Jolana Iris Bass - reborn

Stavba a úpravy nástrojů všeho druhu
Odpovědět
kodl258
Příspěvky: 368
Registrován: 7.07.2010 18:38

Jolana Iris Bass - reborn

Příspěvek od kodl258 » 26.05.2019 23:33

Dostala se mi do ruky totálně zmasakrovaná Jolana Iris Bass. Kamarád ten vrak ve slabé chvilce koupil a přál si dostat ji do hratelného stavu. Ano, vím, nevyplatí se to, ale je výzva. A nutno přiznat, vrtání ve starých střepech mě baví.
Jelikož ta kytara je dost zprasená a z hardware k tomu je pouze struník, rolny, ladicí mechaniky a upevňovací deska pro krk, rozhodl jsem se příliš nedržet původní předlohy. Nebude tam pickguard a přijdou do toho dva minihumbuckery. Toto je plánovaný cílový stav neuměle našvindlovaný v powerpointu.


Výchozí stav: poslední známá informace je, že tělo vzal jeden náš společný známý (pankáč) flexou a vytvořil v laku celkem zajímavé ornamenty. Občas se mu bohužel povedlo zajet až do dřeva.


Taky z toho asi chěl udělat bezpražec a celkem hulvátsky vytrhal pražce čímž dost vyštípal ebenový hmatník. Na této fotce to sice moc nevypadá, ale je to asi fakt eben. Sice ne úplně černý, na jednom místě má zajímavou světlou kresbu, ale na palisandr je to málo pórovité a lignamon poznám.


Bohužel ale nebyl první, kdo se na base vyřádil. Původní barva byl asi sunburst, ale asi to prošlo vícero "upravami" laku. Taky tam asi někdo chtěl dát jiné snímače a dost na tom zapracoval dlátem a napatlal do vzniklých dutin asi kilo kitu. Dále tam byly epoxidem vlepené různé špalíky a dokonce snad thérpapír.


Nejdřív jsem si vzal do parády krk. Rozhodl jsem se zachovat bezpražec. Když to bude hrát blbě, opražcuju ho. Do drážek po pražcích jsem vložil třešňovou dýhu a vyštípané díry vyplnil černě obarveným dřevěným prachem smíchaným s vteřinovým lepidlem. V některých místech chyběly docela velké kusy dřeva, ale povedlo se je takto nahradit.


Pak jsem jednotlivé "pražce" přeškrabal skalpelem a celý hmatník přebrousil. Bohužel perleťové značky na 12 pražci byly dost popraskané a vypadly na mě. Všude prodávají průměr 6mm, jolana má 8 mm. Vyrobil jsem tedy nové z perleťového knoflíku. Výsledek celkem ujde.


Kamarád si na krku přál nechat původní "relic" lak, takže jsem kromě narovnání zprohýbaných ladicích kolíků a promazání šneků a koleček s krkem nic dalšího nedělal. Už tohle byla pěkná pakárna.

Pak jsem se pustil do těla. Sundal jsem barvu až na dřevo, z dutiny dlátem vymlátil všechen bordel a na hrubo to vyčistil. Vyfrézoval jsem jednoduchý geometrický tvar ...


...a vyrobil pasující dřevěný blok, který jsem tam vlepil. Olše bohužel nebyla, takže je tam smrk. Je zajímavé, kolik bylo v těle všelijakých otvorů. Dokonce zezadu byl vražený hřebík, který byl ale pod zbytky sunburstu, takže asi z fabriky.
Vyfrézoval jsem dutiny pro snímače a elektroniku, překytoval nerovnosti a díry a přebrousil.


