Klávesy pro začátečníka

Klavíry, keyboardy, digitální piana, syntezátory, ...
Odpovědět
slapyd
Příspěvky: 14
Registrován: 28.12.2010 1:57

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od slapyd » 12.01.2016 10:23

Koukal jsem právě na tu yamahu 353, ale jestli teda to chvíli postačí, nebo je třeba lepší investovat ještě o 2000, nebo se mrknout do bazaru na něco, nebo to nema smysl řešit u těhle zařízení?

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6324
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od pavlii » 12.01.2016 10:43

Když se to vezme kolem a kolem, tak bazar vždycky nabídne víc co se užitné hodnoty týče; ty nejlacinější věci se na bazarech snad ani neprodávaj, tam totiž ta cena padá nejrychleji a člověk to pak obvykle moc neřeší. Jde asi hlavně o vlastní požadavky a míru celkového využití. Osobně bych paralelně koukal i na bazary.

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Petr13
Příspěvky: 183
Registrován: 31.01.2016 14:10

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Petr13 » 31.01.2016 14:47

Já jsem synovi, když mu bylo 5 let, koupil Casio LK-280. Teď už je tomu rok a půl, přičemž půp roku chodí do hudebky. V hudebce z Casií nebyli moc nadšeni a bylo problém najít flexibilní učitelku, které to bylo jedno. Ale pak jsme našli jednu, která má přístup, že důležitá je hudba nikoliv nástroj, je velmi přizpůsobává i v repertoáru a ve všem, takže ve výsledku to za to stálo. V prosinci už syn vystoupil na vánočním koncertě.

Za mě osobně jsou ty klávesy pro začátečníka parádní. Dvě nejsilnější funkce jsou podsvícené klávesy a možnost přehrávat midi soubory (i s tím podsvícením). Cokoliv se má syn naučit mu zapíšu do not (v MuseScore) a vygeneruji jako midi u delších skladeb jako několik midi po cca 8 taktech a nahraju na sd kartu. LK-280 to umí z sd karty jednoduše přehrát s tím, že podsvícení ukazuje, co se přesně má stisknout. To je pro syna preferovaný a efektivní způsob, jak se rychle a dobře naučit hrát i velmi složité skladby (desetiprstovky) a přitom u něj nemusím sedět a kontrolovat ho, aby se to nenaučil špatně. Hraje samostatně třeba ráno, než jde do školky a já jsem v práci. Nejdřív na tu pasáž jen kouká a poslouchá, pak se snaží hrát spolu s klávesami, nejprve pomaleji, potom ve správném tempu, hned vidí, když udělá chybu - hraje jinak než klávesy - a když umí hrát totožně s nimi, hraje pasáž samostatně. Pak přejde na další. Podle učitelky je za pár měsíců výuky už zhruba o rok napřed, ale cvičí poctivě půl až hodinu denně a ohromně ho to baví.

Jediná nevýhoda kláves se ukázala na tom koncertě, protože ty klávesy nemají žádnou paměť a možnost uložení nastavení, takže po každém zapnutí a před každou skladbou je nutno je nastavit, což u náročnějších věcí mu trvá i minutu až dvě (oponář si dokonce myslel, že už skončil). Proto uvažuji, že pro živá vystoupení bych mu pořídil KORG Pa300, kde se dá uložit nastavení a aranžmá individuálně pro každou skladbu a dá se velmi snadno vyvolat. A i zvukově budou dál. Ale nové věci se bude učit pořád na těch Casiích, na to jsou pro začátečníka parádní. Takže pro začátečníky bych doporučil zvážit ty Casio LK-280.

Donky
Příspěvky: 11
Registrován: 10.02.2016 19:32

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Donky » 10.02.2016 19:36

Zdravim potreboval by som poradit hraval som asi pred 2 rokmi na keyboarde a chcel by som opat zacat hrat som zaciatocnik a bolo mi odporucane si kupit yamahu dgx-650 ale je to prilis drahe tak jeden obchod mi ponukom ako alternativy tieto.
Viete mi poradit ktory sa viac oplati?
http://www.thomann.de/cz/thomann_dp_33.htm
http://www.thomann.de/cz/thomann_sp_5500_set.htm
Dakujem :) za pomoc

PtJaa
Moderátor
Příspěvky: 555
Registrován: 31.01.2012 1:03
Bydliště: Praha

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od PtJaa » 10.02.2016 21:22

1, jsi zde off-topic, dgx-650 i ty pokusy o náhradu jsou piána, ne klávesy.
2, IMHO se nevyplatí ani jedno.
Kawai CA65 :: Galaxy Vintage D, Vienna Grand a Giant :: Pianoteq 5 Stage :: Kontakt :: Reaper

