Konzervatoř- housle, přijímací zkoušky, mám šanci?

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Christian
Příspěvky: 3
Registrován: 16.04.2016 7:11

Konzervatoř- housle, přijímací zkoušky, mám šanci?

Příspěvek od Christian » 16.04.2016 7:38

Zdravím,
Jsem Christian a mám problém. Čistě náhodou jsem se zamiloval do houslí a už mě to drží třetím rokem. Z názvu tohoto tématu jste už nejspíše pochopili, o co mi jde. Ačkoli je mi 18 let a jsem ve 3. ročníku gymnázia, láká mne býti profesionálním houslistou (Dalo by se říci, že mě neskutečně baví hrát a cvičit,- a to i za cenu, že ve škole mám momentálně na vysvědčení jednu trojku, zkrátka si nedokáži představit život bez houslí.).
Jsem si vědom, že hraji pouze 3 roky, ale cvičím tvrdě a snažím se dohnat vše, co mí vrstevníci již plně zvládají. Teorii nauky mám zvládnutou ze 3/4, ale hrát umím pouze od první do šesté polohy. Teorii hudební historie mám do 1. pol. 20. stol. zmáknutou. Popravdě mi k tomu značně pomohlo to, že již od útlého mládí poslouchám klasickou hudbu. Dále mohu ze 70% určit tóninu i tony, když mi je někdo předehraje na klavír, ale moc to necvičím, takže se občas seknu.

Shrnutí: Hledám zde paprsek naděje, ale vím, že jsem tak trochu s hlavou v oblacích. Má otázka tedy zní,- mám alespoň mizivou šanci se tam dostat? Jak takové přijímací zkoušky probíhají? Na co si je třeba dáti pozor? Máte nějakou konzervatoř, kterou byste mohli doporučit? (jsem z Moravy) Jaké je to býti houslistou? (vím, že jsou v mnoha/většině případech podfinancováni) Doporučili byste mi nějaké skladby, na kterých bych se mohl zdokonalovat? (od snažší po nějakou těžší)

Předem děkuji za odpověď,
Christian

Epizeuxis
Příspěvky: 8
Registrován: 6.05.2016 17:11

Re: Konzervatoř- housle, přijímací zkoušky, mám šanci?

Příspěvek od Epizeuxis » 6.05.2016 17:14

Seznam toho, co potřebuješ umět na přijímačky na konzervu je pro každou školu jiný a je to normálně na netu, stačí hledat ;) jinak že máš na vysvědčení jednu trojku je taková informace "co jako?" nevím proč jsi to napsal, ale to je jedno o to nejde. Jestli ti to ladí a máš sluch tak proč to nezkusit? Zjisti si už teď co je potřeba na tu konzervu kam chceš jít a ten rok na to můžeš cvičit proč ne, nic není nemožné.

waldir
Příspěvky: 66
Registrován: 7.05.2010 21:12

Re: Konzervatoř- housle, přijímací zkoušky, mám šanci?

Příspěvek od waldir » 7.05.2016 11:07

Ahoj,

stručně: ano máš. Jak velkou? Nevím - záleží na kapacitě konzervatoře, velikosti zájmu a umu ostatních houslistů, velikosti Tvé trémy při zkouškách...

Zkoušky na konzervatoř jsem se vyzkoušel na Ježkově konzervatoři (Praha) v oboru klasické kytary. Ty zkoušky byly zkrátka výběrový proces člověk vs člověk, nikoli člověk vs pevně nastavená exaktní laťka (bodový systém (dle zákona předpokládám) byl, ale působilo to tak, že jsou učitelé dobře domluvení jak ho použít tak, aby jim při výběru nesvazoval ruce). To, jak dlouho/krátce jsi hrál se v potaz bere - pokud v tobě vidí potenciál, tak krátká praxe není překážkou. Pokud budeš hrát jednoduché věci dobře a jistě, určitě máš šanci.

Jinak je také dobré zůčastnit se dne otevřených dveří - pokud ti nabídnou konzultace, určitě se přijď párkrát ukázat - pokud tě poznají ještě před zkouškama, mohou se lépe rozhodnout (nejsi pro ně zajíc v pytli na rozdíl od ostatních lidí, kteří přijdou poprvé na zkoušku) a mohou zvážit i věci jako je případná tréma (Ono, když přímo vedle tebe sedí známý mistr a kouká ti pod prsty, během zkoušky, na kterou jsi se připravoval půl roku, tak prsty obvykle přestávají poslouchat).

