Kytara a PC

Zvukové karty, sluchátka, procesory, software, akustika, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 1613
Registrován: 6.03.2007 23:41
last.fm: http://www.last.fm/user/dayslypper
Bandzone: http://bandzone.cz/skylinesubway
Bydliště: Č.Třebová
Kontaktovat uživatele:

Kytara a PC

Příspěvek od dayslypper » 15.11.2008 18:13

Celý článek naleznete ve wikiknize Příručka pro hudebníky. Konkrétně ZDE
Na textu se můžete podílet i vy. Klidně editujte bez předchozí domluvy.


Zde se řeší pouze obecné věci ohledně propojení kytary s PC a nahráváním. Pokud už řešíte jen dosažení pravého kytarového zvuku pomocí počítače, tak pokračujte tématem:
Jak z počítače vytáhnout slušný high-gain zvuk


Každý kytarista si chce nebo potřebuje něco nahrát. Co vše k tomu potřebujete, se dozvíte v tomto článku. Jsou zde rozebrány základní problémy a jak je řešit.

1 Publikace

kniha Kytara a počítač (Computer Press)


2 Programy pro práci se zvukem

http://www.wavosaur.com/

3 Latence

Jedná se o opoždění výstupního signálu na výstupu zvukové karty. Důvod jejího vzniku je, že software, který vytváří zkreslení, delay a podobné efekty, musí signál zpracovat, to trvá čas a signál se může velmi nepříjemně zpozdit.

K minimalizaci tohoto efektu se používají speciální ovladače. Nejrozšířenějši jsou ASIO a KX Drivery.

4 Ovladače pro reprodukci v reálném čase

Mezi nejpoužívanější ovladače patří ASIO (Audio Stream Input/Output)

Ještě je tu alternativa ASIO jako KX DRIVERY, které umí např. ze surroundu udělat 4x mono výstupy (vstup stereo se ale nemění). Také jako ASIO redukují latenci na použitelné minimum...

Pokud zvuk zkeslujete mimo PC (např. multiefektem), pak žádnou výkonnou zvukovou kartu a ASIO nepotřebujete. A to ani pro nahávání, ani pro cvičení.

Poznámka: Pokud používáte softwarevý efektový procesor, tak je zde vhodné připomenout, že i se slabou zvukovkou, která má velké zpoždění, se sice nedá cvičit v reálném čase, ale při ztlumení výstupu se dá i jakž takž nahrávat. Sice nebudete slyšet, co přesně zrovna hrajete, ale o to může být zajímavější výsledek. Nebo můžete signál rozdvojit a na jeden napíchnout nějaký efekt, aby to v reálném čase aspoň trochu kreslilo a vy nehráli úplně naslepo.


ASIO

Normálně Windows používají sadu DirectX - pro zvuk je tam ovladač DirectSound

ASIO ovladač zaručí nízkou latenci (zpoždění) a to proto, že z cesty mezi zvukovou informací a zvukovkou vyřadí běžné ovladače DirectSound - tím přeskočí mnoho intermediálních aplikačních vrstev.


Hardwarová porpora ASIO

Abyste docílili hraní přes softwarové efekty bez zpoždění, musíte mít zvukovou kartu, která má speciální ovladače (ASIO), které používá většina počítačových aplikaci pracujících v reálném čase. Ne každá karta tyto ovladače má. Potom hrajete se zpozděním několika desítek nebo stovek milisekund a to už se nedá. Karty, které tyto ovladače mají, dokáží hrát se zpožděním v řádu jednotek, maximálně desítek milisekund, což je už neznatelné.


Softwarová porpora ASIO

Jedná se o náhradní řešení hardwarové podpory Pro "obyčejné" karty a karty integrované na základní desce, které v sobě nemají ASIO ovladače, pak existuje jakýsi ovladač ASIO for All (ASIO4ALL), který se dá volně stáhnout.