Donky
Příspěvky: 11
Registrován: 10.02.2016 19:32

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Donky » 11.02.2016 6:51

Pardon ze som mimo temu.
Tak co by si mi poradil? ake digitalne piano

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7290
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Hendrek » 11.02.2016 7:00

Ještě jednou a srozumitelněji: toto vlákno není určeno pro diskuzi o výběru dig. pian ale kláves. Na digitální piana se ptej ve vlákně k tomu určeném. Není přece tak těžké si takové vhodné existující vlákno najít.
OT příspěvky jsou proti pravidlům fóra. Udržovat na fóru pořádek má smysl.

Petr13
Příspěvky: 183
Registrován: 31.01.2016 14:10

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Petr13 » 17.03.2017 13:16

Jestli vás zajímá pokračování, tak nakonec jsem synovi pořídil z druhé ruky Korg Pa600. Hlavně kvůli těm koncertům, je s nimi podstatně jednodušší práce. Zpočátku hrál na obojím, LK-280 i Pa600, ale z prostorových důvodů a přehazování kláves to nebylo moc praktické, zvláště pro syna, na nějž jsou Pa600 moc těžké. Takže na LK-280 se začalo prášit a nakonec jsme je půjčili jedné soukromé základce do hodin hudební výchovy.

Učit se hrát na Pa600 se ukázalo jako velmi obtížné. Syn už začal chodit do první třídy a docela dobře čte, takže názvy uložených nastavení pro jednotlivé skladby nejsou problém, ale problém byl s notami. Nevím jak to mají hudebky vymyšlené, ale zdá se mi, že špatně. Hudební nauka a hraní na nástroj nijak nespolupracují. Zásadní problém byla nedostatečná znalost not. LK mu pomocí podsvícených kláves ukázaly jak a co má hrát, takže stačilo vysvětlit prstoklad a bylo to, klávesy dokonce uměly ve výukovém režimu pohlídat, zda to nehraje špatně. Nevadilo že neumí číst text ani noty. Díky tomu postupoval rychle v před, a proto sklízel úspěch, slávu a obdiv. Naštěstí. Je to jako droga, silná motivace, aby nepřestal, protože Pa600 byl tvrdý políček, když se měl začít učit něco nového. A to proto, že se musel naučit hrát podle not. Teda nejprve je vůbec přečíst, což neuměl. Vzhledem k tomu se mi jeví povinné chození do hudební nauky jako zbytečnost. Musel jsem ho to naučit sám (noty v houslovém i basovém klíči v rozsahu několika oktáv, šestnáctinové noty, tečkovaný rytmus, trioly, různé notové ozdoby, opakování, dvojhlasy). Neučil jsem ho to nějak systematicky, ale podle potřeby, co měl zrovna v notách, které se měl naučit. Do nauky teď chodí nerad, protože ho tam učí věci, které zná.

Než se čtení not jakž takž dobře naučil, což trvalo asi půl roku, dost s hraním na Pa600 zápasil. Objevil se třeba problém, že se něco naučil hrát špatně a pak dalo velkou práci se to odnaučit a hrát to dobře. To se mu na LK nestávalo. Myslím, že kdybychom tak začali rovnou, tak s hraním sekne a už dávno nehraje vůbec a nebo jen velmi málo. Takhle v touze po dalším úspěchu a obdivu zaťal zuby a dřel, i v slazách, že mu to nejde. Jedinou pomůcku teď má, že mu ze skladeb dělám midi soubory, které si může pouštět po řádcích, aby si to trochu naposlouchal. Natrápili jsme se s tím oba, ale posledních pár měsíců už mu to zase jde a cvičení je teď pro něj opět radost a ne frustrující záležitost. Zpětně si to hodnotím tak, že přechod na Pa600 byl předčasný a měl proběhnout až po té, co by ovládal dobře číst notový záznam. Do té doby se měl skladby učit na LK280 a na Pa600 cvičit až finální podobu skladby s doprovody, aranžmá a tak. Jenže bez toho přechodu by ty noty neuměl pořádně dodnes.