....nastříkal základovkou, znovu přerousil


...a nastříkal svrchním lakem


To je zatím poslední stav. Ještě to budu brousit 600-kou pod vodou. Stříknu ještě jednu vrstvu a vyleštím.
Pak už zbývá jen pájení a kompletace.
Co mi chybí, je jolnácká plovoucí kobylka. Zatím na to přijde provizorní dřevěná. Nemá ji náhodou někdo zbytečně v šuplíku?

carver
Příspěvky: 449
Registrován: 9.05.2011 22:42

Re: Jolana Iris Bass - reborn

Příspěvek od carver » 30.05.2019 11:17

dobra praca :)
samotnu kobylku nemam . . . mam vikomt bass v trochu lepsom a hratelnom stave, tiez som ho planoval prerobit, ale nejak nemam na to cas
vikomtbass.jpg

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 4478
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Jolana Iris Bass - reborn

Příspěvek od torst » 30.05.2019 13:32

seš ďábel a neuvěřitelněj profík. Salutuju ! Jen jednomu nerozumím : Nejdřív si do dutiny vlepil blok a pak v něm frézoval? Moh si nejdřív udělat otvory, klidně skrz, a pak teprv vlepit. Jednodušší práce. Risk, že to praskne? tak se to vlepí prasklé. ... asi názor patlala. Viz moje výtvory ...
P.S.: Kobylka - něco mám možná doma, ale není jako orig. Mám vyfotit?
Korona virus je v ČVR rámci nejrozšířenější v Praha městě. Říkal to Prymula doktor v Nova televizi po Hospoda seriálu jako situace popis.

kodl258
Příspěvky: 368
Registrován: 7.07.2010 18:38

Re: Jolana Iris Bass - reborn

Příspěvek od kodl258 » 30.05.2019 15:28

Díky za pochvalu, ale není to úplně dokonalé. Jsem pouhopouhý amatér a všechno mi dlouho trvá, protože na to nemám čas. Za ten týden jsem se vlastně dál neposunul. Tento víkend to chci ale dokončit.
Zvažoval jsem i tebou navrhovaný postup, ale potřeboval jsem ty kavity pro snímače vystředit podle krku a vlepený blok mi tvoří i čelo lůžka pro krk, které bylo potřeba dofrézovat. Nevím jestli je to srozumitelné, ale jednoduše pouze s vloženým blokem tam nešel dát krk, podle kterého jsem potřeboval měřit. Je to trochu vidět na obrázku, kde jsou na bloku položené snímače a control plate a na tom pod ním, kde už je lůžko dofrézované a jsou tam namalované kavity.
Frézování dopadlo celkem obstojně na to, že to není podle (pevné) šablony, ale pouze podle oboustrankou nalepených latěk - vždycky dvě do pravého úhlu jako vodicí pro ložisko frézy a jedna libovolně, jen jako podpěra pro frézku pro udržení kolmosti. Se šablonou by to šlo asi rychleji, ale nechtělo se mi ji vyrábět. Smrk je na vyštípávání docela blbé dřevo, ale tady to klaplo bez nehody.
Ještě poznámka pro někoho, kdo by dělal něco podobného. Než budete vlepovat blok do těla, vyvrtejte si spojovací kanály pro kabely mezi snímači. Já si na to naštěstí v poslední chvilce vzpomněl. Trochu do toho kanálu nateklo lepidlo, ale je průchozí. Propojku mezi kobylkovým snímačem a kavitou pro poťáky jsem vrtal až následně, ale tam je to blízko, takže nevadí, že je (plánovaně) pod úhlem.
Děkuji za nabídku kobylky. Aktuálně už jednu nabídku mám, ale kdyby to z nějakého důvodu neklaplo, ozvu se přes SZ.

Uživatelský avatar
potkanX
Příspěvky: 108
Registrován: 20.11.2010 0:34

Re: Jolana Iris Bass - reborn

Příspěvek od potkanX » 7.06.2019 22:46

kdesi som mal kobylu z basy irisky, z ktorej ostal iba krk a znicene snimace. len keby som si spomenul kde by asi tak mohla byt
kdesi by mal byt aj povodny kryt uchytu strun, vypadal trochu inak ako na tej hornej fotomontazi. asi by som mal vazne trochu porobit poriadky v skatuliach s gitarovym bordelom

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 633
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Jolana Iris Bass - reborn

Příspěvek od starypard » 9.06.2019 18:04

Mám malý přípodotek:
Když už se dělá tolik práce, proč tam nepřišla olše? To dřevo se běžně prodává, čtyřmetrová fošna stojí zhruba litr, prkno několik set, dle tloušťky a kvality. A často mívají v balíku nějaké kratiny, které dostaneš podstatně levnějš. Nakonec, takový kousek ti každá pila se sušárnami (mokré dříví se už v podstatě neprodává) nebo i obchodník se dřevem dá zadarmo.