5 Vstupní impedance

Linkový vstup zvukove karty má nízkou impedanci, kytara vysokou. Pokud tedy zapojíte kytaru rovnou do vstupu prijdete o dynamiku a spoustu výšek! Je nutne to nejak poopravit, aby nedochazelo k degradaci kytarového signalu. Dá se to vyřešit několika způsoby:
Koupit zvukovku s vysokoimpedančním vstupem

Např. SoundBlaster řady X-Fi, s externím panelem, který onen vysokoimpedanční vstup má.
Koupit tzv. DI box (Direct Box, Direct Input Box, ...), který upravuje impedanci a úroveň signálu a symetričnost zapojení. Některé DI boxy obsahují i simulaci reproboxu.
Mezi kytaru a PC se zapojí nějaké efektová krabička (např. BOSS), která je vypnutá (BOSS totiž u prevážné většiny modelů používá vstupní a výstupní aktivní prvek, který je i při bypass v činnosti a zajišťuje impedanční přizpůsobení).
Konektory pro sdružování impedance (jen jsem zahlídl, snad to k tom slouží)

např. konektory pro sdružování impedance značky Proel
Naposledy upravil(a) dayslypper dne 24.06.2010 13:02, celkem upraveno 23 x.

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Příspěvek od Nero » 15.11.2008 20:45

Zdůležitněno.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
Skipper
Příspěvky: 968
Registrován: 31.08.2006 20:33
Bandzone: http://www.bandzone.cz/fan/skipper
Bydliště: Přelouč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skipper » 16.11.2008 12:42

Co si myslíte o tý první zvukovce co to našlo ta Sound blaster Audigy - http://www.vmshop.cz/index.php?ware_id=1011???
Gibson LP BFG-TG (Nashville 2007), Epiphone LP Custom (Hořovice 1994), Maya Stratocaster (Japonsko 1984), Sennheiser EW 172 G3, T.C.Electronic PolyTune III, Vox V847-A, Boss CS-3, Ibanez TS9, MXR CAE MC401, T.C.Electronic G-Major II, Victory V30 mkII The Countess, Two Notes Torpedo Captor, Marshall 1960BX 4x12" a Dunlop Jazz III.
Mapex Q (10, 12, 13, 16, 14, 22) + Turkish Moderate.
Focusrite Scarlett 18i20 2nd, Beyerdynamic DT770 PRO 32ohm, AKG C3000B, Sennheiser e609, Shure SM57, t.Bone IEM100, Hand Made Cable, Reaper, Ableton Live 9, BIAS Amp a Fx, Addictive Drums.

Uživatelský avatar
aivn86
Příspěvky: 3311
Registrován: 29.10.2006 19:28
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aivn86 » 16.11.2008 13:08

Lepší karta jak ta co je na základní desce. Vhodná k poslechu hudby a filmů. Na nahrávání naprosto nevhodná. Sám jsem to s takovou zkoušel a za pár dní jsem ji naučil bydlet v popelnici.
Fender JB, Fokus Jazz bass fretless+RM, Markbass ano.

Uživatelský avatar
absolute__
Příspěvky: 154
Registrován: 15.08.2008 13:09
Bydliště: Český Těšín

Příspěvek od absolute__ » 16.11.2008 18:53

Chtěl bych sse zeptat...bude http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... P1JW000F43 dobrou volbou pro nahrávání kytary do NB (ThinkPad R500)?....nebo byhc měl sáhnout po některé jiné?...děkuji za odpověď...

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 1613
Registrován: 6.03.2007 23:41
last.fm: http://www.last.fm/user/dayslypper
Bandzone: http://bandzone.cz/skylinesubway
Bydliště: Č.Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dayslypper » 16.11.2008 21:59

No za tu cenu to nevypadá špatně, ale SB zvukovky jsou spíš pro poslech, hry a 3D efekty. Navíc zvukovka asi nebude mít vysokoimpedanční vstup, což je pro propojení s kytarou důležité, aby se neztratila dynamika a výšky (jen papoiškuji).

