Kombo na doma i do zkušebny

Lampy, tranzistory, technické problémy, ...
Uživatelský avatar
Fořt
Příspěvky: 2841
Registrován: 30.09.2009 12:31
Bydliště: Praha-západ

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od Fořt » 10.06.2020 10:52

innerself píše:
10.06.2020 9:47
Jenom takový rejpnutí. Na katanu jsem teda nehrál, takže nevim jak to umí nebo neumí hrát, ale přecejenom je to tranzistor a za tu cenu dneska člověk sežene už ověřený lampy. Jaký to má teda výhody? Milion dalších efektů?
A já si zase rejpnu, jaké výhody má oproti Kataně lampa? Existuje taková, aby za něco při podobné pořizovací ceně stála a hrála stejně dobře potichu i nahlas? Taky jsem Katanu zatím osobně nevyzkoušel, ale ukázka, co jsem dal výše (a přidávám níže další), mě dost přesvědčuje. Doufám, že brzy sdělím své dojmy v přímém porovnání s reálnou lampou.
Cena, váha, bezúdržbový provoz, dostatečný výkon a slušný zvuk v celém hlasitostním pásmu, výborná emulace lampového zvuku i chování, co chtít víc? Pokud jsem začínající muzikant nebo svým hraním nemířím výš než do nějakého hobby či zábavového bandu, proč si pořizovat lampáč? Jen pro ten pocit, že ho (nebo na něj) mám? Stále dokola to samé klišé, vnucování lampáče někomu, kdo ho nepotřebuje.

Uživatelský avatar
innerself
Příspěvky: 1385
Registrován: 20.04.2013 19:13

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od innerself » 10.06.2020 10:59

Já nebojuju vždycky za lampy. Ostatně jsi to sám musel číst, když na to reaguješ. Neni záruka, že když máš lampovej zesík, že bude hrát dobře. Jenom jsem chtěl poukázat na osvědčený zesilovače. Mě se třeba z tranzistorů osvědčilo i laney tf300. Za mě to umí hodně dobře high gain, proto ho i mám a beru na totál underground akce, kde se nechci s ničim velkym tahat. Nikomu nic nevnucuju, jenom mi cena která je momentálně za katanu na bazaru přijde vyšší, než bych čekal. A za ní se daj koupit leta prověřený zesíky, nebo kopie (který jsou lampový). Osobně bych taky čuměl spíš po Peavey Vypyr, který má právě lampovej konec, ale právě proto, že jsme na něj hrál.
Apce: Peavey 6505, Peavey JSX, Laney TF300
Reprobox: Mesa Recto Traditional 4x12
Krabičky: Demon Ts808/ Ts9, Boss Ns-2
Kejtra: B.C. Rich Warlock NJ Deluxe (SD AHB-2)

Uživatelský avatar
Frostys
Příspěvky: 611
Registrován: 21.12.2007 11:13

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od Frostys » 10.06.2020 11:14

Já se nemůžu vyjadřovat k ničemu, protože Katana je víceméně můj první a jediný aparát.
Celoživotně jsem hrál jen přes PC, ale nedokážu si představit, že bych měl lampu (předpokládám, že daleko méně mobilní než 15Kg Katana) a musel s sebou ještě tahat několik pedálů za tisíce.
Nemluvě o tom, že jako kapela svůj zvuk stále nemáme, takže na experimentování s efekty si myslím, že to je úplně super...

