Konektor pro vyvedení více nezávislých signálů z akustiky

Stavba a úpravy nástrojů všeho druhu
Odpovědět
Brnkal
Příspěvky: 154
Registrován: 29.03.2013 18:55

Konektor pro vyvedení více nezávislých signálů z akustiky

Příspěvek od Brnkal » 17.03.2019 12:55

Ahoj, chtěl bych poprosit o tip na konektor pro vyvedení více nezávislých signálů z akustické kytary.

Nad tímto řešením uvažuji proto, že chci každému ze signálů připojit efekty tak, abych frekvenčně oddělil perkusní zvuky, bass a harmonicko melodickou část.

Napsal jsem jednomu známému perkusivnímu kytaristovi, který mi poslal nicneříkající odpověď a malé kytarové firmě, která na můj dotaz neodpověděla vůbec.

Představuji si konektor, který bude rozměrově co nejmenší a který bude umožňovat nezávisle vyvést signály z dvou až tří snímačů nainstalovaných v akustice.

Předem díky moc za tipy. :)

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 1073
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: Konektor pro vyvedení více nezávislých signálů z akustiky

Příspěvek od Trevor » 17.03.2019 14:11

Minidin 7pin
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

simiruz
Příspěvky: 652
Registrován: 23.06.2012 16:42

Re: Konektor pro vyvedení více nezávislých signálů z akustiky

Příspěvek od simiruz » 18.03.2019 8:21

Pokud předpokládám 3 pieza s napájením ze společné baterie, pak je nejmenší 4pinový malý jack. Ale to určitě nedoporučuju. Raději bych použil dva stereo velké jacky. Které navíc umožní i zapojení běžným kabelem. Pak bych ještě uvažoval o kombinovaném konektoru XLR/Jack, který opět umožní použití půjčeného/náhradního kabelu.
Pokud chceš mít na každém snímači oddělenou zem, pak musíš požít něco netypického. Tady už je to to fuk, vyber si cokoliv se 6 a více piny a smiř se s tím, že bez vlastního spolehlivého kabelu si nikde nezahraješ.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 2147
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Konektor pro vyvedení více nezávislých signálů z akustiky

Příspěvek od mmjuz » 18.03.2019 9:21

Samozřejmě, na trhu je spousta různých konektorů, které Ti poslouží. Třeba vícepinové XLR - https://www.prodance.cz/nc7fd-l-1.html
Ale co dál? Co na druhé straně? Předpokládám, že na ten "multikonektor" nacpeš třeba tři kabely a na druhé straně je zakončíš třemi
běžnými jacky 6,3 mm, ty napícháš do těch svých efektů. A potom to dalšími třemi kabely nafrkáš do nějakého komba pro akustiky, které má vestavěný mix? Seš si jistý, že Ti tahle elektrárna opravdu přinese štěstí?
Jednoduší mi přijde např. míchat signál snímač / mikrofon bez nějakých efektů, celkem běžné řešení. A nebo když už, tak vzít ze dvou snímačů přes spešl výstupní standard jacky signál do dvou kanalů v kombu a každému nastavit korekce jinak, podle umístění toho kterého snímače na nástroji.
Taky znám jednoho, který má na el. kytaře vyveden signál zvlášť z krkového a z kobyly do dvou různých aparátů. Z krkového do komba s čistým zvukem a na kobylkovým má zkreslení. No, jeho věc, ale pořád mi to připadá použitelnější, než míchat signál ze tří snímačů přes jeden atyp trojitý kabel, další tři standardní dráty, tři efekty a mix. Pokud jsem to špatně pochopil, omlouvám se.

Brnkal
Příspěvky: 154
Registrován: 29.03.2013 18:55

Re: Konektor pro vyvedení více nezávislých signálů z akustiky

Příspěvek od Brnkal » 18.03.2019 16:55

Bude to magnetický snímač do díry a asi kulatý piezo (ten ještě vybírám) na "ťukání". Piezo v kobylce, který mám zapojený přes preamp v kytaře a vyvedený přes end pin, pak už asi používat nebudu (v kytaře ale zůstane).

Takže to nakonec možná budou jen dva signály ...

Do kytary bych nechtěl moc vrtat, takže by raději pouze jeden konektor na místě, kde ho mají např. kytary Maton.

Nechtěl bych žádné provizorium a napadl mě i konektor Canon (co půjde dobře namontovat do kytary) ...

Ale stále nemám úplně jasnou představu a tak podle zásady víc hlav víc ví a dvakrát měř a jednou řež, hledám ten nejlepší způsob, jak na to. :)

A co s takto vyvedeným signálem? Jako první se nabízí laborování s nahráváním do dvou stop. Jako další pak nezávislé procesorování dvou signálú, jejich frekvenční oddělení ekvalizéry a pak další zpracování. To je ale hodně daleká hudba budoucnosti a ranec peněz.

Big question: Máte někdo zkušenosti s použitím XLR v akustické kytaře?

simiruz
Příspěvky: 652
Registrován: 23.06.2012 16:42

Re: Konektor pro vyvedení více nezávislých signálů z akustiky

Příspěvek od simiruz » 19.03.2019 7:18

Řekl bych, že zatím v podstatě nevíš co chceš, ani jak to budeš používat, tak neřeš konektor. Nechej z kytary vyvedené dráty a až zjistíš jestli to celé k něčemu je, pak dělej do kytary díry na konektory.

Odpovědět

Zpět na „Nástroje“