Midas M32R

Pro živé ozvučení, studiové, monitorovací, ...
Odpovědět
peetr1
Příspěvky: 12
Registrován: 20.07.2009 18:18

Midas M32R

Příspěvek od peetr1 » 25.02.2019 18:43

Ahoj,

rozhodli jsme se, že nahradíme anologový mix SOUNDCRAFT FX16 II, tímto digitálem. Ještě minulý týden jsem měl z přechodu analogu na digitál velké osýpky, co se týká routování a všeobecně ovládání, nicméně po podrobnějším seznámení se s manuálem jsem se docela uklidnil. Mile mě překvapily možnosti, jaké současné digitální mixážní konzole nabízí. M32R budeme kupovat až v 5-6 měsíci, takže nemám možnost si tento pult nyní osahat a čerpám informace pouze z manuálu. Měl bych na začátek několik dotazů, pokud někdo zná odpověďi, tak předem děkuji za reakce.
Manuál, ze kterého čerpám je zde: https://media.music-group.com/media/PLM ... R_M_EN.pdf

1. Dotaz: Str 58 manuálu (blokové schéma) blok CH1-32, nebo též str. 24 tab config - parametr delay. Jedná se o nastavení latence v závislosti na vzorkování atp., nebo jakou jinou funkci tento Delay vykonává?
2. Dotaz: Str 58 manuálu (blokové schéma), vpravo dole blok monitor. Za D/A převodníkem jsou zakresleny monitorové výstupy L/R, zásuvky 2*jack + 2*XLR. Zásuvky XLR jsem na konzoli nedohledal. Nejedná se o chybu v manuálu, případně jak tomu nákresu mám rozumět?
3. Dotaz: Pochopil jsem, že efekty lze vkládat do všech insertů - dle str. 58 manuálu (blokové schéma) tedy do ch1 až ch32, mix bus, Main LRC, matrix. Protože ve schématu nejsou zakresleny skupiny (DCA), mám dotaz. Lze vkládat efekty i na skupinu DCA, nebo musím vkládat na jednotlivé kanály?
4. Dotaz: Str 58 manuálu (blokové schéma) blok CH1-32, blok AUX returns, nebo též str. 26 sends. V blokovém schématu je zakresleno zapojení sendu volitelně Pre HP/Pre gate/post gate/pre EQ/post EQ/pre fader/ post Fader/ post pan L nebo post Pan R (v závislosti na čísle channel stripu). Na straně 26 manuálu však některé zapojení sendu schází, např. Pre HP,pre Gate, post Gate, post pan L, nebo R. Jak tomu mám rozumět?

Děkuji.

Placka
Příspěvky: 469
Registrován: 17.10.2013 12:45

Re: Midas M32R

Příspěvek od Placka » 25.02.2019 20:29

Chválím snahu se předem teoreticky vzdělat, ale přijde mi to jako hodně a zbytečně vynaloženýho času. Mnohem větší efekt má, když si ho po koupi rozbalíš doma v kumbále/pracovně/obýváku, připojíš mikrofon a pár dalších zdrojů zvuku a začneš experimentovat, zkoušet, routovat. Pověnuješ tomu pár večerů a budeš umět mnohem mnohem víc, než z teoretickýho studia manuálu. NAvíc to budou znalosti mnohem trvalejšího charakteru. A navíc se budeš učit jen to co potřebuješ.
Takhle to sice jde taky, ale je to jako drbat se pravou nohou za levým uchem.
Já mám sice X32, která má stejnou architekturu, ale na konkrétní odpovědi bych se musel detailně podívat a to se mi nechce:-). Navíc uvidíš, že pokud chcete používat jako kapelní pult, tak ho jednou dobře nastavíte a apak už do žádných hlubších možností routingu atd sahat nebudete. Nejspíš ani nějaký složitý routingy nevyužijete.

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6032
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Midas M32R

Příspěvek od pavlii » 25.02.2019 20:48

Náhodou - mě se to líbí, člověk pak svůj gear zná i na víc, než ve finále využije. Za mě jednoznačně pochvala!!