Dobré je asi také, aby zvukovka měla vestavěný DSP procesor pro hardwarové zpracování efektů (efekty jsou zpracovány v interní DSP jednotce, takže není zatěžován procesor počítače) s tím souvisí i menší latence.

Zkus mrknout sem
http://www.audiopro.cz/prodejni-katalog ... y/externi/

či

http://www.vltava2000.cz/ms-music/defau ... ngItemID=4

Celkově bych spíš místo Creative vukovek hledal zvukovky specializované pro nahrávání, kterými se zabívá ta firma E-MU z odkazu. I ten Behringer na tom podle mě bude lépe než ta Creative.

Uživatelský avatar
Wohma
Rádce
Příspěvky: 10790
Registrován: 23.12.2006 12:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wohma » 16.11.2008 22:39

DSP procesor beznej clovek nepotrebuje, mimo to se dava vetsinou az na drahy kusy...
Sound Blastery jsou obecne zvukovky na poslech, na nahravani urceny nejsou a tomu odpovida i jejich vybava. My mame ve zkusebne EMU tracker pre, jeste jsem s tim teda nahravat nezkousel, ale papirove je urcite lepsi, je to v podstate jako E-MU 0404 USB, akorat ocesana. Jinymi slovy doporucuju :)
PRS CE24, ENGL Blackmore, Orange PPC412, kotel efektů na pedalboardu
‘Men have become tools of their tools.’ ~Henry David Thoreau
Somnus Aeternus

alonzo007
Příspěvky: 6
Registrován: 8.12.2008 12:56

M-audio JamLab + BlackBox, moje zkušenosti

Příspěvek od alonzo007 » 8.12.2008 15:35

Zdravím,
Moje zkušenosti s hraním kytara + PC. Pro domácí cvičení a recording používám dvě externí zvukovky od M-audia a to BlackBox http://www.m-audio.com/products/en_us/M ... ckBox.html, který mám připojený ke stolnímu PC a dále JamLab http://www.m-audio.com/products/en_us/JamLab.html, který používám k notebooku. Obě zvukovky mají ASIO drivery a bezproblémovou latenci. BlackBox používám především pro recording, obsahuje i všemožné efekty a simulace zesilovačů. Na cvičení je to dobré, ale na kvalitní nahrávání už to samozřejmě není ono, taky za ty prachy... :) . Docela mě překvapil ten JamLab, koupil jsem ho z Ebaye asi za 800 kč + poštovné. Má jen kytarový vstup a stereo výstup, na CD je originální VST Dsound GT Player, je to starší soft, než ten co se prodává teď, ale na domácí cvičení se dá v poho použít. Používám kvalitní sluchátka od Sennheiseru, je to mnohem lepší než PC repráky. Pokud použijete některé profi VST, jako Amplitube či GuitarRig, tak přes to dostanete solidní zvuk pro recording. Navíc ta věcička vůbec nic neváží, idealní pro přenášení s noťasem. Když jsem potřeboval nahrát už nějaký opravdu kvalitní (zkreslený) zvuk, tak jsem použil cestu: kytara - kombo - nástroj. mikrofon - BlackBox (bez zapojených efektů, pouze trochu kompresoru) - PC - Cubase SX 3 - Amplitube 2 (pro efekty a dokrmení zvuku).
Jo a tady na fóru se trochu probírala věcička od Voxu - JamVox http://musiccenter.cz/kytary/Vox-JamVOX ... e/:3:32224. Nemáte někdo zkušenosti? Zajímalo by mě jak to hraje.

