Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Lampy, tranzistory, technické problémy, ...
Lapis
Příspěvky: 21
Registrován: 8.11.2016 10:50

Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od Lapis » 8.11.2016 11:03

Zdravím,

rád bych vyměnil na svém Laney CUB12r origo repérák HH 8ohm 50W 12". Chtěl bych tam dát Celestion greenback 8ohm 25W 12".

1) Máte někdo zkušenost s tímto tímto repro + kombo Laney (na youtube jsem něco našel)??

2)Dělali jste někdo pokusy na tomto kombu ještě s jinými reproduktory, můžete napsat i zkušenosti s výměnou lamp pokud máte.

3)Zesilovač má psaný 15W výkon, předpokládám, že by k destrukci reproduktoru při plném vybuzení nemělo dojít, je to tak?? Celestion greenback má 25W (původní HH má 50W). Né, že bych hrál doplna ale ve zkušebně s tím pravidelně hraji a nerad bych ten reproduktor zničil.

Díky

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 3769
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od torst » 8.11.2016 12:06

výměna je možná, problém s výkonem nebude, ale HH jsou poměrně kvalitní, neměnil bych.
"Tak daleko ještě nejsme, aby ulice rozhodovala o tom, zda president má nebo nemá přijmout demisi." (Edvard Beneš)

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1886
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od Tube Guru » 8.11.2016 14:25

Zdar, přestože s torstem v podstatě souhlasím, můj názor je, že Greenback bude v Laney Cub12r znatelný "zvukový upgrade". Laney osazuje repra od HH electronics, protože s nimi má pravděpodobně výhodnou dodavatelskou smlouvu. Jsou to sice asi "poměrně kvalitní" reproduktory, ovšem pro kombo se dvěma EL84 v koncovém zesilovači mají zbytečně vysoký výkon. To by samo o sobě nevadilo kdyby s tím nebyla spojena vyšší hmotnost kmitacího systému, který nebude tak ochotný kmitat při nízkém výkonu jako Greenback.
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru1@seznam.cz Dík.

Uživatelský avatar
blue_mazzi
Příspěvky: 10
Registrován: 5.11.2016 14:54
Bandzone: http://bandzone.cz/eastbeat
Bydliště: Bardejov, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od blue_mazzi » 8.11.2016 15:32

Ja mám skvelú skúsenosť so Celestion Vintage 30.

qwer
Odborník
Příspěvky: 3549
Registrován: 7.02.2007 0:18
Bydliště: Olomouc

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od qwer » 8.11.2016 17:48

G12M Greenback je poměrně "tichý" reproduktor. V otevřené ozvučnici a v konfiguraci 112 (jedno repro v kombu)) se mi nikdy moc nelíbil - trochu uťápnutý, bez basů. Doporučuji spíš G12H, popř. na modernější zvuk Vintage 30. Oba jsou hodně hlasité, mají pevné basy, zvlášt Vintage 30 pěkně proleze kapelou i s 15W lampovým aparátem.

Pokud bys chtěl spíš tu nižší hlasitost, tak pro otevřené 112 kombo mohu doporučit Celestion V-Type. Je podobně hlasitý jako Greenback, jen má "pevnější" zvuk.

Lapis
Příspěvky: 21
Registrován: 8.11.2016 10:50

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od Lapis » 8.11.2016 20:11

Tak teď jsem trochu v rozpacích. Zvažuji tedy samozřejmě variantu ponechání HH. Co se týká např V30, tak se mi líbí, ale příjde mi spíše pro tvrdou hudbu, nebo se pletu?? Tím, že je také 60W, tak je pro něj můj zesilovač poměrně slabý viz. odpověď Tube guru výše.

Ten HH mi příjde, že se hodí spíše na tvrdší styly. Já hraju hodně funky, blues, rock.

Možná je lepší se zeptat repro doporučíte pro tyto zmněné styly.