Každopádně Placka má ale taky pravdu a jako ideál bych viděl to skloubit ;-)

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

peetr1
Příspěvky: 12
Registrován: 20.07.2009 18:18

Re: Midas M32R

Příspěvek od peetr1 » 25.02.2019 21:52

@ Placka
Heslo "Vždycky vím kam šáhnout a nikdy nevím co to udělá" doporučuji používat spíše na ženy, ne na technické zařízení a už vůbec ne na kšeftě.
Jsem přesvědčen o tom, že když pochopím blokové schéma (1 list A3), nepotřebuji vůbec experimentovat ani mix studovat. Experimentům bych se chtěl právě vyvarovat. Mixážní konzole se mě líbí, její ovládání je intuitivní a odpovídá právě tomuto blokovému schématu. Troufnu si říct, že bych to nyní na první pokus a bez experimentů zapojil a používal. Jsou však věci které jsem nepochopil a proto se na ně dotazuji. Hele, když máš tedy Behringera X32 a jestli tě to neobtěžuje, tak až budeš mít konzoli zaplou, odpověz mě pls alespoň na dotaz 3. Jde vložit efekt na skupinu DCA?
poznámka: U M32R nepotřebuješ pro experimenty mikrofony ani jiné zdroje zapojovat, má vestavěný oscilátor kterým se dá routování odzkoušet.

Na dotaz 1 by mě snad mohl někdo zde z fóra odpovědět, všimnul jsem si že tento delay je instalovaný i u jiných typů mixů. Ostatní dotazy možná zodpoví prodejce.
P.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6252
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Midas M32R

Příspěvek od Hendrek » 25.02.2019 22:35

Nevlastním, ale aspoň jak chápu bod 1 já. Předpokládám, že delay zde bude fungovat jako zpoždění, se kterým se dostane zvuk z daného kanálu na main výstup. Není to tedy efekt ve smyslu kytarového delaye, ale nástroj, díky kterému je třeba možné řešit různé problémy se vznikem comb filtru vlivem neoptimálního rozmístění mikrofonů, odposlechů, atd., protože ne vždy má člověk na různých akcích stejné prostorové podmínky. Ale nejsem až tolik zvukař, tak to je jen můj skromný tip. Ostatní body kdyžtak někdo další :).

Edit: ad 2) asi chyba, pozůstatek z jiné verze manuálu nebo jiného mixu od Midas. I manuály se tvoří metodou COPY+C, COPY+V.
Obrázek

Uživatelský avatar
SUK
Příspěvky: 2396
Registrován: 17.03.2008 22:19
last.fm: last.fm/user/sukcz
Bandzone: http://bandzone.cz/fan/sukovec
Bydliště: Pr(aha|del|ase)
Kontaktovat uživatele:

Re: Midas M32R

Příspěvek od SUK » 26.02.2019 10:42

1. to je delay na vstupu (existuje takovy delay i na vystupu). Umoznuje ti zpozdit signal, napriklad pro synchronizaci s videem, pripadne dalsi veci. Neni to delay ve smyslu efektu

2. nemam u sebe ani X32, kde myslim monitor out je, ale je dost mozny, ze ten vystup fyzicky neexistuje. Pult s tim nicmene pocita. Od patka do nedele u toho budu sedet (M32R + X32R + DL32, dve mistnosti, stream... :) ), tak se muzu podivat

3. Na DCA nelze nic vkladat, protoze skrz DCA neproudi zadne audio - ono i v digitalu se snazi navrhari drzet analogovych analogii :)) Na DCA koukej jenom jako na nasobicku faderu, ktere k danemu DCA priradis, ne jako na bus.

4. Nechci studovat manual, tak ti jen napisu, ze sendy muzou bejt techto druhu:
Input - tedy "post-gain"
Pre-EQ
Post-EQ
Pre-Fader
Post-Fader (myslim, ze bez paningu)
Sub-Group (i s panningem)
Hodně budem někde...

Brnkal
Příspěvky: 145
Registrován: 29.03.2013 18:55

Re: Midas M32R

Příspěvek od Brnkal » 26.02.2019 13:26

peetr1, zkus se podívat sem: https://www.youtube.com/results?search_ ... r+tutorial

Třeba tam bude to, na co se ptáš a možná ještě víc ...

Ať se daří :)

Uživatelský avatar
SUK
Příspěvky: 2396
Registrován: 17.03.2008 22:19
last.fm: last.fm/user/sukcz
Bandzone: http://bandzone.cz/fan/sukovec
Bydliště: Pr(aha|del|ase)
Kontaktovat uživatele:

Re: Midas M32R

Příspěvek od SUK » 26.02.2019 13:39

A ja spise jeste doporucim stahnout si (X|M)32 edit a pohrat si s tim.
Hodně budem někde...

