Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Klavíry, keyboardy, digitální piana, syntezátory, ...
Odpovědět
Martin70
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 26.09.2017 18:29

Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Příspěvek od Martin70 » 29.09.2017 8:44

Ahoj. Chtěl bych se naučit na klávesy, ale taky bych je chtěl do budoucna používat pro vlastní tvorbu (EDM, Trance, Hardstyle a pod.) Trochu jsem hledal, přesto se pro jistotu zeptám:
1. Jakou funkci hledat u keyboardu, aby jej bylo možné používat jako midi třeba s FL studiem? Nebo musím koupit keyboard a midi klávesy zvlášť?
2. Jaký počet kláves?
3. Kolik Polyfonií?
4. Jaké potřebuji vstupy a výstupy?
5. Kolik doprovodných zvuků má smysl, když nehraji v kapele?
Klidně dejte tip na nějaký typ: Cena kolem 8.000.. lépe míň, s dynamikou, nejlépe vyvážená klaviatura)
Naposledy upravil(a) Martin70 dne 23.01.2018 0:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6359
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký keyboard s podporou midi na naučení?

Příspěvek od pavlii » 29.09.2017 15:13

Je třeba, aby měly MIDI porty (kulaté) nebo USB port (podpora USB MIDI). Počet kláves minimálně 5okt, ale jde o to, co chceš v reálu zvládnout (možná 6 by bylo lepších). Polyfonii je v zásadě nesmysl řešit, pro lepší kvalitu nahrávaného audia by se hodily linkové výstupy (v nouzi ale poslouží sluchátkový výstup) a co se počtu zvuků týče, tak ty jsou na nástrojích dneska obecně do stovek až tisíců (přednastavených). Rozhodně dynamiku, jinak to bude cesta do pekel. Vyvážená klaviatura je ale zase jen 8okt, takže buď zásadně navyš rozpočet nebo přehodnoť tu klaviaturu. Nebál bych se bazaru.

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

jung
Příspěvky: 270
Registrován: 18.04.2012 14:26

Re: Jaký keyboard s podporou midi na naučení?

Příspěvek od jung » 30.09.2017 5:27

Vyhoví ti například Alesis V 61 za 3950,- Kč.
Anebo Alesis VI 61 i s aftertouchem za 6760,- Kč

J.

Petr13
Příspěvky: 184
Registrován: 31.01.2016 14:10

Re: Jaký keyboard s podporou midi na naučení?

Příspěvek od Petr13 » 1.10.2017 23:55

Martin70 píše:Ahoj. Chtěl bych se naučit na klávesy, ale taky bych je chtěl do budoucna používat pro vlastní tvorbu (EDM, Trance, Hardstyle a pod.) Trochu jsem hledal, přesto se pro jistotu zeptám:
1. Jakou funkci hledat u keyboardu, aby jej bylo možné používat jako midi třeba s FL studiem? Nebo musím koupit keyboard a midi klávesy zvlášť?
2. Jaký počet kláves?
3. Kolik Polyfonií?
4. Jaké potřebuji vstupy a výstupy?
5. Kolik doprovodných zvuků má smysl, když nehraji v kapele?
Klidně dejte tip na nějaký typ: Cena kolem 8.000.. lépe míň, s dynamikou, nejlépe vyvážená klaviatura)
Ad 1) musí mít midi výstup
Ad 2) záleží navtom, co chceš hrát, rozumné minimum bude 61 kláves, ale na tom všechno nezahraješ a vyvážená mechanika má 88 kláves
Ad 3) záleží na tom, zda je chceš používat jako jednokanálový zdroj signálu, nebo na nich pouštět několik kanálů současně (rozdělení kláves / zóny, vrstvy nástrojů, doprovody, midi podklady). V prvním případě projde všechno současné v druhém minimálně 128, lépe 256.
Ad 4) minimálně midi out pro to FL, asi vstup pro pedál, line out jestli z nich budes chtit nahravat, výstup na sluchátka, pokud budes potrebovat pracovat potichu, usb nebo sd pro paměťové médium.
Ad 5) Hodně, pokud ti mají nahradit kapelu, žádné, pokud budou fungovat jen jako midi vstup do pc.

