Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Stavba a úpravy zesilovačů, reproboxů či komb
Odpovědět
mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1969
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od mmjuz » 8.12.2017 19:10

Ach jo, pochop už, že brum je vždy těch našich normovaných 50 Hz, a 100 Hz je jeho vyšší harmonická! Je logické, že kmitočet střídavého proudu v síti nelze odfiltrovat! Člověče nešťastná, jak by potom
ten zesilovač fungoval, když bys mu odfiltroval proud, který ho napájí? Na kosmickou energii?
Tube Guru píše:Zdar, proti brumu (50Hz nebo 100Hz) je zobrazený filtr naprosto neúčinný.
Jenže po síti se šíří spoustu jiného bordelu, nejen z tyristorových, či triakových stmívačů, které i dnes osvětlovači občas používají, ale i s blbých spínaných zdrojů různých digitálních krámů a na to je tenhle filtr dobrý. V mém příspěvku o 50 Hz nepadlo ani slovo, ani v Trevorovým. Zase seš úplně vedle a ještě tu radíš lidem píčowiny, aby si opíchali mikrofonní stojan a struny zkoušečkou, jestli to není náhodou pod proudem. Na takovouhle radu mi opravdu zdravý selský rozum nestačí.
Tube Guru píše: lepší je "ošahat" zkoušečkou vodivé části v dosahu (struny, stojany mikrofonů atp.)
Osobně s brumy u svých aparátů nemám problémy pěkných pár let, zas takový začátečník nejsem, ale pokud tu někdo chce řešit maximální čistou zvuku svého aparátu a navíc poněkud nesmyslně, tak proč mu neporadit?

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1811
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od Tube Guru » 8.12.2017 23:51

Zdar, přesto, že jsem si zakázal reagovat na Tvoje nenávistné výlevy, ještě jednou to zkusím. Nemysli si, že jedině Tvoje "pravda" je ta jediná správná. Tím co jsi napsal jsi jasně prozradil, že o tom moc nevíš. Těch 100Hz jsem nemyslel jako 2.harmonickou síťového napětí, nýbrž jako kmitočet napětí za usměrňovačem bez filtrace. Asi záměrně pleteš dvě věci dohromady - ochranu před nebezpečným dotykovým napětím a minimalizaci brumu zesilovače. Dobře, chápu, ovšem ten urážlivý zbytečný úvod sis mohl odpustit a ušetřené místo věnovat ještě větší chvále svých (nebo svého - Harlequin MM15) zesilovače, což asi bylo Tvým původním záměrem. Děkuji Ti mladý muži, že máš zájem mě poučit, ale nepotřebuji to. Radši si sám
dostuduj jaké průběhy napětí obsahují vyšší harmonické. Nezkreslený sinusový průběh neobsahuje žádné vyšší harmonické.
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru@seznam.cz Dík.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1969
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od mmjuz » 9.12.2017 8:30

