Učit se na housle sám

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
dizzyn
Příspěvky: 13
Registrován: 21.02.2011 13:05

Učit se na housle sám

Příspěvek od dizzyn » 19.05.2011 12:37

Vážení, drazí housloví samouci,

předpokládám, že už jste zjistili jako já, že je praktický nedostatek jakýchkoliv podkladů k tématu. Navrhuji, že bychom mohli dát dohromady co máme a vyměnit si získané informace. Poprosím ostatní, co by nám rádi pomohli, aby se klidně připojili, nevadí, že na housle nehrají, nebo se neučili sami. (Určitě sem ale nepatří žádné diskuze na téma, proč je z principu špatné začínat na tento nástroj později, nebo jej zkoušet zvládnout bez učitele)

Osobně hraji asi půl druhého roku, zvládám všechny stupnice od první až zhruba do páté polohy, vibráto, tremolo a různé souzvuky (tam už je to ale horší). Tolik co se týká techniky. Zajímám se o teorii, ale neučím se noty, zatím mi nechybí. Učím se hrát hrát zpaměti, občas zkouším různé improvizace založené na stupnicích k harmonickým doprovodům. Docela rád bych se naučil k houslím zpívat, to ale zatím moc nejde a nevypadá, že by se to brzy změnilo. Nejvíc asi bojuju s rytmem, tahem smyčce a tím zmíněným zpěvem.

Pokud vás téma zajímá, napište prosím něco o tom, jak hrajete. Případně rovnou i to, co vás zajímá. Mám načtené nějaké zajímavé zahraniční články a také naposílané různé publikace z ciziny (Klezmer, Grappelliho swing) taky jsem si udělal docela obsáhlou sbírku videí z youtube, kterým vděčím za mnoho.

Bastett
Příspěvky: 2
Registrován: 11.06.2011 9:41

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od Bastett » 11.06.2011 9:44

Když jsem si přečetla co všechno zvládáš za dva a půl roku, zůstala jsem zírat. Hraju osm/devět let /je to sporné díky PHV/ a stupnice do páté polohy jsem se zatím neučila a taky vůbec netuším co je to tremozzo.
Myslím, že jsi hodně dobrý. A s čím chceš poradit? :) Měl bys to říct přesně, protože je hodně věcí k učení...

Aldahavel
Příspěvky: 4
Registrován: 28.06.2011 16:49

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od Aldahavel » 28.06.2011 17:06

Ahoj, právě přemýšlím nad tím, jestli je možné naučit se hrát na housle doma. Nechci chodit k žádnému učiteli, spíš to chci zkusit doma sám, improvizovat a třeba se časem i něco naučit. Jsem úplný začátečník a nic neumím. Na internetu jsem toho moc nenašel, a tak jsem se nějak dostal až sem. Pro začátek bych si koupil nějaké housle z bazaru.
Dizzyn - ty jsi psal, že máš nějaké publikace a videa. Na youtube jsem se trochu díval, ale je tam toho strašně moc. Mohl by jsi mi něco doporučit(co máš ozkoušené), případně poslat? Něco pro začátečníka. Jak se co drží, mačká,... Ušetřilo by mi to čas a byl bych rád za pomoc.

Pokud se začnu učit, určitě sem taky budu psát nějaké příspěvky, abych podpořil ostatní samouky. Když sem občas někdo napíše nějaké rady, tak si můžeme navzájem vypomáhat.

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od Nero » 29.06.2011 13:33

Možné to je, ale když si vezmu, jak útrapné bývá bydlet poblíž začínajícího houslisty s učitelem, tak bych opravdu nechtěl bydlet poblíž houslisty-samouka.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

dizzyn
Příspěvky: 13
Registrován: 21.02.2011 13:05

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od dizzyn » 3.07.2011 21:25

Ahoj, no spíš než se zeptat na něco konkrétního, jsem chtěl sdílet informace. Probrat postupy, případně se dohodnout na nějakém hraní. Řeším teď třeba přesnost hraní tónů, nebo mě zajímají různá cvičení, která používáte. Psal mi Aleš H. jestli bych mohl poslat nějaké zdroje nebo se podělit o nějaké zkušenosti.

