní nejtěžší. Prostě jsem to nedokázal i když jsem věděl,že bych měl. Pořád jsem hrál rychle a pořád to za nic nestalo. Slíbil jsem si, že už neztratím ani minutu života tím, že budu cvičit věc kterou neumím v rychlém tempu. Meditace mi dodala trpělivost a naučila mě cvičit pomalu. A myslím opravdu extrémně pomalu, notu po notě. Začal jsem to praktikovat až nedávno a místa v některých skladbách, které jsem léta předtím hrál skoro vždycky s chybama a považoval je za těžké, jsem se tímhle stylem přeucil za pár minut.

Moc se těším na nápady a inspiraci. Našel jsem knihu "Analýza kytarové techniky na základě anatomických pocitů uvolněnosti". Tak se podívám, co se v ní píše. Pojďme zlepšit svět kvalitním tématem :)

Matěj Rak
Příspěvky: 17
Registrován: 8.07.2020 19:17

Re: Jak cvičit SKUTEČNĚ efektivně?

Příspěvek od Matěj Rak » 13.01.2022 23:08

To je hodně podnětů a otázek! Já třeba nejsem zrovna precizní hráč, který by dřel na brilantní technice, ale pár hodin jsem tomu cvičení za ta léta taky dal, tak k tomu snad aspoň něco říct mohu. Čím dal víc mne zajímá hudba jako taková, skladba, harmonie, polyfonie a čím dál míň kytara, jakožto pouhý prostředek k tvorbě hudby. U toho cvičení rozlišuju cvičení kvalitativní a kvantitativní. To první chce plné soustředění, splynutí s nástrojem, spoustu vnitřní energie, cit. To druhé je jen rutina, dril. K tomu druhému se mi dokonale osvědčila právě ta televize: ideálně nějaká jednoduchá podívaná, něco se Seagalem, Jackie Chanem atd - pustím si to a celou dobu u toho hraju tu stupnici nebo nějakou sekvenci, technickou věc. V životě bych u takových věcí jinak nevydržel ani deset minut, natož hodinu. Popřípadě cvičím takhle u reklam: začne reklama, vypnu zvuk a hraju. A ano, rozhodně hrát pomalu. Tak pomalu, aby člověk stihl promyslet a ovládat každý tón. Mozek pracuje statisticky: co se mu opakuje, to si zapamatuje, hledá vzorce. Proto je třeba cvičit pomalu, aby měl člověk jistotu, že to bude tisíckrát za sebou stejně. Přesně stejně. A mám ozkoušeno, že než člověk zahraje skladbu před lidmi, musí ji sám pro sebe zopakovat (celou, tedy až po tom detailním cvičení a vychytávání much) stokrát.

Uživatelský avatar
Čavli
Příspěvky: 783
Registrován: 16.03.2014 23:51

Re: Jak cvičit SKUTEČNĚ efektivně?

Příspěvek od Čavli » 14.01.2022 7:23

No, jestli nestačí meditace, biohacking, posilovna a "Analýza na základě anatomických pocitů uvolněnosti", zkusil bych ještě sex, drogy a alkohol. To se už mockrát osvědčilo.

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5718
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Jak cvičit SKUTEČNĚ efektivně?

Příspěvek od torst » 14.01.2022 10:24

Mě se osvědčila dršťková polévka a seriál Nejmladší z rodu Hamrů. Pak to hraje samo.
Koho nenávidí hejtmani?

Odpovědět

Zpět na „Hraní na kytaru, tabulatury“