kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Strat, Les Paul, Tele, SG, semiakustické, ...
Odpovědět
Ladin
Příspěvky: 18
Registrován: 27.07.2016 19:24

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od Ladin » 7.05.2018 21:32

Vlastním kytary jak továrně dělané (většinou v USA) Carvin, Parker, Musicmann, Rickenbacker, Suhr, Gibson SG faded, Fender,tak 2 kousky dělané u kytaráře.
V prvé řadě bych chtěl uvést na pravou míru všeobecně uznávaný názor, že kytary za cca 2 - 3 tisíce dolarů hrají skvěle a do dražších custom modelů nemá smysl investovat, protože zvuková kvalita nástroje už není úměrná ceně. Je to absolutní blbost! Kytrara za 400 Dolarů hraje a vydrží jako kytara za 400 dolarů. Kytara za cca 1000 Dolarů je ta nejhorší investice, neboť Vás výrobce navnadí a po čase stejně zjistíte, že to má mizerný HW a nehraje to nic extra. Kytara za cca 2000 až 3000 Dolarů už hraje slušně, má HW, který vydrží, dá se seřídit. Člověk, který nehrál na custom nástroj nebo pořádný nástroj od kytaráře Vám bude tvrdit, že je skvělý a že ušetřil oproti custom nástroji minimálně polovinu ceny. Skutečnost je taková, že kdyby nástroj za 3000 Dolarů hrál stejně, jako nástroj za 6000 Dolarů, tak ten drahý by si prostě nikdo nekoupil. U nás je běžné, že mnozí tvrdí, že nástroj za 6000 Kč hraje stejně dobře jako nástroj za 50000 Kč. Bývá to často uvedeno v recenzích v časopise Muzikus. Už jsem ty ódy na LTD a PRS SE nemohl číst, tak jsem jej odhlásil. Já jsem se naštěstí zatím nesetkal, že kytara by nebyla provedena a nehrála úměrně cenové kategorii, i když kytarář mi potvrdil, že se to občas může stát, ale jsou to spíše výjimky, které potvrzují pravidlo. Dále platí, že značky,které hodně vyrábějí a masivně reklamují (uplácejí hráče se signature modely) bývají většinou předražené až k cenovému stropu ve své třídě a právě u nich se občas vyskytne paskvil.
Pokud si objednáte kytaru u kytaráře, tak slušný kytarář Vám objedná opravdu kvalitní rezonanční dřevo - máte možnost se přesvědčit, protože takový kousek má v rohu vypálený punc s označením třídy dřeva. Týká se to materiálu na top, hmatník i tělo. Kvalitní kousky většinou nebývají pořád k dispozici, takže už i v této fázi si musíte počkat, ale máte jistotu, že na materiálu nebudete nijak ošizeni. Snímače, mechaniky i kobylku si můžete objednat sami, ale určitě bych bral v potaz doporučení kytaráře. Neplatí, že když si vyberete všechno nej, tak kytara bude také nej. Některé kombinace dřeva a HW spolupracují více, některé méně. Může to i dopadnout jako když pejsek a kočička pekli dort, ale pokud se nástroj povede, hraje o třídu lépe, než standard za 2-3 tisíce Dolarů.
Toto vše však může přijít vniveč, "zabijete-li" zvuk digitálním zkreslením, simulací nebo pokud hrajete dead metal nebo podobné styly s enormním zkreslením. Ale to je už na jiné téma.

Uživatelský avatar
Paloš
Příspěvky: 25
Registrován: 8.04.2018 21:46

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od Paloš » 9.05.2018 18:47

A co Pech guitars je to custom nebo ne když si na jejich stránkách vyberu z čeho kytaru chcu atd atd. Posuďte sami http://www.pechguitars.com/?lang=cz některé nabízené kusy jsou úplně dechberoucí. Zvláštností je že nultý pražec je myslím z mosazi.