Dobré výukové klávesy jsou LK280, ty ti pomůžou naučit se dobře hrát. Nemají dobré zvuky ani se nehodí na živé hraní, ale mají podporu sd karet, umí přehrávat midi soubory, mají automatický doprovod, styly a hlavně příjemnou mechaniku s 61 klávesami a dají se snadno připojit k pc. https://kytary.cz/casio-lk-280/HN121392/

Klávesy s vyváženou mechanikou jsou dražší, zde lze doporučit stage piano PX-5S říznuté syntezátorem, které má s ohledem na cenu výbornou mechaniku, 88 kláves, výborně znějící klavír a řadu pěkných zvuků. Hodí se do studia i na živé hraní, tady už není za co se stydět. Nemají ale vlastní ozvučení, jen audio výstup, takže je nutno je zapojit do zesilovače, aktivních beden a podobně. Nemají ani automatický doprovod. Mají dvoje výstupy na sluchátka. https://kytary.cz/casio-px-5s/HN138678/

Kdybys chtěl nějaký cenový kompromis, pak asi NP-32. Je to označeno jako stage piano, nemá ale vyváženou mechaniku, jen slušnější keyboardovou s 76 klávesami, slušný zvuk klavíru s ohledem na cenu, midi jen přes USB a prakticky nic navíc (i zvuků to má jen 8 ). Je to tedy úzce vyprofilovaný nástroj, za účelem získání co největší kvality za co nejnižší cenu. https://kytary.cz/yamaha-np-32-wh/HN162185/

Pokud chceš hrát jen přes počítač a klávesy nemusí mít zvuky, pak stačí pořídit master keyboard. Nekupoval bych ale to nejlevnější a zajímal bych se hlavně o kvalitu mechaniky.

Naučit se hrát na klávesy není snadné ani rychlé. Takže doporučuji věnovat se primárně tomuto a za tímto účelem vybrat klávesy. A teprve až to zvládneš, tak se zabývat tím, co dál. Univerzální nástroj neexistuje, zjistíš časem, že tak jako tak budeš keyboardů potřebovat několik.

Martin70
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 26.09.2017 18:29

Re: Jaký keyboard s podporou midi na naučení?

Příspěvek od Martin70 » 22.01.2018 22:15

Dobrý večer. Po delší době jsem se snažil zorientovat a trochu pohledal.
Mé požadavky jsou:
Dynamická klaviatura
USB-to-Host (pro FL studio a pod..)
Vlastní repro + linkové výstupy pro ext. repro nebo aspoň jen výstupy pro ext. repro... aby to hrálo i bez PC.
Našel jsem:
Keyboardy: Yamaha EZ 220, YAMAHA YPT 340, Yamaha PSR E453, Yamaha PSR E363.
Digitální piana s polovyváženou klaviaturou: YAMAHA NP-12, ALESIS Recital
Digitální piano s kladívkovou mechanikou: ALESIS Recital Pro
Otázky:
1. Jak podstatný rozdíl je mezi těmi typy vypsaných keyboardů?
2. V čem je lepší polovyvážená klaviatura?
3. V čem je lepší kladívková klaviatura od pouze polovyvážené?
4. Pro naučení se základy hraní a základy skládání byste mi doporučili spíše keyboard nebo digitální piano?

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7341
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Příspěvek od Hendrek » 23.01.2018 7:47

Podstatný rozdíl v tebou uvedených keyboardech je ten, že digitální piana nejsou keyboardy. S pojmem digitální piano nakládej jako s pojmem piano (digitální v tomto případě znamená jen způsob tvorby zvuku, je to prostě piano). Čili se na to hraje jako na piano, ne jako na keyboard. Má za úkol v prvé řadě simulovat co nejvěrněji reálné piano (klaviatura, zvuk). Polovyvážená klaviatura toto splní hůře než kladívková.
Pro tvé účely a hudební zaměření bych spíše lovil ve vodách keyboardů.

