King Crimson - Red (1974)

Místo pro recenze CD, DVD ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jester
Rádce
Příspěvky: 2412
Registrován: 10.07.2008 8:10
Bydliště: Brno

King Crimson - Red (1974)

Příspěvek od Jester » 14.01.2011 7:53

Diskuze: recenze-alb-f62/king-crimson-red-1974-d ... 23269.html

____________________________________________________________

Interpret: King Crimson
Název alba: Red
d85727ox50f.jpg
d85727ox50f.jpg (6.84 KiB) Zobrazeno 2362 x
Label: EG Records
Rok vydání: 1974

Obsah:
1. Red 6:16
2. Fallen Angel 6:03
3. One More Red Nightmare 7:10
4. Providence 8:10
5. Starless 12:16

LineUp:
Bill Bruford - Percussives
Robert Fripp - Guitar and Mellotron
John Wetton - Bass and Voice

Additional Contributions:
Marc Charig - Cornet
Mel Collins - Soprano Sax
David Cross - Violin, Mellotron and Electric Piano
Ian McDonald - alto sax
Robin Miller - oboe

King Crimson
King Crimson (wiki, AllMusicGuide) je rozhodně dle mého nejlepší prog-rocková skupina všech dob a myslím, že existuje další nespočet posluchačů, kteří mi dají za pravdu. Skupinu spoluzaložil Robert Fripp a je to vlastně jediný účastník, který přestál všechny personální změny v kapele. A že jich bylo požehnaně. Hlavně ze začátku nahrála skupina desky pokaždé v jiném složení. Ale kapelník a člověk, který určuje, kterým hudebním směrem se skupina vydá, se asi z kapely špatně vyhazuje. :-)

U King Crimson je většinou tvorba dělena do třech období:
1969 – 1974, desky In The Court Of The Crimson King až Red
1981 – 1984, desky Discipline, Beat a Three Of The Perfect Pair
1995 – současnost, deska Thrak a dále

Album Red tedy uzavírá první období skupiny, po kterém si skupina dala delší pauzu.
Robert Fripp je fenomenální kytarista, který spolupracoval s celou řadou dalších skvělých hudebníků – namátkou Eno, Sylvian, California Guitar Trio, ...

Red
Album začíná instrumentálkou Red. Jsou v ní použity postupy, které Fripp použil i ve svých dřívějších instrumentálkách (např. na Lark’s Tongues In Aspic). Co ji však odlišuje od těch předcházejících je mimořádně tvrdý riff. Vůbec zní celá téměř až metalově.

Po úvodní tvrdší skladbě přichází klidná a melodická Fallen Angel. Mellotronový úvod a skvělý zpěv basáka Wettona (na basáky měl Fripp vždy štěstí - on ani Greg Lake co se týká zpěvu na dřívějších deskách není k zahození). Všimněte si krátkých vyhrávek Frippových kytar ve slokách. V refrénu se přitvrdí s dominantní basou, skvělým saxem a uvřískanou kytarou. Lahůdka.

One More Red Nightmare – na začátku se ozve riff z úvodní instrumentálky (ještě se párkrát zopakuje). Koneckonců obě skladby spojuje i ono magické slůvko Red v názvu písně. Ale sloka a refrén písně spíš odkazuje ke skladbám z dřívějších desek. Z písně vysoce hodnotím hlavně mezihru a codu. V obou je použit stejný motiv, zazní v nich saxofonové sólo, které se proplétá se zvukem kytary.

Předposlední skladba Providence je pro hledače a experimentátory. Vypíchl bych práci s dynamikou a tichem. Ke konci skladby pak dostává velký prostor basa. Nic pro rádiové posluchače. Pro mě Providence připravuje půdu pro finále desky – Starless. Starless je jedna z nejlepších skladeb, které King Crimson stvořili. Smyčcový a hlavně mellotronový úvod. Nádherná melodie. Neuvěřitelná gradace. Dvanáct minut, při kterých se určitě nebudete nudit. Tohle prostě musí každý aspoň jednou slyšet, jinak by šel do hrobu ochuzen. ;-)

Kdybych měl hledat zápory na této vynikající desce, tak by to asi byl zvuk některých perkusí. Bruford má kolem sebe vždy neuvěřitelné množství perkusí a bubínků, ale spousta z nich mi nezní až tak příjemně a dle mého by méně bylo někdy i více. Další věc, která mi až tak nesedí, je skladba Providence. On si v podobných skladbách Fripp libuje a udělal i daleko šílenější věci, ale dle mého boří plynulý tok poslechu alba.Odpovědět

Zpět na „Recenze alb“