Uživatelský avatar
jirka kyncl
Příspěvky: 31
Registrován: 19.02.2014 12:47
last.fm: v
Bydliště: Praha

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od jirka kyncl » 10.05.2018 6:55

Ja jsem mel (uz je to dyl) zakazkovou kytaru od pana Janeckeho, hrala super. Pak jsem mel radu kytar stredni tridy od Ibanez, Epiphone, Cort - s nema jsem nikdy uplne spokojeny nebyl (zvuk, ladeni). Uz dlouho mam strata american deluxe, coz je fajn kytara, ale taky mi to neprijde zadnej zazrak, kdyz porovnam cenu a vykon. Nicmene splnuje to nejaky vyssi standard, ktery cloveka neurazi, proste takova jistotka no. Nicmene to co chci rict, je to, ze mi to postupem casu zacalo byt trochu jedno - stran kvality (pokud to teda uplne nejak nevybocuje :)). Spis jsem od ty kytary zacal vyzadovat nejakou inspiraci, fajn pocit pri hre... a pak treba prekousnu, ze se mi pri bendingu rozladuje gecko. Vtipny je, ze se mi doma vali akustika asi za ctyri stovky, kterou jsem dostal, kdyz jsem byl jeste malej. No a tu beru pri vymejsleni pisnicek do ruky daleko castejc nez zminenyho strata, proste je ta nejaky souzneni nebo co :)

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 3503
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od torst » 10.05.2018 8:50

jirka kyncl: Naprosto souhlas. Taky bych moh prodat svých 8 levných kytar a koupit jednu pořádnou. Ale mě baví ty různý designy, barvy (zvuku i těla), vizuál, všechno. Je to pestřejší (resp. "více pestré" -jak se dnes používá!).
Kramer Pacer Imperial, Cherrystone headless, Jolana Diamant, Cort X-5, Ibanez RG550/570, SX FST57, Gibson SGJ, Westone LP Std., Fender Stratocaster Jim Root, Dimavery Jazz Bass, jumbo Cremona, efekty Behringer (OD100, OD300, GDI21, GI100), BOSS SD-2, DS-2, MD-2, Digitech DF-7, PDS 1550, Deathmetal, Korg PX1 Pandora, Tom Scholz X100, ZOOM G1on, 1010, 505, GM-200, Line6 POD2, Edge PM-4, Marshall DRP-1, MS-2, Ibanez GE-601, PL-5 Powerlead, volume pedál Proel, Tesla 50(JCM800 MOD), Vermona 212, Peavey Bandit 112, Laney GC30

Ladin
Příspěvky: 18
Registrován: 27.07.2016 19:24

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od Ladin » 14.05.2018 15:50

Pane Torste,
věci se mají jinak. Kytara Diamant, Cort nebo podobné levné značky hrají bohužel stejně tak, jako ostatní levné kytary. Hraje se na ně pohodově (v případě, že jdou dobře seřídit), leccos odpustí, není u nich potřeba, hlídat si dynamiku hry a vždy si můžete připadat jako vítěz ze souboje o tvorbu tónu. Je to snadné, stačí to prohnat kompresorem a nejlépe digitálním multiefektem. Kytara hraje dostatečně nahlas, dokonce i tak, že i zvuk ostatních nástrojů v souznění s takovou kytarou způsobí dokonalý mišmaš.
Pokud Vás opravdu zajímá zvuk, který z kytary dovedete vybojovat, musíte se opravdu poohlédnout v jiných cenových relacích. V případě, že se k custom modelu nebo k dobré kytaře od kytaráře dostanete a používate-li lampový aparát, najednou zjistíte, že Vás je slyšet i když hrajete úplně potichu. A k tomu zcela bez varování vylezou všechy kiksy i nedostatky. Člověk má v prvním momentu chuť vším praštit a jít na pivo. Hra se stává každodenním soubojem o to, zda pokoříte kytaru Vy nebo zase vyhraje ta "mrcha"! Je vcelku lhostejné, zda hrajete rychlý riff nebo pár celých not. Jakékoliv zaváhání je velice tvrdě potrestáno! Na druhou stranu, když se Vám daří, zažijete opravdovou radost ze hry.
Bohužel spousta hráčů nemůže k takovému poznání dojít, ať už z nedostatku financí, netolerantních spoluhráčů nebo třeba to jen neslyší. V poslední době mi připadá hra většiny kytaristů jako lehkoatletická soutež - kdo rychleji, kdo výš, kdo dál,... Činí mi problém rozpoznat, zda hraje Satriani, Vai, Malmsteen nebo Govan. Všichni teď hrají příliš rychle a dokonale. Na druhou stranu Santanu, Claptona, Gary Moorea, Davida Gilmourea, Marka Knopflera, atd. jsme spolehlivě rozeznali hned po druhém tónu. Všichni jsme se je snažili napodobit, ale nikdy to nebylo ono. Bohužel dnešní doba nás vede k uniformitě, přikazuje nám jak se máme chovat, co máme jíst, koho obdivovat, koho zatratit. I proto vyrůstá na úkor "atletů" příliš málo osobností.
Naštěstí na kytaru od dobrého kytaráře se čeká zhruba 2 roky. Takže zájemců o kvalitní kousky neubývá a to je dobře.