Pro housle jsem se rozhodl po kytaře, na kterou jsem nehrál nijak pokročile, ale docela dlouho - jen akordy a jen ty základní. Vadilo mi, že když si někam s kamarádama jdeme zahrát, tak je tam moc kytar. Zvažoval jsem ještě klarinet, který by byl o dost jednodušší, ale chtěl jsem k nástroji i zpívat. Vůbec jsem tehdy netušil, jak je to složité něco takového k houslím dělat.

šel jsem a koupil si housle asi za 6000, prostě jsem si na jedny ukázal. Dneska leží na poličce a beru si je jen na vodu, protože to nejsou dobré housle, mají divný zvuk, něco mi na nich vadí. Když jsme přišel domů, začal jsem cvičit stupnici 'C' od struny 'G' v první poloze, našel jsem si jí pomocí ladičky a brnkal jsme ji prsty i tahal smyčcem až to trochy začalo, tak za týden, jít. Celou dobu jsem používal tlumítko a různá tlumítka používám i dneska, na cvičení i na hraní, pokud není vhodné být příliš nahlas.

Až teď vím, že jsem měl začít stupnicí G :) no to už je jedno, mohl jsem si to ulehčit.

Měl jsem velké štěstí, kromě hraní doma, které nikomu ze spolubydlících nevadí a ani sousedům, jsem housle nosil tak jednou za deset dní ven, někam kde se hrálo. Byl jsem dost neodbytný, ale snažil jsem se hrát potichu (ta tlumítka) a různě ustupovat, aby to ostatní snesli. Pochopili, že to myslím vážné a doma cvičím, jedinkrát jsem narazil na to, že mi někdo řekl ať nehraju, bylo to U supa na Andělu a ten člověk měl pravdu.

Teď to budou dva roky, stále cvičím skoro každý den a většinou i několik hodin. Má obvyklá doba je mezi dvacátou hodinou a půlnocí (ta tlumítka). Zkoušel jsem i elektrické housle, ale ta věc se mi zdá hrozná a hrát na ní nikdy nechci. Pro vymýšlení cvičení a orientaci na hmatníku používám takové tabulky v Excelu, můžu je poslat. Hodné studuju na YouTube různé tutoriály (nejraději mám Tima Kliphuise, ale ten je zrovna docela pokročilý). Hodné jsem se ponořil do teorie (ABC hudební nauky, Zenkl - pomohlo; Tajemství akordových značek, Šolc - nepomohlo)

Domnívám se, že by se měl človék naučit minimálné tohle, aby si na housle zahrál:

- Všechny stupnice v dur (12) v první poloze se správnými prsty na správných místech - umožni vám to hrát intuitivně i základní mollové stupnice a dohromady to stači prakticky na jakoukoliv melodii
- Vibráto předloktím (prst se na struně ohýbá a naklápí, je ale na jednom místě) - nezbytné pro dobou barvu zvuku a schováte tak mnoho chyb
- Smyčcem legáto - více tónů na jeden tah, spojitě
- Dostatek teorie, aby se vyznal - stupnice, intervaly

Když jsem se tak rozepsal napadá mě ještě asi 100 dalších témat - ladění, rytmus, akordy, nákup, různá cvičení, doprovody, zpěv k houslím, odkazy na YouTube, repertoár, sólové hraní, duševní rozpoložení. Budu rád když napíšete i nějaké své zkušenosti. Pokud vás něco bude zajímat, klidně se zeptejte, budu-li vědět, odpovím. Jsem začátečník a vždycky budu, ale opravdu mě to baví :)

Ahoj t.

HaD601
Příspěvky: 12
Registrován: 6.08.2009 17:44

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od HaD601 » 5.07.2011 11:53

K těm "tlumítkům", brácha používal celkem úspěšně 2 obyčejné dřevěné kolíky na prádlo nasazené z boku na kobylku. Pěkně to utlumilo zvuk a nerušil tolik sousedy.