Z toho mi plyne ponaučení, pro začátečníky, co neumějí noty. Naučte se číst plynule noty co nejdřív, jejich neznalost vás bude brzdit a odrazovat víc než cokoliv jiného. A dokud je neumíte, podsvětlené klávesy jsou opravdu dobrá věc. Teď dorůstá pěti let další syn, takže si LK-280 vezmu zpět domů a začne se na nich učit taky. Osvědčily se. Jen je potřeba umět si vytvořit midi soubory skladeb, které se cvičí, to by ale zuš měly umět zvládnout. Když tak mohu poradit, jak na to.

Plechac
Příspěvky: 3
Registrován: 2.07.2017 12:39

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Plechac » 2.07.2017 13:32

Ahoj všem,

nechci zbytečně zakládat nové vlákno, tak budu pokračovat v tomhle a snad tady také najdu odpověd :)

Nedávno jsem šel do kina a před filmem se byl podívat ještě v Datardu co tam tak mají a objevil jsem klávesy a říkám so wow to jsem si chtěl vždy jako malej koupit a naučit se na tom hrát, ale naši mi to nějak nikdy nekoupili... A tak si říkám, že bych si je mohl pořádit ted a naučit se na nich hrát jako dospělej a mít to snad jako příjemné odreagování od práce (kancl práce, 32 let). Předem říkám, že jsem na nic nehrál, tedy zkoušel jsem jako malej sám kytaru, ale nějak mě to nechytlo a samozřejmě noty taky prakticky neumí :)

Níže jsou tý klávesy, říkám si cena pěkná, ale chtěl jsem se raději podívat jiště na jiné, abych se neunáhlil a nekoupil šmejdy :)

Casio CTK 1200 klávesový nástroj 61 kláves - 2 699 Kč
https://www.datart.cz/Ostatni-CASIO-CTK ... CASIO.html

a tradičně jsem mrknul ještě na alzu a tam taky nějaké mají... než jsem si tady přečetl pár vláken, tak jsem přemýelel docela o https://www.alza.cz/m-audio-keystation- ... 4.htm?o=13

Nicméně po přečtení několika lváken už asi vím, že tohle mi nikdo nedoporučí a řekně, že to je pro děti a k ničemu, že :) Kouknul jsem se znovu a docela mě zaujaly tyto dvě, nicméne cena už je trochu jinde než byla moje představa :/

https://www.alza.cz/casio-lk-280-d4416984.htm?o=3
https://www.alza.cz/casio-ctk-4400-d2266617.htm?o=8

Upřímně, nepočítám, že budu někde vystupovat a dost možná mě to přestane brzo bavit, nevim jestil na to budu mít nervy se to učit a časem třeba se objeví jiné starosti, takže do toho nechci moc investovat. Na druhou stranu, když už tomu chci věnovat nějaký čas, tak zase nechci nějaký totální krám co nic neumí..

využití:

- hraní doma
- učit se budu na 99% sám

naučit bych se třeba časem chtěl např"

Yann Tiersen - Comptine d'un autre été / https://www.youtube.com/watch?v=2W_G3xmSGfo
Ludovico Einaudi - divenire / https://www.youtube.com/watch?v=9qvglWAHDak

Otázky:

1) jaké klávesy by jste mi doporučili?
2) je potřeba 61 kláves? nestací 49?
3) Chápu správně, že podsvícení kláves znamená, že se klávesa rozsvití v momentě, kdy ji mám zmáčknout a tak mě to naučí hrát? Přiznám se, že jsem čekal, že v dnešní době si koupím klávesy, spojím je s PC a bude u toho nějaký program, který mě bude ukazovat co kdy mám zmáčknout, ale nic takového jsem nenašel..


Předem děkuji všem za odpovědi :)

Hezký den

-Plechac-

Uživatelský avatar
Fořt
Příspěvky: 2655
Registrován: 30.09.2009 12:31
Bydliště: Praha-západ

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Fořt » 4.07.2017 12:04

Casio CTK 1200 jsou klávesy bez dynamiky úhozu. Do této nejlevnější kategorie nemá cenu investovat, to jsou vyhozené peníze i na hraní pro děti.
To M-Audio je pouze MIDI klaviatura, sama o sobě hrát nebude.
Ta Casia z Alzy jsou zbytečně předražené nic moc klávesy. Poohlédnul bych se po nějaké Yamaze, nejlevnější s dynamikou je asi toto:
http://www.prokapelu.cz/yamaha-psr-e353/
Dokonce na Bazaru i se stojanem. protiprachovým obalem a futrálem, za dobrou cenu:
https://hudebnibazar.cz/yamaha-psr-e353 ... /ID108903/
S tím už se dá seriózně hrát a učit se, jako začátečník.