Gokumonjo
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 26.10.2018 10:26

Klávesy možná i midi k PC

Příspěvek od Gokumonjo » 26.10.2018 10:39

Prošel jsem si fórum ale nic nesouhlasilo tomu co hledám, jednoduše řečeno rád bych (pokud jsem dobře pochopil) midi klávesy k pc nebo klasické klávesy, prostě aby to jen vydávalo zvuk jako piano, nejde mi o profesionální hraní ale je to pro mě, líbí se mi hra na piano, na učitele bych v životě neměl a je to spíš pro to kdybychom se sešli jako parta a tam něco bylo (klavír) abych amatérsky dokázal něco zahrát. Jsou nějaké primitivní midi klávesy pro amatéra bez zbytečných tlačítek jen s klávesami? Neumím noty, nic, chci se učit po zpaměti, takže typem https://www.youtube.com/watch?v=U4J7QJVueqA tyto videa a pamatování si po zpaměti údery, není to nic moc ale na to moje občasné, dokážete mi poradit co tedy vůbec potřebuji? zda je něco s čím bych mohl být spokojený? Stejně jak někdo hraje na kytaru když se pije, rád bych se naučil na klávesy s tím rozdílem, že bych jel po paměti, takže rád bych aby to mělo i stejný počet kláves, děkuji případné trpělivé.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7341
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Příspěvek od Hendrek » 26.10.2018 11:13

Měl by sis sám odpovědět na následující otázky:
1) má to generovat vlastní zvuk nebo sloužit jen jako ovladač (kontroler) a zvuk bude generován z PC? Na základě toho určíš, zda chceš nástroj (keyboard/piano) nebo midi kontroler. Obé lze propojit s počítačem (nástroj musí samozřejmě MIDI podporovat).
2) jaká má být klaviatura? Měkké plastové klapky ala keyboard, nebo vyvážená ala piano (simulace reálné klavírní klaviatury)? Na základě toho určíš, zda chceš keyboard (klávesy) nebo digitální piano.
3) jaký máš budget?
Podle těchto filtrů si vyjeď v hudebninách nebo eshopu dostupné varianty a pak se můžeme bavit konkrétněji.

Upozornění: Učit se podle takových tutoriálů má rizika. Pokud se takto píseň naučíš a budeš si ji chtít zahrát s někým, kdo ji hraje v jiné tónině, tak si nezahrajete. Alespoň elementární znalost hudební teorie není na škodu. Na klavíru se nedá transponovat stylem "posunu to o dvě klapky níž a je to". Bílé a černé klapky takto nefungují. Nebo budeš muset kytaristy a zpěváky přinutit, ať si to transponují, což se nemusí setkat s úspěchem. Já mám zkušenost s tím, že v praxi si zpívající kytaristi písničky transponují do pro sebe "hratelných" a "zpívatelných" poloh a přizpůsobit se musí ostatní nástroje.

Jiná relevantní vlákna zaměřená na midi kontrolery:
midi-kontroller-36529
stage-piano-midi-controler-43553
koupe-midi-klaves-88-kladivkovych-klaves-39139

Gokumonjo
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 26.10.2018 10:26

Re: Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Příspěvek od Gokumonjo » 26.10.2018 11:36

