kompresor na krátké špiičky

Klavíry, keyboardy, digitální piana, syntezátory, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvd
Příspěvky: 33
Registrován: 24.10.2010 15:26

kompresor na krátké špiičky

Příspěvek od dvd » 19.01.2019 20:14

Mám dotaz. Hraju na klávesy a poslouchám to přes bedny se zesilovačem. Některé hudební nástroje mají takovou vlastnost, že na začátku tónu je takový lupanec, nebo jak to mám nazvat. Ne že by to by to byla chyba, je to vlastnost některých zvuků. Mi se však ty "lupance" nelíbí. Proto jsem se rozhodl to vylepšit. Kdyby se to pustilo přes komprasor nebo limiter, tak by se ty "lupance" dali potlačit a znělo by to lépe. Vím o čem mluvím, protože jsem si ty zvuky zkusil nahrát do počítače a v audioeditoru jsem viděl, že v místech těch "lupanců" úroveň značně převyšuje. Zkoušel jsem to v audioeditoru opracovávat kompresory nebo limitery a ty špičky se mi povedly srovnat a zní to mnohem lépe, aspoň podle mého vkusu.

Abych mohl poslouchat takto vylepšený zvuk také při hraní na klávesy, a to zároveň při hře, a taky abych se nemusel u toho drbat s počítačem, tak bych si potřeboval pořídit nějaký dynamický procesor v podobě výrobku, který bych mohl zapojit mezi klávesy a zesilovač. Zatím se mi nedaří vybrat vhodné zboží.

Vyzkoušel jsem například Behringer mdx2600 Composer Pro-x a nebyl schopný můj požadavek splnit. Nedal se totíž nastavit dostatečně rychlý attack a proto na začátku jednotlivých zvuků ty "prskance" jsou stále dost slyšet. Už nevím, jak ty špičky mám dostat raus. Zkoušel jsem to vylepšit zabudovaným špičkovým limiterem, ale on měl zase moc pomalý doběh, po limitaci tlumil ještě sekundu po té, co špička skončila. Tím pádem z té části zvuku, kterou chci dobře slyšet, šla podstatná část do perdele.

Později jsem zkoušel výrobek samson s com plus, a ten byl už lepší, než předešlý výrobek. Kompresor i špičkový limiter. Ale není to ono. Kompresory stále nemají dost rychlý nejrychlejší attack. Špičkový limiter už tak moc netlumí co nemá, ale taky ty špičky nesrovná dokonale, po použití šp. limiteru ty špičky asi 4 decibely překračuji oproti tomu co následuje.

Já už nevím, co si mám koupit, aby to bylo pro mě použitelné a taky podle čeho vybírat. Už mi nebaví pořád dokola něco objednávat a potom vracet

Například na manuály se nedá moc spoléhat, protože: Například oba výše jmenované výrobky mají v manuálu napsané, že nejrychlejší attack u kompresoru se dá nastavit 0,3 milisekund na 20 dB (a takovou stejnou hodnotu píšou u obou výrobků) a podle toho by z těch zmíněných "lupanců" nemělo nic slyšitelného zůstávat a přesto zůstává dost. Schválně jsem potom zkusil nahrát do počítače několik tónů z kláves a a)přímo z kláves a b)z kompresoru (nejrychlejší attack a ratio nekonečně:1). A tady jsem naměřil v audioeditoru, že ten kompresor zanechá na začátku tónu nepotlačenou špičku asi 13 milisekund, což je velký rozdíl. A kdybych takto otestoval ten první výrobek, tak by výsledek musel být ještě horší, protože s ním jsem nebyl spokojený vůbec.
Naposledy upravil(a) dvd dne 21.01.2019 19:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 1550
Registrován: 3.11.2011 12:55

Re: kompresor na krátké špiičky

Příspěvek od Ivan » 20.01.2019 22:04

dvd píše:
19.01.2019 20:14
Mám dotaz. Hraju na klávesy a poslouchám to přes bedny se zesilovačem. Některé hudební nástroje mají takovou vlastnost, že na začátku tónu je takový lupanec
Aké klávesy máš? Keď je špička na začiatkoch tónov, nemáš možnosť si na klávesoch nastaviť attack v rámci “amp envelope”? Ak nie, sú aj envelope filtre v podobe pedálov
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést i spory, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.
YouTube | Bandcamp | Spotify

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6311
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresor na krátké špiičky

Příspěvek od pavlii » 20.01.2019 22:53

Hlavně se nenechme zatáhnout do nesmyslné debaty jako dřív - projděte si příspěvky uživatele. Osobně by mě ty zvuky zajímaly - nedokážu si to představit, leda by byl "zmršený" sampl, což by bylo na zbavení se takových kláves.

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Uživatelský avatar
dvd
Příspěvky: 33
Registrován: 24.10.2010 15:26

Re: kompresor na krátké špiičky

Příspěvek od dvd » 21.01.2019 19:35

Dynamický procesor, který hledám, by měl u mě širší využití, než u zvuků mých kláves, tady jsem popsal jen příklad pro pochopení. Mi šlo hlavně o to, jak najít dynamický procesor, který umí nastavit dost rychlý attack, a který umí ... Ale nic. Už to nemá cenu tady ze sebe dělat vola. Měl jsem tuto diskuzi smazat hned, než se objevily první odpovědi, mrzí mě, že jsem to nestihl. Vidím, že tady nemá cenu o tom diskutovat. Zase všechny prý zatahuji do nesmyslné debaty, zase mám podle vás hloupé požadavky, které vytváří jenom zepsutý zvuk. Ale zapomínáte, že se každému může líbit něco jiného. Kvůli tomu, že mám jiný vkus nebo požadavek, než druzí lidé, tak to nemusí být hned volovina. Končím na celých těchto internetových stránkách.

Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 1550
Registrován: 3.11.2011 12:55

Re: kompresor na krátké špiičky

Příspěvek od Ivan » 21.01.2019 22:54

OK, tak nič teda. Vôľa bola...
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést i spory, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.
YouTube | Bandcamp | Spotify

Odpovědět

Zpět na „Klávesové nástroje a syntezátory“