Uživatelský avatar
Pavdi
Příspěvky: 191
Registrován: 1.07.2013 9:39
Bydliště: Olomouc

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Pavdi » 4.07.2017 12:38

To je hodně dobrá nabídka...
Harley Benton Fusion-II HSH, Cort m200, Mooer ge150, jbl flip 3, Lexicon alpha

Jestliže zůstáváš klidný, zatímco ostatní ztrácejí hlavu, je to neklamná známka, že jsi problém nepochopil

Uživatelský avatar
Fořt
Příspěvky: 2655
Registrován: 30.09.2009 12:31
Bydliště: Praha-západ

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Fořt » 4.07.2017 13:00

Pavdi píše:To je hodně dobrá nabídka...
No, to by ses divil, jak se klávesy tohoto typu blbě prodávají. Dnes zrovna jsem horkotěžko prodal podobnou Yamahu (PSR E333), taky vč. stojanu, povlaku, futrálu, adaptéru, pedálu, a navíc stoličky, skoro nehranou, a musel jsem jít na 2800 Kč, aby se vůbec někdo ozval. Jeden chytrák mi třeba nabízel 2000 Kč ...

Uživatelský avatar
Pavdi
Příspěvky: 191
Registrován: 1.07.2013 9:39
Bydliště: Olomouc

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Pavdi » 4.07.2017 13:04

Když jsme sháněli před půl rokem klávesy, tak zas přesně opačný problém, ceny max 500 níže než nové :) Dnes už není lehké asi prodávat ani nakupovat :D Každopádně k původnímu dotazu, bez dynamické klaviatury je to opravdu na nic. Koukám, že to jsou ty samé, co jsme koupili z druhé ruky za 4. Pro začátečníky super nástroj, ja jsem byl zvukem nadšený.
Harley Benton Fusion-II HSH, Cort m200, Mooer ge150, jbl flip 3, Lexicon alpha

Jestliže zůstáváš klidný, zatímco ostatní ztrácejí hlavu, je to neklamná známka, že jsi problém nepochopil

Plechac
Příspěvky: 3
Registrován: 2.07.2017 12:39

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Plechac » 4.07.2017 18:21

ahoj, díky všem za odpovědi.

Jsem byl skoro rozhodnutý pro ty Casio CTK 4400 podle videi na YT vypadali dobre.. sice se mi vice libi ty LK 280 jak sviti, coz podle me na nauceni jak hrat na klavesy o dost lehci nez ta vyuka na malem lcd dipsleji - mam z toho docela obavy..

K tem Yamaha (PSR E333, myslite, ze jsou kvalitnejsi nez ty dve mnou zmnivane? Preci jen stoji cca 4000,- takze jsou min o 1500 levnejsi coz by melo teoreticky byt znat... diky

Uživatelský avatar
Pavdi
Příspěvky: 191
Registrován: 1.07.2013 9:39
Bydliště: Olomouc

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Pavdi » 4.07.2017 21:22

Na porovnání si netroufnu, na to jsou tu odborníci, ale pokud by ses chtěl učit interaktivně, existují k tomu vhodné aplikace.

Např. https://play.google.com/store/apps/deta ... sthd&hl=cs

Pripojíš tablet přes usb do kláves a vidíš co máš hrát. Ten program dokonce počká, než klávesu stiskneš.
Harley Benton Fusion-II HSH, Cort m200, Mooer ge150, jbl flip 3, Lexicon alpha

Jestliže zůstáváš klidný, zatímco ostatní ztrácejí hlavu, je to neklamná známka, že jsi problém nepochopil

Petr13
Příspěvky: 183
Registrován: 31.01.2016 14:10

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Petr13 » 5.07.2017 12:07

Plechac: presne tak, kdyz keyboard (lk280) sam hraje, tak ti podsvicenim ukazuje, ktere tony prave zni. Konkretne na 3. a 4. midi kanale.

Plechac
Příspěvky: 3
Registrován: 2.07.2017 12:39

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Plechac » 6.07.2017 11:38

Diky vsem..

Petr13: Takze jestli to chapu spravne, tak klavesy sviti, jen kdyz hraji samy? A jen siviti, nebo pritom mohu hrat, tzn je stisknout a uslysim, kdyz to udelam spatne a nebo se da jen poslouchat a koukat se? Jestli jen poslouchat a koukat, tak mi to zase tak super na uceni neprijde a pak uz je mozna i lepsi i vyukovy program na tom malem displeji, kde to fakt ukazuje, da se to i zastavit, pocka to nez to zahrajes spravne apod, alespon co jsem se tak docetl na internetu.