Díky, díky za odpověď, poté mě admin odkázal na toto vlákno možná ty, tak jsem si to zde přečetl. Rozumím ti, vím, že to buď generuje zvuk z PC nebo to bude jako nástroj (piano) je mi to ale jedno co to bude. Potřebuji to jen dát na stul k PC zda to do něj zapojím nebo ne, je už vedlejší :) Jen se nebráním oběma možnostem, jen by bylo fajn to dát na stůl, takže to stojící digitální piáno asi nepřipadá v úvahu, budget mi je jedno, tedy je mi jedno zda to bude za 500 nebo 5000, peníze si případně uvolním, spíš mi jde o to, že to mám jen pro zábavu, tedy koukám i na tento fakt, jen chci aby to vydávalo zvuk co nejvěrněji a je mi jedno zda přes PC nebo jako hudební nástroj. Jinak chci se učit solo piano tedy žádný doprovod, žádný zpěv, mi když se sejdeme, tak někdo tam řve, někdo mlátí do kytary, jde o tu pohodu jen něco zahrát, nahnat atmosféru, nejde o to být nejpřesněšjší, někdy tam je klavír, někdy někdo vezme klávesy, foukací ty klávesy, někdy někdo malej bubínek, cokoliv, jde prostě o pohodu, lidi si kolikrát posedaj ke stolu do kouta a jedou si svoje. Když mi poradíš něco kde je to hudební nástroj mohu to sebou tahat, když něco jako midi k PC, sházíme se většinou na místě kde klavír nebo piano je, takže fakt ty možnosti jsou. Navíc scházíme se párkrát do roka.... pomohlo tohle trochu? Díky za reakci

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7341
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Příspěvek od Hendrek » 26.10.2018 11:42

Právě proto jsem dal odkaz na stage piano, to se dá položit na stůl. Konzolové stojící piano jsem ani nikde neuváděl.
Jinak...
Takovéto zadání je dost vágní a dovolím si odhadnout, že bude dost problém ti cokoliv konkrétního poradit. To je pak nejlepší si zajít do prodejny a nechat si prodavačem nějaké nástroje odprezentovat a vybrat dle kritéria líbí/nelíbí.
PS: ta cena je v EURech? Protože pokud ne, tak není slučitelná s požadavkem na nejvěrnější zvuk.

Gokumonjo
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 26.10.2018 10:26

Re: Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Příspěvek od Gokumonjo » 26.10.2018 11:47

To stage piano jsem přehlédl, to je asi co jsem hledal, mrknu na to díky, jinak ta částka měla prezentovat, že cenu neřeším, na to občasné bouchání ale nepotřebuji nic profesionálního, mrknu na to, ještě jednou díky.

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6359
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Příspěvek od pavlii » 26.10.2018 11:48

Ještě bych připomněl, že výběr hodně hodně zužuje požadavek tazatele na počet kláves, čili bavíme se o rozsahu něco přes 7 oktáv (tj. 88 kláves). To bude třeba hodně moc navýšit rozpočet, nebo se spokojit s MIDI klaviaturou a zvukově pak tedy pouze na počítač nebo slevit a jít o třídu níž (5 oktáv), kde by byly mantinely na výběr poněkud širší. Doporučuji prolustrovat i bazarové servery - místní nebo midi.cz například.

P.

EDIT: A souhlasím s Hendrekem.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Gokumonjo
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 26.10.2018 10:26

Re: Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Příspěvek od Gokumonjo » 26.10.2018 11:51

Jasně, jasně, mrknu na ty bazarové atp, díky moc :)

Uživatelský avatar
Asanoth
Příspěvky: 2755
Registrován: 25.01.2008 18:25

Re: Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Příspěvek od Asanoth » 29.10.2018 8:35

prostě aby to jen vydávalo zvuk jako piano... .....kdybychom se sešli jako parta a tam něco bylo (klavír)
V tom případě bych doporučil stagepiano
Neumím noty, nic, chci se učit po zpaměti
To bych u piana považoval za chybu. Naučit se noty není nic složitého a klavír (a jeho deriváty) mají tu výhodu, že se na nich fakt dobře orientuje. Noty bych se určitě naučil.
Potřebuji to jen dát na stul k PC zda to do něj zapojím nebo ne, je už vedlejší
Znovu, midi kontroller podle mě pro Tebe není vhodný, už jen proto abys to kdyžtak mohl vzít někam jinam (byť píšeš, že většinou piano je)... navíc musíš pak řešit zvukovku, program, zvukový procesor...
jen by bylo fajn to dát na stůl
Takhle se na klávesy nehraje. Je určitá výška, ve které bys měl sedět vůči klaviatuře a musíš mít nohy na zemi. Zároveň bys neměl být moc nízko. na začátku si takhle vypracuješ špatné návyky, polohu těla atp...
budget mi je jedno, tedy je mi jedno zda to bude za 500 nebo 5000
Abych Tě dostal do děje, nebavíme se 500 x 5000 ale 5000 x 50 000. Dodej horní limit.

pavlii: Pokud se začne učit na synťáku 5 oktáv, tak to při sednutí k pianu bude mít dost krušné... Doporučil bych to stage piano.