Uživatelský avatar
hyenik
Rádce
Příspěvky: 3342
Registrován: 22.11.2010 13:33
Kontaktovat uživatele:

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od hyenik » 14.05.2018 16:36

takže rychle = špatně?
a proto o to usilují celé generace muzikantů, jsou to vlastně pitomci, už od Paganiniho 8)

Tvrdit že např. Vai nemá dostatečně kvalitní a rozpoznatelný tón, to je klasická ignorace a adorace starých "pořádků".
Jenom pro pořádek vaše hrdiny, zase zatracovala generace před nimi (zkreslení, hlasitost, žádná skutečná muzika).
Navíc Vai už je vpodstatě starej páprda blížící se důchodu, takže jaká že dnešní generace?
Tyhle vlny probíhají pravidelně po 10-15 letech (jedna muzikantská generace) a každý brání to na čem vyrůstal a brání se novým pořádkům.
Takže bych raději nezaměňoval svoje subjektivní pocity se zaručenými pravdami, atletikou, zazračnými nástroji, uniformitou a s tím jak se věci "mají".

Uživatelský avatar
arcilucifer
Příspěvky: 1254
Registrován: 3.03.2010 19:39
Bydliště: Praha

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od arcilucifer » 14.05.2018 16:57

Ladin píše:
14.05.2018 15:50
V poslední době mi připadá hra většiny kytaristů jako lehkoatletická soutež - kdo rychleji, kdo výš, kdo dál,... Činí mi problém rozpoznat, zda hraje Satriani, Vai, Malmsteen nebo Govan. Všichni teď hrají příliš rychle a dokonale. Na druhou stranu Santanu, Claptona, Gary Moorea, Davida Gilmourea, Marka Knopflera, atd. jsme spolehlivě rozeznali hned po druhém tónu. Všichni jsme se je snažili napodobit, ale nikdy to nebylo ono. Bohužel dnešní doba nás vede k uniformitě, přikazuje nám jak se máme chovat, co máme jíst, koho obdivovat, koho zatratit. I proto vyrůstá na úkor "atletů" příliš málo osobností.
V poslední době...no to jsme s výše vyjmenovanymi kytaristy tak minimálně dvacet let ale nazpět.
Tady je spíš smutný, že lidi se novým věcem otevírat nechtějí a brání( jev, který vídám u lidí kolem sebe) a žijou si ve své jistotě. Hudba není jen o starých “true heroes” vyvyjí se a je jí takový množství, že je potřeba objevovat. A to je na tom skvělé.
Nejhorší smrt je z ustrnutí.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1970
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od mmjuz » 14.05.2018 18:30

No, pokud ten vývoj vypadá tak, že všichni hrají na Engly a Orange doom metal, tak na tom nic skvělého nevidím. V posledních letech, abys opravdu zajímavou a originální muziku pohledal. Ta uniformita tady je a čím dál větší míra narcismu v nás všech dost znemožňuje tomu utéct. A netýká se to jen muziky. Jednoduchý způsob života v otroctví technologií moc rozvoji duše neprospívá, vždyť v supermarketu mají zrovna akci a to je důležité a hlavně výhodné.

Uživatelský avatar
arcilucifer
Příspěvky: 1254
Registrován: 3.03.2010 19:39
Bydliště: Praha

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od arcilucifer » 14.05.2018 19:41

mmjuz píše:
14.05.2018 18:30
No, pokud ten vývoj vypadá tak, že všichni hrají na Engly a Orange doom metal, tak na tom nic skvělého nevidím. V posledních letech, abys opravdu zajímavou a originální muziku pohledal. Ta uniformita tady je a čím dál větší míra narcismu v nás všech dost znemožňuje tomu utéct. A netýká se to jen muziky. Jednoduchý způsob života v otroctví technologií moc rozvoji duše neprospívá, vždyť v supermarketu mají zrovna akci a to je důležité a hlavně výhodné.
Škatulky je další zlo, kdo posoudí a určí co je rock, metál, doom, sludge, co je dobré a co špatné, he?
Arbitr elegance! ten by měl určit

A já píši, že : vyvijí se a je jí takový množství, že je potřeba objevovat. A to je na tom skvělé.
Nic o tom, že všichni hrají doom na Orange...
prvotní tip kde něco nového najít a rozšířit hudební rozhled: last.fm, spotify. To aby to nebylo moc složité hned v úvodu, potom přidáme nějaké víc podzemní weby s muzikou.

