Jak uvolnit zápěstí

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
MolloCr0
Příspěvky: 5
Registrován: 17.12.2015 16:06

Jak uvolnit zápěstí

Příspěvek od MolloCr0 » 29.06.2016 13:11

Dobrý den, potřeboval bych poradit jak správně uvolnit zápěstí u hry na housle. Někdy mě začne bolet zápěstí na ruce kterou mám pod krkem, a navíc bych se chtěl začít učit vibrato což je další důvod proč bych si rád tu ruku co nejdříve uvolnit. Je tady nějaký návod, rada nebo cvik jak uvolnit zápěstí?

martina72
Nedůvěryhodný žvanil
Příspěvky: 1373
Registrován: 11.04.2013 8:42

Re: Jak uvolnit zápěstí

Příspěvek od martina72 » 29.06.2016 17:08

Nu já to dělám tak, že jakmile mi ruka tuhne, vím, že je prostě něco špatně (u mne, ne u houslí). Tlačit na pilku nepomůže, jen to zhoršíš. Je to jako u kytary s nezvyklým krkem. Musíš změnit polohu nástroje vůči tělu, ruku vůči nástroji. Samozřejmě se dá ztuhlá ruka vytřepat, udělat si nějaký prostocvik, a pak hrát dál, s jiným nátiskem. Má zkušenost je taková, že jde většinou o špatnou polohu palce na krku, případně špatně "zalomené" zápěstí. Rozhýbat zatuhlou ruku jde i tak, že změníš polohy, prostě ty samé tóny hraješ jinde a na jiné struně. A s tím vibrátem - já naopak vibráto používám skoro na každém tónu (pokud to jde), protože se tím ruka krásně uvolňuje, nezatuhne. Také se mi osvědčilo se krotit v projevu, ony ty housle člověka chytnou, člověk se rozjede a začne tlačit .... je dobré se pozorovat a zase zvolnit ... nejlépe se hraje, když se s nimi mazlíš jako s babou .... :)
Laické postřehy, opravdoví housláci ti řeknou víc ....
Zdá se, že oba hlavně málo cvičíme, anebo blbě, což? :)

Kód: Vybrat vše

Administrátorem zablokovaný účet. Uživatel nemůže přispívat ani používat soukromé zprávy.

MolloCr0
Příspěvky: 5
Registrován: 17.12.2015 16:06

Re: Jak uvolnit zápěstí

Příspěvek od MolloCr0 » 29.06.2016 22:56

No jde o to že já spíše držím tou rukou ty housle křečovitě nebo jak to říct, nežli aby mi nějak ruka nějak ztuhla. Nejspíš to bude tím že lámu to zápěstí, každopádně mě ruka nebolí pokaždé a tu ruku bych se chtěl naučit uvolnit spíše kvůli tomu vibratu :) . No jinak já jsem byl vždycky takové prkno :D a tu ruku nedokážu nebo spíš nevím jak ji pořádně uvolnit, mám dost dlouhé prsty (možná až moc :D) a tím pádem i "hlubokou propast" mezi palcem a ukazováčkem takže mě to tak nějak nutí to zápěstí lámat, no zkusím se tedy více "soustředit" na to abych byl co nejvíce uvolněný...jinak nevím, možná by pomohlo kdybych vyfotil jak držím rukou housle pod krkem. Vážně stojím o nějakou konkrétní radu jak tu ruku uvolnit :D a nepohrdnu ani nějakou radou k vibratu.
No a ohledně toho cvičení... Jsem strašný laik, historie a teorie pro mě nic moc neznamená a vím jen to co momentálně potřebuju vědět. U mě je to cvičení takové různorodé :D, cvičím pravidelně ale mám pokaždé takové období kdy jsem schopný hrát třeba hodinu a půl v kuse a někdy zase takové období kdy na to párkrát vrznu a zase to položím.

waldir
Příspěvky: 66
Registrován: 7.05.2010 21:12

Re: Jak uvolnit zápěstí

Příspěvek od waldir » 5.07.2016 19:33

<jako dost nedůvěryhodný začátečník a houslový samouk>: Housle hlavně nemáš rukou držet, držet je máš mezi čelistí a ramenem čelistí a ramenem. Palcem se pouze lehce opíráš o krk a poskytuješ drobný protitlak proti prstům na hmatníku, jinak se rukou (dlaní) nepotřebuješ vůbec dotýkat. Jinak řečeno bys neměl mít velký problém palec pustit a hrát pouze lehkými dotyky špičami prstů. Nepoužíváš-li klasického pavouka, doporučuji se nad tím zamyslet - oproti prvorepublikovým podbradkám a podobným vynálezům je to dost rozdíl. Co se zápěstí týče, problémy u sebe při cvičení v rozsahu cca 1 hodiny nepozoruji.

Nejsem si jist, proč by dlouhé prsty měly implikovat problém se zalomením ruky, možná to implikuje špatné držení (?) (Ale každopádně asi nejsem ten pravý na konzultaci v tomto směru).

Jinak co se uvolněnosti prstů vůči houslím týče, pomáhá mi cvičení etud na kytaru, ale to je pro nekytaristu dost irelevantní rada :-).

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“