Kytara nejde naladit

Klasické, westernové, hybridní, elektroakustické, ...
Odpovědět
kubisko
Příspěvky: 3
Registrován: 28.12.2017 16:18

Kytara nejde naladit

Příspěvek od kubisko » 1.01.2018 15:30

Ahoj, koupil jsem si kytaru Cort Earth 70 a k tomu ladičku a vůbec mě to nejde naladit. :( Ladička ukazuje úplně mimo. Třeba zkouším naladit strunu G a ladička ukazovala ze začátku D, potom H i když už jsem slyšel že ton je jinej ladička pořád tvrdí že to je H, přitom sem tam jen problikne G a potom zase zůstane H. Taky se párkrát stalo že s ničím nehýbu, brnkám o jednu strunu furt dokola a ladička ukáže tři tony. S ladičkou jsem byl v obchodě a měla by být v pořádku.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6544
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kytara nejde naladit

Příspěvek od Hendrek » 1.01.2018 16:01

Přepni si ladičku do chromatického režimu, vše nasvědčuje tomu, že ji máš zapnutou do režimu, kdy ukazuje jen tóny prázdných strun (e, h, g, d, a), i když hraješ zrovna jiný tón. Doufám, že ti při tvém ladění ještě neprdla struna :).
Obrázek

kubisko
Příspěvky: 3
Registrován: 28.12.2017 16:18

Re: Kytara nejde naladit

Příspěvek od kubisko » 1.01.2018 16:41

Jednu už jsem prdl, ale už je vyměněná :D Tak jsem to přepl, naladil e a h v pohodě, ale dál jsem zas mimo, mám D# místo g, a, místo d, f místo a, c místo e. Nehcu to nějak moc přetahovat aby mě to zase neprasklo.

rukuil
Příspěvky: 6
Registrován: 2.07.2017 6:52

Re: Kytara nejde naladit

Příspěvek od rukuil » 1.01.2018 16:55

Doporučoval bych aplikaci na telefon Fine Tuner, kde si vybereš strunu a přesně ti to ukazuje na jakou frekvenci se musíš dostat a také na aktuální frekvenci laděné struny.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6544
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kytara nejde naladit

Příspěvek od Hendrek » 1.01.2018 16:57

Pusť si na YouTube, jak má znít která struna, když je naladěná a nalaď se k ní přibližně uchem, doladění napřesno udělej ladičkou, pokud to uchem neslyšíš.
Evidentně asi zatím netušíš, jak má být která struna vysoko, ladíš tam nesmysly, praskají ti struny, atd. To není nic proti tobě, zkrátka jsi zatím bez zkušeností. Přeji úspěšné ladění a již žádné prasklé struny.
Obrázek

Uživatelský avatar
jirkatol
Příspěvky: 785
Registrován: 14.11.2010 18:18

Re: Kytara nejde naladit

Příspěvek od jirkatol » 1.01.2018 17:35Je toho tam víc....

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 557
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Kytara nejde naladit

Příspěvek od starypard » 1.01.2018 18:05

Zkušenost s nemuzikanty.

O Vánocích jsem byl konfrontován se skutečností, že i klipová ladička (zřejmě stejná jako ve videu) nemusí být člověku ku užitku. Dcerka chtěla ke kytaře ladičku a dostala ji. Bohužel uchem nepozná, zda je tón níž nebo výš.
A dále - stejně jako cca polovině žen se plete pravá a levá, resp. je jim to fuk, nějak se nemůžeme dohodnout, co ukazuje ručička na ladičce, zda je dole nebo nahoře. Co s takovými lidmi ....
A dcerka hraje ještě k tomu na piano, kde byly měněny nějaké struny, tedy bude potřebí je nějaký čas dotahovat. Neřešitelno (pro ni i zbytek rodiny, mimo mne).
Panebože, do koho´s tu duši ráčil dát?

