Stránka 1 z 1

KLARINET - počet klapek a značka AMATI

Napsal: 25.08.2018 13:56
od TerezaK
Zdravím,

chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl v tom, jestli si jako úplný začátečník koupím klarinet se 17 nebo 18 klapkami?
Snažila jsem se nějaké rozdíly "googlit", ale nic co by mi pomohlo jsem nenašla.

Líbil se mi v bazaru klarinet ještě z Československa značky Amati. Vypadá v pořádku, bohužel přesný typ nevím. Co si o tom myslíte?

Děkuju za odpověď.

Tereza

Re: KLARINET - počet klapek a značka AMATI

Napsal: 2.02.2019 1:34
od DeTee
Dobrý den,

reaguji sice na starší dotaz, ale pokud někdo bude řešit obdobný problém, snad mu to pomůže.

Ta jedna klapka navíc, která je u 18 klapkového klarinetu je es-klapka pro levý malíček. Umožňuje to lepší technickou variabilitu. Pro začátečníka až středně pokročilého nemá ale příliš velký význam.

Každý starší nástroj je potřeba vyzkoušet ideálně někým zkušeným v tomto oboru. Je potřeba zhodnotit stav mechaniky, polštářků, intonaci a případné další nedostatky. Generální oprava totiž vychází na několik tisícikorun. Amati klarinety obecně mají tužší ozev, je proto potřeba vyvinout vyšší tlak pro plně znějící tón, což je pro začátečníka obtížnější.

Obvykle doporučuji nový nástroj Yamaha YCL-255 v ceně okolo 14 000,- Kč. V této kategorii je to bezkonkurenční nástroj v poměru cena/kvalita. Klarinet je plastový - je lehčí, snadněji se ozývá, má výbornou intonaci a zvukový projev je na plast velmi solidní. Je dodáván i se slušnou hubičkou. Pro začátečníka ideální nástroj. A pokud budete chtít klarinet prodat, pak jej prodáte za slušnou cenu celkem rychle.

Rozhodně nekupujte levnou čínu! Jsou to nástroje z nekvalitních materiálů - chvíli to nějak hraje (pokud nebudeme hledět na intonaci), za chvíli se to ale začne doslova rozpadat. To už raději tu Amatku včetně generálky a novou hubičkou.

Re: KLARINET - počet klapek a značka AMATI

Napsal: 2.02.2019 17:21
od Trevor
Mame amatku, udelala se generalka,postribreni atd a supr nastroj za ty penize, je pravda ze hubicka se menila dvakrat a najit si svoje platky da taky zabrat, ale kdyz mate ucitele nebo nekoho znaleho po ruce, jde to podstatne rychleji ; )