A nebudeme tady meditovat a vracet se do dob Jimiho Hendrixe, kdy konzum a american dream, junk food..apod, přece neexistovaly.
A všechno bylo moc dobré a hrála se jen ta správná hudba.
Kdyby už byl teleport tak máte u mě lístky 2018-50 a to grátis do Texasu, samozřejmě HA.

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 3503
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od torst » 15.05.2018 11:23

Nekvalitní kytara se pozná podle toho, že se na ní hraje pohodlně a lehce.
Kvalitní podle toho, že se s ní musí bojovat a tóny se zní dolují. Dynamika znamená, že kytara i potichu hraje nahlas.
Kramer Pacer Imperial, Cherrystone headless, Jolana Diamant, Cort X-5, Ibanez RG550/570, SX FST57, Gibson SGJ, Westone LP Std., Fender Stratocaster Jim Root, Dimavery Jazz Bass, jumbo Cremona, efekty Behringer (OD100, OD300, GDI21, GI100), BOSS SD-2, DS-2, MD-2, Digitech DF-7, PDS 1550, Deathmetal, Korg PX1 Pandora, Tom Scholz X100, ZOOM G1on, 1010, 505, GM-200, Line6 POD2, Edge PM-4, Marshall DRP-1, MS-2, Ibanez GE-601, PL-5 Powerlead, volume pedál Proel, Tesla 50(JCM800 MOD), Vermona 212, Peavey Bandit 112, Laney GC30

Uživatelský avatar
arcilucifer
Příspěvky: 1254
Registrován: 3.03.2010 19:39
Bydliště: Praha

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od arcilucifer » 15.05.2018 11:29

a používate-li lampový aparát, najednou zjistíte, že Vás je slyšet i když hrajete úplně potichu
To bych prosil vysvětlit. Jestli tomu někdo rozumí.

Uživatelský avatar
vintager
Příspěvky: 55
Registrován: 10.10.2015 10:07

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od vintager » 15.05.2018 13:09

Ked uz off topic, tak dam aj svoj poznatok k tej dynamike a lacnemu/drahemu nastroju. Hlavne, je to aj vec single coilov a humbuckrov, kazdy reaguje inac.

LP som mal od Harley Benton, Vintage, potom Gibsona Studio a teraz stareho norlinackeho customa.

Musim povedat, ze najmenej dynamicka (to ale neznamena, ze najhorsia) bol Gibson LP Studio so snimacmi 498T/490R. Ta gitara mala velmi genericky zvuk. Odpustala vela chyb pri hrani a stale znela dobre. Toto mi vsak casom zacalo aj kus prekazat.

Moj stary Gibson je presny opak. Ta gitara neodpusta absolutne nic, co sa do tej gitary vlozi, to z nej vyjde. Zmenim len hrubku trsatka a hned iny zvuk. U strata je toto este viac citelne.

Co je lepsie, to nech si kazdy sam pre seba urci. Viem si predstavit, ze v modernom metale a na koncertoch je ta generickost istou vyhodou a na stare veci alebo v studiu je dynamicka gitara lepsia.
Lefty Fender American Standard Stratocaster 2007
Lefty Fender Standard Telecaster 2004
Lefty Gibson Les Paul Custom Black Beauty 1973

Uživatelský avatar
bubucci
Příspěvky: 2678
Registrován: 28.02.2010 11:20
Bydliště: Val. Klobouky
Kontaktovat uživatele:

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od bubucci » 15.05.2018 14:27