Toto se nijak netýká kubiska, jen jsem to sem hodil jako fórek (byť mírně tragický).

kubisko
Příspěvky: 3
Registrován: 28.12.2017 16:18

Re: Kytara nejde naladit

Příspěvek od kubisko » 1.01.2018 18:34

Tak díky všem, ta appka mě pomohla :)

Johnster
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 5.08.2018 18:08

CORT Earth 70 - obtížné ladění

Příspěvek od Johnster » 5.08.2018 19:24

Ahoj, kytaru mám asi půl roku a nedávno jsem se pustil do kompletní výměny strun + čištění + nějaká kosmetika na hmatník (dělal jsem prvně, dle instruktážních videí a návodů na netu).

Po natažení nových strun zní kytara hrozně (kovově), což je pravděpodobně kvalitou použitých strun? (původní D'Addario EXP16 jsem měnil za Gibson MB11 nebo MB12 za poloviční cenu).Více starostí mi dělá opravdu obtížné ladění. Otočit kolíkem ladící mechaniky na kterékoliv z tlustých strun E,A,D levou rukou je prakticky nemožné, kytaru musím sundat z klínu a opravdu využít hodně síly v pravé ruce abych kolík dotáhl, o jemném ladění nemůže být řeč. Kytara se dále po "nalazení" téměř okamžitě rozladí, při využití jiného ladění, například CGCFAD, prakticky všechny struny drnčí o pražce, přitom předtím nebyl u nižšího ladění žádný problém. ladění šlo předím krásně hladce nahoru i dolů, za použití pouze dvou prstů a velmi malé síly.

Při výměně jsem prvně sundal všechny staré struny, poté jsem vyčistil celý hmatník a ořech, hmatník ošetřil kosmetikou od Dunlopu a poté jsem natahoval nové struny od nejtlustší po nejtenčí. Při natahování tlustých strun EAD jsem měl problém s tím, že při dotahování struny na ladící mechanice mi struna vyskakovala z kobylky (vyjížděl aretační kolík). Musel jsem tedy jednou rukou dopínat strunu na ladící mechanice a druhou rukou jsem musel kolík tlačit do kobylky aby nevyskočil. Nevím, jestli je to standard, nebo jestli se např. při vytahování kolíků lžičkou nemohly díry v palisandrové kobylce nepatrně zvětšit, tím pádem tam teď kolík nedrží pořádně a je trochu vysunutý, nicméně struna už nevypadává. Také nevím, jestli je správný postup sundat všechny struny najednou, kvůli tenzi strun a ohýbání krku, jestli není lepší struny měnit po jedné. Jednotlivé závity struny nejdou přes sebe.

Původní struny při koupi kytary by měly být: D'Addario USA EXP16 Light
Nové struny jsem tahal: GIBSON Masterbuilt premium phosphor bronze MB11 nebo MB12 (nejsem si jist)

Budu rád za každou radu, díky.

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 557
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Kytara nejde naladit

Příspěvek od starypard » 6.08.2018 6:27

Zmíněné Gibson struny neznám, ale je jistě docela dobře možné, že tvé kytaře prostě nevyhovovují - zvukově. Nerozezní ji tak, jak by měly, nepotkávají se s ní frekvenčně. Vyskakování kolíků v kobyle přinatahování strun je běžné, strunu je potřebí do drážky v kolíku pečlivě usadit, váleček na konci také urovnat, kolík v klidu zasunout, co nejhlouběji (má jít volně, ale bez nějakého kývání se, hladce, ale těsně) a pak klidně doklepnout (přes podložku) kladívkem (malým). Strunu můžeš u kolíku jemně! zalomit, aby tah nesměřoval obloukem na kolík (a netáhl ho nahoru), alébrž působil na něj střihem. Pokud lze velmi těžko otáčet mechanikami, je to jistě velkou tenzí zmíněných strun, prostě jsou z jiného matroše nebo jinak vinuté. Já bych je nepoužíval. Nejlépe jest držet se osvědčené značky i modelu strun a bez ohledu na peníze prostě hrát na to, co kytaře i tobě vyhovuje. Ta ušetřená stovka měsíčně za nepříjemnosti nestojí.