peetr1
Příspěvky: 12
Registrován: 20.07.2009 18:18

Re: Midas M32R

Příspěvek od peetr1 » 26.02.2019 21:06

Ahojte,
děkuji za příspěvky.
@Hendrek, @Suk - přesně tak, díky. Ten Delay je popsán i zde: http://www.music-store.cz/recenze/behringer-x32
cituji: "K dispozici je též možnost časové kompenzace vstupních kanálů Delay, jež je využitelná jak pro řešení fázových problémů při snímání jednoho zdroje více mikrofony, tak naopak pro kreativní vytváření stereofonie z mono signálu. Nastavení je možné v rozsahu 0 - 500 ms." OK, je to nějaký standartní blok digitálních mixážních konzolí, jehož funkci jsem právě pochopil. To že se nejedná o "klasický efekt delay" mě bylo jasné hned od začátku, na to slouží zásuvka "insert" - viz blokové schéma. V dotazu jsem zmiňoval latenci, čímž jsem měl na mysli kompenzaci zpoždění, které vzniká převodem analogového signálu na digitální a jeho dalším procesováním (každá operace zabírá nějaký čas na výpočet).

Co se týká ostatních dotazů, je to zřejmě tak, jak píše Hendrek. Prostě nejpravděpodobnější způsob omylů vzniká funkcí kopírovat a vložit. Ten Behringer má naprosto stejné blokové schéma jako Midas což je z principu totální hovadina. Tak nevím kde soudruzi z NDR udělali chybu. Když jsem se díval na foto X32, konzole nemá vstup Talkback (alespoň ne v zadní části), ale má oproti M32R zmiňované scházející zásuvky XLR, další rozdíly X32 = 32 mic IN, M32R= 16mic IN, atp. Dobře, kdyby soudruzi napsali manuál pro více typů mixu, pak to lze pochopit. Ale, schéma á nadpis jsou pro konkrétí modely. Navíc neprodávají jeden kus zařízení a funkční schéma je základ pro uživatele, kterého zajímá cesta signálu u konkrétního modelu. Když to připodobním, tak když nebudu mít dokumentaci skutečného provedení k elektrorozvaděči, taky je mě to nanic. Jako elektrikář nepořebuji vědět jak se jistič zapíná (to bych měl z principu mé profese znát), ale jak je zapojen. A dále mě zajímá například kde naleznu přepěťovou ochranu, kterou mám v dokumentaci zakreslenou. Když to shrnu, amaterismus nejhrubšího zrna. A to mě štve, člověk si některé věci musí domýšlet. Například u mix. konzole Soundcraftu mají zakreslené v blokových schématech i skupiny DCA. Představu o tom jak skupiny fungují mám, ale je tam přece ten jeden fader navíc, kterým tu skupinu ovládám, možná tam jsou inserty, nevím, nejsem telepat. Přitom stačí, kdyby si to blokové schéma inženýři po sobě alespoň přečetli a zakreslili skutečný stav.

@Brnkal - dík za tip. Nejedná se mě až tak o obsluhu, tu snad zvládnu. Šlo mě spíš o to blokové schéma, které je pro mě základem a nezbytnou součástí.

P.

Placka
Příspěvky: 469
Registrován: 17.10.2013 12:45

Re: Midas M32R

Příspěvek od Placka » 26.02.2019 23:33

TAk já bych to nenazýval amaterismem nejhrubšího zrna. Vsadím se, že chybky a omyly najdeš i u toho Soundcraftu. Jinak jo, velká X32 dvojka má moniotr outy TRS i XLR, takže to je chybně zkopírováno z blokového schématu X32ky.

Nevím, proč by mělo být okopírované blokové schéma totální hovadina, když X32 a M32 mají uplně stejnou architekturu, vnitřní software je uplně stejný. Jinak X32 odpovídá spíš M32. M32R je spíš varianta na Compact nebo Producer, takže srovnávat počet mic in je zbytečné. A stejně počet mic in nemá na blokové schéma vliv. I u značkových pultů je běžné, že se pro celou jednu ucelenou řadu se stejnou architekturou dělá jedno blokové schéma...

Uživatelský avatar
SUK
Příspěvky: 2396
Registrován: 17.03.2008 22:19
last.fm: last.fm/user/sukcz
Bandzone: http://bandzone.cz/fan/sukovec
Bydliště: Pr(aha|del|ase)
Kontaktovat uživatele:

Re: Midas M32R

Příspěvek od SUK » 27.02.2019 0:21

Peetre, ocenuju, ze ctes a snazis se chapat manualy - rozhodne lepsi, nez prumerny tazatel, pro ktereho je google a manual urazkou a pta se na zakladni veci furtdokola...