Jinak kdyby někdo chtěl omrknout, jak katana zní s různými efekty, nastavením EQ, kytarama atd. tak se tomu hodně věnuje týpek na svém YT channelu The Studio Rats - https://www.youtube.com/channel/UCW-S0J ... 8BA/videos

Tady například dle něj vhodné nastavení pro LP kytary - https://www.youtube.com/watch?v=2eZeuZ1 ... arQhA9aP2A

Placka
Příspěvky: 856
Registrován: 17.10.2013 12:45

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od Placka » 10.06.2020 11:20

Však jsem právě psal výše, že současný ceny na hudebním bazaru za Katanu jsou přemrštěné. Je to tím, že na internetových fórech má dobrou pověst, tak prodejci očekávají prodej s minimální ztrátou. Ono se to zase srovná. Doporučuji dát poptávku na Facebooku, mezi lidmi je dost majitelů, který ji mají doma v pokojíčku, prakticky ji nepoužívají a jsou tak ochotni prodat. Základ je samozřejmě si předem promyslet, kolik za to chci dát a tuhle hranici pokud možná nepřekročit a nezatahnout do rozhodování emoce ve smyslu "ale když já to chci".

Uživatelský avatar
innerself
Příspěvky: 1385
Registrován: 20.04.2013 19:13

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od innerself » 10.06.2020 12:12

Jako ono dneska relativně všechno nějak dobře hraje a k našemu osobnímu uspokojení potřebujeme něčemu pomoc víc a něčemu míň. Jestli jde teda sehnat jak píše Placka do 3500, tak neni co řešit. Nicméně někdo tu psal, že tam něco nepříjemnýho tranzistorovýho pro něj ve zvuku je, takže když mám víc peněz, tak bych zkusil něco osvědčenýho, co se dlouhodobě ví, že fakt funguje. I když je fakt, že když jsem přecházel z line 6 na 5150, tak mi to úplně taky nesedlo jak bych čekal, i když 5150 a metal je osvědčená až až :D A vlastně dokud jsem to nějak extra neřešil, tak se dalo v klidu hrát i na ten line 6 spider II a z publika určitě málokdo něco poznal :D A tim jsem chtěl nějak zareagovat na rejpnutí od Fořta :D My taky nehrajeme pro vyprodaný haly a já osobně řešim ve zvuku snad každou šaškárnu, protože když už hraju, tak ať to zní pro mě pořádně, i když je to někde ve zkušebně, kde si to můžu postavit všechno tak, abych se krásně slyšel :D Já spíš obráceně na nějakej humus koncert hraju na to, co kde je, nebo beru tranzistor. Tam stejně člověk nikdy nedá nic správně, pustí do lidí akorát nějakej rachot a zvukař tam ani žádnej neni, kterej by to nějak zachránil popřípadě dojebal. :D
Apce: Peavey 6505, Peavey JSX, Laney TF300
Reprobox: Mesa Recto Traditional 4x12
Krabičky: Demon Ts808/ Ts9, Boss Ns-2
Kejtra: B.C. Rich Warlock NJ Deluxe (SD AHB-2)

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5069
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od torst » 14.06.2020 10:55

Čerstvá zkušenost s Katanou : Včera jsme pořádali 1. pokoronový festival. Jako první pokoronorovová kapela hráli místní poprockeři, čajíček. Jeden kytarista combo Marshall DSL, druhej Katana 2x12.
Poslouchal jsem rozdíly obou už při zvučení, takže od mixu zvuk z celého PA. Ta Katana (samozřejmě mikrofonem) hrála celkem dobře, slyšitelně, žádnej písek nebo digitální nekonzistence. Ale ten Marshall byl prostě průraznější, resp. syrovější, ostřejší ve středech, však to znáte. Totéž při koncertě. Vůbec netvrdim, že by Marshall Katanu nějak přehrával, vymazával nebo tak. Mix byl bezva vyváženej, spíš někdy byl víc slyšet právě ten Katan. Věc mixu. Ale ten dojem z toho simulovanýho, přezakulacenýho, mírně PODlýho zvuku tam opravdu byl. Nic ve zlém, ale klasický aparát hraje jinak.
Naposledy upravil(a) torst dne 18.06.2020 16:42, celkem upraveno 1 x.
Kdybych to ale měl říci natvrdo, ona už v současnosti skoro žádná literatura není, i když vychází spousta knížek. Jestli je to ale literatura, to bych nerad posuzoval. Říkám si, jestli ji vidím já špatně, nebo ji oni píšou špatně? (Arnošt Liehm, publicista, LN 2017)

seman.cse
Příspěvky: 9
Registrován: 11.11.2019 23:16

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od seman.cse » 18.06.2020 14:49

Dobrý den všem!