Co se týká hlasitosti hry - doma nehraju nijak zvlášť nahlas (panelák), ale rozhodující je pro mě výkon a zvuk ve zkušebně, kde mi aktuálně výkon vyhovuje (stačí) - hraju volume na 1h a gain mám 9-10 h. Co mi ale trochu vadí, je že ten HH má takovej ,,zaprděnej , divnně řezavej zvuk" jakoby tomu chyběly středy, nebo nevim.. Charku jsem nikde nenašel, výrobce mi ji neposlal. Výrobce napsal jen, že má reproduktor citlivost 94,5 dB a výkon 50W.
Naposledy upravil(a) Lapis dne 8.11.2016 22:19, celkem upraveno 1 x.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 2041
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od mmjuz » 8.11.2016 20:17

Tube Guru a Qwere, otázkou zůstává, kdo z vás kdy nějak podrobně tato repra zkoumal a s tím co doporučujete srovnával. Prvně, greenback vůbec není tichý reproduktor ( posuzuji starší verze 70. až 90. let, současná neznám ), je to klasický Celestion uřvanec s jedovatou špičkou někde na 2,5 kHz snad 115 dB, k tomu podivné hučení někde kolem 300 Hz, jinak toho moc neuhraje. Co se týče V 30, asi nemá smysl tenhle šlágr rozebírat. Na čistý, či jemně zkreslený blues zvuk absolutně nevhodný, podobně jako greenback lehká měkká membrána neschopná zahrát jakýkoli basovější zvuk a k tomu snad ještě ostřejší vyšší středy někde mezi 2,5 až 3 kHz, celkově ještě uřvanější. Dobré snad opravdu jen ve chvíli, kdy chce uživatel svou kytarou napodobovat zvuk cirkulárky. Pakliže Lapis přes tohle celkem levné nic moc kombo chce hudlat trash metal, tak by to asi pomohlo, jinak souhlasím s Torstem, HH nejsou špatná repra a je nesmysl měnit za kterýkoli celestion. Nevím, který model je osazen v tazatelově kombu, levnější Premier až zas takový zázrak nebýval, ale dospělejší brácha Invader vůbec nehrál špatně, jiná se v poslední dekádě moc neobjevují. A rozhodně to nikdy nebyl laciný reproduktor, Tube Guru, Tube Guru. Tahle repra se osazovala v Laney, HH, Wem a dalších UK aparátech už v 70. a 80. letech, mluvit o nějaké současné výhodné dodavatelské smlouvě je absurdní a podobná blbost napadne jen člověka, který se vůbec v této problematice neorientuje. Tedy spíš naopak, Laney a spol. přecházejí, podobně jako nešťataný Fender a pod. k mizerným celestionům čistě z marketingových důvodů. Je to hnůj, ale je levný a jejich reklamní masáž už natolik zpracovala zákazníky, že snad už věří tomu, že to hraje hezky.

Uživatelský avatar
blue_mazzi
Příspěvky: 10
Registrován: 5.11.2016 14:54
Bandzone: http://bandzone.cz/eastbeat
Bydliště: Bardejov, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od blue_mazzi » 8.11.2016 22:31

Rok som hral bluesové a bluesrockové veci na Marshall s Vintage 30...ďalší kamoš podobné veci s Peavey Classic 30 s Vintage 30, takže toto mi príde rozumnejšie ako nejaké data a frekvencie.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 2041
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od mmjuz » 9.11.2016 7:34

Ale jistě, senilní soused Blažek s babkou také jezdí každou neděli do vedlejší vesnice do kostela v automobilu Škoda 120, cestou to vezmou přes supermarket, nakoupí co je v akci a na Škodovku dopustit nedá, parkuje totiž ve stodole na kopečku, vždycky to nějak rozjede. Také ho nějaká data a frekvence nezajímají a poctivě s čistým svědomí věří, že lepší auto na světě není.