Zajímavé počtení od Ladin :)
Pokud někdo nerozezná Satrianiho od Vaie, Malsteena a Govana, tak je to minimálně na ušní klystýr a pokud to nepomůže, tak se na celou kytaru radši vykašlat.
Bojovat s kytarou ? Možná s nějakým neseřízeným krámem. Nevycáluju 80 litrů za PRSko, Suhra a nebo i toho Gibsona, abych z toho něco doloval. Právě naopak, čekám špičkové seřízení (PLEK) a dřevo, z kterého se ten zvuk cpe ven a to hraní mi maximálně ulehčí.
Vždycky mi příjde lepší, když má kytarista podchycenou skladbu resp. cover jako hráč než že má autentický vercajk a rukách nasraté.
A když člověk slepě nebrání jakýmkoliv novějším vlivům, tak objeví naprosto famozní kytaristy napříč žánry, od Marka Sfogliho, přes Ricka Grahama až po třeba Christiana Muenznera.
Macho LP
Friedman Smallbox
http://schelinger-revival.cz/

qwer
Odborník
Příspěvky: 3479
Registrován: 7.02.2007 0:18
Bydliště: Olomouc

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od qwer » 15.05.2018 14:43

Hlavně je totální nesmysl to nějak škatulkovat podle ceny. Já mám tedy zkušenosti hlavně s Fenderem - tam určitě neplatí to, co píše Ládin, že drahé nástroje mají daleko lepší a spolehlivější HW než běžná produkce za 30-40 tisíc. Na CS Fender je naprosto stejná kvalita jako třeba na USA Standard (nyní Professional). Rozdíly jsou pak hlavně v tom, že u CS Fender za 80 tisíc dojde borec osobně k hromadě dřeva a vybere kus, který se mu líbí (váha, rezonance, kresba dřeva), kytary za polovinu se pak udělají z té samé hromady, jen už si ten pěkný kousek musí najít sám zákazník v kšeftě.

A že je na drahé nástroje spoleh? U mého CS Fender se vysypala už druhá mechanika, kobylku jsem musel vyměnit, protože byla naprosto dementně navržená a kytara nedržela ladění. Když nakousnu ostatní značky, tak Rickenbacker přišel s nultým pražcem vyřezaným ve stylu, že by se za to styděl i Tenson za 1800 Kč, a o tom, kolik šmejdoGibsonů za 40-60 tisíc jsem potkal už radši ani nepíšu.

Prostě u nástroje víc než u všeho jiného platí - vybírat, přebírat, nespěchat. Kytara se nevybírá podle obrázku a ceny na eshopu, ale přímo v krámě, kdy je důležité odhodit předsudky a prostě to nechat na očích a uších. Nový nástroj nechat seřídit (seřízení z fabriky je naprosto nulové), nechat znovu řádně usadit krk, pohrát si s výškou snímačů, zkusit různé struny - to je to, co dělá z lepších nástrojů ty opravdu suprové - jen dobře seřízený a naladěný nástroj se umí projevit v plné síle, kdy se nevyruší při blbém seřízení různé frekvence a tím nezanikají harmonické, sustain atd. Zní vám třeba pěkně kvarty, kvinty a oktávy (třeba vyzkoušet powerchord) i na 15.,17. nebo 19. pražci? Schválně vyzkoušejte.

Uživatelský avatar
SUK
Příspěvky: 2396
Registrován: 17.03.2008 22:19
last.fm: last.fm/user/sukcz
Bandzone: http://bandzone.cz/fan/sukovec
Bydliště: Pr(aha|del|ase)
Kontaktovat uživatele:

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od SUK » 15.05.2018 14:54

Moje nastroje na 15., 17., a 19. prazci powerchordy nehraji, jen jakesi podivne mikrotonalni souzvuky :D
Hodně budem někde...

Miloš V.
Příspěvky: 271
Registrován: 12.05.2014 10:53
Bandzone: http://bandzone.cz/fan/milosv
Bydliště: Poděbrady
Kontaktovat uživatele:

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od Miloš V. » 15.05.2018 15:13

Moje kytara powery na 14. a 16. pražci hraje, zrovna jsem na tom nedávno postavil nový riff :-) asi dobrej kus, i když to není custom shop, ani zakázková výroba... tím líp :-)
'13 Fender Am Std Telecaster > Fender Blues Junior III
FalaFel https://falafel.bandcamp.com/releases
Barbora. https://barboratecka.bandcamp.com/releases

qwer
Odborník
Příspěvky: 3479
Registrován: 7.02.2007 0:18
Bydliště: Olomouc

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od qwer » 15.05.2018 15:22

Tak to nebylo myšleno na dobrý/špatný kus, ale na seřízení nástroje. Někdy narazím na docela úchvatně naladěné oktávy, kdy je ten šutr třeba i o 5mm jinde než by měl být... A ti borci na to švihaj metlu leta a vůbec jim to nevadí. Teď jsem tady měl jednu basu, která měla šutr na géčku "špatně" o celý jeden ceňťák, lahůdka!