Chtěl bych poprosit o radu. Ve věci komba, ale musím to vysvětlit trochu ze široka. Teď mám doma akustickou kytaru. Vesměs hraju bez trsátka, vybrnkávám anebo doprovázím zpěv. Jsem trochu exot. Někdy si na kytaru přehrávám věci, které by se asi běžně hrály na klasickou kytaru. Malinko tíhnu k Django Reinhadt a Chet Atkins stylu, ale v hodně zpomalené verzi :-) Kromě toho, mám doma klávesy Yamaha PSR-S970 (mají vstup MIC/GUITAR) a někdy do nich zapojím svoji akustiku. Pak používám efekty, které do kláves Yamaha implementovala pro kytaristy :-) Je tam pěkný chorus, flanger, phaser, reverb, delay, tremolo, overdrive, distortion a simulace komb. Jde vždy použít pouze 3 efekty najednou (Nicméně, klávesy obsahují taky multiefekty, takže s 15min klikání se dostanete i na 6 efektů najednou :-) Jinak ve specifikacích kláves se dočtete, že repro je 2x15W. Pro představu zvuku kytary zapojené do kláves:

https://youtu.be/uGlDOoAPwcU
https://europe.yamaha.com/en/products/m ... tures.html

Plánuju si koupit semiakustiku Gretsch 5420. Tuhle jsem si odzkoušel v hudebninách a její kulatý jazzový zvuk mě unesl na jinou planetu :-) V plánu mám hrát něco podobného, jako hraju teď a samozřejmě nějaké jazzové klasiky, jako The Way You Look Tonight, Fly Me To The Moon, taky třeba Warwick Avenue od Duffy. Žádná velká zkreslovačka nebo Rock. Samozřejmě vůbec nic proti, ale narodil jsem se pro něco jiné :-)

Pokud jste vydrželi až sem, zde je to, s čím si nevím rady:
Mám si ještě kupovat kombo? Anebo prostě jet přes klávesy? Předem se omlouvám všem, kterým tím nadzvednu žlučník, ale prostě si nevím rady. Milion videí jsem zhlédl o kombech tranzistorových versus lampových. Vesměs i tady na fórech někdo říká, že pokud budu hrát jen doma - ano, sobě a své milé - stačí mi lampa 5W. Někdo jiný zase říká, že hezčí bude tranzistorový zvuk někde kolem 15W.

Cenově
Gretsch 5420 (22,5 tis),
kombo Marshall origin 5c (10,5 tis) nebo Marshall origin 20c (12,5 tis),
Tremolo, Reverb, Delay, Chorus a jednoduchý Looper (cca 10 tis)
V případě kláves bych ušetřil za kombo a efekty, akorát klávesy nemají efektovou smyčku, takže s looperem bych se musel rozloučit. Ještě je tady jedna cesta - a sice, mám do PC zapojenou ext.zvukovku a studiové monitory Yahama HS8. Tak zapojit kytaru do kláves a pak jet do monitorů... k tomu zapnout Cakewalk a nahrát stopu, pak ji loopovat.

Co byste mi doporučili? Díky předem za odpovědi, klidně do mě! :D

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2501
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od cherreda » 18.06.2020 16:40

Moc se mi líbí jak hraješ - lehce, pěkně a kultivovaně.

O kytaře nemá smysl debatit - hlavní je, že se líbí Tobě.
Za sebe doporučuju ještě jednou dojít do obchodu ověřit, zda se nějak nerozlaďuje, když začneš trochu pracovat s pákou.


Co se týká komba...

Ty klávesy Ti v podstatě poskytujou stejnou (ne-li lepší) službu, kterou poskytne jakékoli tranďákové či modelingové kombo.
Myslím, že už máš dostatečně kvalitní zvuk.

