Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Stavba a úpravy nástrojů všeho druhu
Odpovědět
p0spec
Příspěvky: 122
Registrován: 15.10.2012 19:09
Bydliště: Šalingrad

Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od p0spec » 13.07.2013 21:15

Dobrý večer všem. Asi před čtyřmi lety, když jsem chtěl začít hrát jsem si přivezl domů akustiku po rodičích. Kytara bude mít hrubě přes 20 let, protože před zhruba 20 lety si ji koupila mamka z druhé ruky. Podle hlavy a tvaru těla bych tipnul, že jde o španělku. Tělo je rozměrově o zhruba 1/4 menší než tělo 4/4 westernovky. Nemohu tedy říct či jde o 4/4 španělku, nebo o 3/4. Vlastně si nejsem ani jist, či jde o španělku, proto píši sem. Když jsem si kytaru přivezl a byla naladěná od člověka co s tím skutečně umí, dalo se na ni chvíli hrát. Nezněla jako westernovka, ale určitě dost na tom udělaly ty staré struny, které byly úplně zašlé a měly barvu prakticky žluto-zlatou. Struny praskaly jak divé a já ještě netušil, že na ladičce musím koukat i na ty písmena. Takže vlastně proto praskaly ty struny. Ale o mých začátcích tohle téma není a raději budu vzpomínat na ten můj "druhý" a opravdový začátek před 2,5 měsíci. Koupil jsem si elektriku, ale ať do ní buším sebe víc, tiché hře na westernovku se nevyrovnám a s kombíčkem to není "vončo". Dnes jsem chtěl tuhle kytaru vrátit, ale prarodiče ji už nechtějí. Přes prázdniny mám mraky času a rád bych si ji tedy opravil. V první řadě je prasklá přední deska. Tu prasklou část jsem chtěl vyříznout a nahradit ji kusem jiné překližky - to asi nebude moc efektivní řešení, ale myslím že tam toho už moc pokazit nelze. Celé tělo jsem chtěl osmirglovat a odstranit tím bezbarvý lak po celém těle. Na tom dřevě není nic tak uchvatného aby musela být přírodní barva, ale asi je to nejlevnější řešení. Případně černý lesk. Kytaře se vlivem strun odlepuje kobyla. Tu bych asi taky vyměnil, buď vyrobil vlastní, nebo jen přilepil lépe tuhle. Nultý, resp. sedlový pražec je z plastu který ma imitovat něco jako mramor. Ten bych si mohl vyrobit z kosti, to by asi nebyl nějak velký problém. Krk je k tělu přidělán pomocí nějakého šroubu, krk bych teda raději nalepil a pokusil se snížit dohmat. Krk jako takový je ve velmi dobrém stavu, to mě překvapilo. Taky bych tomu rád přidal nějakou obyčejnou elektroniku, protože jsem hračička, ale to není podstatné. Můj dotaz zní, či se do něčeho takového pouštět, nebo jen vzít krk a udělat si cigarboxku, travelku nebo něco takového. Příkládám fotografie:
http://2imgs.com/babe1c36e5
Přílohy
IMG_0109.JPG
Úchyt krku
IMG_0108.JPG
Sedlový pražec
IMG_0107.JPG
Hlava
IMG_0106.JPG
Kobylka
kytara1.jpg
Pohled na celou kytaru

p0spec
Příspěvky: 122
Registrován: 15.10.2012 19:09
Bydliště: Šalingrad

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od p0spec » 13.07.2013 21:18

Ještě přikládám fotografii prasklé přední desky.

Aby zpráva neměla málo znaků, tak sem ještě něco málo dopíšu.
Přílohy
IMG_0111.JPG
Prasklina na přední desce.

Pikus
Příspěvky: 1675
Registrován: 2.12.2008 17:48

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od Pikus » 13.07.2013 22:26

Musí ti být jasné, že koncertní nástroj z toho už asi nikdy nebude, ale dát jí do stavu, aby vypadala pěkně a mohl si jí nosit na čundry atp. by neměl být problém.