Ladin
Příspěvky: 18
Registrován: 27.07.2016 19:24

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od Ladin » 15.05.2018 18:42

Vážení přispívající,
jsem rád, že se mi povedlo rozproudit diskusi. Jak už to bývá, někteří se mnou souhlasí, někteří mě zatracují.
Chtěl bych dodat, že custom nástroje i nástroje od dobrého kytaráře jsou samozřejmě velice dobře nastavené a mají ten nejlepší HW, pokud jej vyžadujete. Seřízení pražců pomocí Plek technologie bývá u custom sérií samozřejmostí.
Polemizovat o tom, co je dynamika hry v případě, že používáte kompresor a digitální simulace nemá smysl. To je nepřenosná zkušenost, kterou na Youtube nepoznáte. Vystudoval jsem elektrotechniku, takže přesně vím, jak se chová digitální simulace, lampový zesilovač i solid state. Taktéž nepřenositelná zkušenost, pokud sami neobjevíte a nepochopíte rozdíly.
Odbočil bych k poslechu hudby na kvalitnější aparatuře - na první poslech i poslepu poznáte rozdíl mezi vinylem, remastrovaným vinylem do digitální podoby, kvalitně nahraného CD i Blue-ray. Každý nosič má určitá parametry a specifika, která se jen obtížně překovávají. Napadá mě snad jen Peter Gabriel, jehož poslední CD hrají geniálně a téměř nerozpoznatelně od Blue-ray. Ale asi na špičkových hifi aparaturách by bylo možné uslyšet jednotlivé rozdíly.
Záměrně jsem nepsal o zkušenostech s kytarami Fender a Gibson, ty ve svých kategoriích zaostávají za značkami Suhr, Musicmann a pod. Svého času Rockster dovážel kytary Carvin, které měly vynikající poměr cena/výkon, ale u nás se neujaly. Proč se neujaly vynikající Carvin kopie Strata za třetinu peněz, kterou vynaložíte na Fender Elite, je tak trochu záhadou. Tuším, že náš výběr kytar závisí i na kytaristech, kteří nástroj určité firmy používají. Srovnávat signature kytaru s kytarou, kterou daný kytarista ve skutečnosti používá taktéž postrádá smysl. Továrnám by se nedostávalo špičkového rezonančního dřeva, které by v požadovaném množství a kvalitě zkrátka nevyrostlo.
Ke stylu hry kytaristů -jsem samozřejmě staromilec a je mi bližší styl, feeling a zvuk, než rychlost a dokonalost případně neidentifikovatelné kakafonické zvuky, ale to už k mému věku jaksi patří. Když ještě žil, jezdil k nám koncertovat Hiram Bullock. Kdo jeho vystoupení zažil ví, o čem mluvím. Kdo byl na koncertu Stevea Lukatera měl možnost na vlastní uši slyšet, jak hraje kytara přes digitální simulace a na konec koncertu přídavky bez prohánění zvuku tou jeho šíleně monstrózní aparaturou.
Ještě bych rád přidal názor na dřevo, ze kterých jsou kytary dělané. V současné době je velice preferovaná lípa, která dává nástroji velké množství basů a ve spojení s javorovým topem a příslušným snímačem nejlépe Custom Di Marzio, hraje nejlépe na silně zkreslené zvuky. Takovou kombinaci používá drtivá většina současných sólových kytaristů. Já osobně mám rád mahagon s javorem a s ebenovým hmatníken, nejlépe tvar PRS, olši s javorovým topem a palisandrovým hmatníkem tvaru Strata nebo Telete. Původně jsem myslel, že nebudu dělat reklamu, ale pan Macho mi udělal trochu upravenou kopii kytary Tom Anderson Drop Top, snímače mám na ni originál Tom Anderson a je k vidění na jeho stránkách Macho Guitars. Je to řekl bych moderně znějící kytara na různé styly, kromě doom, death apod. Já osobně si takto představuji kvalitní kytaru od dobrého kytaráře.
Ještě k různým stylům hudby. Nezatracuji žádný, důležité je pokud hudba udělá radost Vám i Vašim posluchačům. Myslím, že je stejně obtížné dobře zahrát kvalitní rock, doom, punk, disco, soul atd. Mě osobně dělají problémy jazzové a klasické aranže, nemám na to vzdělání ani praxi.
Taktéž nezatracuji nikoho, kdo si koupí kytaru Fokus a je s ní spokojen. Pouze konstatuji, že je ochuzen o spoustu možností i úskalí, které mu kvalitní kytara přinese.