Dobře. Když už se tady nakousla ta bezpečnost a problém s brumy, tak to někam posunem. Ať z toho mají také něco ostatní, protože v téhle věci osvěty není nikdy dost.
Jednak, muzikant hrající na elektrický nástroj nemusí být a nebývá odborník na elektrická zařízení, nezná vyhlášku 50 a proto by do nich nikdy neměl lézt a provádět v nich jakékoli úpravy, ať už mu to na nějaké kecárně radí deset trubek. Dále, měl by kupovat pouze nové elektrické zařízení, které má záruku a když už něco vezme v bazaru ( opět jsou tu do toho lidé kolikrát proti své vůli tlačeni masáží místních znalců ), tak první cesta s takovýmto výrobkem by měla být do důvěryhodného servisu. Rovněž by se měl vyvarovat i výměně lamp, pokud tento proces nechápe, v servisu mu to udělají lépe a ještě omrknou technický stav a způsobilost k provozu. Namátkou, zažil jsem případ, kdy u 15W komba v AB s nastavitelným předpětí kluk vyměnil koncové EL84 tak, že měl Ik na každé skoro 60 mA. Než mu lampy stačily poděkovat, shořelo sekundární vinutí na síťovém trafu, protože na takovýto odběr proudu nebylo konstruované. Pokud tahle pravidla bude uživatel respektovat, je naprosto nesmyslné, aby si před hraním kontroloval vadaskou, jestli nemá na strunách vysoké napětí. Dále, ve chvíli, kdy si postaví aparát na pódium, je dobré respektovat pokyny zvukaře a napíchnout se do sítě tam, kde on určí. V ideálním případě přímo do okruhu z jeho antoníčka, který pro pódiovku určí. Ovšem to bývá málo kdy. Nicméně, veškerá komba a el. zařízení kapely ( tedy i pedalboardy, elektrické klávesy, leslie a pod. ) by měla být připojena do sítě v jednom okruhu. V případě, že je dostečně silný jistič v rozvodné skříni, třeba v malém klubu, kde bývá jen málo výkonné PA, tak může jet komplet PA i
pódiovka na jednom zásuvkovém okruhu. Ale už tam nesmí být připojena světla, či výčep piv a pod.! Jde o to, že bude-li vše zapojeno do dvou, nebo tří okruhů bez ladu a skladu, mohou zase vznikat zemní smyčky, a to přímo na síti a různé části aparátu pak začnou nekontrolovaně bručet. O vlivu stmívačů světel už řeč byla a chlazení piva je snad jasné. Stačí aby sepnul kompresor a hned začne nějaké kombo vrčet. Ještě bych doporučil, aby si každý muzikant pořídil solidní a dostatečně dlouhý prodlužovák s bezpečným rozpsem tak, aby si s tím vystačil pro celé nádobíčko. Ne ze supermarketu!
Dále, jelikož zvukaři netahají ve stejném místě kabely signálové a prodlužováky síťového, nebývá v okolí mikrofonních stojanů většinou ani kabel s 230V. Proto je naprosto zbytečné zjišťovat, jestli na stojanu není napětí. Doma také vadaskou nikdo nekontroluje kovový stojan lampičky, ve chvíli, kdy ji chce rožnout. Co se týče mikrofonů. No, čistě hypoteticky se tam to napětí souhrou nešťastných náhod může dostat, ale mnohem větší nebezpečí života číhá na rockery např. na silnicích při přejezdu ze zkušebny na místo koncertování.
Vzpomeňme na Narvan a jejich cestu po dálnici z Prahy do Brna někdy v roce 2000. Ale to sem opravdu nepatří. Tedy kontrolu napětí na mikrofonu bych řešil snad jen dotykem ruky při zvukovce, pakliže má někdo i z tohoto strach. A nebo si nosit vlastní vinčus. Tedy když se to shrne. Hrát jen na 100% technicky způsobilé zařízení, veškeré zásahy včetně výměny lamp svěřit servisu, připojit se k síti podle pravidel a to pouze přes nepoškozený a prověřený prodlužovák. Jo, ještě jsem si vzpomněl na jednu hrůzu. Pokud se pravidla připojení aparátů k síti z neznalosti, či lenosti, poruší a některé kombo vrčí, tak důrazně varuji před použitím odzemněného prodlužováku a to i v případě, že ho zvukař dodá a bude to vyžadovat! I to už jsem zažil a to v tak prominentním prostoru, že to tu raději ani nebudu jmenovat.
Pokud toto muzikant bude respektovat, nehrozí mu žádné ohrožení zdraví a nějakých brumů se bát také nemusí.

kmensik
Rádce
Příspěvky: 2771
Registrován: 29.05.2008 8:00
Bydliště: Brno

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od kmensik » 9.12.2017 10:25

Hoši, už zase? Oba tvrdíte v podstatě to stejné a přesto se ze všech sil snažíte mezi řádky vyčíst nějaké pochybení toho druhého, které tam ani fakticky není. Tohle k ničemu nevede. Oceňuji dobře míněné rady každého.

simiruz
Příspěvky: 607
Registrován: 23.06.2012 16:42

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od simiruz » 11.12.2017 6:56

Taky oceňuji obsáhlé příspěvky, nicméně běhat po pódiu se zkoušečkou nebudu, a rada zesilovač vůbec neotvírat je v sekci DIY aparatur taky mimo mísu.
Beru to tak, že se případem bez chrániče nikdo nezabývá. Stačí alibisticky trvat na tom že "je to zapojené podle normy", dělat něco navíc se nenosí.

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 689
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od Trevor » 9.01.2018 17:25

Ahoj
Potřebuji nasměrovat...
Je potřeba postavit něco na způsob noise gate ale bez použití smyčky, představoval bych si to tak, že si vezmu signál třeba z katody či anody první triody, pokud tam signál nebude, zařízení uzemní běžec master a je ticho, když signál je, zařízení se přepne a master funguje jak má.
Jde o to že by se to mělo dát použít jako dostavba do jakéhokoli zesilovače s minimem součástek, napájení třeba z usměrnněného žhavení, to už je vedlejší, jde o jednoduchost a aby signál jako takový nešel zařízením, ale jen ho řídil. Výstup by byl asi optočlen.
Doufám, že jsem to popsal srozumitelně a ještě víc, že už to někdo má vymyšlený : )
Děkuji
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Uživatelský avatar
jastud
Příspěvky: 1896
Registrován: 5.11.2009 12:35
Bydliště: Brno/Lysice

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od jastud » 9.01.2018 21:07

Komparátor a relé. Žádná věda. Ale za tři dny to vyhodis.
Při tanci nesmiju byt žadne prostoje
a hrať se musi aji na levne nastroje.