Jinak pro Lapise. Je třeba si uvědomit, že se tady bavíme opravdu o kombu z té nejnižší cenové kategorie. Přiznávám se, že tenhle model jsem nikdy nepotkal, ovšem podobných levných komb spousty. Na frekvenční charakteristiku se vykašli, výrobce ji pořizuje v těch nejvhodnějších podmínkách s ideální ozvučnicí, které si tento reproduktor vyžaduje, což ve výsledku je něco úplně jiného než skutečnost, kterou bys naměřil v takovéto maličké škatulce. Jinak samozřejmě uznávám, že i ten reproduktor, co v tom je, nebude žádná sláva, stejně jako všechny ostatní komponenty. Měnit za celestion ovšem je zbytečné. Možná měnit za cokoli je zbytečné. Je to prostě supermarketové zboží a na tom špatném zastřeném zvuku se zcela určitě podílí i mimořádně mizerný výstupák, který je použit, stejně jako bídný zdroj a kdo ví co ještě. Nějak se do té ceny cca 8000,- musí vejít.
Když to vezmeš od Tebe coby uživatele až k výrobci, tak je to prodejce v hudebninách, který na tom musí vydělat, dopravce, který to naložil někde v Hamburku zřejmě přímo s kontejnerem a vydělal na tom, dále doprava z Číny po moři na lodi musí sypat, doprava z fabriky a naložení na loď v Číně, čínský výrobce a jeho zaměstnanci chcou také aspoň hrst rýže, energie se u i nich platí, pochopitelně největší bakšiš musí jít do kapsy Laney, kde je přeci jenom něco stál nějaký ten vývoj, reklama a kolik asi peněz zbylo výrobci na nákup komponentů? Řádově stokoruny, rozhodně to nebude více jak 1500,- Kč. Tak co od toho můžeš čekat? A když vyhodíš další tři litry za Greenback, tak je to jako bys ty peníze hodil do studny. Jistě, nějaká změna tam zřejmě bude, napíšeš sem do kecárny jak ses dostal o level výše a poděkuješ za skvělé rady, ale nejpozději za pár týdnů si chtě nechtě přiznáš, že je to pořád stejná bída, ne-li ještě horší. Takže chceš-li vermomocí vyhazovat peníze a měnit repro, zkus vybrat něco od Jensena, nebo se podívej tady na bazaru, uživatel Cipa
tam prodává nějaké 12´´ italské kousky od firmy RCF. Což je mimochodem zrovna v současnosti majitel obchodní značky Jensen a výrobce těchto reproduktorů. Minulý týden jsem zrovna dva krásné zachovalé RCF od něj koupil á 1200,- Kč/ks. Každopádně moje rada zní, neměnit repro, šetřit a vyměnit aparát.

Lapis
Příspěvky: 21
Registrován: 8.11.2016 10:50

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od Lapis » 9.11.2016 15:39

Když jsem dával tento dotaz, žil jsem v domění, že repro HH musí být vzhledem k pořizovací ceně komba velmi nekvalitní a výměnou jej znatelně upgraduji viz zahraniční fora, kde do toho dávají např Celestion seventi 80 a nemůžou si to vynachválit.... Dalším krokem mělo být přelampování a přenastavení bias.

Po první odpovědi od mmjuz jsem dospěl k závěru, že si nechám kombo bez změn na domací hraní díku vstupu <1W, který mi umožňuje lampový zvuk při malém výkonu. Našetřim nějakou korunu a spíš pak koupím něco věčího a kvalitnějšího do zkušebny, abych byl technicky připraven na klubovou scénu..

Měl jsem i takovou jinou představu, že bych třeba postavil BOX se dvěma repro - kombo má výstup 8-16ohm EXT, který bych později použil pro nějakou hlavu. To už je ale jiný dotaz, který tu na foru určitě někde dohledám...

Díky všem za odpovědi.

Zdarec

Uživatelský avatar
Radagabi
Příspěvky: 316
Registrován: 24.11.2011 21:52
Bydliště: Olomouc

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od Radagabi » 9.11.2016 15:49

Souhlasím s mmjuzem v tom, že si nemyslím, že by výměna repra úplně stála za to. Ten zesák znám. Vybral si ho kamarád, který chtěl vintage zvuk do 10000. Je to dost malá bedýnka na to, že to má 12' reprák a ten reprák mi nepřišel jako vyloženě hnus (na rozdíl třeba od reproduktorů, co bylo v některých konkurenčních zesilovačích ve stejné cenové kategorii) a hlavní slabina. Na druhou stranu, pokud na nový zesilovač zatím šetřit nechceš, tak i tímto způsobem si můžeš nějak pomoci.

S čím ale nesouhlasím je, že V30 jsou hnusná repra, která se hodí jen pro zesilování cirkulárky a thrash metal. Promiň mmjuzi, ale to je stejné, jako tvrdit, že žlutá je odporná barva, která se nehodí ani na záchodové prkénko.