Uživatelský avatar
lada.zastera
Příspěvky: 42
Registrován: 30.10.2008 12:13
Bydliště: Nové Město pod Smrkem

Příspěvek od lada.zastera » 10.12.2008 1:16

Re alonzo007:
Také používám M Audio Jamlab+soft. Amlitube 2 a Guitar rig 2 (na takové to tiché hraní doma).Amlitube 2 má dle mne dost dobré presety (zvukově),Guitar rig 2 má zas více možností na zpracování nahrávky.Nevíte náhodou o nějakém pluginu do Amlitube 2,který by umožnil přehrávat i MP3 soubory?Já to řešim tak,že si převedu soub. MP3 v Guitar rigu do wavu a pak si to pustím v Amlitube 2.Jde to,ale je to zdlouhavé a navíc skladování oblíbených skladeb ve wavech zabere dost místa.
Lada.
Kytary:Stratocaster NBE Guitars,akustika za dva.
Kombo:Fender Super Champ XD.
Efekty:TS 808 Smrčka,kabely Smrčka.

"Dobrý muzikant nemůže být špatný člověk"

alonzo007
Příspěvky: 6
Registrován: 8.12.2008 12:56

Příspěvek od alonzo007 » 11.12.2008 10:52

Re lada.zastera:
Co se týče Amplitube 2 tak pro přehrávání MP3 žádný plug-in není potřeba, nevím proč ti to MP3 nepřehrává, mně to přehraje bez problému. Možná by to vyřešila novější verze, poslední update je myslím 2.1.2. Pak zkus ještě reinstalovat program. Jinak mně zatím nic nenapadá, proč by to nemělo brát MP3.

Uživatelský avatar
lada.zastera
Příspěvky: 42
Registrován: 30.10.2008 12:13
Bydliště: Nové Město pod Smrkem

Příspěvek od lada.zastera » 11.12.2008 11:28

Re alonzo007:No já mám pravě verzi,ktará přehrává jen wav no a nemám ji jaksi oficiální,takže si ji nemůžu ani upgrejdovat.Pošli mi když tak přesně název té verze,co máš ty,já ji zkusím někde stáhnout.
Ještě bych se tě chtěl zeptat jestli se dá nějak v Gutar rigu 2 nahrát přehrávaná smyčka (podklad) dohromady s editovaným zvukem kytary.Mně se povedlo buď nahrát podklad s čistou kytarou,a nebo jsem měl zefektované obojí (preset,který jsem použil na kytaru,se mi použil i na podklad).Zatím to řeším tak,že si nahraji jen editovaný zvuk kytary samotný a pak to smíchám dohromady v Acoustica Mixcraft ale je to dost zdlouhavé.Dík předem za odpověď.
Lada.
Kytary:Stratocaster NBE Guitars,akustika za dva.
Kombo:Fender Super Champ XD.
Efekty:TS 808 Smrčka,kabely Smrčka.

"Dobrý muzikant nemůže být špatný člověk"

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 1613
Registrován: 6.03.2007 23:41
last.fm: http://www.last.fm/user/dayslypper
Bandzone: http://bandzone.cz/skylinesubway
Bydliště: Č.Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dayslypper » 11.12.2008 11:35

Prosím, tyhle konkrétní věci řešte ve vláknech příslušných programů, na které naleznete odkazy v rozcestníku. Díky. :wink:

Uživatelský avatar
lada.zastera
Příspěvky: 42
Registrován: 30.10.2008 12:13
Bydliště: Nové Město pod Smrkem

Příspěvek od lada.zastera » 11.12.2008 11:48

Re dayslypper:A odpoví mi tam někdo,když jsou tam poslední vstupy zhruba před rokem?
Lada.
Kytary:Stratocaster NBE Guitars,akustika za dva.
Kombo:Fender Super Champ XD.
Efekty:TS 808 Smrčka,kabely Smrčka.

"Dobrý muzikant nemůže být špatný člověk"

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 1613
Registrován: 6.03.2007 23:41
last.fm: http://www.last.fm/user/dayslypper
Bandzone: http://bandzone.cz/skylinesubway
Bydliště: Č.Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dayslypper » 11.12.2008 12:01

šmajrá, to jsou otázky. :roll: Na datu nezáleží, jak tam něco postneš, tak se to objeví navrchu fóra. :wink:

Navíc toto téma je ve fóru Studio a recording, kde moc kytaristů nechodí. Na všechna příbuzná témata je tedy odkazováno v prvním příspěvku.

