klarinet bb x eb

Žestě, flétny, harmoniky, klarinety, akordeony, ...
Odpovědět
strong
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 18.06.2015 20:10

klarinet bb x eb

Příspěvek od strong » 18.06.2015 21:37

Zdravim vsechny hudebni znalce. Jsem laik, tapu, hledam radu. Dcera hraje 4 roky v ZUŠce na klarinet. Info : plnoklapkovy, ladeni Bb. Pan ucitel je uz asi tri roky k nepotrebe, nebot 'hraje max na pohrbech' a dceru nikam vys nevede. Cely pulrok za mych 3100 + 100 SRPŠ opakuje 4 pisnicky neustale dokola. Dcera ma jednicky a 'vsichni jsou stastni'. Nicmene, dcera se dostala do kapely, ktera ji tahne. Chce zmenit ucitele, tim padem musi zmenit i nastroj.... Potrebuji koupit klarinet, aby mohla dal v kapele hrat. Dostala jsem nabidku na repasovany klarinet Eb ( mame pry Bb), ktery ma o klapku vic, jinak pohoda. Nevim, jaky je rozdil mezi Eb a Bb ... poradi nekdo? Jak koupit klarinet v dostatecne kvalite aniz bych vydala zbytecne investice? Jaka je cena pouziteho nastroje v kvalite: 'Decko bude spokojene a matka financne nevykrvaci' .... Predem moc dik vsem za odpovedi.

Uživatelský avatar
konar
Příspěvky: 114
Registrován: 13.11.2013 10:31
Bandzone: http://bandzone.cz/fan/konar0

Re: klarinet bb x eb

Příspěvek od konar » 19.06.2015 16:20

Rozdíl mezi Eb a Bb klarinetem je v ladění. Zjednodušeně se to dá vysvětlit tak, že při použití hmatu pro tón c1 se na Bb klarinetu ozve tón bb a na Eb klarinetu tón eb1.
Hra na Eb klarinet je poněkud náročnější na nátisk (svaly jsou více namáhány) i na ladění (což s tím asi souvisí) a hlavně - nástroj prostě zní o kvartu výše. Pro běžné použití v kapelách je rozhodně univerzálnější nástroj v Bb ladění.

Pokud jde o "děcko bude spokojené a matka finančně nevykrvácí" - je pravda, že zde nastává trochu problém. Dechové nástroje obecně, a u dřevěných to bohužel platí dvojnásob, jsou bohužel poměrně náročné na kvalitu výroby. Není překvapením, že se to projeví ve vyšší ceně. Bazarové nástroje zn. Amati jsou bohužel prakticky nepoužitelné pro jakékoli vážněji míněné hraní. Až na výjimky totiž neladí, což je pro citlivější ucho obrovský problém. Dá se říci, že první rozumnější volbou pro začátečníka a/nebo pokročilejšího amatéra je studentský nástroj Buffet Crampon E11, který však bohužel nový stojí kolem 26000 Kč. Bohužel, po zkušenosti, kdy jsem vyhodil 15000 Kč za neladící nástroj Amati (a ani trojí reklamace nepomohla), nemohu doporučit nic jiného, než do té dražší kategorie jít. Čas od času se tyto nástroje dají sehnat v bazaru za cenu o něco vyšší než poloviční. Navíc u těchto nástrojů se dá očekávat, že v případě neúspěchu (děcko to prostě přestane bavit) nástroj zkrátka okamžitě prodáte za podobnou cenu, za kterou jste ho koupili.

U nástrojů z druhé ruky je každopádně důležité prohlédnout praskliny (nebo ještě lépe dát to k nějakému opraváři, ať to prosvítí), zkontrolovat těsnost podlepek a stav mechaniky. U silně zdevastovaného nástroje se totiž může stát, že cena opravy bude rovna pořizovací ceně nástroje (což nemusí nutně znamenat, že se to nevyplatí, ale je třeba si na to dát pozor při plánování výdajů).

Dále je třeba zvážit, zda trvat na plnoklapkovém nástroji. V dnešní době nejsou tyto nástroje příliš v módě a za rozumné peníze je nabízí v podstatě pouze Amati. Na neplnoklapkový nástroj se dá zvyknout a v zásadě čím dříve, tím snadněji se na něj asi zvykne. Nezdá se mi, že by se trend v blízké budoucnosti otočil směrem k plnoklapkovým nástrojům.

strong
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 18.06.2015 20:10

Re: klarinet bb x eb

Příspěvek od strong » 20.06.2015 10:12

Vycerpavajici odpoved, dekuji. V tydnu nam prijde nastroj postou. Nechame zkontrolovat, zahrajeme solo u pana ucitele i v kapele. Pak se uvidi. Snad to dobre dopadne. Jeste otazecka: 15 let stary klarinet PC 15000, hrany cca 5 let, potom lezel ve skrini. Nyni poslano do Amati na vymenu polstarku pod klapkami. Jaka je realna cena?

Uživatelský avatar
konar
Příspěvky: 114
Registrován: 13.11.2013 10:31
Bandzone: http://bandzone.cz/fan/konar0

Re: klarinet bb x eb

Příspěvek od konar » 22.06.2015 12:14

Reálná cena je dost fiktivní věc. Těžko se to odhaduje. Já jsem podobný nástroj před pár lety prodal za 4500 Kč. Sám bych ho už ani za tuto cenu nekoupil. Záleží na tom, co očekáváte. Jen v zájmu vaší dcerky doufám, že jste se nakonec rozhodly pro Bb ladění. Esák je fakt celkem mrcha, tak aby to dcerku zbytečně neotrávilo.

Vojta Bláha
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 6.03.2016 17:57

Eb Klarinet

Příspěvek od Vojta Bláha » 7.03.2016 16:55

Dobrý den,
Začal jsem se učit na klarinet, zatím mám půjčený asi 30 let starý Bb klarinet amati,ale velmi bych se chtěl učit na Eb klarinet.
Jak se liší hra na tento klarinet od Bb, než tím ,že Eb má vyšší tón? O kolik je Eb klarinet těžší na nátisk?
Předem děkuji za odpověď. Vojta Bláha
Naposledy upravil(a) Hendrek dne 7.03.2016 18:04, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeno s existujícím vláknem.

Uživatelský avatar
konar
Příspěvky: 114
Registrován: 13.11.2013 10:31
Bandzone: http://bandzone.cz/fan/konar0

Re: klarinet bb x eb

Příspěvek od konar » 9.03.2016 9:59

Pocitově je Es-klarinet větší dřina, ale dá se na to zvyknout. Rozhodně je to citlivější na ladění (ale to bude zřejmě z principu - všechno je menší, tzn. větší nároky na přesnost výroby - a člověk pak nedostatky musí dohánět nátiskem). Blbý je, když se to pak v průběhu hraní střídá s béčkem. To pak pusa dostává zabrat. Ale nakonec i to se dá.

Odpovědět

Zpět na „Dechové nástroje“