...ale myslim, ze to moc hrotis. Blokove schema bych chapal spis jako popis funkcnosti (kterou musi - a taky popisuje - pomerne presne), nez jako popis skutecneho zapojeni nebo schema obvodu. K tomu jsou spis servisni manualy a projektova dokumentace. Pokud jde o ony "chybejici konektory", tak verim, ze i to blokove schema je presne - to, ze neni konektor vyveden na panel neznamena, ze tam neni ;)
Hodně budem někde...

Brnkal
Příspěvky: 145
Registrován: 29.03.2013 18:55

Re: Midas M32R

Příspěvek od Brnkal » 27.02.2019 0:45

peetr1 píše:
@Brnkal - dík za tip. Nejedná se mě až tak o obsluhu, tu snad zvládnu. Šlo mě spíš o to blokové schéma, které je pro mě základem a nezbytnou součástí.

P.
OK. Tak si o to schéma napiš výrobci.

peetr1
Příspěvky: 12
Registrován: 20.07.2009 18:18

Re: Midas M32R

Příspěvek od peetr1 » 27.02.2019 18:43

@Placka, @Suk
já vím že to hrotím, že skutečnost je potom někde jinde. To je jenom obecné postesknutí si nad tím, jak se to všechno hrne a nedodělává do konce. Je to trend dnešní doby. Mě se to nelíbí a nesouhlasím s tím, ale to je to jediné, co s tím mohu udělat. Po ekonomické stránce rozumím výrobci, je to byznys hrnout věci dopředu. Hned je tu nový FW, nebo model, tak kdo by to pořád dokola opravoval.Vždyť je to skoro stejné. Navíc jsi to řekl trefně, mix budeme používat jenom pro sebe. Tak to jednou nastavíme a je hotovo.

Jinak já se u složitějšího toku signálu vždy řídím schématem, manuál a ovládání beru až jako druhořadou záležitost. Ze schématu např. hned vidím, že u mikrof. vstupu jde signál nejdříve do "Config/preamp". Před samotným A/D převodníkem zapínám/vypínám fantom. Potom už pracuji s digit. signálem. můžu otáčet fázi mikrofonu, ořezávat spodní frekvence. Dále jde signál do "Gate" Nyní vidím, že může jít signál nejdříve do 4 pásm ekvalizéru a následně do kompresoru. Z blokového schématu vyplývá, že může být kompresor předřazen před ekvalizér. Proto musí být někde u kompresoru možnost volby Pre/Post (před/za ekvalizérem). Pak vidím že jde signál do insertu (kde můžu zapnout nějaký efekt). Opět ze schématu vidím že insert (efekt) může být předřazen před kompresor, ekvalizér. Takže musí být někde v ovládání u insertu opět možnost volby Pre/Post. Potom vidím že jde signál do tlačítka mute na Channel stripu. Vidím že toto tlačítko vypíná cestu signálu do Main BUS i do MIX BUS současně. Potom jde signál do faderu na channel stripu, odtud do "Main BUS". Zde lze signál odpanit, nebo poslat mono do Main busu. Main LRC je blok napravo schématu, ten již popisovat nebudu. Ze schématu ihned vidím, že signál který směřoval do MAIN BUSu, můžu v různých místech odbočit a poslat do MIX BUS. Odbočení (send) může být např. před ekvalizérem, za EQ, před faderem, za faderem. Na odbočeném signálu je možnost nastavení gaiu a možnost zamutovat signál před vstupem do MIX BUS. MIX BUS je ten blok ve schématu vpravo nahoře. Cestu signálu zde již taktéž nemusím popisovat. Jenom na konci cesty je výstup MIX OUT, který můžu naroutovat například na nějaký fyzický výstup za D/A převodníkem. Dále ze schématu jednoznačně vyplývá, že do Matrix BUS se můžu dostat pouze z MIX BUS, nebo Main Busu. Jiná cesta zde nevede. Tím jsem chtěl naznačit, že schéma je pro mě důležitější než ten rozbor ovládání v manuálu. UFF ;)

peetr1
Příspěvky: 12
Registrován: 20.07.2009 18:18

Re: Midas M32R

Příspěvek od peetr1 » 28.02.2019 18:49

@All
děkuji všem přispěvatelům za cenné rady a názory. Přečetl jsem si o této problematice v krátkém časovém období spoustu odborného materiálu, vidím že máte přehled. Téma končím, další dotazy nemám.

S uctivým pozdravem P.

Odpovědět

Zpět na „Mixážní pulty“