Nespojují se mi akordy

Tabulatury, noty, školy, kytarové techniky, cvičení ...
Odpovědět
Surimi
Příspěvky: 50
Registrován: 13.08.2016 11:14
Bydliště: Hranice na Moravě

Nespojují se mi akordy

Příspěvek od Surimi » 16.11.2016 13:08

Mám takový problém, že když hraju na elektrickou kytaru, tak se mi tóny, akordy jakoby nespojují... Když se snažím zahrát víc akordů dohromady, tak to zní trhaně, nevím jak přesně to popsat. Nezní to plynule. Normálně by ty tóny měli na sebe navazovat, ale mě to nejde ať se snažím jak chci, nevím kde dělám chybu. Jsem úplný začátečník... Poraďte prosím, nevím si s tím rady. :-(

Uživatelský avatar
Jester
Rádce
Příspěvky: 2352
Registrován: 10.07.2008 8:10
Bydliště: Brno

Re: Nespojují se mi akordy

Příspěvek od Jester » 16.11.2016 14:38

Jestli to dobře chápu, tak máš mezery mezi hraním akordů, které vyplývají z toho, že chvilku trvá, než nový akord správně chytneš? Řešením je nepřestávat v rytmu mlátit pravou rukou (jestli seš pravák). Budou znít prázdné struny a pazvuky, ale to nevadí.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7337
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Nespojují se mi akordy

Příspěvek od Hendrek » 16.11.2016 15:19

Ano, pokud chápeme tvůj dotaz správně (jelikož je v něm několik nepřesností a nevhodně použitých termínů), je to jak píše Jester. V prvé řadě je nutné mít v pravačce osvojený správný rytmus. Klidně cvič na zatlumené struny (levačkou položíš prsty na struny tak, že je nedomáčkneš na pražce, jen zatlumíš) a soustřeď se na rytmus. Až to bude znít pěkně (jako hra na rytmický nástroj), přidej v levačce mačkání akordů. Je to jen o cviku (schválně, kolik času jsi tomu zatím věnoval?).
Tip 1: cvič s metronomem (klidně stáhni nějakou free apku do mobilu), nauč se poslouchat a dodržovat rytmus.
Tip 2: úchopy akordů se můžeš učit tak, že přechody mezi různými akordy (libovolné kombinace) se nauč dělat bez koukání na levou ruku. Vytvoříš si tak v hlavě a ruce představu (svalová paměť) toho kterého úchopu a přechodu na něj z předchozího akordu a nebude tě zdržovat koukání na to, jak na hmatník skládáš prsty ( většinou pomalu, ne najednou a ještě k tomu mimo rytmus).

Pikus
Příspěvky: 1688
Registrován: 2.12.2008 17:48

Re: Nespojují se mi akordy

Příspěvek od Pikus » 16.11.2016 18:17

Ahoj, v začátcích jsem měl s tímhle taky problém (jen jsem začínal na akustiku). Začal jsem praktikovat dvě cvičení, podobně už je popsal Hendrek...

1) Nahodile nebo podle zpěvníku si vybrat akordy a ty mezi sebou střídat bez rytmu (jen na kila). Tím dostaneš hmaty akordů do ruky a naučíš se mezi nimi přecházet.

2) Osvojit si základní rytmy - tzn. vzít si pár rytmů, napsat si na kterou dobu co hraju pravačkou (nahoru/dolů) a napočítat si je (bez metronomu). Až si budeš jistej, jak ty rytmy jsou, můžeš se do toho pustit s metronomem. Jinak, ze začátku bych určitě vzal ty nejjednodušší rytmy, tzn. táborákovej 2/4, valčíkovej 3/4 a pak takovej ten univerzální 4/4 (tuším, že jsou všechny napsaný zezadu v já písničce - pokud nemáš, rozepíšu ti je a hodím ti sem fotku ;)).

No a když budeš mít osvojenou levou i pravou ruku, pusť si metronom, vyber písničku a cvič. Pravá ruka musí udržet rytmus bez ohledu na levou a ze začátku není nic hroznýho, když ti někde zazní prázný struny, než to stihneš "vyměnit" v levý ;). Až rytmus udržíš a dokážeš měnit akordy bez velkýho přemejšlení, je čas zapracovat na tom, abys odstranil přeznívání prázdných strun při výměně akordů ;).

Až zmákneš tohle (ideální na doprovody s akustikou u ohně), bude čas nacvičit si, aby ti mezi akordama nepřeznívaly prázdný struny

Surimi
Příspěvky: 50
Registrován: 13.08.2016 11:14
Bydliště: Hranice na Moravě

Re: Nespojují se mi akordy

Příspěvek od Surimi » 17.11.2016 13:42

Asi to bude ten problém. Snažím se rychle přehazovat akordy a když pustím struny z nějakého akordu a chci vytvořit další akord, tak sotva ty prsty odělám, tak se zvuk utne a než najedu na další akord, zní to strašně trhaně. Díky za rady, budou se hodit. :-)
Pikus- mám někde, jen musím pohledat :-)

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 637
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Nespojují se mi akordy

Příspěvek od starypard » 17.11.2016 13:59

Surimi, to je začátečnická věc a netřeba se tím znepokojovat. Jsi prostě pomalý, myslím levačku. Prsty se do akordu neskládají postupně a pracně, ty ten akord drží už ve vzduchu, když ruka na ten hmat letí. Ten zlomek sekundy, který to má trvat, vůbec jako malá pauzička nevadí, protože lidské ucho i nervová soustava má jistou setrvačnost a reakční dobu, ten původní akord posluchačům pořád v hlavě zní, tedy je tam času fůra. Holt to, co je pro jednoho fůra času, je pro tebe pekelně rychlé. Musíš trénovat, hrát a hrát. To je to celé.
A ještě taková maličkost - při beglajtech, tedy doprovodu, se používá přece nějaká rytmika, akordy se málokdy drží nonstop. Levačka tam pulsuje, mačká a popouští (tedy drží struny zatlumené), pravačkou šmrdláš to, co je potřeba. Tím ti vznikají mezidobí, kdy můžeš přehmátnout, rytmus dělá pravačka, posluchač slyší trsnutí na zatlumené struny, domýšlí si ten akord, ale levačka už přelétla na akord jiný a je tam, světe div se, přesně na dobu! :D

Odpovědět

Zpět na „Hraní na kytaru, tabulatury“