Lovepedal Les Lius (overdrive)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jester
Rádce
Příspěvky: 2330
Registrován: 10.07.2008 8:10
Bydliště: Brno

Lovepedal Les Lius (overdrive)

Příspěvek od Jester » 15.09.2011 9:20

Diskuze k této recenzi - recenze-vasi-vybavy-f61/lovepedal-les-l ... 26841.html


_______


Výrobce: Lovepedal (USA)
Model: Les Lius
Foto:
Lovepedal Les Lius.JPG
Pořízeno: jaro 2011
Cena: 159 $ (ProGuitarShop)

Testováno na: Fender CS Stratocaster, Fender Telecaster 1998 Collectors Edition, Orange Rocker 30, Vox AC15H1TV

Základní charakteristika:
Overdrive krabička od renomovaného boutique US výrobce efektů Lovepedal, napodobující zvuk několika Fender aparátů 50. let.

Ovládání je poněkud netypické, ale po seznámení se s ním docela přehledné a jednoduché. K dispozici je jeden třípolohový přepínač, definující, který aparát budeme simulovat – k dispozici jsou módy 5E3 Woody (Tweed Deluxe – pozice přepínače vpravo), High Power Twin (Fender Twin – pozice přepínače uprostřed) a Master Volume Tchula (je to uměle vytvořený aparát, zvuk vznikne smícháním obou předchozích simulací – pozice přepínače vlevo). Dva potenciometry, vlevo je volume, vpravo gain (funguje pouze při sepnutém pravém footswitchi) a dva footswitche. Levý zapíná pedál, pravý přidává dodatečný gain (úroveň gainu nastavuje pravý potenciometr).

Pedál je True Bypass, napájení klasické 9V adaptérem nebo baterkou (nutnost odšroubovat celý zadní kryt pro vložení baterky).

Pedál se vyráběl dříve, potom jeho výrobu Lovepedal ukončil. V průběhu tohoto roku (2011) došlo k vyrobení několika dalších sérií speciálně pro ProGuitarShop a myslím, že nikde jinde se ani nové kusy nedají koupit. Před vydáním těchto sérií se cena na eBay za použitý pedál pohybovala kolem 250 až 300 $.

Zvuk:
Použití pedálu je dáno jeho popisem. Není to nic pro ortodoxní metalisty, ale jestliže hledáte zvuk kytar 70. let (Rolling Stones, Neil Young. Faces, ... případně Black Crowes z těch novějších kapel), jste na správné adrese. Samozřejmě ideální je asi vlastnit přímo Fender aparát, ale i v porovnání s nimi si Les Lius nevede až tak špatně. Doporučuji se podívat na jejich vzájemný souboj na YT (porovnání a odhalení).

Zvuk je bohatý na harmonické a výborně reaguje na dynamiku pravé ruky. Při sepnutém levém footswitchi nemáme možnost nastavit gain (koneckonců ani nic jiného vyjma modu simulace aparátu). Vše je pevně nastaveno tak, že velikost gainu odpovídá chvíli, kdy aparát začíná nakreslovat. Pro zvýšení gainu (jeho úroveň se nastavuje pravým potenciometrem) je nutno sepnout i pravý footswitch. Ideální pro zesílení na sóla. Hodnoty footswitchů si efekt pamatuje – je tedy možnost mít pravý footswitch trvale sepnutý a jenom efekt vypínat/zapínat levým footswitchem.

Co se týká nastavení gainu pravým potenciometrem, tak cca do 9 hodin je hodnota gainu srovnatelná s pevně nastavenou hodnotou (když mám sepnutý jenom levý footswitch), okolo 12 hodiny se potom se zvyšující se hodnotou gainu přidává i hlasitost. Ideální pro zesílení na sóla je poloha kolem třetí hodiny. Získá se tak krásný táhlý tón s optimálním zesílením zvuku. Na maximální hodnotu gainu je už zvuk hodně komprimovaný a taky hlasitostní skok (po sepnutí pravého footswitche) je již dost velký.

Jednotlivé módy simulací aparátů se od sebe zvukově dost liší – Twin je více středový, bez zdůrazněných výšek, naopak Tweed má více výšek. Tchula je pak kombinací obou kanálů a spíše se blíží zvukem k Tweedu než k Twinu. Všechny módy znějí opravdu dobře a sám často nevím, který z nich upřednostnit. Dost je střídám.

Zvláštní také je, že hlasitost simulace je stejná pro Twin a Tchulu, při přepnutí na Tweed se musí pro stejnou hlasitost otočit volume více doprava.

Některé uživatelské recenze efektu vytýkají, že efekt nemá potřebné zesílení signálu. Mně pro vyrovnanou hlasitost mezi čistým kanálem z komba a zkresleným z pedálu stačí mít potenciometr hlasitosti natočen na 9 hodin pro Tchulu a Twin a na 12 hodinách pro Tweed.

Ještě poznámku k footswitchům. Nejsou použity ty klasické footswitche, které při přepnutí do polohy lupnou. Musel jsem si na to chvilku zvykat, protože se mi občas podařilo delším stlačením (v očekávání lupnutí) efekt zapnout i vypnout zároveň.

Provedení a spolehlivost:
Celokovová krabice s nádhernou zlatou barvou a pro mě naprosto skvělým designem. Efekt mi slouží těch půl roku bez problémů. Nemám vyzkoušeno napájení baterkou.

Shrnutí:
+ zvuk
+ cena (opravdu mi přijde 159$ za takový zvuk jako nízká cena)
+ minimum ovládacích prvků
+ design

- hlasitostní skok mezi simulacemi
- nemožnost nastavení samostatné úrovně hlasitosti „druhého kanálu“ s dodatečným gainem
- pro experimentátory minimum kroutících prvků

Kdyby mi efekt ukradli, koupil bych si ho znovu?
Ano. Jednoznačně. Můj nejoblíbenější OD. Dokonce jsem uvažoval, že bych si koupil ještě jeden do zásoby, kdyby se tomu mému něco stalo.

Zvukové ukázky:Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“