Zkouška měla dvě části - teoretickou a praktickou. Teoretická měla část ústní a písemnou. Zkoušky zabraly celý den - ráno písemka, zbytek dne čekání na ústní. Co se zkoušelo?

Na teoretické (tedy to, co je společné pro bubeníky, kytaristy i houslisty):
- intonace (zazpívejte libovolnou píseň, zopakujte předehraný tón ve své hlasové poloze (udělali mi to, že mě tahali po půl tónu nahoru dál a dál a čekali, jestli automaticky skočím o oktávu dolů, až to bude příliš vysoko))
- notový zápis (zapište stupnici tu a tu v tom a tom klíči, zapište akord ten a ten, v tom a tom klíči)
- rytmus (zatleskejte toto)
- historie (jen stručný dialog na téma "Co a od koho hrajete?", "Hm, to je hezké, víte odkud <tebou zmíněný autor> pochází?" )

Na praktické (tedy před komisí lidí hrajících na nástroj, na který se učíš):
- "Co to máte za nástroj? To je hezký kousek...", u koho jste kytaru studoval ("Á ano, velmi dobrý student")
- zahraje kadenci a stupnici dle svého výběru
- zahrajte nám pár kousků ze svého repertoáru. Neměli zájem o těžké kousky. Chtěli klidně jednodušší, ale jistě zahrané a dobře interpretované věci. Vzhledem k zaměření konzervatoře byl kladen důraz i na žánrovou interpretaci.

Šestka
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 25.04.2018 13:39

Chci jít na konzervatoř.

Příspěvek od Šestka » 25.04.2018 13:54

Zdravím,
jsem v osmé třídě ZŠ a mám problém. Už asi před dvěma měsíci jsem se rozhodla, že půjdu na konzervatoř s houslema. No, jenomže já jsem sakra posera, takže cvičím jak blazen, ale bojím se paní učitelce říct, že chci jít na konzervatoř. Jsem ze sebe zoufalá. Já se totiž bojím. Bojím se toho, že mě paní učitelka pošle do pryč, že na to nemám, nebo že mi řekne, že se na nějaké dojíždění necítí. Je jí totiž 63. Říkám si, že ona asi prostě nepřijde a neřekne "no ,jde ti to, nechtela bys jit na konzervatoř?" ... Jsem hloupá. Pro orientaci, můžete mi taky říct, co si o mých schopnostech myslíte: umím téměř polovinu Viottiho č.23, Bacha dvojkoncert (fakt si teď nevzpomenu celý název, al je hodně známý), a učím se Bacha dvojkoncert c moll. S etudami a stupnicemi problém nemám. (Doufám) ..jo a na housle hraju osmým rokem, zapomnela jsem zmínit. No, kdyžtak mi poraďte, jestli by to vůbec mělo cenu, jestli na to mám, jestli to mám vůbec paní učitelce říct a jak to mám formulovat. Děkuji

waldir
Příspěvky: 66
Registrován: 7.05.2010 21:12

Re: Konzervatoř- housle, přijímací zkoušky, mám šanci?

Příspěvek od waldir » 26.04.2018 10:31

"Paní učitelko, já jsem dostala takový hloupý nápad... Vím, že to je možná nerealistické... ale ráda bych se zkusila dostat na konzervatoř. Vím, že na to možná nemám ale velmi nerada bych žila s pocitem, že jsem to ani nezkusila."

Učitelka ti může v přípravě dost pomoct, proto bych jí to řekl. Buď připravená, že to možná nevyjde - poprvé si třeba jen "vyzkoušíš" jak ta zkouška vypadá, podruhé třeba už víc půjdeš na jistotu.

K dojíždění - nevidím důvod proč by měla dojíždět ona za tebou! Mimoto na konzervě budeš mít jistě i učitele houslí, takže nebudeš mít důvody vídat se se stávající učitelkou pravidelně/často.

Z toho co o sobě píšeš doporučím rozmyslet si jestli nepotřebuješ zapracovat na "obecných muzikantských" dovednostech (rytmus, schopnost hrát podle poslechu, improvizovat, hrát s lidmi atd. - tedy to co lidé obecně nazývají hudebním cítěním). Zahrát těžký kus a mít dobrou techniku není všechno - to zvládne skoro každý neflákající se zuškař.

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“