1) Přední deska
Nic nevyřezávat! Opravy se zpravidla dělají tak, že se pryskyřice nacpe do tý prasklinky a nechá pořádně vytvrdnout.

2) Lak
Lak na akustikách je trošku ošemetná věc. Pokud by ses do toho pouštěl, pamatuj, že čím menší vrstva laku na kytaře bude, tím líp (kvůli zvuku). Osobně nevím, který lak bude pro akustiku nejvhodnější (jestli PU, akrylát,... to musím nechat na jiných).

3) Kobylka
Kobylka je taky poměrně ošemetná věc - musí být udělána přesně. Z fotek jsem si nevšiml, jak zle na tom kobylka je. Jako řešení se dá použít (osobně bych to na tak nejspíš udělal) např. struník, který se přichytí k lubům kytary a dosavadní kobylku můžeš použít tak, že se o ní struny budou pouze opírat nebo jí nějakým opatrným způsobem odlepíš (pokud kytaru budeš stejně lakovat, tak to potom ani nebude vidět) a dáš místo ní kobylku novou (určenou čistě pro nastavení menzury - tedy bez "struníku").

4) Elektronika
Elektroniku lze vyřešit tak, že koubíš kobylku s piezosnímačem, popř. si piezosnímač dobastlíš sám... a nebo do ozvučného otvoru dáš elektromagnetický snímač (ideální je ukutit jej tak, aby šel sundavat - je to celkem těžká věc, co se negativně projeví na akustickém zvuku).

Uživatelský avatar
J.J.
Rádce
Příspěvky: 1258
Registrován: 11.01.2010 11:54
Bydliště: Bohuslavice nad Metují

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od J.J. » 14.07.2013 8:27

Překvapuje mě, že podle tý praskliny se ta vrchní deska tváří jako masiv, ale vzhledem k tomu, že celá ta kytara vypadá na nějaký domabastl, tak je to asi i možný. Chtělo by to fotky z jinýho úhlu, ale na masiv to vypadá i podle viditelných let na řezu ozvučnýho otvoru. Každopádně, jak psal Pikus, nic nevyřezávat, desku v oblasti praskliny zkusit zevnitř podlepit a z vrchu vyplnit. Kobylku bych zkusil teplem odlepit, obrousit (oškrábat) z ní i z desky zbytky starýho lepidla a znovu ji přilepil. Za výměnu by asi stálo to sedlo. Nulák bych neřešil, podle těch fotek soudím, že ten, co tam je, je zcela dostačující a v celkem slušným stavu, takže pokud nejsou moc probroušený drážky a prázdný struny nedrnčej nebo něco podobnýho, tak výměna stejně ničemu nepomůže.
Ta patka krku a spojení s luby, to je docela hardcore.
EDIT: Teď jsem si všiml, že tam chceš dávat elektroniku. No nevím, dělej, jak myslíš, ale podle těch fotek toho nástroje, mám pocit, že investice do pieza by byly vyhozený peníze.
Co se laku a barev týče, tak na akustikách platí, čím míň tím líp. Obzvlášť na přední desce. Ale jestli lze povrchovkou tomuhle nástroji zvukově nějak ublížit, to se podle fotek posoudit nedá. Každopádně tenká vrstva PU laku tomu určitě neublíží.
Naposledy upravil(a) J.J. dne 14.07.2013 8:55, celkem upraveno 1 x.
kytary: Yamaha Pacifica 821D, J.J.Gtrs Warbeast, španěly Admira a 2 x J.J., J.J.Gtrs - 7string PRSo, steelstring J.J. ala Martin 00, Jolana Diamant
kombo: Mesa Boogie Nomad 55, Beaver 50W (kopie Valvestate)
apec: Beaver 100W (kopie JCM Slash), 200W bedna
nějaký efekty, kabely, trsátka atd.

Pikus
Příspěvky: 1675
Registrován: 2.12.2008 17:48

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od Pikus » 14.07.2013 8:36

Pozor, ten šroub v krku nemusí být spoj k tělu (hlavně na starých ČSR/ČSSR kytarách). Viděl jsem takhle už udělané i seřizování prohnutí krku.