EDIT: Koukám, že jsem to poslal pozdě.
Naposledy upravil(a) Radagabi dne 9.11.2016 16:12, celkem upraveno 1 x.
Kytara:Gibson Les Paul Studio Faded Ebony
Zesilovač:Marshall JVM410H + MESA Boogie Rectifier 2x12(V30)
Efekty:tc Electronic Hall of Fame Reverb

Uživatelský avatar
Kinx
Rádce
Příspěvky: 3969
Registrován: 22.04.2006 15:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od Kinx » 9.11.2016 16:06

Celestion seventy-eighty je hruza. Zkusil bych tam dat celestion H30, upgrade to bude znatelny a charakterove se to imho k tomu zesu bude hezky hodit


Sent from my iPhone using Tapatalk

Uživatelský avatar
hyenik
Rádce
Příspěvky: 3485
Registrován: 22.11.2010 13:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od hyenik » 9.11.2016 16:27

parada, jako by vam doktor predepsal prasky a ani se nezeptal co vas boli ;)
(napr. co Lapis hraje a na co to vlastne potrebuje)

Ostatně soudím, že Karthágo musí být zničeno. Cato starší
Ostatně soudím, že V30 a metal musí být zničeny. mmjuz odborník
(je to fakt už nuda, zkus po tech 10letech i něco jiného jo?)

Lapis
Příspěvky: 21
Registrován: 8.11.2016 10:50

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od Lapis » 9.11.2016 18:15

Kinx píše:Celestion seventy-eighty je hruza. Zkusil bych tam dat celestion H30, upgrade to bude znatelny a charakterove se to imho k tomu zesu bude hezky hodit


Sent from my iPhone using Tapatalk

Celestion H30 je myšlen G12H 30W ? H30 se mi nepodařilo vyhledat.

Uživatelský avatar
Kinx
Rádce
Příspěvky: 3969
Registrován: 22.04.2006 15:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od Kinx » 9.11.2016 19:06

jo, ten jsem myslel

Uživatelský avatar
Tonda
Příspěvky: 1304
Registrován: 13.08.2007 17:10

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od Tonda » 9.11.2016 23:45

Radagabi píše: S čím ale nesouhlasím je, že V30 jsou hnusná repra, která se hodí jen pro zesilování cirkulárky a thrash metal. Promiň mmjuzi, ale to je stejné, jako tvrdit, že žlutá je odporná barva, která se nehodí ani na záchodové prkénko.
Metal nemetal, V30 jsou (IMO, IME, YMMV atd :mrgreen: ) bezkonkurenčně nejhorší repra co Celestion dělá.
Žádný jiný nemá tak odpornej jedovatej spike jako tohle.
Vím za ty roky, že mmjuz nesnáší všechny "selejšny", en block - já naopak co můžu, tak všechny hlavy hraju přes Goldy nebo když wattáž dovolí přes Blue. A všechny stížnosti na tyhle alnica podle mě pramení jen z toho, že trvá hodně dlouho než se zbaví tý středovýškový jedovatosti. Jako že hodně dlouho, nebo hodně hlasitě míň dlouho :) Pak jsou nepřekonatelný.
Ale zas stojí skoro víc než to malý kombo..

Jinak mám v Laney Cub 8 nějaký Weber, nevím už přesně jaký, a hraje pěkně..
I´m wheels... movin´wheels

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 3769
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od torst » 10.11.2016 7:52

Tonda píše:Metal nemetal, V30 jsou (IMO, IME, YMMV atd :mrgreen: ) bezkonkurenčně nejhorší repra co Celestion dělá.
... a proto na ně 1/4 světa hraje !
Tonda píše:Metal nemetal, V30 jsou (IMO, IME, YMMV atd :mrgreen: ) bezkonkurenčně nejhorší repra co Celestion dělá.
On je fakt velkej rozdíl mezi dnešní Čínou a starejma anglánama !!
"Tak daleko ještě nejsme, aby ulice rozhodovala o tom, zda president má nebo nemá přijmout demisi." (Edvard Beneš)

qwer
Odborník
Příspěvky: 3549
Registrován: 7.02.2007 0:18
Bydliště: Olomouc

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od qwer » 10.11.2016 8:56

Blue a Gold (desítky i dvanáctky) používám taky a kupodivu jediná keramika od Celestion, kterou používám, je čínský Vintage 30. Samozřejmě si nesedne se vších, nemám ho rád s Marshallama (tam preferuju Greenback v 412), ale třeba v Orange, klonech Matchless nebo i s modernějšími Fendery jako Hot Rod, Super Sonic je to super repro. Kupodivu s ním nahrávají desky i bluesmani :D Myslím, že je na něj nahraná i většina předposlední desky českých November 2nd - ten kytarista (Roman Helcl) má aparáty s originálni repro z šedesátých a sedmdesátých let, ale desku tehdá nahrál přes kabinet s Vintage 30...

