Kalafuna

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Kalafuna

Příspěvek od kmoch123 » 27.04.2013 15:19

Slíbené fotky čištění horní desky :D flanelem čistím hmatník od malého pražce směrem ke kobylce, desku pak zleva doprava, ve směru pohybu smyčce. Chce to trochu cvik, buď k tomu položím housle do pouzdra, nebo je přidržuju na kolenou břichem :D

nejdřív hmatník:

Obrázek


pak půlka desky pod hmatníkem:

Obrázek


a pak zbytek pod struníkem:

Obrázek


A jsou jako nové... to samozřejmě nejsou mé každodenně používané housle, ale tzv.dešťovky, kdysi si prošly peklem v péči několika dětí, dal jsem je spravit a beru je na hraní do rizikových prostředí - třeba do hospody atd. Zvuk mají hrozný, ale mám je rád, a nic nebrání tomu, aby byly stejně lesklé jako moje ostatní housle. Čistota půl zdraví :mrgreen:

Obrázek
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Terne
Příspěvky: 32
Registrován: 1.09.2012 16:20

Re: Kalafuna

Příspěvek od Terne » 27.04.2013 18:41

Díky moc, lepší odpověď jsem si snad ani nemohl přát. Přesně takovéhle zkušenosti je potřeba předávat dál :) Já jsem na svoje housle dost opatrný, protože jsem si na ně šetřil sám, tak se podle toho k nim taky chovám a pucuju je nejen aby nebyly zabordelené, protože kalafuna se dostane opravdu všude. Ale nikdy mě nenapadlo je projet třeba i pod struníkem nebo hmatníkem, ale teď když na to koukám, tak je tam taky nános :D Teda, už není :)

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Kalafuna

Příspěvek od kmoch123 » 29.04.2013 11:21

Díky :D k nanášení kalafuny na smyčec, neboli k "mazání" smyčce jen toto: nehledejte v tom žádnou vědu. Koukal jsem teď na toho fousatého týpka ve videu z odkazu, co sem někdo dal. Málem jsem spadl ze židle - ne že by to dělal úplně špatně, ale vypadá u toho jak úchyl :mrgreen: Dělá to poctivě, pěkně, jak říká "podle toho, co mu bylo řečeno", ale v praxi často není čas, prostě smyčec se namaže během 20 sekund včetně schování kalafuny do pouzdra a musí vydržet tři hodiny intenzivního hraní (mimochodem, co jsem teď projel pár tzv. "instruktážních" videí, tak naprostou většinu z nich dělají lidi, kteří prolezli hudebkou s hodně odřenýma ušima...)

Nová kalafuna se nijak neupravuje ani nezdrsňuje, drážky se na ní vytvoří několika (desítkami) tahy smyčce. Smyčec se prostě maže několikrát opakovaným pohybem po kalafuně od žabky ke špičce a zpět, středně rychlým tahem. Je dobré trochu přitlačit na koncích smyčce, protože člověk má v přirozenosti víc tlačit u středu a žabku a špičku šidit. Někdo maže nejdřív horní a pak se posouvá do dolní poloviny smyčce, taky se dá. Ale vůbec ničemu nepomůže nějaké pootáčení kalafuny ani jiné triky. Pro zrychlení a zjednodušení mazání je vhodné si na kalafuně vytvořit mazáním kříž ze dvou drážek, a tyto drážky střídat podle toho, která je hlubší tak, aby byly obě stejně hluboké - viz fotku. S jistou houslistickou ctí taky souvisí to, nemít kalafunu otřískanou od železa na žabce. Je vhodné uchovávat kalafunu v originální papírové krabičce, hrozí menší riziko jejího rozbití v pouzdru během přenášení, a pravděpodobně i pomaleji vysychá.

Obrázek
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Terne
Příspěvky: 32
Registrován: 1.09.2012 16:20

Re: Kalafuna

Příspěvek od Terne » 1.05.2013 10:43

"nemít kalafunu otřískanou od železa na žabce" :D přesně to se mi stává, lup a tu se kousek odloupne, a tam taky.. Ale ten kříž, no, tak to bych tam nevybrousil ani za půl roku, zdá se mi, že to zas tak rychle neubývá :) Přijde mi, že na to jak a jak moc mazat si musí každý trochu přijít sám, než pozná, kolik je akorát, to se snad univerzálně ani říct nedá. Někdy se ale potýkám s tím, že smyčec po struně klouže (ale klouže není to úplně pravé slovo, spíš jako by o ní nedřel pořádně ale jen lehce a vytváří to takový zvuk spíš šoupání žíní než zvuk struny) - není jakoby zakousnutý do struny, aby jí porádně rozezvučel, a vždy přemýšlím, jestli to může být třeba nedostatkem kalafuny na smyčci, nebo jen že nemám ještě takový cvik v pravé ruce, protože se to stává třeba když přecházím z D na G, a smyčec nemá se strunou dobrý kontakt...