Johnnnnnnnnnny
Příspěvky: 201
Registrován: 6.01.2009 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Malé studijko

Příspěvek od Johnnnnnnnnnny » 9.01.2009 16:37

Zdravim pánové. Zařizuju si malé studijko a mám ohledně toho pár dotazů.

Tak pro přehlednost tu vypíšu aparáty co tu mám:
- Mixák behringer (16 vstupů)
- k němu zesík (tušim 2x450W při 8 Ohmech)
- a taky bedny (2x 300W 8 Ohmů)
- 150W lampové kombo marshall
- 60W opět lampa marshall
- 100W Fender (basa 15" repro)
- Mikrofony na bicí T.Bone DC4000 (zanedlouho)
- Nástrojový kondenzátorový mikrofony audix
- Zvuková karta M-audio fast track pro + noťas

Moje vize je taková, že bych nahrával současně všechny nástroje a nejlíp stereo bicí, bohužel ale nemám finance na lepší zvukovku.

Teď napíšu jak to plánuju zapojit, opravte mě, pokud je něco z toho blbost

Bicí nazvučim mikrofony do mixáku a z mixáku je vyvedu stereo do integrované zvukovky (eště nevim jak vyřešim to, že z dvou trojkolíků udělám stereo 2.5 jacka, ale pájka by měla stačit).
Kytary budou normálně zapojeny do komb, která budou snímat nástrojové mikrofony zapojené do externí zvukovky trojkolíkem. Basa pude přez kombovej XLR výstup rovněž do externí zvukovky (asi dodatečně, protože zvukovka stíhá pouze 2 mono stopy najednou) Makonec dohrajem zpěv, kterej pude trojkolíkem do zvukovky a ze zvukovky do sluchátek i s již nahranými nástroji (eště sem nepřišel na to, proč je ten zpěv tak strašně zkreslenej, když to zapojim)

Takhle nějak si to představuju. Budu rád za každej nápad, postřeh, koment, ale i kritiku.
ať to šlape!

Uživatelský avatar
aivn86
Příspěvky: 3311
Registrován: 29.10.2006 19:28
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aivn86 » 9.01.2009 20:07

Hele myslím si, že sei to děláš moc složitý. Bycí sice může takhle nazvučit a vlastně nic jinýho ti nebude. Ale ostatní bych ti doporučil harávat po jedné stopě a nemíchat to dohromady. Protože když nahraješ dvě komba přes mix a pošleš to do zvukovky na jednu stopu tak už s tím co jsi nahrál nikdy nic neuděláš. Zjistíš, že jednu kytaru potřebuješ doladit na EQ a budeš to muset nahrát znova, protože prostě EQ ovlivníš celou stopu a ne jenom jednu kytaru. Tak jak to máš ty jsem nahrával demo naší kapely o 10-ti písničkách. Byly od složení jedna kytara a zpěv až po katara, tři zpěvy, elekrika, basa, konga, klávesy. Celý jsem to valil přes mix Behringer a zvukovku Fast track. Ale jinak než každý nástroj nebo zpěv samostatně na jednu stopu bych to rozhodně nezkoušel. Podle mě se to nemůže podařit.
Fender JB, Fokus Jazz bass fretless+RM, Markbass ano.

alonzo007
Příspěvky: 6
Registrován: 8.12.2008 12:56

Příspěvek od alonzo007 » 9.01.2009 23:42

Souhlasím s tebou ivn86, jen co se týče těch kytar, tak ty on nechce posílat přes mixák, ale rovnou do té externí zvukovky. To by teoreticky šlo, pokud se nemýlím, tak Fast track pro má dva nezávislé vstupy, naráz by je do dvou stop mohl nahrát, aby je mohl nezávisle regulovat, ale v případě současného nahrávání budou stejně vznikat přeslechy.