Uživatelský avatar
Jester
Rádce
Příspěvky: 2327
Registrován: 10.07.2008 8:10
Bydliště: Brno

Re: Kytara nejde naladit

Příspěvek od Jester » 6.08.2018 11:41

D'Addario Light jsou dvanáctky, stejně jako Gibson MB12. Měly by mít tedy zhruba stejný tah.

Asi bych se zeptal, co máš přesně za kytaru.
Johnster píše:
5.08.2018 19:24
Otočit kolíkem ladící mechaniky na kterékoliv z tlustých strun E,A,D levou rukou je prakticky nemožné, kytaru musím sundat z klínu a opravdu využít hodně síly v pravé ruce abych kolík dotáhl, o jemném ladění nemůže být řeč.
Tohle netuším. Setkal jsem se s podobným jenom jednou, kdy jsem na klasice rozdělal ladicí mechaniku a asi ji nedal správně dohromady, tak šla poněkud ztuha. Rozhodně to není tenzí strun, jak píše starypard.
Johnster píše:
5.08.2018 19:24
Kytara se dále po "nalazení" téměř okamžitě rozladí, při využití jiného ladění, například CGCFAD, prakticky všechny struny drnčí o pražce, přitom předtím nebyl u nižšího ladění žádný problém.
Když pominu "nalazení" (správně je "naladění"), tak kytara by se neměla příliš rychle rozlaďovat (to platí pro kovové struny, které tam máš), ale po pár drobných přitáhnutích už by celkem brzy měla v rámci jednoho hraní držet ladění. Jestli ti struny drnčí při podladění, vypadalo by to, že máš slabší struny, které nemají takový tah (tedy asi že máš spíš Gibson jedenáctky).
Johnster píše:
5.08.2018 19:24
Při natahování tlustých strun EAD jsem měl problém s tím, že při dotahování struny na ladící mechanice mi struna vyskakovala z kobylky (vyjížděl aretační kolík). Musel jsem tedy jednou rukou dopínat strunu na ladící mechanice a druhou rukou jsem musel kolík tlačit do kobylky aby nevyskočil.
Tomuhle se dá zamezit tím, že tu strunu před tím, než ji upneš do mechaniky, strčíš pod ten kolíček, kolíček zatlačíš rukou ke kobylce a současně pořádně zatáhneš za strunu - ten váleček se opře o kolíček a už nemá tendenci kolíček vytahovat.
Johnster píše:
5.08.2018 19:24
Také nevím, jestli je správný postup sundat všechny struny najednou, kvůli tenzi strun a ohýbání krku, jestli není lepší struny měnit po jedné.
Je to víceméně šumák. Když tedy struny sundáš a hned natáhneš nové, tj. není nějaká dlouhá prodleva mezi sundáním a natažením (dny).

Jinak struny Gibson jsem zkusil jednou a už nikdy více. Vůbec nešly naladit, byly to vyhozené prachy.

Johnster
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 5.08.2018 18:08

Re: Kytara nejde naladit

Příspěvek od Johnster » 6.08.2018 19:53

Díky za odpovědi.
Zkusím tedy koupit ty původní D´Addaria, pokud tam teda byly od novoty nataženy.
Na ty struny jsem hrál půl roku, někdy i 5x týdně po 3 hodinách, ze začátku jsem ještě nepoužíval na struny ani Fast Fret, a struny si držely stále vcelku pěkný zvuk. To je ale asi dáno hlavně tím, že trsátko používám jen sporadicky.

Jester píše:
6.08.2018 11:41
D'Addario Light jsou dvanáctky, stejně jako Gibson MB12. Měly by mít tedy zhruba stejný tah.
Možná jsem koupil ty jedenáctky a proto nedrží tak dobře v kobylce?