martina72
Nedůvěryhodný žvanil
Příspěvky: 1373
Registrován: 11.04.2013 8:42

Re: Kalafuna

Příspěvek od martina72 » 1.05.2013 11:01

Terne píše:"nemít kalafunu otřískanou od železa na žabce" :D přesně to se mi stává, lup a tu se kousek odloupne, a tam taky.. Ale ten kříž, no, tak to bych tam nevybrousil ani za půl roku, zdá se mi, že to zas tak rychle neubývá :) Přijde mi, že na to jak a jak moc mazat si musí každý trochu přijít sám, než pozná, kolik je akorát, to se snad univerzálně ani říct nedá. Někdy se ale potýkám s tím, že smyčec po struně klouže (ale klouže není to úplně pravé slovo, spíš jako by o ní nedřel pořádně ale jen lehce a vytváří to takový zvuk spíš šoupání žíní než zvuk struny) - není jakoby zakousnutý do struny, aby jí porádně rozezvučel, a vždy přemýšlím, jestli to může být třeba nedostatkem kalafuny na smyčci, nebo jen že nemám ještě takový cvik v pravé ruce, protože se to stává třeba když přecházím z D na G, a smyčec nemá se strunou dobrý kontakt...
Tyto věci jdou ale dány i kvalitou žíní (musí být pod mikroskopem jakoby roztřepené, proto se smyčce neustále renovují, obnovují, a jsou velmi drahé, dobrý stojí i dvacet tisíc, žíně mohu dodat, koně mám doma :) ), a kalafunou i strunami, o které se ten smyčec má přece zadrhávat, ne po nich klouzat. Ten kříž vybrousíš cobydup, přeci hraješ tu hodinu dvě denně a kalafunuje se furt!

Kód: Vybrat vše

Administrátorem zablokovaný účet. Uživatel nemůže přispívat ani používat soukromé zprávy.

Terne
Příspěvky: 32
Registrován: 1.09.2012 16:20

Re: Kalafuna

Příspěvek od Terne » 1.05.2013 11:49

No tak struny mám Tonicy, a smyčec stál 1500 u houslaře, takže asi žádná sláva, to si nedělám iluze, ale na naučení postačí. Já hraju hodinu až dvě denně, ale kalafunuju jednou za 1-2 dny, ze začátku jsem si toho dával moc a pak to nehrálo vůbec, bylo to navíc všude a struny byly za chvíli hrozně obalené, že se to zadrhávalo úplně jinak než by mělo... :)

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Kalafuna

Příspěvek od kmoch123 » 2.05.2013 16:03

To bude spíš nedostatkem cviku :mrgreen: filozofie finančních investic do houslí by se dala shrnout takto: všechny vychytávky, jako jsou drahé smyčce, kvalitní žíně a struny, dobrá kalafuna atd., slouží z 20 procent k tomu, aby to lépe znělo, a z 80 procent k tomu, aby se houslista tolik nenadřel. Je možné zahrát stejně pěkně vypelichaným smyčcem na otřískané housle s rezavými strunami, jako na krásný nástroj se smyčcem za desítky tisíc. Ale prostě je to pořádná námaha, správně tlačit na smyčec, který není nakalafunovaný, tak aby to znělo, ale nevrzalo, správně rozeznít struny, které už mají "po sezóně", nebo vydolovat tón z houslí, které nejsou zrovna zázrakem houslařiny.

Každopádně, co se týče smyčce, tam se dá ušetřit asi nejvíc. Kromě jiných hraju už nějakou dobu na karbonový smyčec za 1200kč, a nemám naprosto žádnou výhradu. Super váha, je pevný, dobře skáče, nekroutí se v zimě a vlhku, a když o něj přijdu, nevyrvu si všechny vlasy. Kolegové si mě dobírali, protože to se přece nenosí, aby klasik nezainvestoval minimálně jednu výplatu do "pořádného" (čti "předraženého") smyčce. A po roce si najednou objednali karbonové smyčce i ti, co tvrdili, že to do ruky nikdy nevezmou. Ten můj levnější karbonový snese srovnání třeba se smyčcem odhadem za 8000kč, karboňáky za 2500 jsou podle mě ještě trochu lepší, ale v každém případě jsou když ne výborné, tak naprosto dostačující i na profi hraní.
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Damazid
Příspěvky: 10
Registrován: 25.10.2013 18:00