Jinak je pravda, že s touto sestavou opravdu není vhodné nahrávat současně všechny nástroje. Když je uděláš postupně, tak můžeš výslednou nahrávku mnohem lépe mixovat a masterovat. Myslím, že se i daleko méně nadřež, to co nadeženeš současnýn nahráváním, nabereš stejně u mixu a masteru.
Interní zvukovku bych v tvém případě na nahrávání vůbec nepoužíval, Fast Track Pro bude mít kvalitnější record, pokud tedy nemáš i tu interní nějakou profi. Tu bych použil jen na poslechy. Např. bicí si můžeš vyladit v mixáku a nahrát je přes Fast Track, do toho může kytarista přes interní zvukovku hrát poslechový doprovod pro orientaci ve skladbě.
Co se týče zkreslení ve zpěvu, mrkni na všechy nastavení gainu, nejen na zvukovce, ale i v programu kde nahráváš, na všechny šavle spojené s danou stopou..., dále fantomové napájení? Mrkni jestli není třeba zapnout/vypnout...

Johnnnnnnnnnny
Příspěvky: 201
Registrován: 6.01.2009 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johnnnnnnnnnny » 10.01.2009 12:58

alonzo:
Máš pravdu. Nahrávali sme jeden song přesně tak jak řikáš.. Každej nástroj do vlastní stopy rovnou do fast tracku, ale bylo to sraní na celej den a ve výsledku sou stejně občas překlepy, který už se těžko zmasterujou.

Fantomové napájení sem měl zapnutý na mixáku kvůli overheadům a na fast tracku taky, kdy sem nahrával kytaru přez kondíkovej mikrák

De mi o to, že bych chtěl nahrávat současně aspoň 3 nástroje do samostatnejch stop a zajímá mě, jestli by to šlo ve složení (2 mono stopy na fast tracku + 1 stereo na integrovaný zvukovce), nebo jestli by se třeba dala přikoupit nějaká další karta jako je fast track a fungovali by společně, takže bych moh nahrát 4 stopy najednou. Je to možné ?

aivn86:
Já ale nepsal nic o nahrávání více nástrojů do jedný stopy a už vůbec ne přez mixák. To je mi jasný, že bych pak nemoh ani vyvážit hlasitosti dodatečně.
ať to šlape!

Uživatelský avatar
aivn86
Příspěvky: 3311
Registrován: 29.10.2006 19:28
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aivn86 » 10.01.2009 21:55

Jo máš recht četl jsem to hodně ve fofru a špatně jsem to pochopil.

To co jsem psal ale stejně bude platit pro ty bicí. Píšeš, že je nazvučíš na mixu a pak je pošleš do zvukovky. Fungovat to bude, ale bude tam dost problém najít dobré rozmístění mikráků tak aby to bylo vyvážený, protože s tím nahraným už toho moc neuděláš. Ale jak vidím to už víš :-D

K tomu zkreslenýmu zpěvu. Předpokládám, že to nahráváš na kondenzátor? Pokud ano a použil jsi fantomový napájení v té zvukovce tak by to mohlo být třeba tím, že ten mikrofon má moc velikej odběr a ona to prostě neutáhne. Já používám malej mix od behringere UB802 a když jsem sháněl kondenzátorový mikrofony tak mě na něco podobnýho na electrozone upozorňovaly.Chtěl jsem totiž dva používat zaráz a někdo tam psal něco v tom smyslu, že ten malej mix a jeho preampy nemají takovej výkon na ty mikrofony co jsem chtěl a že to pak může dělat bordel. Tak jestli to není neco poodobnýho.
Fender JB, Fokus Jazz bass fretless+RM, Markbass ano.

Johnnnnnnnnnny
Příspěvky: 201
Registrován: 6.01.2009 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johnnnnnnnnnny » 11.01.2009 0:48

tak ten zpěv nahrávám na normální dynamickej mikrofon Shure, takže tady asi problém nebude.
ať to šlape!

Odpovědět

Zpět na „Studio a recording“