Markbass 151HR by DJmanasek - Stavba boxu

Stavba a úpravy zesilovačů, reproboxů či komb
Odpovědět
Uživatelský avatar
DJmanasek
Rádce
Příspěvky: 1046
Registrován: 16.03.2008 21:44
Skype: Master_of_bass_tones
Bandzone: bandzone.cz/fan/djmanasek
Bydliště: Ostrava, planeta opic (většinou z piva)
Kontaktovat uživatele:

Markbass 151HR by DJmanasek - Stavba boxu

Příspěvek od DJmanasek » 8.01.2012 19:20

Vážení přátelé muzikanti, tedy hlavně basáci, ale i elektrotechnici. Hlásím se zpět jako recenzent, v tomto tématu to bude stavba reproboxu. Na úvod bych měl asi říct, jak tento šílený plán vznikl. A teďka trošku "komerční tah", abych vás navnadil, co vlastně budu stavět.

Obrázek

Bylo nebylo...

Bylo sychravé úterý... Venku sem tam nějaká ta kapka deště a sem tam ulicí občas proběhl nějaký romský spoluobčan. Já, díky své škole, byl zavřený doma, dělal jsem projekt do Informačních systémů, u toho se z reprobeden ozývalo dunění Rammsteinů, prokládané občasnými výkřiky maminky, že to hraje moc nahlas.
Když v tom mi jedna dobrá duše napsala na facebooku, že si chce koupit Markbass. Nepřál bych vám nikomu zažít ten pocit, co jsem prožil já. Přirovnal bych to k malým dětem, zkrátka "Já chci taky hračku!".

Pozn. autora: Ale vážně, už dlouho jsem něco nového plánoval a rozhodoval jsem
se mezi Trace & Elliotem, Markbassem a EBS.


Tak jsem začal zuřivě listovat internetem, až jsem narazil na stránky německého velikána. Ihned jsem hledal kolonku hledat. Netrvalo dlouho a v kolonce se postupně začala objevovat první písmeka... "M... a... r... k...". Najednou na mě vybafla stránka plná žlutých krasavců, a já se nestačil divit. Oni manažeři asi někde udělali chybu. MoMarkovci dostali evidentně palicí po kebuli, a jejich cena byla podezřele nízko. No, i přes protest Maminky (To zas bude doma další krám!...), peněženky, bankovního účtu a přítelkně(CENZURA) jsem sebral všechny síly a klikl na tlačítko koupit.

Těsně po kliknutí jsem se ale zhrozil. Přes co vlastně bude můj miláček zpívat?

Pohádky z jedné ruky... a v druhé ruce bedna

Příznivcům vyprávěcího stylu se omlouvám, ale kdybych i nadále takhle pokračoval, tak se mi to prodlouží tak čtyřnásobně, a zaprvé, pochybuju, že by to někdo četl a hlavně bych to asi nějak slušně nedopsal :D

Aktuálním problémem byl tedy výběr boxu. Jedna věc byla jasná, později si chci koupit 4x10 box od markbassu přímo, hledám něco na přechodnou dobu. Mám tedy dvě možnosti. Buď si koupit nějaký bazarový kousek, který potom prodám, nebo si něco postavit a potom to prodat.

No, co bych to byl za muzikanta, kdybych nebyl tak trošku šílenec a nevybral si tu náročnější variantu. Teďka ještě pořešit, jakou bednu stavět. Mám pětistrunku, tedy 12" nebo větší repro. A tak jsem si říkal, co si postavit něco, co budu moct využit i později s tím Markem. Vybral jsem tedy nakonec 15" s hornou. A abych to mohl bez problémů použít s markbassem 4x10, rozhodl jsem se jejich box tak trošku zkopírovat.
Tedy v tomto článku budu psát o stavbě kopie boxu Markbass 151HR.

Tímto bych chtěl poděkovat pánům Miroslavu Vlčkovi a Honzovi Růžičkovi, kteří mi dali hodně užitečné rady a pomohli mi vybrat materiál.

Markbass 151HR je uzavřený box s bass reflexem a prakticky dá se hodit do stacku s kterýmkoli dalším boxem řady Standard.

Výběr materiálu

Boxy se v dnešní době stavějí z čehokoliv, ale většina profesionálních kytarářů staví buď z Překližky (bříza - multiplex 18mm) nebo z MDF (vypadá to jako papír, ale je to těžké jak hovado, levnější jak překližka). Já jsem se rozhodl pro překližku. Pro ty co neví, jak taková překližka vypadá, zde je malá ilustrace.

Obrázek

Dále bylo třeba zvolit potahový materiál. Chtěl jsem se inspirovat samotným Markem. Musím uznat, že sehnat potahový koberec, tak jak se dělají dnešní boxy je opravdu docela problém. Nakonec mě zachránily ostravské hudebniny Jan Petro Braun.

Poslední z těch větších věcí na konstrukci byl rošt. A řeknu vám, než kupovat drahý rošt ze specializovaného obchodu, který stojí cca 550,-, zašel jsem do Ferony a koupil si nádherný plát 1m x 1m děrovaného plechu za 300 kč. A k tomu černou lesklou barvu za 99kč. Tady máte malou ukázku.

Obrázek

Dále bylo třeba nějaký ten spojovací materiál, ale to snad nemusím popisovat. Tak, materiál na bednu bychom měli, teďka ji ještě něčím osadit.

Výběr příslušenství

Každý správný box potřebuje ucha. Vzhledem k tomu, že Markbass díly zvlášť neprodává, koupil jsem si dvě malé marshallovské ucha, které vypadají skoro stejně. Tady jsou.