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 689
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od Trevor » 9.01.2018 21:29

Tak jako takhle teoreticky taky něco v hlavě mám, prakticky to zas tak snadný nebude, ale spíš mi jde o to jestli to někdo konkrétně nezkoušel, není to primárně pro mne, je to pro člověka co nechce/nemůže vyhodit pár tisíc za noise gate ale přál by si tuhle funkci mít funkční přiměřeně nákladům.

(jinak .. jastud,že by špatná zkušenost s něčím podobným? )
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Uživatelský avatar
jastud
Příspěvky: 1896
Registrován: 5.11.2009 12:35
Bydliště: Brno/Lysice

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od jastud » 9.01.2018 22:29

Je to primitivní, jediný co bude potřeba trochu štelovat je komparační úroveň, tak aby to dělalo co chceš.


Nemám s tím špatnou zkušenost, nicméně cpát něco co popisuješ do aparátu mi připadá jako konina. Noise gate někde na začátku asi smysl má (nevím higain jsem nikdy nehrál), ale smysl tvého udělátoru moc nechápu.

To bych raděj koupil tohle https://hudebnibazar.cz/yamaha-noise-re ... /ID106919/
nebo
https://hudebnibazar.cz/noise-gate-artec/ID131451/
nebo
https://hudebnibazar.cz/boss-ns-2-noise ... /ID143694/
nebo třeba i
https://hudebnibazar.cz/behringer-skvel ... /ID141929/
Při tanci nesmiju byt žadne prostoje
a hrať se musi aji na levne nastroje.

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 689
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od Trevor » 9.01.2018 22:47

Smysl je ten, že v přestávce když se nehraje, tak aparát je slyšet když je gain hodně napravo,i při ztlumené kytaře, dává se právě noise gate do smyčky, zapůsobí jako ztlumení master, u toho aparátku smyčka není a vznikl návrh to zkusit řešit nějak jinak, bez investice a já bych to měl právě zkusit.
Jinak mě osobně třeba tohle netrápí, ale jako bastlíře mě samozřejmě láká to zkusit udělat.
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

kmensik
Rádce
Příspěvky: 2771
Registrován: 29.05.2008 8:00
Bydliště: Brno

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od kmensik » 10.01.2018 9:32

Peavey vestavuje NG do několika aparátů. Dost primitivní obvod s diodami.
http://music-electronics-forum.com/t12888/
Chtělo by to obvod, který vezme přes FET nebo optočlen signál hned za prvním nebo druhým zesilovacím stupněm a podle něj přizemní přes optočlen až vstup invertoru. Zapojení by se dalo vzít třeba z krabky Ibanez SM-7.
Sám za sebe tu potřebu necítím, a to mám rád hi-gain. U dobrého aparátu/kabelu/kytary je odstup Signal/Noise dostatečný.

kunec
Příspěvky: 894
Registrován: 28.04.2011 12:53

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od kunec » 10.01.2018 15:17

Tonda to má taky v jednom modulu.
http://salvationaudio.com/index.php?page=angel-e


Sent from my iPad using Tapatalk

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 689
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od Trevor » 10.01.2018 16:59

kmensik díky, to je dobrý s těma diodama, jednoduchý víc než jsem čekal, to zkusím, co to udělá se zvukem a jak se to chová, jinak jak říkáš, vpředu vzít a na ivertor zavěsit, taky bych tam rád nějakou optiku. Jinak pravda co píšeš,ale tohle bych neřešil, spíš jde o technickou hračku jako takovou. Zkusim případně něco vykoukat ze schema té krabičky ...
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Uživatelský avatar
jastud
Příspěvky: 1896
Registrován: 5.11.2009 12:35
Bydliště: Brno/Lysice

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od jastud » 10.01.2018 18:45

Ta sranda se dvěma antiparaleníma diodama je hodně stará záležitost. Výhoda je, že je to primitivní, nevýhoda že ti to leze do signálu pořád.
Při tanci nesmiju byt žadne prostoje
a hrať se musi aji na levne nastroje.

kmensik
Rádce
Příspěvky: 2771
Registrován: 29.05.2008 8:00
Bydliště: Brno

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od kmensik » 10.01.2018 21:05

Diody: Je to v Boss HM-2 a nevšiml jsem si, že by to fungovalo.
V Ibanez SM-7 je pořád ještě jednoduché zapojení, to funguje hodně prakticky.

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 689
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: Naše lampové projekty (tipy, rady,...

Příspěvek od Trevor » 15.01.2018 17:35

Zapojení diod splnilo svůj účel dle vytyčených cílů, děkuji za odkaz.
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Odpovědět

Zpět na „Aparatury“