Uživatelský avatar
jeleniste
Příspěvky: 933
Registrován: 23.09.2010 12:23
Bydliště: Lipník (okres Mbol), Kousek od Lysý

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od jeleniste » 14.07.2013 10:16

Lísteček vevnitř bude psanej azbukou, což?
Nejsem blbý, jen se hloupě ptám.

p0spec
Příspěvky: 122
Registrován: 15.10.2012 19:09
Bydliště: Šalingrad

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od p0spec » 14.07.2013 10:33

jeleniste - Bohužél na kytaře není nic co by mluvilo o jejím původu.
Pikus - Tím šroubem lze seřídit náklon krku, tedy i dohmat. Šroub jde ale úplně odmontovat a oddělat krk od těla. Proto jsem se ptal na lepení. Přikládám fotku z vnitřku kytaru.
J.J. - Z tvého příspěvku mi není jasné, či má cenu to opravovat. Přikládám fotografie přední desky z více úhlů. Jak bych desku podlepoval, to fakt netuším. Sotva dám ruku do ozvučnice. Kobylka možná ani není přilepená, ale drží je jen nějaké plastové "kolíky" - to ale nemůžu říct s jistotou, jen se prostě naklání a není u těla. U toho nulťáku jsem se špatně vyjádřil, chtěl jsem si vyrobit kompenzovaný. Že kytara nabude ladit v polohách je víc než jisté. Ale jak budu psát níž, nulťák bych nechal a upravil sedlo na kobylce. Co se elektroniky týče, zalíbila se mi jedna pasivní od Dr.Parts, ale bojím se, že by to nebylo dostatečně silné pro 6m kabel. Myslím že podobného, možná lepšího výsledku dosáhnu když koupím v GME Piezo člen s průměrem tak 5-6cm a vlepím jej buď na vrchní desku ze vnitř, nebo na přední desku, ale tam to vypadá škaredě. Ale elektroniku bych řešil asi až na konec. Prostě není podstatná.
Pikus - 3) Přesně to jsem myslel, kobylku jsem chtěl s tím piezem, ale asi udělám vlastní a upravím kvůli ladění v polohách. Struník jsem si chtěl vyřezat z lípy, ořechu nebo něčeho takového.
Přílohy
IMG_0112.JPG
přední deska
IMG_0115.JPG
přední deska
IMG_0114.JPG
přední deska
IMG_0113.JPG
Šroub

Uživatelský avatar
jeleniste
Příspěvky: 933
Registrován: 23.09.2010 12:23
Bydliště: Lipník (okres Mbol), Kousek od Lysý

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od jeleniste » 14.07.2013 11:25

No, podle toho šroubu, světlý kobylky a tvaru hlavy bych tipoval na ruskej/sovětskej původ. Ale spíš na základě takový dojmologie (sem kdysi viděl něco podobnýho a bylo mi řečeno, že to je z ruska a taky jsem našel tenhle
Obrázek
obrázek.
), je možný, že se takový dělaj i jinde a já o tom jen nevim. Já bych to na tvym místě vodnesl ukázat kytaráři a sám bych se do toho pouštěl, až podle toho, kolik by Ti řekl, že by to stálo opravit.
This Russian guitar (also known in Russian as : semistrunnaya gitara, or even semistrunka) was modeled on the West-European guitars, and mainly on the Austrian type (Stauffer model), with the neck not glued to the body, but fixed with a bolt, which made the neck-angle adjustable and the fingerboard not touching the soundboard. The friction pegs were of a special type that could be fixed to avoid slipping.
Dál v tom textu by ses dočetl, že modernější verze mají těch strun už jen šest. Ten šroub a to, že hmatník neni přilepenej na desce bych bral jako dost konkrétní znak.
Nejsem blbý, jen se hloupě ptám.

