jakým způsobem s ním budete pracovat.
Pro kytarové začátečníky, kteří se rádi hrabou počítačových programech, budou možná přívětivější softwarové efekty, kde kytary zapojíte přímo do PC.
Pro ty, co ve spojení kytarové techniky s PC nemají důvěru, bude třeba lepší nějaká "krabice" (hardwarový efekt, k jehož běhu PC nepotřebujete)
Použití:
Tyto multiefekty jsou většinou vhodné pro živé hraní, kde je na prvním místě spolehlivost, stabilita a prakticky nulová latence (zpoždění mezi signálem na vstupu a výstupu).
Na co dávat pozor:
Ač by u těchto zařízení měla být samozřejmá i bezproblémová a rychlá změna presetů, u některých nejlevnějších z řady "domácích cvičítek" i u těch dražších multiefektů se mohou vyskytovat nepříjemné pomlky při změně presetu. V domácích podmínkách je to jedno. Při živém vystupování už to může být nepříjemné. Je dobré si toto speciálně před koupí ověřit, minimálně dotazem na prodejce.
3 varianty:
- rackové (většinou profesionální produkty pro použití na pódiu i ve studiu)
- podlahové (od domácích cvičítek po profi)
- stolní (na cvičení případně domácí nahrávání)
Kde koupit:
obzvlášť, pokud jste nováček, tak je nejlepší sáhnout po v podstatě jakémkoliv bazarovém multiefektu za přiměřenou cenu, abyste zjistili, co vám vyhovuje a případně ho mohli bez ztráty prodat. Mrkněte na nabídku na českých bazarech
Články:Pro pokročilejší je tu seznam vlajkových lodí nebo jinak výjimečných multiefektů od předních firem.
SOFTWAROVÉ multiefekty
O co jde:
Jedná se v podstatě o balíček softwarových pluginů (zásuvné moduly distribuované ve formátech VST, AU, RTAS atd.) použivané hojně při práci v DAW programech (Cubase, Logic Pro, Pro Tools). Jsou "zabalené" do prostředí, které je umožňuje použít podobně jako hardwarové multiefekty.
Použití:
Tyto samostatně funkční programy většinou neposkytují tolik zvukových možností jako kombinace pluginů + DAW program. Ale jsou lépe uzpůsobené pro nasazení na pódiu. Někteří výrobci nabízí k těmto SW i speciální podlahové ovladače s integrovanou zvukovou kartou. Takže pak Vám stačí už jen kytara, nožní ovladač a notebook.
Úskalí:
Nevýhoda tohoto řešení bývá stabilita a latence (zpoždění signálu audio procesingem a průchodem přes A/D, D/A převodníky), která bývá podstatně vyšší než u HW multiefektů, u kterých se latence běžně pohubuje pod 2ms. Tzv. round-trip latence je určena těmito vlivy:
- kvalitě USB, FireWire či Thunderbolt ovladačů (nativní ovladače operačního systému na tom bývají hůře, než dodávané od výrobců, např. firma RME si na nich velice zakládá a na round-trip latenci je to poznat.
- kmitočet procesoru v počítači... tady platí čím výšší, tím lepší (množství jader CPU nemá absolutně žádný vliv, daná aplikace využívá vždy jeden procesor... nebo zatím nevím o tom, že by více jader nějaká aplikace uměla využívat)
Řešení "na klíč" pro LIVE
Tento seznam obsahuje konkrétní řešení od jednotlivých firme obsahující SW + speciálně přizpůsobený nožní ovladač.
- SW NI Guitar Rig + Rig KONTROL
- SW IK Multimedia AmpliTube + nožní ovladat StompIO nebo StealthBoard
- SW Waves GTR + GTR Ground
- SW Apple MainStage nebo GarageBand + nožní ovladač Apogee GIO
Profesionální software - placený (použitelný i pro pódiové hraní)
AmpliTube (diskuze)
Guitar Rig (diskuze)
Audified Live Guitar and Bass Bundle (CZ výrobce!)
Peavey ReValver (základní verze zdarma)
Plug-iny do DAW programů
AVID Eleven Plug-in
Gearbox Plug-In
Freeware, Shareware, Open-source
GuitarFX
Guitar FX BOX
http://rekkerd.org/fretted-synth/
GNUitar - pro Linux