Lennroe
Příspěvky: 43
Registrován: 14.08.2010 8:56

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od Lennroe » 15.07.2011 13:49

HaD601 píše:K těm "tlumítkům", brácha používal celkem úspěšně 2 obyčejné dřevěné kolíky na prádlo nasazené z boku na kobylku. Pěkně to utlumilo zvuk a nerušil tolik sousedy.
Tý, jo to mě nikdy nenapadlo, já mám teda takové maličké ebenové, ale kolíky? To zní jako super nápad :)

Jinak k tomu původnímu dotazu, nemyslím si, že by šlo zároveň zpívat a hrát, teda aspoň když chceš oboje dělat dobře, protože při zpívání musíš dobře artikulovat a otvírat pusu a housle je zase nutné držet hlavně bradou, abys měl volnou ruku, takže bych se netrápila tím, že se ti to nedaří
Na rytmus je asi nejlepší zahrát si nějaké houslové karaoke. Je to sranda, ale nevím jestli se to dá i bez not. No asi by mělo. Někde to určitě půjde stáhnout, já měla jenom cédéčko s německejma lidovkama, to byl děs, ale jako cvičení na rytmus dobrý a jinak chce to prostě hrát s někým, buď aby ti někdo zpíval a nebo s rádiem, nějakou písničku, cos oposlouchal, to je nejlepší škola.

Ale to vibrato mě zajímá, já se k tomu už s učitelem nedostala a samotný mi to nejde. A přitom na kytaře (na kterou prakticky neumím hrát, jen tak s ní blbnu, jsem se to naučila hned) Jak ses ho učil?

dizzyn
Příspěvky: 13
Registrován: 21.02.2011 13:05

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od dizzyn » 26.07.2011 22:53

Lennroe píše:Ale to vibrato mě zajímá, já se k tomu už s učitelem nedostala a samotný mi to nejde. A přitom na kytaře (na kterou prakticky neumím hrát, jen tak s ní blbnu, jsem se to naučila hned) Jak ses ho učil?
Ahoj, prosimtě to byl porod. Nejprve jsem si pustil asi 20 různých návodů na youtube, pak se ptal hrozně lidí a nakonec to začalo fungovat vlastně samo. Začal jsem přizdvihávat prst nahoru a dolu, což mám právě zvyk z kytary - Tam se občas pouští po úderu na akord struny, to určitě znáš. No a to mi stačilo, dělalo to podobný zvukový efekt a další snahy jsem odložil. Nakonec to přešlo v opravdové vibráto samo, bez toho abych se na to nějak soustředil, jen tak během hraní. A pak jsem to zase začal trénovat když, už jsem to trochu uměl, aby šlo třeba malíčkem, což je docela těžké, nebo aby šlo ukazováčkem na Ečku v první poloze, kde na něj není žádné místo.

Nějaké poznatky:
- Vibráto předloktím je otázka svalů, které je potřeba pocvičit, aby byly. bez nich to nepůjde. není to jen otázka koordinace, ale i těch svalů
- No a pak je to otázka té koordinace, na kterou je třeba uvědomit si každý kloub po cestě a nejprve si ten pohyb zkusit pomalu ale přesně - vychází z předloktí, zápěstí je pevné, všechny 3 klouby patřičného prstu se mu podvolují a ohýbají se jako z gumy. (snad mě někdo hrubě neopraví :-)

Kdyžtak prosímtě ještě napiš, pokud tě to zajímá. Zkusil bych najít jedno video, které je docela přesné.

Ještě poznámka, zajímavé je, že prakticky každý popisuje vibráto úplně jinak, přitom ho všichni dělají stejně. Zdá se, že na tuhle věc terminologie nestačí.