p0spec
Příspěvky: 122
Registrován: 15.10.2012 19:09
Bydliště: Šalingrad

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od p0spec » 14.07.2013 11:35

Vyloučeno není. Předpokládám že oprava bude dražší než pořízení nové akustiky. Jinak hmatník samozřejmě na desce krku je přilepen.

martina72
Nedůvěryhodný žvanil
Příspěvky: 1373
Registrován: 11.04.2013 8:42

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od martina72 » 14.07.2013 12:03

Ono to stejně nebude moc hrát. Bude to lepší ukulele. Pokud je někdo romantik a za cenu enormních nákladů řeší nástroj, skládačku nesourodých dřev a tvarů, který ani hudebním nástrojem není, pak tady můžeme psát donekonečna chytrosti - blbosti.

Kód: Vybrat vše

Administrátorem zablokovaný účet. Uživatel nemůže přispívat ani používat soukromé zprávy.

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od Nero » 14.07.2013 12:06

Tak radši ty blbosti nepiš, martino72. Třeba se mu ten hudební nástroj podaří dát do stavu, ve kterém bude hratelný a znít slušně.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
jeleniste
Příspěvky: 933
Registrován: 23.09.2010 12:23
Bydliště: Lipník (okres Mbol), Kousek od Lysý

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od jeleniste » 14.07.2013 12:52

p0spec píše:Jinak hmatník samozřejmě na desce krku je přilepen.
No, podle těch fotek to tak nevypadá.
Nejsem blbý, jen se hloupě ptám.

p0spec
Příspěvky: 122
Registrován: 15.10.2012 19:09
Bydliště: Šalingrad

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od p0spec » 14.07.2013 13:02

martina72 píše:Ono to stejně nebude moc hrát...
Čekal jsem či se k tomuhle tématu vyjádříš. Četl jsem náhodně některé tvé příspěvky na které jsem občas narazil a tu hodnost si skutečně zasloužíš. Proč by ta kytara neměla hrát? Před 4 roky když jsem si ji dovezl a byla naladěná tak hrála celkem dobře, rozhodně líp než Staggy, Tensony... Nevidím tedy důvod proč by po nějakých úpravách neměla hrát stejně, nebo alespoň podobně. Dál už se prosím v tomhle tématu nevyjadřuj.
jeleniste píše:No, podle těch fotek to tak nevypadá.
Asi si úplně nerozumíme. Hmatník ke krku by měl být přilepen, ale krk k tělu už ne. Maximálně by mohl být hmatník začarovan přilnacím kouzlem, ale pochybuji že tady v okolí máme nějaké kouzelníky.

Uživatelský avatar
jeleniste
Příspěvky: 933
Registrován: 23.09.2010 12:23
Bydliště: Lipník (okres Mbol), Kousek od Lysý

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od jeleniste » 14.07.2013 13:26

Hmatník neni přilepenej k tý rezonanční desce, ale jenom ke krku. Čemu na tom nerozumíš? Žádná deska krku neexistuje, pokud vim.

Taky se tomuhle tématu budu nadále vyhejbat. Do kouzel fakt nevidim.
Nejsem blbý, jen se hloupě ptám.

martina72
Nedůvěryhodný žvanil
Příspěvky: 1373
Registrován: 11.04.2013 8:42

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od martina72 » 14.07.2013 13:31

Nero píše:Tak radši ty blbosti nepiš, martino72. Třeba se mu ten hudební nástroj podaří dát do stavu, ve kterém bude hratelný a znít slušně.
Já každému přeju jeho životní dráhu, cestu. I muzikantskou.
Ale na této kytaře budou struny vždy dražší než nástroj samotný. A z těch strun ani nedostaneš to, co ty struny umí, neb je nástroj nedokáže využít a ten zvuk vyzářit. Za slušné struny dá, dejme tomu, 2.500 ročně.
Ta kytara s plochým nepohodlným hmatníkem a javorovými nízkými luby, které nehrají, mu poskytne jakou službu? Za ty peníze?