V30 díky té špičce ve středech vždy krásně proleze kapelou i mixem. Gold i Blue mají podobnou vlastnost, jen jsou míď jedovaté a zvuk jde s přibývajícím zkreslením brzo do kytek, Vintage 30 zkreslení naopak miluje. V některých aparátech jsem docela dlouho provozoval Gold, ale pak jsem tam vrazil V30, protože měla prostě na některé zvuky lepší vlastnosti (nezahuhlává se v basech, má uřezané výšky a neleze tak při větším zkreslení zbytečně někam, kam nemá atd.).

Vintage 30 jsem roky nesnášel, měl jsem k němu snad i předsudky. Po tom, co jsem vyzkoušel celou novodobou produkci Celestion (to myslím doslova) jsem dal Vintage 30 ještě šanci a jo, bylo to tam. Ten reprák chce vyloženě zlomit, minimálně 100 hodin hraní s min. 20 watty na jedno repro. Pak začne mizet ten nepříjemný ječák a speaker hraje daleko sametověji. Kupodivu daleko více preferuji současnou čínskou verzi oproti všem ostatním modifikacím nebo i původním anglickým verzím (zkoušel jsem anglii z počátku devadesátek, anglii kolem 2000, Bad Cat verzi, Marshall verzi, Mesa verzi), ale to je samozřejmě jen a jen můj pocit.

Ale dost už těchto šílených rozborů, protože OP už musí být znatelně zmatený. Já mu výměnu doporučuju, když koupí repro na bazaru, tak na tom neztratí žádné peníze při případném dalším prodeji. Navíc se mu rozšíří obzory, zkoušení nových věcí člověka vždy posune zvukově dál a proč do toho nejít, když je to skoro zadarmo...

Uživatelský avatar
Kinx
Rádce
Příspěvky: 3969
Registrován: 22.04.2006 15:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od Kinx » 10.11.2016 9:02

ono asi bude zalezit na jednotlivy revizi, tech anglanu se delalo taky vic. nicmene svy stary bedny s anglickejma V30 se jen tak zbavovat nebudu.

jak pise torst, jsou to nejhorsi repra, mozna proto je to industry standard :D :D
tyhle repra maj nezastupitelny misto v cemkoliv co se povazuje za "moderni" od roku 88. to, ze nefungujou na blues nebo vintage prdarny lip, nez nejaky prehistoricky alnico bazmek neni jejich vina - proste na to nejsou stavena, to je jako odsuzovat porsche 911 jako kram, protoze ma mensi prostupnost terenem nez lada niva. to vintage v nazvu je matouci, to uznavam.

jinak posledni dobu stridam altec 417-8H v kombu, 1x12 openback s Alnico Gold a starou 4x12 s UK V30 z devadesatek - kazdej ten zvuk se hodi na neco jinyho. ten alnico gold teda jinak hraje dost moderne, az me to prekvapilo.

Uživatelský avatar
jurator
Příspěvky: 223
Registrován: 14.01.2016 13:29
Bydliště: CZ

Re: Laney CUB12r - výměna repro za Celestion

Příspěvek od jurator » 10.11.2016 13:39

Kinx: k čemu bys přirovnal zvuk toho Altecu? Jinak bych tu kombi i obě bedny zvlášť rád slyšel, snad se někdy potkáme.

Lapis: jelikož to kombíčko má výstup na externí repro, tak bych doporučil najít někoho ochotného z tvého okolí, kdo by ti box 1x12" pujčil nebo by ho s tebou a tvým kombem rovnou vyzkoušel. Žádných experimentů se nebojím, často z úplně nesmyslných kombinací může vzniknout hodně osobitý zvuk, který tvojí muzice bude slušet. Věřím, že alespoň jeden z repráků: Greenback, G12H nebo Vintage30, ti na 99% sedne.
Měl jsem Greenbacky ze 70.let a šly pryč jenom ptoto, že mi jejich zvuk nesedl do toho co hrajeme. Byly v super stavu a měly perfektní pevné basy, ale chyběla mi u nich agresivita na hájgejn. Teď hraju na marshallovské Vintage30, jak již bylo řečeno - průmyslový standard :-) A chtěl bych zkusit Black Shadow, ke kterým se nedá dnes tak levně dostat.

Odpovědět

Zpět na „Komba, zesilovače, reproboxy“