Asi bych se zeptal, co máš přesně za kytaru.
Konkrétně mám tento model: https://kytary.cz/cort-earth-70-br/HN153313/

Johnster píše:
5.08.2018 19:24
Otočit kolíkem ladící mechaniky na kterékoliv z tlustých strun E,A,D levou rukou je prakticky nemožné, kytaru musím sundat z klínu a opravdu využít hodně síly v pravé ruce abych kolík dotáhl, o jemném ladění nemůže být řeč.
Tohle netuším. Setkal jsem se s podobným jenom jednou, kdy jsem na klasice rozdělal ladicí mechaniku a asi ji nedal správně dohromady, tak šla poněkud ztuha. Rozhodně to není tenzí strun, jak píše starypard.
Ačkoliv je velice těžké kolíkem otočit na jakoukoli stranu, je tam vůle cca 15° a při zahrání jakékoliv z tlustých strun je slyšel drnčení kolíku. Myslel jsem, že by mohl být problém v tom, že jednotlivé závity struny se překrývají, ale struny jsou nataženy dobře dle instrukcí, jednotlivé závity na sebe navazují a směřují od středové díry v kolíku až dolů, nepřekrývají se. Struny jsou vyvedeny tečně po vnitřní straně.
Johnster píše:
5.08.2018 19:24
Kytara se dále po "nalazení" téměř okamžitě rozladí, při využití jiného ladění, například CGCFAD, prakticky všechny struny drnčí o pražce, přitom předtím nebyl u nižšího ladění žádný problém.
Když pominu "nalazení" (správně je "naladění"), tak kytara by se neměla příliš rychle rozlaďovat (to platí pro kovové struny, které tam máš), ale po pár drobných přitáhnutích už by celkem brzy měla v rámci jednoho hraní držet ladění. Jestli ti struny drnčí při podladění, vypadalo by to, že máš slabší struny, které nemají takový tah (tedy asi že máš spíš Gibson jedenáctky).
To by možná vysvětlovalo i to vypadávání z kobylky?
Johnster píše:
5.08.2018 19:24
Při natahování tlustých strun EAD jsem měl problém s tím, že při dotahování struny na ladící mechanice mi struna vyskakovala z kobylky (vyjížděl aretační kolík). Musel jsem tedy jednou rukou dopínat strunu na ladící mechanice a druhou rukou jsem musel kolík tlačit do kobylky aby nevyskočil.
Tomuhle se dá zamezit tím, že tu strunu před tím, než ji upneš do mechaniky, strčíš pod ten kolíček, kolíček zatlačíš rukou ke kobylce a současně pořádně zatáhneš za strunu - ten váleček se opře o kolíček a už nemá tendenci kolíček vytahovat.
Přesně takto jsem postupoval, i přesto ale struny stále vyskakovaly, zkoušel jsem asi 10x za sebou dotáhnout opravdu silou, ale kolíček vždy vyskočil. Při tomto postupu struna v ruce dosti klouže, pro řádné zatáhutí je nutno strunu jakoby zohnout do úhlu 90°, čímž ale pravděpodobně dojde k poškození struny, pokud se tam udělá malý ohyb. Možná je šetrnější řešení strunu z klubka nerozmotávat celou, zastrčit konec s očkem do kobylky a tahat celým klubkem dokud je struna v ohybu. To už ale možná příliš fantazíruju.
Výměnu jsem se snažil dělat viz návod od FENDERU: https://www.youtube.com/watch?v=0xxeRFEP1Y4
Johnster píše:
5.08.2018 19:24
Také nevím, jestli je správný postup sundat všechny struny najednou, kvůli tenzi strun a ohýbání krku, jestli není lepší struny měnit po jedné.
Je to víceméně šumák. Když tedy struny sundáš a hned natáhneš nové, tj. není nějaká dlouhá prodleva mezi sundáním a natažením (dny).
Jinak struny Gibson jsem zkusil jednou a už nikdy více. Vůbec nešly naladit, byly to vyhozené prachy.
Nějaké foto pro představu jak to vypadá. Kolíky od nejtlustších strun E,A nejsou porádně zasunuty (lépe mi to nešlo, při ladění se kolíky vytahovaly, stále jsem musel druhou rukou tlačit kolík zpět do kobylky)
download/file.php?mode=view&id=11357
download/file.php?mode=view&id=11356
download/file.php?mode=view&id=11351&si ... d8184e882e
Přílohy
IMG_20180805_200316.jpg