Pokud Tvým cílem je doma nahrávat v co nejvyšší kvalitě, doporučuju kombinaci lampového preampu a IR playeru. Např. LeClean a Torpedo CAB a pod.

Případně lampové kombo a zvučit ho mikrofonem, ale toto je na doma zbytečně náročná disciplína.

Placka
Příspěvky: 856
Registrován: 17.10.2013 12:45

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od Placka » 18.06.2020 16:53

cherreda píše:
18.06.2020 16:40
Moc se mi líbí jak hraješ - lehce, pěkně a kultivovaně.
já se trochu obávám, že v té youtube ukázce nehraje seman.cse :D

ale jinak souhlas s cherredou

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2501
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od cherreda » 18.06.2020 16:58

Placka píše:
18.06.2020 16:53
cherreda píše:
18.06.2020 16:40
Moc se mi líbí jak hraješ - lehce, pěkně a kultivovaně.
já se trochu obávám, že v té youtube ukázce nehraje seman.cse :D
Hm mnjn... třeba tak hraje taky... :)

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5069
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od torst » 18.06.2020 16:59

Jsem momentálně robustně podroušen, ale přesto si dovolím tvrdit, že ten clip na YT není Seman, ježto ten hraje na akustiku. Zřejmě jen nahodil ilustrativní clip, jak se dá robustně jamovat přes klávesy.
Pokud vidím tvé cenové rozpočty, nejsi troškař, robustně chválím.
Ohledně comb : V podstatě klasické kytarové combo, i modelingové, má dnes smysl jen pokud se chystáš hrát veřejně, na fesťácích, v hospodách nebo klubech (a po pravdě, ani tam to už není podmínka). Jestli chceš hrát jen doma v obýváku, je to skoro zbytečně robustní krám (mám doma dva, vlastně tři). Rozumím tomu robustnímu problému s looperem. Ano, ten patří do smyčky a tu klávesy nemaji. Šel bych cestou jak píšeš, loopovat v PC (DAW Cakewalk). Nemají ty klávesy looper přímo v sobě? (asi ne, to bys určitě objevil....).
A pak už je cesta - úplně obejít klávesy (nechat je jen na synht, bicí, i když ani to není nutné) a kytaru jet jen přes PC, vč. simulací aparátů a beden. Těch možností je dnes tolik ... že skoro zapomeneš vymýšlet robustní písničky !
Pokud combo, tak dnes radim Katanu (viz výše), i při své robustní averzi k modelingu, je to "od Bacha po Vlacha", nic dokonale, ale všechno přijatelně ..., jdu si proaktivně dolít !
Kdybych to ale měl říci natvrdo, ona už v současnosti skoro žádná literatura není, i když vychází spousta knížek. Jestli je to ale literatura, to bych nerad posuzoval. Říkám si, jestli ji vidím já špatně, nebo ji oni píšou špatně? (Arnošt Liehm, publicista, LN 2017)

seman.cse
Příspěvky: 9
Registrován: 11.11.2019 23:16

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od seman.cse » 18.06.2020 18:36

Pánové, ano, samozřejmě to nejsem já ten chlápek na videu :) tím jsem chtěl jen ilustrovat, jak zhruba zní, když se kytara zapojí do PSR S970.

Jinak ten Looper klávesy nemají, nicméně mají 1-stopý MP3 recorder a 16-stopý MIDI recorder. S tím MP3 se dá nahrát podklad, spustit a zahrát ještě jednu stopu live.