Re: Kalafuna

Příspěvek od Damazid » 26.10.2013 12:10

Musím koupit novou kalufunu a asi nechat i potáhnout smičec. Další položky na seznamu :D

Jinak musím souhlasit k kmoch123, kalafunou se lak na houslích obrousit nedá. V závyslosti na povrchové úpravě houslí je pak možné i jejich čištění a možné poškození laku nánosy kalafuny. Kalafuna je vlastně pryskyře ze stromů a ta bývá někdy zkladem i některých laků (dnes známé modernější verze epoxidových a následně akrylátových laků). Bohužel ale některé třísloviny a silice z kalfuny fungují jako rozpouštědlo a většina starších houslí nebo houslí "lepší kvality" má laky na přírodní bázy (hodně oblíbené byly šelaky) tedy rozpustné syntetickými a přírodními rozpouštědly. Takže le vážně lepší nepoužívat žádné benziny, lihy a podobně.

Na čištění bude asi dobrý ten flanel (ale pokud možno skutečně flanel), nebo třeba vlněné netkané látky. Bavlna nevím... Je to vesměs jen teorie technologie ještě ze školy co sem se učil. Možná nemusím mít úplně pravdu. I ohledně těch laků. Ale s čím mám zkušenosti je to, že hadrem se dá velmi dobře leštit. Je to sice dřina, ale jde to. A to předem nikdy neleštěných povrchů. Od dřeva bez povrchové úpravy vosky, oleji nebo laky, přes právě tyhle úpravy až po leštění kovů. Suchým čistým plátnem rozleštíte i odolnou nástrojovou ocel!

Toliko z teorie. A budu brzdit abych nedostal staus kecala :D

Ale na údržbu šelakových laků se zeptám jednoho restaurátora. Dělá šelaky podle původních receptur, takže se neliší třeba od věcí starých 300 let. Jen ale dělá nábytek, ne hudební nástroje. Jistý pam Mikšík.
Na svůj pravopis mám téměř uměleckou licenci.

MilanT
Příspěvky: 3922
Registrován: 23.06.2011 9:07

Re: Kalafuna

Příspěvek od MilanT » 26.10.2013 13:35

Damazid píše: abych nedostal staus kecala
Tak to ti nehrozí, zkušeností na předávání není nikdy dost.
Spíš ti hrozí jiný status. Tvůj "smičec" a "závyslost" mě teda dostaly. Mimo jiné. :D

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Kalafuna

Příspěvek od kmoch123 » 26.10.2013 13:35

Zkus se zeptat spíš nějakého houslaře. Jako nejlepší a zároveň nejlevnější cestu k udržování povrchu nástroje vidím odborné vyčištění desky houslařem a následné udržování lesku flanelem, jak jsem psal výše. Od minula se nic nezměnilo, po skončení hraní věnuju houslím minutu čištění a stále jsou ve stavu, jak je houslař naposledy vyleštil.

Speciálně na houslové/cellové laky se prodávají různé čistící prostředky, tuším na bázi propolisu nebo něčeho podobného Kolegové s tím nějaký čas experimentovali, výsledek byl pěkný, ale podle mě to jsou vyhozené peníze.
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Damazid
Příspěvky: 10
Registrován: 25.10.2013 18:00

Re: Kalafuna

Příspěvek od Damazid » 26.10.2013 13:55

Omlouvám se za svůj pravopis. Bohužel slovní zásobu mám slušnou, ale nikdy nepíšu příliš správně. Jedna z věcí kterou sem nezmírnil ani tvrdým tréninkem. Holt na všechno mít talent nemůžeme :D Proto se za to omlouvám a nezlobte se na mě ;)
Na svůj pravopis mám téměř uměleckou licenci.

Damazid
Příspěvky: 10
Registrován: 25.10.2013 18:00

Re: Kalafuna

Příspěvek od Damazid » 26.10.2013 17:38

Tak mě teď napadlo. Jaký je například rozdíl mezi těmi kalafunami? Například podle barvy. Nebo to je vážně úplně jedno? Nebo je nějaký typ lepší na kovové struny, jiný na střevo, jiný na nilon... kmoch123 v tom má jasno, asi to bude šumafuk. Nicméně bych si rád poslechl i možná trochu podrobnější výklad z té "druhé strany barykády". A taky by mě zajímalo trochu proč si to ten dotyčný myslí.

