Jak hrát ozdoby na housle

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
Wmarie
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 7.11.2018 15:26

Jak hrát ozdoby na housle

Příspěvek od Wmarie » 20.11.2018 17:23

Zdravím, můžete mi někdo poradit? Mám odchozený 1. cyklus houslí asi tak před 20ti lety (bohužel z donucení), tak 2 roky zpátky jsem housle kupodivu s radostí opět uchopila do rukou... dokážu si dle sluchu zahrát v podstatě jakoukoliv lidovou písničku, akorát nevím, jak na “ozdoby”, či jak se těm tónům navíc říká - z poslechu je jaksi nestíhám odposlouchat, je vtom nějaký princip?

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 570
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Jak hrát ozdoby na housle

Příspěvek od starypard » 20.11.2018 20:20

Su jako houslista na tom zhruba stejně (akorát ty cykly byly dva a let dozadu je o dekádu víc). Ozdob je přece víc. Princip jest vždy týž. Vyjmenujeme si ty nejjednodušší - glissando - děláme podvědomě, citem, se vkusem nebo nevkusem, prostě tam, kde se nám to líbí. Činíme tak často hlavně proto, že netrefíme na první dobrou správný tón. Vibrato - znásilňujeme jím tón proto, že nám housle (díky jejich "kvalitě" a našemu neumětelství) zní surově až nepříjemně. Trylek - použijeme tam, kde jest více času a je to pro nás snadné (snadný úchop konkrétního hmatu a volný nejbližší prst, který ještě není postižen artritidou). Dvojhmat - vytvořením tzv. pařátu uchopíme krk houslí poněkud hrubším způsobem, takže stiskneme víc strun. Zároveň přitlačíme šmytec větší silou, takže promáčkneme vyčnívající strunu na úroveň sousedních. Jde o efektní techniku, kterou docílíme dojmu, že nás hraje víc. Flažolet - najdeme na struně místo, kde se struna nemusí mačkat - místo hraje samo. letmým dotykem vytvoříme dojem, že houslista je teplouš (ve zpěvu bychom řekli, že užíváme falset). Pizzicato - drnkáme na struny ukazovákem pravé ruky. Vzbudíme tím dojem, že jsme moderní, nebráníme se jakékoliv technice a skryjeme tak to, že nám tahání šmytcem po těch letech zas tak moc nejde. Legato - stejně jako u kytaristů, kteří nedokáží vyhrát pravačkou jednotlivé tóny. Prostě táhneme velmi, velmi, pomalu šmytcem a vrstvíme tóny levou, nejlépe ty za sebou (abychom se moc nespletli). Docílíme tím zdání rychlého hraní a jakéstakés libozvučnosti, která by byla domrvena skřípáním šmytce, který neumíme řádně nasadit na každý tón.
Mám pokračovat? :-)
Doufám, že jest jasno, jaký princip se vine jako červená nit naším konáním, v našem věku.
Přeji hodně štěstí, kolegyně ve zbrani!!!!

waldir
Příspěvky: 66
Registrován: 7.05.2010 21:12

Re: Jak hrát ozdoby na housle

Příspěvek od waldir » 21.11.2018 19:05

Prosím pokračuj. Jsem velmi zvědav kterou houslistovo neschopností omluvíš hraní cifer :-).

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 570
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Jak hrát ozdoby na housle

Příspěvek od starypard » 21.11.2018 19:31

O cifrování jsem se nezmínil záměrně. Tam nejde o neschopnost. Tam jde o zrůdnou schopnost. Je to stejné, jako podobné pitominy v jazzu, v popmusic nebo v klasicistní hudbě (Vivaldi a spol.). Jde prvoplánově o neúctu ku posluchači. I techniky jako jest tapping a hammering, které užíváme my kytaristi, jesti zapotřebí podrobiti zkoumání toho druhu, zda jsou užity účelově, tedy ku prospěchu běhu a smyslu skladby.

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Jak hrát ozdoby na housle

Příspěvek od kmoch123 » 4.12.2018 23:40

starypard, je to jen vtip, že? :)
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“