Kód: Vybrat vše

Administrátorem zablokovaný účet. Uživatel nemůže přispívat ani používat soukromé zprávy.

p0spec
Příspěvky: 122
Registrován: 15.10.2012 19:09
Bydliště: Šalingrad

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od p0spec » 14.07.2013 13:38

jeleniste píše:Hmatník neni přilepenej k tý rezonanční desce, ale jenom ke krku. Čemu na tom nerozumíš? Žádná deska krku neexistuje, pokud vim.
Pardon, moje chyba. Deskou krku jsem myslel samotný krk, bez hmatníku.
martina72 píše:...Za slušné struny dá, dejme tomu, 2.500 ročně...
Mohu se zeptat jaké struny by to měly být? Když bych kupoval Martinky 0.13 za zhruba 190,- Kč se kterými mám dobré zkušenosti, dostanu se na 2280,- Kč ročně, kdybych kupoval nové struny každý měsíc. A když někde píšete, že hrajete již řadu let, určitě víte, že struny si pořádně sednou tak za 14 dnů. Alespoň tak to trvalo Martinkám na akustice, na elektrice Daddariim asi 10 dnů. Proč bych tedy měnil struny 20 dní po té, co si sednou?

EDIT: Ještě doplním že plochý hmatník mi vyhovuje více než prohnutý a skutečně mi nepřijde nepohodlný.

martina72
Nedůvěryhodný žvanil
Příspěvky: 1373
Registrován: 11.04.2013 8:42

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od martina72 » 14.07.2013 13:46

Když se hodně hraje, struny se mění minimálně jednou měsíčně. Martinky užívám též, již roky. Zvykl jsem si a nemíním to střídat. Tedy to stojí ty peníze. Martinky mají velmi malou životnost, zvuk se prostě změní a musí se vyhodit. Dnes samozřejmě stojí struny méně, dolar je levný. Ovšem byly časy, kdy byl za 40,-, a struny stály 260,-

Kód: Vybrat vše

Administrátorem zablokovaný účet. Uživatel nemůže přispívat ani používat soukromé zprávy.

p0spec
Příspěvky: 122
Registrován: 15.10.2012 19:09
Bydliště: Šalingrad

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od p0spec » 14.07.2013 13:53

O připomínku toho, kolik to dřív stálo tu nikdo nestojí, nebo minimálně já ne. Jako student taky prachy nekradu a i těch 190,- Kč je dost. Poprosím tě o nějakou nahrávku tvé hry na kytaru. Zatím jsem se žádnou nedohledal. Webku a mikrák má dneska už každej noťas. Mikrofoní vstup každej počítač. Záznam zvuku mají Windows v sobě. Předpokládám že šikula jako ty si případný snímač ukutí než by jsi řekl švec. A když se hodně hraje? A ne Martino, Martinky zvuk po měsící nezmění. Jako možná když do toho budeš mlátit 2mm trsátkem 24 hodin denně. Ale při dvou, třech hodinách denně mají po třech měsících zvuk jako nové.

Uživatelský avatar
jeleniste
Příspěvky: 933
Registrován: 23.09.2010 12:23
Bydliště: Lipník (okres Mbol), Kousek od Lysý

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od jeleniste » 14.07.2013 14:48

Třináctky bych tam rozhodně nedával, urveš kobylu.
Rozhodně neřezat tu přední desku, tim nástroj nevratně znehodnotíš, pak už s tim nepude nic udělat.
Kobylku v žádnym případě nelepit epoxydem.
Nejsem blbý, jen se hloupě ptám.

p0spec
Příspěvky: 122
Registrován: 15.10.2012 19:09
Bydliště: Šalingrad

Re: Oprava staré akustiky/španělky - ano nebo ne?

Příspěvek od p0spec » 14.07.2013 14:54

Chtěl jsem dát 0.09, nebo 0.10. Na westernovce mám 0.13. Uváděl jsem je jako přirovnání k ceně. Jak jsem ti psal do SZ, hodnotu to asi nemá žádnou, ale určitě bych to neřezal.

Odpovědět

Zpět na „Nástroje“