Aldahavel
Příspěvky: 4
Registrován: 28.06.2011 16:49

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od Aldahavel » 27.07.2011 17:37

Ahoj, dizzyn, mohl by jsi mi poslat tabulku hmatů v excelu? A jak hrát různé noty. Psal jsi, že je dobré začít stupnicí G, tak jak se hraje?
díky

dizzyn
Příspěvky: 13
Registrován: 21.02.2011 13:05

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od dizzyn » 29.07.2011 12:14

Aldahavel píše:Ahoj, dizzyn, mohl by jsi mi poslat tabulku hmatů v excelu? A jak hrát různé noty. Psal jsi, že je dobré začít stupnicí G, tak jak se hraje?
díky
Ahoj, tady ji posílám. Je tam všechno co používám.
  • Na první stránce je přehled tónů, kvintový kruh pro transpozice, DURové stupnice a taková maska, která se vztahuje k tomu strunníku vlevo a ukazuje jak se stupnice hrají. Když si najdeš libovolný tón vlavo na hmatniku, tak si vpravo na te masce najdi policko s napisem 1 a uvidis ostatni tony te stupnice. Vypada to slozite a asi i je, co dodat.

    Pak je tam hodne praznych listu ktere pouzivam tak, ze si je vytisknu a pak si do nich kreslim treba kdyz se ucim ty stupnice nebo dvojhmaty nebo akordy (o tom jindy).

    Nakonec na posledni zalozce jsou zakreslene ruzne stupnice 'D', muzes klidne zacit tim, pokud bys ale chtel to 'G' tak to cele jen posunes do leva a co je tam nakreslene na strune 'D' budes hrat na strune 'G'. Zajimat z tohohle prehledu te asi bude jen ta prvni stupnice, ty dalsi ted nepotrebujes.
Jak se hraje 'G'? - No naladis si housle ladickou, strcis si je pod krk a brnkas - nejprve prazdou uplne levou strunu 'G' pak ukazovackem chytnes o kousek vys a brnknes ton 'A' pak zhruba o stejny kousek nad nim brnknes prostrednikem 'H' a pak hned nad nim 'C'. Nasledne brnknes prazdnou strunu 'D', ktera je vedle a nahoru postupujes uplne stejne. Posledni ton tehle sady je zase 'G' coz je prvni ton dalsi stupnice 'G', ktera je o oktavy vyssi nez ta, kterou jsi ted zahral. Na tu se ale podivas pozdeji a ted zacnes brnkat zpatky upne stejne jako jsi stoupal tak klesas az nakonec zahrajes prazdnou strunu 'G' - nejnizsi ton housli.
  • Hraj tony spravnymi prsty, to je dulezite

    Brnkat muzes treba palcem, je to jedno

    Kontroluj si tony ladickou nebo podle piana nebo proste sluchem, je to to stare zname DO RE MI FA SO LA SI DO (vsechny stupnice zneji stejne, nezalezi od jakeho tonu je hrajes - rika se tomu relativni hudebni sluch a na houslich si ho hodne pocvicis :-)

No a az ti pujde to brnkani tak si zahraj treba kocku lezouci dirou. Pak si vem smycec a zkus tahat ty same tony, co jsi brnkal. Pak si zkus to same od druhe struny a budes automaticky umet stupnici 'D' (ta je v tom excelu nakreslena) a pak jeste od struny 'A' a budes umet stupnici 'A'. To je jedna z vyhod housli, ze kdyz se neco naucis na jednom miste tak to muzes opakovat stejne na jinem miste a budes to hrat bez usili v jine stupnici. Tohle se ti treba na klaviru nebo fletne nepovede.

Na mollove stupnice klidne zapomen, az se naucis zahrat jednu durovou stupnici pres dve oktavy, tak zjistis ze automaticky umis hrat i mollové stupnice, které se tam uprostřed schovávají (zacinaji na sestem stupni stupnice a maji take 7 stupnu, zneji jinak).

Dalsi krok je pak naucit se stupnici zacinaji od jineho tonu nez prazdne struny. Pak od dalsiho a dalsiho... variant je zhruba 8 a jsou nakresleny v te sede masce na prvnim listu prilozeneho excelu.

Ahoj
Naposledy upravil(a) dizzyn dne 1.08.2011 11:51, celkem upraveno 1 x.