Uživatelský avatar
Fořt
Příspěvky: 2841
Registrován: 30.09.2009 12:31
Bydliště: Praha-západ

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od Fořt » 19.06.2020 6:46

Pokud to z těch kláves opravdu hraje jako na té ukázce, asi bych nic víc neřešil. Pokud to potřebuješ víc h
nahlas, pořiď si nějaký dostatečně silný aktivní reproduktor.
Pochopil jsem správně, že sis chtěl pořizovat Marshall Origin? To by asi nebyla úplně nejlepší volba pro takový hladký, jazzový zvuk … Obecně pro něj lampový aparát není potřeba. A určitě nějaká simulace typu Boss Katana je lepší a univerzálnější řešení.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7559
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od Hendrek » 19.06.2020 7:00

Nákup komba bych v tomto případě řešil až když zjistíš, že z těch kláves to není ono. Nebo když budeš mít "kšefty", kam nebudeš chtít pro ozvučení kytary tahat klávesy. Na doma budou IMHO pro daný styl naprosto stačit.

qwer
Odborník
Příspěvky: 3592
Registrován: 7.02.2007 0:18
Bydliště: Olomouc

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od qwer » 19.06.2020 7:19

Pokud bys šel cestou toho lampového komba, tak zrovna ty kousky od Marshall nebudou pro tvůj zvuk zrovna to pravé. Z těch levnějších aparátů bych pro hraní doma doporučil třeba novou verzi Fender Pro Junior IV Tweed s Jensen P10R reprákem. Umí to krásný čistý zvuk při pokojové hlasitosti, nezabere to moc místa a je to i takové pěkné kombíčko, které by se ke krásné kytaře hodilo (osobně by mě asi nebavilo mít kytaru za dvacku a strkat ji věčně do kláves).

Pokud se vydáš nelampovou cestou, tak stojí za zvážení Roland Jazz Chorus ve 40W, která by měla být pro tvé hraní to pravé. Sice je trochu dražší, ale zase bys díky vestavěnému reverbu a chorusu trochu ušetřil na krabičkách, na které máš taky bohatý rozpočet.

Uživatelský avatar
Asanoth
Příspěvky: 2822
Registrován: 25.01.2008 18:25

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od Asanoth » 20.06.2020 15:33

torst píše:
14.06.2020 10:55
Čerstvá zkušenost s Katanou : Včera jsme pořádali 1. pokoronový festival. Jako první pokoronorovová kapela hráli místní poprockeři, čajíček. Jeden kytarista combo Marshall DSL, druhej Katana 2x12.
Poslouchal jsem rozdíly obou už při zvučení, takže od mixu zvuk z celého PA. Ta Katana (samozřejmě mikrofonem) hrála celkem dobře, slyšitelně, žádnej písek nebo digitální nekonzistence. Ale ten Marshall byl prostě průraznější, resp. syrovější, ostřejší ve středech, však to znáte. Totéž při koncertě. Vůbec netvrdim, že by Marshall Katanu nějak přehrával, vymazával nebo tak. Mix byl bezva vyváženej, spíš někdy byl víc slyšet právě ten Katan. Věc mixu. Ale ten dojem z toho simulovanýho, přezakulacenýho, mírně PODlýho zvuku tam opravdu byl. Nic ve zlém, ale klasický aparát hraje jinak.
Ty jo tak jakmile něco hraje ještě míň průrazně, než Marshall DSL, tak to už to musí bejt naprosto zoufalý :D .
Petrof pianino, šedesátá léta
Studiologic Numa Piano
______________________________________

Fender American Standard Stratocaster RW ---->Fender 65 Deluxe Reverb
Nashville NW-20C
______________________________________

Amati Classic Deluxe Tenor Saxofon

Uživatelský avatar
jastud
Příspěvky: 2159
Registrován: 5.11.2009 12:35
Bydliště: Brno/Lysice

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od jastud » 20.06.2020 16:43

qwer píše:
19.06.2020 7:19

Pokud se vydáš nelampovou cestou, tak stojí za zvážení Roland Jazz Chorus ve 40W, která by měla být pro tvé hraní to pravé. Sice je trochu dražší, ale zase bys díky vestavěnému reverbu a chorusu trochu ušetřil na krabičkách, na které máš taky bohatý rozpočet.
Jj, Jazz Chorus 40 (mozna i 22) bude to prave.
Při tanci nesmiju byt žadne prostoje
a hrať se musi aji na levne nastroje.