Uživatelský avatar
Jester
Rádce
Příspěvky: 2327
Registrován: 10.07.2008 8:10
Bydliště: Brno

Re: Kytara nejde naladit

Příspěvek od Jester » 7.08.2018 5:11

Johnster píše:
6.08.2018 19:53
Na ty struny jsem hrál půl roku, někdy i 5x týdně po 3 hodinách, ze začátku jsem ještě nepoužíval na struny ani Fast Fret, a struny si držely stále vcelku pěkný zvuk. To je ale asi dáno hlavně tím, že trsátko používám jen sporadicky.
To bylo proto, že jsou potahované (coated), normální struny ti tak dlouho nevydržej (ani ty Gibson). Mně normální struny vydrží 3 až 4 týdny, proto taky používám potahované struny.
Johnster píše:
6.08.2018 19:53
Nějaké foto pro představu jak to vypadá. Kolíky od nejtlustších strun E,A nejsou porádně zasunuty (lépe mi to nešlo, při ladění se kolíky vytahovaly, stále jsem musel druhou rukou tlačit kolík zpět do kobylky)
To je špatně. Zkus struny E a A povolit a udělat to způsobem, kterým jsem ti radil - zatlačit kolíky k desce a strunou cuknout, aby se opřel váleček o kolík.

denisae
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 7.08.2018 16:39

Ladění kytary

Příspěvek od denisae » 14.08.2018 10:13

Ahoj, mám kytaru se zabudovanou ladičkou a struny jsem s ní naladila víceméně v pohodě. Mám ale problém naladit správně strunu D. Když se mi na ladičce ukazalo, že mám D, tak mi ta struna přišla strašně volná o proti těm ostatním, tak nevím jestli to tak má být, protože při hraní je celá ''rozklepaná''. Tak jsem jí zkoušela utahovat, až jsem se dostala zase na D, ale je u toho mřížka na ladiččce.
Přikládám fotku ladiččky i nahrávku jak to zní.
Jsem opravdu začátečník, tak mě za to neukamenujte. :D

Na nahrávce jsem zkoušela hrát s akordy A,E - https://vocaroo.com/i/s1i0AWqStIta

foto ladičky - https://ibb.co/jeNJMU

Uživatelský avatar
Pavdi
Příspěvky: 172
Registrován: 1.07.2013 9:39
Bydliště: Olomouc

Re: Kytara nejde naladit

Příspěvek od Pavdi » 14.08.2018 11:41

Ahoj, pokud je struna volná (v takovém případě určitě i drnčí při hraní), tak ji máš opravdu naladěnou o oktávu níže a je třeba ji dotahnout. Pokud po dotažení ukazuje ladička "D#" jak jsem z popisu pochopil, znamená to, že jsi to přehnala a dotáhla strunu o kousek dál na tón Dis (D#) Ten je jen o kousek výš (půl tonu = 1 pražec) takže stačí strunu trošku povolit a najít tón D (posloupnost je C, C#, D, D#, E)

Edit: Ještě ti poradím aplikaci na mobil smardchord. Ta má ladičku která ukazuje nejen tón, ale také jeho číslo (Např E4) a pak při ladění ukazuje, jestli máš správnou výšku toho tonu (E3, E4). Takže se nestane, že by ses spletla
Cort m200, Zoom G1on, JBL FLIP 3, Lexicon alpha

Jestliže zůstáváš klidný, zatímco ostatní ztrácejí hlavu, je to neklamná známka, že jsi problém nepochopil

Odpovědět

Zpět na „Akustické kytary“