Jeff Loomis - Zero Order Phase (2008)

Místo pro recenze CD, DVD ...
Odpovědět
Amid
Příspěvky: 876
Registrován: 13.08.2009 17:55

Jeff Loomis - Zero Order Phase (2008)

Příspěvek od Amid » 5.02.2011 8:49

Název alba: Zero Order Phase

Obrázek

Label: Century Media

Rok vydání: 2008

Obsah:
1. "Shouting Fire at a Funeral" - 4:54
2. "Opulent Maelstrom" - 6:07
3. "Jato Unit" - 4:41
4. "Azure Haze" - 4:59
5. "Cashmere Shiv" - 6:16
6. "Race Against Disaster" - 6:13
7. "Sacristy" - 4:50
8. "Devil Theory" - 6:16
9. "Miles of Machines" - 5:45
10. "Departure" - 3:56

Sestava:
- Jeff Loomis – guitar, bass, keyboards, programming
- Neil Kernon – keyboards, programming, producer, engineer, string arrangements, mixing, fretless guitar solo on "Cashmere Shiv"
- Mark Arrington – drums, percussion

Hosté:
- Ron Jarzombek – guitar solo on "Jato Unit"
- Pat O'Brien – guitar solo on "Race Against Disaster"
- Michael Manring – bass on "Cashmere Shiv"
- Neil Kernon - fretless guitar solo on "Cashmere Shiv"

Stručná charakteristika:
Zero Order Phase je první sólový počin amerického kytaristy Jeffa Loomise (Nevermore). Album bylo vytvořené po ukončeni "This Godless Endeavor" turné se skupinou Nevermore, nahrávání probíhalo ve washingtonském Robert Lang studiu, následovně bylo vydané 30. září roku 2008. Na tracklistu nalezneme celkově 10 instrumentálních skladeb, které mají většinou experimentální charakter, častokrát doprovázené hudebně atypickými prvky. Ačkoli se jedná o sólové album, můžeme na něm uslyšet i počiny hostujících hudebníku (viz. "Hosté").

Bližší popis:
Koncepčně se jedná o výrazně experimentální kytarovou hudbu. Celému dílu dominuje souhra hluboce položené rytmické kytary a průrazně znějícím zvukem kytary sólové, častokrát doprovázenou harmonickou linkou druhého hlasu, toto celé je navíc podpořené celkovou techničnosti a komplikovanosti většiny skladeb. Celkově se jedna o hudbu energetickou a ráznou, rozhodně bych nedoporučoval poslech s přáteli při šálku čaje u vodní dýmky, ale i přes dynamický charakter alba musí být člověk pro poslech dobře naladěn a mít klid. Charakterově se album podobná zvuku Nevermore, a není se čemu divit, Jeff je přece hnacím strojem celé skupiny.

Shouting Fire at a Funeral - hodnocení této skladby nechám na případných posluchačích, Opulent Maelstrom - hudebně atypická a velmi zajímavá skladba s death metalovým nádechem, Jato Unit - jedna z mých oblíbených, velmi rozmanitá kompozice se širokým spektrem riffů a frází, Azure Haze - jedna z mála "oddechovek", na začátku dominuje sólová kytara ve vícehlasu, poslechově dobře "stravitelná", Cashmere Shiv - v úvodu rytmicky zajímavá sekce, následuje sólo na bezpražcovou basu/kytaru s nádechem hudby z oblasti jižní Asie (snaha o napodobení sitaru), Race Against Disaster - kontrast mezi rytmickou a sólovou kytarou, Sacristy - poslechově nenáročná, oproti ostatním celkově minimalistická, Devil Theory -zde název mluví za vše, jedná o skladbu s opravdu "ďábelskými" prvky, Miles of Machines - kompozice s barokním motivem, troufám si ji nazvat arpeggio onanií, Departure - jak již název vypovídá, jedná se o rozlučku s tímto albem, v porovnáni s ostatními kompozicemi, hudebně jemná a nenásilná skladba, která má za úkol utlumit útok na vaše ušní bubínky.

Celkový dojem: Mně osobně se album velice líbí. Každá skladba se zároveň od ostatních výrazně liší, ale zároveň všechny k sobě pojí společný prvek, kterým je celé album tak charakteristické. Je těžké hodnotit slovy celkový vjem, Zero Order Phase je od vetšiny ostatních alb mnohem "abstraktnější", co mi leží na srdci, to nemůžu vyjádřit ani jazykem, ani čímkoli jiným. Je to jedno z mála alb, u kterého se nebojím říct, že je to opravdový "masterpiece".

Shrnutí: Přiznávám, že toto určitě není hudba pro všechny, ne každý si zde najde zalíbení, a abych byl upřímný, myslím si, že celkově je tato forma hudba pouze pro úzký okruh posluchačů. Nicméně, pokud si libujete v netradiční a zajímavě hudbě, která je navíc rozmanitá, s mnoha experimentálními prvky, tak v tomto případě si toto album určitě zaslouží alespoň zmínku.

Ukázky:
Naposledy upravil(a) Jester dne 5.02.2011 9:27, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Upraveny odkazy na YT, příště si klikni na "Náhled", ať vidíš, jestli se ti odkazy zobrazují správně

Odpovědět

Zpět na „Recenze alb“