kodl258
Příspěvky: 368
Registrován: 7.07.2010 18:38

Re: Jolana Iris Bass - reborn

Příspěvek od kodl258 » 9.06.2019 22:24

Tak hotovo. Už chybí jen nalepit logo jolana krnov do efa v těle. Mňouká to jak blázen (bezpražec). Chtělo by to ještě hlazenky, natáh jsem na to jen "přepravní" roundwound. Kupodivu i ty levné čínské snímače hrajou celkem obstojně (zkoušeno doma přes Markbass Micromark 801). Za kobylku děkuji uživateli Jolan.
vice fotek zde: https://kodl258.rajce.idnes.cz/jolana_iris_bass


Olše tam původně měla přijít, ale bohužel, když jsem ji sháněl (alternativně lípu nebo aspoň topol) nikdo ze známých, co dělají se dřevem neměl. V místním obchodě se dřevem na mě koukali jak na blázna, co jako bych to chtěl. Ten smrk, co tam nakonec přišel, byl pěkně vyschlý, při poklepu zvonivý. Zvukově to tomu asi zas tolik neuškodilo, akorát se s tím hůř pracovalo než s olší - broušení (propadá se mezi léty), odštípávání atd.

Ještě k lakování. Je to lakováno sprejem (nemám kompresor) Maxi color, na kterém se píše, že je to nitrocelulózový rychleschnoucí lak. Moc jsem nedoufal ve slušný výsledek, protože 400 ml plechovka stojí asi kilo, ale dopadlo to nad očekávání dobře. Ten lak je tvrdý (ale taky křehký) a jde vyleštit (klasika tempo) do slušného lesku. Ono je to fakt asi nitro. Je zajímavé, že na netu jsou na tento lak v podstatě jenom polské a ruské odkazy a přitom je to holandský motip. Mají ho v Baumaxu (což je dneska už polský obchod) a v tescu. Škoda, že jen v omezené barevné paletě. Moji favoriti pro další projekty jsou šedá a mechově zelená.

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 4478
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Jolana Iris Bass - reborn

Příspěvek od torst » 10.06.2019 9:52

Paráda, obrovská pochvala ! Novej nástroj. Jen bych ještě tu kobylu rozebral a vycídil, když už je celek non relic.
Korona virus je v ČVR rámci nejrozšířenější v Praha městě. Říkal to Prymula doktor v Nova televizi po Hospoda seriálu jako situace popis.

kodl258
Příspěvky: 368
Registrován: 7.07.2010 18:38

Re: Jolana Iris Bass - reborn

Příspěvek od kodl258 » 10.06.2019 11:09

Schválně jsem to moc nečistil. Majitel (kamarád) to tak chtěl. Proto jsem nerefinišoval ani krk. Relic zbytku udělá sám. Ta control plate a snímače tam trochu svítí.

bundes
Příspěvky: 89
Registrován: 20.03.2016 19:55
Bandzone: https://bandzone.cz/whitefruithoney
Bydliště: Praha/Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Jolana Iris Bass - reborn

Příspěvek od bundes » 7.08.2019 9:36

Krásná práce!

tospi
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 20.08.2019 18:53

Re: Jolana Iris Bass - reborn

Příspěvek od tospi » 20.08.2019 18:56

Ahoj, krasna praca. Mozes mi prosim poslat typ tych cinskych snimacov?

kodl258
Příspěvky: 368
Registrován: 7.07.2010 18:38

Re: Jolana Iris Bass - reborn

Příspěvek od kodl258 » 21.08.2019 11:36

Děkuji za pochvalné příspěvky.
Snímače jsou přesně tyto
https://www.aliexpress.com/item/3251031 ... 715e291fe4
Původně jsou asi určeny pro arch top houslovou, takže pro placatou basu je nutno zbrousit rámečky do roviny. Taky upozorňují na to, že mají menší rozteč pólových nástavců (cca. 15 - 16 mm), takže nepasují ke standardním typům kobylek. Jolany mají ale ve spodní části úzké krky a k tomu i odpovídající kobylky, takže tady to krásně sedí.

Odpovědět

Zpět na „Nástroje“