Jaký houslový smyčec a proč na houslích drnčí struna ?

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
kara11
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 29.12.2014 10:42

Jaký houslový smyčec a proč na houslích drnčí struna ?

Příspěvek od kara11 » 29.12.2014 10:52

Oprášila jsem postarší housle a jala se též oprášit hru na ně. Smyčec však ve špičce tak trochu prasknul a uvolnily se z něj žíně, proto hledám, jaký koupit jiný. Cenově bych se chtěla držet velmi nízko, jelikož se nehodlám stát skutečným muzikantem, spíše si hrát doma pro zábavu. Jsem z vesnice, takže než hledat kamenný obchod, zkusila bych nákup online. Našla jsem na netu tuhle třeba tuhle nabídku, je ještě nějaký jiný lepší obchod? A který smyčec byste doporučili (třeba i z té výše zmíněné nabídky)?

Druhá věc je, že struna G mi na houslích drnčí, když trochu přitlačím. Kdyby měl někdo byť jen tušení, jestli třeba postačí vyměnit strunu, nebo provést jinou domácí opravu, či je to problém závažnější, ocením rady.

johnyz
Příspěvky: 51
Registrován: 20.06.2011 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký houslový smyčec a proč na houslích drnčí struna ?

Příspěvek od johnyz » 29.12.2014 22:59

ahoj,
několikrát jsem nakupoval zde, vždy vše v pořádku ...

Kód: Vybrat vše

http://servisprohudebniky.cz/kategorie.aspx?kategorie=50
Mám ten dřevěný s ebenovou žabkou, ze začátku samozřejmě stačí (myslím že i mírně podražili, já ho měl za 750 cca) ... ale po roce a půl hraní bych už sám cítím, že bych uvítal nějaký lepší ... to už ale nebude nákup online, ale u houslaře.

a co se týče G struny, nevím jestli budu správný rádce, přeci jen ještě nemám tolik odehraného, ale G struna obvykle vibruje více než ostatní, to je celkem logické, otázkou je jestli drnčí/vibruje víc než by měla a jestli je to přirozené anebo je to jen tvůj pocit že víc drnčí. U tohodle si myslím, že by to měl slyšet někdo kdo na housle hraje, popřípadě testnout na jiných houslích a porovnat.

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký houslový smyčec a proč na houslích drnčí struna ?

Příspěvek od kmoch123 » 29.12.2014 23:45

Karo, já to vidím takhle: z těch smyčců jednoznačně vezmi ten karbonový Bondix*, hraju na něj profesionálně asi dva roky cca 6 hodin denně a je výborný. Ze začátku, když přišly na trh, byly všechny docela dobré, teď jsem kupoval tři pro žáky a přišlo mi, že se kvalitou docela zhoršily - ale za ty peníze je to pořád luxus. Vybíral jsem asi z deseti kusů, vzal jsem ty, které mi přišly nejlehčí u špičky (ty Bondixy jsou obecně "těžké" smyčce). Předpokládám, že to na krámě v ruce nepoznáš, ale i tak doporučuji osobní odběr a soustředit se při výběru alespoň na kus s co nejlepšími esteticko-technickými parametry, tedy na ten, který je:

1) nejrovnější
2) má nejlepší jednolitý povrch prutu (někdy jsou na karbonu různé kapky a nerovnosti)
3) má nejhezčí žabku (bývají často vady v ebenu a perleti)
4) má co nejlépe slícovanou žabku (tedy mezi podkladovým železem žabky a prutem není žádná otevírající se mezera)
5) má dobře potažené žíně (čistě zařezané klínky ve špičce a v železu žabky, žádné zbytky vypadaných žíní u železa žabky, žádné díry mezi žíněmi)
6) má pěkný šroub (občas bývá špatně opracován a jsou znát hrany na přechodu železa a černé vložky)

a hlavně:

7) má pěkně zařezanou špičku. První Bondixy měly pěknou nízkou a štíhlou špičku, jako na klasických kvalitních smyčcích, nové kusy mají takové divné vysoké kopyta. S tím holt nic nenaděláš, i já mám pěknou špičku jen na jednom z cca 5 karbonových smyčců (ani vlastně nevím z kolika :) ), na které hraju. Každopádně i kvalita opracování toho kopyta bývá různá, může se třeba už od novoty odlepovat bílý plátek pod špičkou, taky výřez v plátku by měl být dokonale kolmý k žíním a symetricky umístěný, plátek by měl být stejnoměrně tlustý ve své délce i na obou stranách.

Ideální je samozřejmě kombinace všech dobrých vlastností, z e-shopu ti ale taky třeba může přijít kus namixovaný s těmi nejhoršími, na to pozor.

Pro názornější vysvětlení rozdílu ve tvaru špičky přikládám rychlou fotku svých pracovních smyčců. Spodní smyčec má nízkou a štíhlou špičku, horní už je kopytník s bílým nárazníkem vepředu. Na funkci zahradníka to nemá vliv, ale je to docela hnusné.

ObrázekCo se týče G struny, takhle na dálku to jde jen těžko určit, důležité je zjistit, odkud přesně drnčení vychází. Příčiny můžou být tyto:

1) nízká nebo prohnutá kobylka (nejčastější případ, tipuju že ten tvůj)
2) stará struna, která prostě drnčí sama o sobě (druhý nejčastější)
3) drnčí dolaďovač ve struníku (třetí nejčastější)
4) drnčí něco jiného, co má shodnou vlastní frekvenci s G strunou, typický případ je struník těsně se dotýkající podbradníku, ozdobné kuličky v kolíkách, spodek utaženého dolaďovače dotýkající se horní desky, nebo třeba špatně utažený podbradník
5) odlepená deska od lubů v zadní části houslí (většinou spodní deska v místě vpravo od žaludu)
6) nějaká jiná, na první pohled neznatelná rozlepenina
7) prasklina v horní nebo spodní desce
8 ) dlouho nebroušený hmatník (struna může někde zachytávat o vyhmataná místa)
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

kara11
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 29.12.2014 10:42

Re: Jaký houslový smyčec a proč na houslích drnčí struna ?

Příspěvek od kara11 » 30.12.2014 10:28

Vřelé díky za tipy na smyčec i za rozbor problému s drnčící strunou. Může to být fakt víc možností, možná nakonec navštívím odborníka. Dík!

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký houslový smyčec a proč na houslích drnčí struna ?

Příspěvek od kmoch123 » 30.12.2014 15:58

rádo se stalo :D
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“