Obrázek

Pro propojení hlavy a boxu jsem si vybral, už jenom kvůli kvalitě, speakony od Neutriku. Tyto konektory jsou běžně montovány do panelu, říká se tomu miska, vyrábí to např. Adam Hall.
Takto to vypadá i s konektory.

Obrázek
Obrázek

Další, věc, co je třeba řešit, je uchycení roštu, zde jsem se nechal inspirovat italskými profesionály a koupil jsem si takové malé gumové čudle, proti vibracím. Používá se to běžně jako nožičky pro bedny. Mříž se potom přišroubuje k ozvučnici, přes tyto nožky. Kdyby náhodou nevěděl někdo o čem mluvím, tady je obrázek.

Obrázek

Abychom byli schopni tento box přidat do stacku, měli bychom ho vybavit speciálními rohy se zámky. Tyto rohy tam nemusí nutně být, ale usnadňuje to čalounění, zpevňuje to konstrukci a při správné montáži to dokáže zaklínit dva boxy do sebe. Opět jsem vybíral na základě předlohy, zvolil jsem proto tyto rožky.

Obrázek

V boxu je také nutno udělat jednu výhybku, o součástkách na ni se zmíním později, při popisu stavby výhybky.

Výběr reproduktorů

Výběr těch správných reproduktorů byl docela oříšek. Požadavky byly především... rozsah, citlivost, 8ohmů impedance a cena. Markbass používá reproduktory B&C Speakers. Tyto reproduktory bohužel nejsou dostupné pro veřejnost, tak jsem vybíral z jejich nabídky.

Po několika hodinách vybírání a po několika telefonátech s mými poradci, tedy především
s panem Vlčkem jsem vybral jako hlavní reproduktor B&C 15PLB76/8Ohm.

Obrázek

U horny moc rozhodování nebylo, protože B&C jsou příšerně drahé. Vzal jsem tedy takový standard - Eminence APT-80/8Ohm.

Obrázek

Musím se přiznat, že jsem strašně chtěl žlutou membránu na reproduktoru, bohužel, nic takového jsem nikde nenašel, budu se tedy muset spokojit s obyčejnou černou barvou.

Pro dnešek to zatím bude všechno, děkuji, že jste došli až sem ve čtení, recenzi budu průběžně dokončovat.
Basses: Mayones Be Exotic 5, Fodera Imperial Elite 5 Fretless by MV
Effects: BOSS GT-10B, ELECTRO-HARMONICS Switchblade channel (na zkoušku)
Amplification: Markbass MoMark (Amp Frame 800, T1M, EQ42S, MVVL), Custom made 1x15 + Tweeter box, Behringer BX600, M-Audio Fast Track Pro
Cables & Other: Monster Bass, Monster Jazz, Planet Waves, D'Addario Nickelwounds .40
Obrázek

JLR
Příspěvky: 63
Registrován: 18.10.2011 5:24

Re: Markbass 151HR by DJmanasek - Stavba boxu

Příspěvek od JLR » 11.01.2012 6:01

Těším se na pokračování.
;;; Basa Ibanez SRX300 MW ;;; Kombo Peavey Max126 10W ;;; Hlava Ampeg PF-350 ;;; Efekty Ibanez PD7 % Behringer BDI21 ;;; Struny DAddario EXP ;;; Kabeláž Proel DieHard % PlanetWaves PW10-G ;;; Trsátka Dunlop 1,15 ;;; Zvukovka E-MU 0202 ;;;

Uživatelský avatar
Chevees
Příspěvky: 64
Registrován: 17.05.2006 22:51
Skype: Chevees
last.fm: Chevees
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Markbass 151HR by DJmanasek - Stavba boxu

Příspěvek od Chevees » 18.05.2013 14:30

Bude někdy pokračování reportáže ze stavby?

simiruz
Příspěvky: 675
Registrován: 23.06.2012 16:42

Re: Markbass 151HR by DJmanasek - Stavba boxu

Příspěvek od simiruz » 19.05.2013 8:54

Na můj vskus je té omáčky trochu moc, musel jsem to číst dvákrát, abych pochopil, že to co sis koupil byla zřejmě hlava, místo omáčky bylo lepší napsat co je ta hlava vlastně zač.
Nevím, jak se to dělá u basových beden, ale nepoměr mezi výškou a 15" je do očí bijící. Dělící frekvence bude muset být tak 5000Hz a ani to nepomůže, pokud máš tu hlavu více, než 100W, ta výška shoří jak papír. Jednou jsem použil APT150 do basové bedny, přesně jako to děláš ty a po cca roce výška přestala hrát, zatím jsem nezkoumal, proč to nehraje, ale myslím, že shořela (zesilovač nemá ani 100W).
Ten 15" co sis vybral má tak vysokou citlivost, že tu výšku ani nebude slyšet. Buď se smiř s tím, že za výšku a hornu dáš kolem 2000, nebo tam žádnou výšku nedávej, navíc si ušetříš práci s výhybkou. Nevím, jak se to dělá u basových beden, ale u normálních doupásem je správné sladění repráků a odladěná výhybka ten základ, na kterém se začíná. Ne výběr madel, rohů a konektorové misky.

PS:Zdržel bych se prohlášení, jako je "APT80 je standard". Nevím, kde jsi k tomu přišel, ale někdo neznalý by se toho mohl chytnout...

Odpovědět

Zpět na „Aparatury“