Musim se priznat, ze jsem necekal, ze nakup klaves cca do 5 tisic kc bude tak narocny a uz me to docela odrazuje od koupe, protoze bych si nerad koupil spatne.

Momentalne mam tyto favority:

1) Casio CTK 4400 https://www.muziker.cz/casio-ctk-4400
Podle popisu se mi docela libi, na YT jsem nasel i videa jak na nich lidi hraji me oblibene skladby, takze jsou asi popularni i kdyz dle nekterych z vas predrazene a asi nic moc?

2) YAMAHA PSR E353
http://www.prokapelu.cz/yamaha-psr-e353/
vami zminene tyto...

ale pak uz si rikam, nejsou tyto lepsi a jen o par stovek drazsi:

Yamaha PSR E343
http://www.prokapelu.cz/yamaha-psr-e343 ... o-vstupem/

Yamaha PSR E363
http://www.prokapelu.cz/yamaha-psr-e363/

PS: v jedném nejmenovaném obchodě mi napsali, že Casio LK280 jsou lepsi nez Casio CTK 4400, což mě přijde spíše naopak. Co myslíte vy?

Takže, abych to neprotahoval, jaké si mám koupit? :D

děkuji a mějte pěkný den

Petr13
Příspěvky: 183
Registrován: 31.01.2016 14:10

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Petr13 » 6.07.2017 22:24

Ne, sviti kdyz hraji samy, ale nikoliv jenom. Sviti i kdyz hrajes ty. Ten vyukovy rezim a displej to ma taky, to podsviceni je k tomu nadstavba, ktera to doplnuje a usnadnuje. Ale jestli te zajima osobni zkusenost, tak ten vyukovy rezim je na nic. Ja to koupil svemu synovi a to podsviceni mu pomahalo hodne, protoze neznal noty. Takze klavir mu to prehral, slysel jak to ma znit a zaroven videl jak to ma hrat. Velmi mu to usnadnilo pochopit propojeni mezi hudbou a jak ji spravne zahrat. Podle not nebo sluchu je to mnohem tezsi. V hudebce si tim ziskal povest mimoradne talentovaneho zaka, protoze delal rychle pokroky a perfektne drzel rytmus. Treba diky tomu, ze pri cviceni to pomaha k sebekontrole, hned si vsimnes, ze pri hre delas chybu, tj. mackas tmavou klavesu sviti nejaka, kterou netisknes, coz podstatne zvysuje efektivitu uceni se diky vyhybani se chybam. Ale ten vyukovy system pro nej nemel realny prinos, spis to zdrzuje nez co jineho. Z pocatku te to nauci jak se ucit hrat, rozdelit skladbu na kousky, kazdy kousek nejprve naposlouchat, pak se ho naucit melodicky a pak i rytmicky. Ale po dvou, trech naucenych pisnickach to zacne byt zbytecne. Kazdopadne se ale priprav na to, ze si budes muset delat podklady pro vyuku, tedy si noty, ktere se chces naucit, prevadet na midi. Takze at si poridis co chces, dbej na to, aby to melo moznost prehravat midi, protoze ty zabudovane skladby asi nebude zrovna to, co by ses chtel ucit hrat.

Za sebe pro zacatecnika, hudebniho analfabeta (to je kazdy, kdo si podle not neumi spravne a presne predstavit, jak to ma znit) a domaciho samouka doporucuji neco, co ma moznost prehravat vlastni midi skladby a ma podsvicene klavesy. S LK280 jsem spokojen, ted se na nich uci druhy syn.

Matescze
Příspěvky: 4
Registrován: 12.08.2017 8:52

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Matescze » 12.08.2017 12:27

Dobrý den ,

Mám na Vás prosbu pro dceru chceme koupit Klávesy 2 rokem bude chodit na ZUŠ ale nějak nevíme co by bylo dobré koukali jsme na :

https://kytary.cz/yamaha-psr-ew400/HN164449/
nebo
https://kytary.cz/yamaha-psr-e453/HN164448/

Nevíme jestli to bude dostačující pro účely výuky na ZUŠ , a aby jí to nějaký ten rok vydrželo i když už bude pokročilejší
Můžete mi popřipadě poradit nebo doporučit něco do 10.000,-

děkuji.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7290
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Klávesy pro začátečníka

Příspěvek od Hendrek » 13.08.2017 6:33

Zeptejte se přímo učitele, může mít své požadavky. Většinou jim vyhoví i ty levnější PSR-e453.

Odpovědět

Zpět na „Klávesové nástroje a syntezátory“