Já jsem zastánce věrné mechaniky jako priority č.1 - podle mě je důležitější, než zvuk, který navíc vždycky můžeš nahnat přes počítač, navíc dneska už všechny ty slušné značky hrají dobře. Takže bych vybíral něco, v čem je Fatar TP100, Kawai RHI, II nebo III, někomu vyhovuje Yamaha GH3 (mně moc ne), vyšší řady Casií mají slušnou mechaniku, nebo teď na kytarách v akci Roland FP-90, kterej má údajně stejně dobrou mechaniku jako mají Kawaie, musím to zajít někdy vyzkoušet :) . Uplně bych vypustil Korg (pokud jde o mechaniku). A teď si vezmi ten horní cenový limit a škrtej :) .

edit: Toho Rolanda jsem zašel vyzkoušet. Bych to spálil :D Takže nedoporučuju.
Naposledy upravil(a) Asanoth dne 31.10.2018 7:34, celkem upraveno 1 x.
Petrof pianino, šedesátá léta
Studiologic Numa Piano
______________________________________

Fender American Standart Stratocaster RW ---->Fender 65 Deluxe Reverb
Nashville NW-20C
______________________________________

Amati Classic Deluxe Tenor Saxofon

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6359
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Příspěvek od pavlii » 29.10.2018 18:29

Poznámku na mně cháu a respektuju. Ale buďme nohama na zemi a raďme i podle účelu. Navíc jsem to uváděl i ve vztahu k rozpočtu. Nemá smysl pro daný účel fakt nutit cokoli na 15k+ jen proto,že se jako odborníci budeme shovávat za požadavky na klasickou hru, kde je vyžadováno - kromě jiného - hlavně kladívková mechanika. V hospodě při srandajamování je fakt lepší nástroj, kterému nebude vadit to prostředí a i riziko polití něčím. Už ten rozpočet hovoří za vše. Dobrou atmošku umí vykouzlit i prekližková kytara za 100,- ;-) zajímá někoho, že Takamine líp ladí a má nižší dohmat a plný zvuk? ;-) zase neblbněme.

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

pavsiba
Příspěvky: 34
Registrován: 30.05.2018 6:48

Re: Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Příspěvek od pavsiba » 29.10.2018 19:19

Když si představím situaci, že se hraje v hospůdce, kytary, nějaké bonga... a jen doplnit zvukem klavíru, je nejvhodnější opravdu stage piano, s málo zvuky, počet kláves klidně 76, kladívková mechanika pro nevyučeného hráče není třeba si myslím a 88 kláves už bude rozměrově do hospůdky.... Takže něco jako YAMAHA NP-32 76 kláves.
A nebo zvážit více funkcí, zvuků, třeba něco jako YAMAHA PSR-EW300 taky 76 kláves.

Petr13
Příspěvky: 184
Registrován: 31.01.2016 14:10

Re: Jaké klávesy s podporou midi na naučení?

Příspěvek od Petr13 » 6.11.2018 9:03

Gokumonjo píše:
26.10.2018 11:47
To stage piano jsem přehlédl, to je asi co jsem hledal, mrknu na to díky, jinak ta částka měla prezentovat, že cenu neřeším, na to občasné bouchání ale nepotřebuji nic profesionálního, mrknu na to, ještě jednou díky.
Jestli chceš věrné zvuky, chceš něco profesionálního a ani o tom nevíš :-). Věrné zvuky jsou drahé. Ale řekl bych, že vlastně ani věrné zvuky nechceš, jen to nevíš, a stačí ti podobné zvuky. Pro tvé potřeby bude dobrá Yamaha NP-32.

Odpovědět

Zpět na „Klávesové nástroje a syntezátory“