Jak zpěváci udrží hlas?

Technika zpěvu, zpěvová aparatura, efekty, ...
Odpovědět
Kytička
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 17.06.2015 19:56

Jak zpěváci udrží hlas?

Příspěvek od Kytička » 17.06.2015 20:07

Ahoj, možná se Vám bude zdát můj dotaz hloupý, ale vzhledem k tomu, že o zpěvu nic nevím, (ačkoliv hudbu miluju a nemůžu bez ní žít) ráda se dozvím to co mě zajímá od profíků ;-)

Ráda sleduju různé koncerty a ofic. klipy k písním mých oblíbených zpěváků a pořád si lámu hlavu nad tím, jak může zpěvák udržet hlas ve stejné výšce, tónu a tak, bez dodatečného nádechu třeba 30 vteřin i déle...(konkrétně třeba můj milovaný Kurt Nilsen) já jsem to zkoušela (samozřejmě čistě amatérsky) a skomírám už po 10 vteřinách a k tomu lapu po dechu :D No, je taky pravda že mám astma no, ale s tím se snad dá taky zpívat, ne?

Předpokládám, že ta jejich technika nějak souvisí se sílou hlasu a dýcháním, ale stejně to nechápu - jak to udělá prakticky? A dá se případně hlas nějak posílit, když je slabý? Děkuju za rady :)

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6623
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zpěváci udrží hlas?

Příspěvek od Hendrek » 17.06.2015 20:22

Tak samozřejmě to chce znát a umět použít správné zpěvové techniky (např. dýchání bránicí, atd.). BTW, opravdu 30s na jednom tónu? To musí být celkem nudná píseň, ne? :)
Odkaz by nebyl?
Obrázek

Kytička
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 17.06.2015 19:56

Re: Jak zpěváci udrží hlas?

Příspěvek od Kytička » 17.06.2015 22:08

Koukám, že jsem to s tou délkou pořádně přestřelila, nemám odhad, přišlo mi to delší :-) A tu písničku, kde to drží extrémně dlouho teď nemůžu najít, ale obecně mám na mysli tohle:

https://www.youtube.com/watch?v=RxPZh4AnWyk od 2:31 tam sice hlas stoupá, ale je to bez nadechnutí
https://www.youtube.com/watch?v=dUJdPbjxggw od 1:48 do konce písně
https://www.youtube.com/watch?v=L0MK7qz13bU od 3:33 to "on"

Fakt je to jenom o bránici? A jak to, že čím vyšší výška, tím víc se hlas "zesiluje"?

Děkuju za trpělivost :-D

Uživatelský avatar
dkseeker
Příspěvky: 25
Registrován: 31.05.2013 12:27
Bandzone: http://bandzone.cz/fan/mrk3v
Bydliště: Příbram

Re: Jak zpěváci udrží hlas?

Příspěvek od dkseeker » 18.06.2015 7:22

taky se přimlouvám za ten odkaz :-)

KuřeCz
Příspěvky: 107
Registrován: 30.08.2013 16:15

Re: Jak zpěváci udrží hlas?

Příspěvek od KuřeCz » 23.08.2015 22:48

1) Hlasivky jsou sval - když budeš posilovat ruce tak toho víc zvedneš, hlasivky jsou sval jako každý jiný (i když je lehčí je odstřelit)
2) "Takže je to všechno jen v dýchání do bránice?" kdyby to bylo tak jednoduchý to by bylo super. Heleď profi zpěváci i každej pohyb jakej udělaj přesně vědi proč udělali, třeba když se člověk zakloní (na dlouhý tóny) tak se mu automaticky zatnou břišní svaly (aby udržel tělo) a má tim pádem větší šanci uzpívat danej tón. Nebo třeba i jen blbý zvdnutí obočí - všimni si zpěváků co zvedaj obočí. Tim docílíš v mozku čehosi, že prostě ten tón bude jemnější, ten tón dostaneš víc do čela (říká se tomu hlavový tón, jde o to, že ten tón cejtíš v hrudníku a v hlavě) a zvedlym obočím dáváme mozku signál, že nastává jemná pasáž. Pomáháme si tim ten tón položit co nejvíc do toho čela.
3) "Čím vyšší výška, tím se hlas zesiluje" heleď pokud zpíváš obyčejnym hrudním rejstříkem, tak to tak bude, protože čim výš se chceš dostat, tak tim víc otevřeš ústa do strany + zatneš břišní svaly = dostaneš ze sebe víc vzduchu, kterej potřebuješ na uzpívání vyššího tónu. To ale neni dycky, jsou i techniky jako třeba přechoďáky (v angličině si nejsem jistej, asi mixed voice) kdy zpíváš jakoby zároveň falzetem a zároveň plnym hlasem - takhle výšky zpívá třeba zpěvák One Republic a to je často ještě tižší, než když zpívá hloubš. Ale je to poměrně náročná technika na naleznutí přesnýho "mixu" mezi těma rejstříkama.

4) Susan Boyle ten její dlouhej tón - Dala do něj vibratto - za prvé rozvibrovat hlas tam dobře zní a za druhý študovaní zpěváci vědí, že když umíš vibratto, tak při vibrattu se uvolňuje uplně vše v krku a dalo by se říct, že vibratto je uplně ideální stav zpěvu, protože v krku se ti všechno otevře, hrtan se ti uvolní a podobně (to je fakt na léta studií). Takže Susan Boyle nejspíš mooc dobře ví, proč udělá vibratto tady a jinde například ne :D

Jde i třeba o to jak máš nakloněnou hlavu, třeba "řvouni" - zpěváci s chraplákem často zvedaj hlavu nahoru, tim se jim naopak stáhne ta trubice a jejich chraplák je víc naostřenej. Zase naopak při extrémních výškách, který chce zpěvák aby byly čistý často táhne hlavu dozadu a bradu trochu dolu, tim se tón zakulatí a posadí se víc do basů, takže ta výška neni až tak jako umečená koza.

Ale jo, základ je v dechu. Bez toho to nejde :)

kovyai
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 18.02.2015 19:57

Re: Jak zpěváci udrží hlas?

Příspěvek od kovyai » 23.09.2015 16:44

a také samozřejmě na použité technice, vezmi si třeba že někteří zpěváci mají problém udýchat písničku ale jiní ne, pokud zpěvák dobře prodýchává do břicha na bránici a až do zad, tak je ideální šance udržet dech co nejdéle. Je to o tréninku a správném nasazení hlasu na zuby a jako na kořen nosu

Krakonosh
Příspěvky: 47
Registrován: 11.04.2012 7:46
Bandzone: http://bandzone.cz/alternativaplzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zpěváci udrží hlas?

Příspěvek od Krakonosh » 25.11.2015 16:05

Zajímavé téma. Vsadil bych se ale s kýmkoliv, že s dobrým zvukařem udržím tón třeba hodinu :-D...Někde to samozřejmě je záležitost plic a práce s hlasem, čas od času se ale udělá trik, a to že si zvukař na mixu nastaví velmi dlouhé echo a to pak ve spolupráci s interpretem nahodí ve správnou dobu. Ve výsledku se tak střídá hlas zpěváka s hlasem z echa :-). Není to úplně jednoduché, ale je to supr efekt :-)
Karel Krakonoš Kyncl - TCHKPH

www.kapela-alternativa.cz - autoská folková kapela
www.turdus.cz - středověká muzika
www.oupner.com - pořadatelské uskupení, festivaly, akce
www.tchkph.wz.cz - osobní a zvukařské stránky

Odpovědět

Zpět na „Zpěv“