Oprava komba Stagg 10 GA P

Lampy, tranzistory, technické problémy, ...
Odpovědět
Koudel
Příspěvky: 6
Registrován: 17.01.2018 14:45

Oprava komba Stagg 10 GA P

Příspěvek od Koudel » 2.04.2018 20:15

Ahoj chlapci a děvčata... Při stěhování jsem doma vyhrabal již zapomenuté a staré 10w kombíčko Stagg 10 GA P. Kdysi jsem jej půjčil kamarádovi a on mi jej vrátil nefunkční, respektive ve stavu, kdy do něj jde proud, při zapnutí se dostaví i to klasické lupnutí, ale nehraje - prostě nejde zvuk. Mám takovou obavu, že to ten blbec zapojil někam, kde neměl a uvařil ho za živa nebo si to neumím vysvětlit. Bohužel jsem na zkoušečce naměřil proud všude ve všech možných součástkách, ale jelikož nemám ponětí, jaké hodnoty by se měly u jednotlivých součástek ukazovat, je mi to platné, jako jabko kosmonautovi... A teď k jádru věci - z důvodů stěhování mám nové sousedy a ano, hádáte správně, že jsou velmi chápaví a že mají obrovskou zálibu v poslechu živé hudby v paneláku a protože i na doma mám opravdu silnou aparaturu, která mi vystačí i do tělocvičny a všichni budou hluší, nemám možnost na to hrát. Chtěl jsem tedy zprovoznit toho malého prcka, ale nevím, jak na to nebo spíš ano, vím jak přepájet součástky, ale netuším, v čem by mohla být příčina závady. Nechci dávat litr za servisáka, když tyhle desítky se prodávají mezi 1000-1500 korunami nové. To prostě nemá smysl. Ono to kombo hrálo dobře a doma jsem ho měl nevyužité (má už takových 14 let), tak jsem ho neměl problém půjčit, že se mi vrátí takhle, to už je holt jiná kapitola. Poradí mi někdo zkušený nebo nemá smysl se do takové akce vůbec pouštět? Nemám čas hrát pořád ve zkušebně, to bych se musel živit něčím méně časově náročným povoláním a přece nebudu kvůli osazenstvu v baráku prodávat kytaru a apec, abych pověsil hraní na hřebík....

Uživatelský avatar
stenly67
Příspěvky: 140
Registrován: 6.02.2015 18:03

Re: Oprava komba Stagg 10 GA P

Příspěvek od stenly67 » 3.04.2018 5:24

No pokud to lupne při zapnutí, tak by zesilovač odpálený být nemusel, zkus ještě úplně vytočit volume jestli leze z komba trochu šumu. Jinak bych první vyzkoušel jestli není špatná zdířka vstupu - zkusit ťuknout šroubovákem přímo na živý drát jacka. Kdysi jsem řešil podobný problém u malého nepoužívaného komba a nějak nedoléhal živý kontakt ve zdířce, po napružení to bylo OK.
PRS SE Custom 24 30-th Anniversary, Harley Benton CST-24HB, Aria STG 006, Harley Benton PB-Shorty, Jolana Superstar, Marris J390, Line6 SpiderJam, FBV Express MkII, Ebow, Yamaha HY 10G, Korg Pandora PX 3

Pikus
Příspěvky: 1646
Registrován: 2.12.2008 17:48

Re: Oprava komba Stagg 10 GA P

Příspěvek od Pikus » 3.04.2018 10:53

Ahoj,
takhle od boku těžko střílet. Ale jak píše stenly67, pokud to při zapnutí lupne, měly by být koncové tranzistory v pořádku. Tipuju to na to, že do něj kamarád fouknul něco "silnějšího" a odkouřil vstup. Koukám, že to kombíčko má ještě výstup na sluchátka a vstup na MP3. Co když do toho připojíš tu MP3, hraje to? Co když tam máš kytaru, leze něco ze sluchátek? Podle toho by se možná dala lokalizovat závada přesněji.

TOHLE NEBER JAKO NÁVOD!!! Ale já, když jsem takhle hledal závadu na aparátu, našel jsem si, kudy vede signálová cesta. Potom jsem postupně od konce směrem ke vstupu přikládal šroubovák na součástky, kudy leze signál. Z reproduktoru bylo slyšet bzučení a v momentě, kdy jsem se dostal za tu vadnou část, tak bylo ticho. ALE POZOR, POKUD HRÁBNEŠ TAM, KAM NEMÁŠ, MŮŽEŠ DOSTAT PECKU!!! A v tom kombu někde bude 230 V AC a to umí dát peckou pěknou. TAKŽE, POKUD SE V TĚHLE VĚCÍCH ÚPLNĚ NEORIENTUJEŠ, TOHLE NEZKOUŠEJ!!!.

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1815
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: Oprava komba Stagg 10 GA P

Příspěvek od Tube Guru » 3.04.2018 16:34

Zdar, ještě zkontroluj jackovou zásuvku pro sluchátka. Její součástí je kontakt, který odpojuje interní reproduktor při zasunutí sluchátkového jacku. Jestli-že je zoxidovaný nebo nevede proud z nějakého jiného důvodu (např. špatného najustování - napružení, může se to projevovat právě tak, jak uvádíš.
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru1@seznam.cz Dík.

Odpovědět

Zpět na „Komba, zesilovače, reproboxy“