Uživatelský avatar
grock
Příspěvky: 1205
Registrován: 25.04.2011 15:30

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od grock » 20.06.2020 16:57

Fořt píše:
10.06.2020 10:52
innerself píše:
10.06.2020 9:47
Jenom takový rejpnutí. Na katanu jsem teda nehrál, takže nevim jak to umí nebo neumí hrát, ale přecejenom je to tranzistor a za tu cenu dneska člověk sežene už ověřený lampy. Jaký to má teda výhody? Milion dalších efektů?
A já si zase rejpnu, jaké výhody má oproti Kataně lampa? Existuje taková, aby za něco při podobné pořizovací ceně stála a hrála stejně dobře potichu i nahlas? Taky jsem Katanu zatím osobně nevyzkoušel, ale ukázka, co jsem dal výše (a přidávám níže další), mě dost přesvědčuje. Doufám, že brzy sdělím své dojmy v přímém porovnání s reálnou lampou.
Cena, váha, bezúdržbový provoz, dostatečný výkon a slušný zvuk v celém hlasitostním pásmu, výborná emulace lampového zvuku i chování, co chtít víc? Pokud jsem začínající muzikant nebo svým hraním nemířím výš než do nějakého hobby či zábavového bandu, proč si pořizovat lampáč? Jen pro ten pocit, že ho (nebo na něj) mám? Stále dokola to samé klišé, vnucování lampáče někomu, kdo ho nepotřebuje.
Kdo se chce dovědět, proč Katanu NE, ať si video pustí. Já to vydržel do 2:33 ...
Pořád nevím, zda svět řídí chytří lidé a dělají si z nás legraci a nebo blbci a myslí to vážně.

Uživatelský avatar
grock
Příspěvky: 1205
Registrován: 25.04.2011 15:30

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od grock » 20.06.2020 16:57

Fořt píše:
10.06.2020 10:52
innerself píše:
10.06.2020 9:47
Jenom takový rejpnutí. Na katanu jsem teda nehrál, takže nevim jak to umí nebo neumí hrát, ale přecejenom je to tranzistor a za tu cenu dneska člověk sežene už ověřený lampy. Jaký to má teda výhody? Milion dalších efektů?
A já si zase rejpnu, jaké výhody má oproti Kataně lampa? Existuje taková, aby za něco při podobné pořizovací ceně stála a hrála stejně dobře potichu i nahlas? Taky jsem Katanu zatím osobně nevyzkoušel, ale ukázka, co jsem dal výše (a přidávám níže další), mě dost přesvědčuje. Doufám, že brzy sdělím své dojmy v přímém porovnání s reálnou lampou.
Cena, váha, bezúdržbový provoz, dostatečný výkon a slušný zvuk v celém hlasitostním pásmu, výborná emulace lampového zvuku i chování, co chtít víc? Pokud jsem začínající muzikant nebo svým hraním nemířím výš než do nějakého hobby či zábavového bandu, proč si pořizovat lampáč? Jen pro ten pocit, že ho (nebo na něj) mám? Stále dokola to samé klišé, vnucování lampáče někomu, kdo ho nepotřebuje.
Kdo se chce dovědět, proč Katanu NE, ať si video pustí. Já to vydržel do 2:33 ...
Pořád nevím, zda svět řídí chytří lidé a dělají si z nás legraci a nebo blbci a myslí to vážně.

Uživatelský avatar
Fořt
Příspěvky: 2841
Registrován: 30.09.2009 12:31
Bydliště: Praha-západ

Re: Kombo na doma i do zkušebny

Příspěvek od Fořt » 20.06.2020 18:28

Tak sem hoď něco podle tvého gusta, ať vím, jak to má správně znít. Asi máme každý jiný vkus, to už tak bývá … Onehdá jsme taky měli opačný názor ve srovnávačce Bluesbreakera a tranzistorové Yamahy ...

Odpovědět

Zpět na „Komba, zesilovače, reproboxy“