Ladin
Příspěvky: 18
Registrován: 27.07.2016 19:24

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od Ladin » 15.05.2018 20:06

Vážení diskutující, ještě mě napadlo takové jednoduché přirovnání, srozumitelné každému.
Je lepší si koupit pět různých mopedů nebo jednu pořádnou motorku? Někdo zvolí pět mopedů a bude spokojen, že má na každý pracovní den jiný. Někdo si koupí pořádnou "mašinu" a rád se na ni sveze bez ohledu na to, zda je motocyklový závodník nebo mu to zkrátka jen udělá radost.
Tím bych reagoval na kolegu z ValMezu, který tvrdí, že kytaristovi, který má v prackách nasrané, nepřísluší zahrát si jen tak pro radost na dobrou kytaru. Kdyby byli všichni kytaristé stejně vynikající, precizní a ještě rychlejší, jak bychom pak rozeznali ty dobré od špatných? A mají všichni dost času na to, aby mohli č hodiny denně cvičit?
V současné době převládá prezentace jediného správného názoru jako dogma. To co se nepodařilo za dob socialismu, prosadit že správný je jen ten jejich názor, se nyní v mainstreemu výborně zdařilo. Ale co když já mám přečteno, naučeno a vyzkoušeno, že je to zkrátka jinak? Vykládat slepému od narození, jakou barvu má žlutá, je zkrátka nemožné.To, že poslouchám King Crimson a Petra Gabriela se nevylučuje s tím, že si občas pustím punk. Nemám rád ortodoxní vyznavače nejtvrdších stylů, kteří tvrdí, že kromě toho nic pořádného neexistuje, stejně tak jako ty, kteří říkají, že Tom Petty hrál nasládlý, neposlouchatelný popík. Je logické, že jeden je tlustý, jeden hubený, jeden blondýn, jeden černovlasý. Tím, že nedovedu rozlišit, který kytarista zrovna sóluje, neznamená, že musím být hluchý a absolutně hudební amatér. Jen mi zkrátka připadá, že všichni hrají tak nějak stejně jako "o závod". Každý dnes má možnost si vybrat, co bude poslouchat, kdo bude jeho idolem.
Občas po klubech vidím ultrarychlovypalovače nejrůznějších riffů, kterým očividně schází přesnost trefit se do beglajtu o "esku" dříve. Mám ho zatratit, že neumí beglajt nebo pochválit za to že sype riffy jak na běžícím pásu?

Naštěstí je hudba natolik rozmanitá, že každý si může udělat radost nejen sobě, ale i určitému druhu posluchačů. To nám zatím nikdo nezakazuje.

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 515
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: kytara od kytaráře vs. Custom Shop

Příspěvek od starypard » 15.05.2018 20:17

qwer píše:
15.05.2018 14:43
Rozdíly jsou pak hlavně v tom, že u CS Fender za 80 tisíc dojde borec osobně k hromadě dřeva a vybere kus, který se mu líbí (váha, rezonance, kresba dřeva), kytary za polovinu se pak udělají z té samé hromady, jen už si ten pěkný kousek musí najít sám zákazník v kšeftě.
Přesně takto se to dělá ve stavební truhlařině, v nábytku, prostě všude. Je to ohavné, pro mne těžko přijatelné .... ale toto je běžný (profesionální) přístup. Jedu v tom taky (v práci) .....
Doma, ve své dílně to tak nedělám. Tam má každý zákazník to stejné, bez ohledu na cenu. Dělám totiž výhradně z toho nejlepšího dříví, už více let. Neberu na dílnu méně nežli 1A+. Je to ale hlavně kvůlivá snadné a rychlé práci, na zákazníky seru. S dobrým až nejlepším dřívím se prostě dobře dělá. Takže ušetřím hafo času při přebírání, rozhodování, vyřezávání, skladování odřezků ..... A čas jsou peníze.
Dobré dříví, to nejlepší dříví, ušetří ve výrobě spousty času, energie, starostí, emocí, v důsledku peněz. Vydělá každý - výrobce i zákazník.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické kytary“