Odstineni HW medenou paskou

Stavba a úpravy nástrojů všeho druhu
Odpovědět
Pikus
Příspěvky: 1687
Registrován: 2.12.2008 17:48

Re: Odstineni HW medenou paskou

Příspěvek od Pikus » 9.08.2017 15:15

To, co napíšu, bude krapet OT, ale nedá mi to...

S odstíněním jsem si pohrával na spoustě kytarách. A nejlepší bylo vždycky vyhodit veškerou elektroniku, koupit pořádný potenciometry, přepínače a ten jeden / dva kondíky a celou kytaru vydrátovat stíněnýma vodičema.

kmensik
Rádce
Příspěvky: 2801
Registrován: 29.05.2008 8:00
Bydliště: Brno

Re: Odstineni HW medenou paskou

Příspěvek od kmensik » 10.08.2017 9:13

Už na mých kytarách taky nestíním, kvalitní drátování řeší většinu ruchů. U singlů to pořád smysl má, nebo v hodně zarušeném prostředí. V běžné situaci je ten rozdíl zanedbatelný. Strata bych si odstínil znovu, kytaru s HB ne. Vždy mě potěší, když vidím na tovární kytaře dobře provedený vodivý nátěr, je to kvalita navíc. Pokud se o něj nepřizemní nějaký vývod potenciometru a kytara najednou hraje jak pod dekou. To jsem teď opravoval, jen pootočený poťák se dotýkal stíněné stěny.

pain2
Příspěvky: 523
Registrován: 12.04.2010 11:27

Re: Odstineni HW medenou paskou

Příspěvek od pain2 » 10.08.2017 21:06

Ten nátěr jsem zkoušel a musí se tam dát strašně moc vrstev, aby fungovalo EMI stínění, že nakonec vyjde levněji to vylepit. stíním, jak kabely, které mají stínění, tak i vylepuji. V místech, kde jsou kontakty holé na potech apod. to prostě umělo brát signál z těla nebo ruky, když jsem se přiblížil (u otevřené šachty, tak to v praxi moc nebere). Když se tam dá Cu folie, propojí se, tak s vytvořenou Faradayovou klecí je ticho vždy. Snímače, pokud jsou v krytech, tak jejich kapsy nestíním. Jen ty, kde je elektro.

kmensik
Rádce
Příspěvky: 2801
Registrován: 29.05.2008 8:00
Bydliště: Brno

Re: Odstineni HW medenou paskou

Příspěvek od kmensik » 11.08.2017 8:58

Když člověk zapojí dva pushpushe na split a ještě na o-o-phase, tak je v šachtě těch holých nestíněných drátů už pár decimetrů, to by zasloužilo stínit. Jelikož nerad dělám (pro sebe) plastové deklíky, nedělám (pro sebe) ani stínění, je to takové raw. Jinak jsem schopen udělat perfektní stíněné zapojení s oddělenou signálovou a stínící zemí a dalšími paranoidními opatřeními (zásadně se nic neletuje na pláště poťáků! apod.).

Pikus
Příspěvky: 1687
Registrován: 2.12.2008 17:48

Re: Odstineni HW medenou paskou

Příspěvek od Pikus » 11.08.2017 19:37

Já mám z kytar ticho, pokud nemám gain danej opravdu hodně doprava. Kryty na elektroniku mám na přední straně těla, vyrobeny jsou z nerez plechu a jsou připojeny na zem. Přes ně mám uzemněný i potenciometry a spínače, pokud potřebuju signál připojit na zem, klidně tu packu na poťáku ohnu a přiletuju k němu... Jo a samozřejmostí je taky uzemněná kobylka... u jedný kytary jsem to zapomněl udělat a divil jsem se, kde se mi bere tolik bordelu :D.

Tohle řešení není ani složitý ani nákladný a funguje výborně... (podobně to měli řešený i starý Fendery, kde byl pod pickguardem tenký hliníkový plíšek nebo Gibsoni, kterí měli ten plíšek mezi dřevem a potenciometry). Stínění vylepením těla Cu fólií bych řešil až v momentě, kdy bych měl elektroniku čistě zapojenou a pořád chytal nějakej bordel (ale pravděpodobnější je, že ten bordel tam vzniká nějakou chybou v zapojení nebo spínaným zdrojem či v blízkosti kytary/pedalboardu/zesilovače).

Stejně, hraje - li člověk ultramega highgain, dělaj snímače takovýho bordelu, že se noise gate nevyhne. A nevím jak vy, ale když nehraju, tak stejně stahuju volume ;).

Odpovědět

Zpět na „Nástroje“