Děkuji :)
Na svůj pravopis mám téměř uměleckou licenci.

Lizzy
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 23.01.2015 14:32

Nejde mi nanést kalafuna

Příspěvek od Lizzy » 5.02.2015 20:39

Ahojte, mám takový problém...Mám nové housle, smyčec, koupila jsem si novou kalafunu, páč jsem nemehlo a tu co jsem k tomu dostala jsem rozbila :D A nějak mi nejde nanést na smyčec...dívala jsem se na videa, četla články, ale pořád to nejde...Vím, že to na nový smyčec trvá dýl i s novou kalafunou, ale kalafunovala jsem ho třeba i hodinu a pořád to nějak nehraje, aspoň tak jak by mělo...Poradíte mi co s tím? :)

starejdobrak
Příspěvky: 6
Registrován: 3.07.2014 15:23
Bydliště: Praha

Re: Nejde mi nanést kalafuna

Příspěvek od starejdobrak » 4.03.2015 22:57

Lizzy píše:Ahojte, mám takový problém...Mám nové housle, smyčec, koupila jsem si novou kalafunu, páč jsem nemehlo a tu co jsem k tomu dostala jsem rozbila :D A nějak mi nejde nanést na smyčec...dívala jsem se na videa, četla články, ale pořád to nejde...Vím, že to na nový smyčec trvá dýl i s novou kalafunou, ale kalafunovala jsem ho třeba i hodinu a pořád to nějak nehraje, aspoň tak jak by mělo...Poradíte mi co s tím? :)
Ahoj, nový smyčec (žíně) se nejlépe rozehraje, když se "napráší" najemno drcenou kalafunou. Ta se prodává, ale je to zbytečná investice - stačí nadrtit kousek staré kalaf najemno, prosít a třeba starou slánkou nebo ručně žíně pocukrovat a pak starým kartáčkem na zuby párkrát pročesat. (pod žíně dej papír, at se nezmatlá hůlka ! A potom už klasicky kalafunovat. Ovšem jestli máš kalafunu za 20 Kč, tak to stejně hrát nebude :-).
K uchování kvalitní kalafuny : krabičku zahodit a kalafunu v hadříčku fšoupnout do malého igeliťáčku se zipem - bude vysychat pomaleji a tedy déle k použití - mně takhle vydrží cca 1 rok.

amalia
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: 19.03.2021 15:39

Kolofónia na husliach

Příspěvek od amalia » 5.05.2021 8:52

Ahoj,
mám taký malý problém. Ide o to, že už od začiatku ako som začala hrať(skoro rok), vždy po hraní mi zostala naprášená kolofónia na samotných husliach pod strunami aj na sláku. Samozrejme, že som ju odtiaľ vždy očistila, ale za ten čas, čo hrám, zostali tie miesta lepkavé a čo je horšie akoby sa zničil lak a oproti zvyšku huslí, ktoré sú lesklé, sú tieto miesta matné. Vyzerá to hrozne, i keď teraz mi to až tak nevadí, pretože mám len lacné husle pre začiatočníkov. Ale plánujem si kúpiť aj drahšie a nechcem, aby sa mi to stalo aj pri nich. A taktiež som si všimla, že profesionálni huslisti takéto problémy nemajú. Počas ich hrania nevidím, že by mali nejaký veľký nános kolofónie na strunách a naokolo tak ako začiatočníci. Vedel by mi niekto vysvetliť, čím to je? A ako tomu zabrániť? A nemyslím si, že je to tým, že by som si jej dávala príliš veľa.
Ďakujem,
amalia

Uživatelský avatar
Prskyn
Příspěvky: 104
Registrován: 26.03.2021 15:33
Bydliště: Praha

Re: Kalafuna

Příspěvek od Prskyn » 5.05.2021 14:56

čistit po každém hraní před tím, než uložíš do futrálu... a jednou za týden jemným hadříkem lehce namočeným v mýdlové vodě...a osušit. Dělám to tak 30 let a housle jsou jako ze zlata :) Když budeš používat leštidla a oleje, tak se ti tam ta kalafuna bude lepit pořád a pak to vezmeš i s lakem...
C-G-D-A-E

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 706
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Kalafuna

Příspěvek od starypard » 5.05.2021 16:25

Nu, a pokud má levnou sadu, holt se smířit s tím, že kovové struny a plastový šmytec holt kalafunu, zvláště levnou či starou, nepřijímají.

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“