Aldahavel
Příspěvky: 4
Registrován: 28.06.2011 16:49

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od Aldahavel » 29.07.2011 12:33

Ahoj, nějak tu tabulku nemůžu najít. Zapomněl jsi ji sem vložit nebo tu někde je?
díky

dizzyn
Příspěvky: 13
Registrován: 21.02.2011 13:05

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od dizzyn » 1.08.2011 12:22

Aldahavel píše:Ahoj, nějak tu tabulku nemůžu najít. Zapomněl jsi ji sem vložit nebo tu někde je?
díky
Ahoj, vůbec mi to nejde sem vložit, tak tady je odkaz:

http://depresivnideti.eu/Strunnik.xls

t.

Aldahavel
Příspěvky: 4
Registrován: 28.06.2011 16:49

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od Aldahavel » 12.09.2011 11:45

Ahoj, tak zatím mě to baví a hraju skoro každý den. Housle jsem si zatím kupovat nechtěl, kdyby mě to náhodou nebavilo, a jedna kamarádka mi jedny najednou dovezla, že jich prý má víc.
V té tabulce co jsi mi dal se bohužel moc nevyznám. Mám půjčenou knížku Škola hry: Učíme se hrát na housle, kde jsou popsány nějaký základy a různé stupnice, tak jsem se na to trochu mrkl, ale notám vůbec nerozumím, a myslím, že jim ani neporozumím. Takže jsem se nějaké hmaty trochu naučil a hraju si jen tak. Akorát mám problém, že moc neumím kombinovat struny. Chvíli si hraju na jedný a pak zas na jiný, ale nejde mi hrát na více strun.Doufám, že se časem trochu vypracuju, ale s těma notama to stejně nevidím. Ta kamarádka co mi půjčila housle se učí už tři roky a říkala, že kdyby někoho učila hrát, tak by mu řekla, aby se učil podle sluchu. Třeba si pustit nějakou písničku, nebo něco co dobře znáš a zkusit hrát. Na to ale zatím nemám sluch, možná časem.
Housle mám doma asi měsíc, takže se jsem teprve na začátku. Hraní mě baví, a doufám, že budou nějaké pokroky.

Jen tak pro zajímavost jedno video. Když někdo umí tak umí...
http://www.youtube.com/watch?v=bIovJhRVSUE

vencl7
Příspěvky: 20
Registrován: 24.08.2011 16:48
Bydliště: Tábor

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od vencl7 » 14.09.2011 12:12

:D Nevím zda-li je možné bez učitele dosáhnout dobrých vísledků sám hraji 8 let a tento rok budu dělat talentovky na konzervatoř . Nevěřím žebych tohle dokázal kdybych nechodil do zušky ....
kdyby jste aleměli nějaký dotaz tak se klidně ptejte !!!! :)
schecter c-1 hellraisser- cry baby classic- Boss TU3- Mooer Hostler drive- TS 808- line6 m5- kombo Vox AC4 TV

dizzyn
Příspěvky: 13
Registrován: 21.02.2011 13:05

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od dizzyn » 15.09.2011 11:45

vencl7 píše::D... :)
To urcite ne, my jsme amateri, konzerva je pro nas navzdy zapovezena, hrajeme pro radost :)

Kopretina
Příspěvky: 8
Registrován: 18.01.2011 14:22

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od Kopretina » 22.11.2011 20:50

Poradíte mi prosím, jak jste se naučili hrát smyčcem?
Včera jsem vytáhla tajně sestřiny housle (už dlouho mě lákalo se na ně pokusit hrát) a zkusila si na ně zabrnkat a zjistila jsem, že to není vůbec tak těžký, jak se zdá :D Hlavně mě překvapilo, že když najdu místa, kam dávat prsty, tak ty prsty si to zapamatujou a jdou pak automaticky, to je bezva!
Zatím jsem se ale nepokusila hrát taky smyčcem. Pamatuju si, že sestra, když začínala, dlouho jenom brnkala. A taky si pamatuju, jak jsem několik let rozně trpěla, protože jí to pod smyčcem hrozně vrzalo. A tomu bych se ráda vyhla... Máte někdo nějaký typy, jak hrát smyčcem, aby to neskřípalo? Aby to vydávalo ten krásnej sytej tón? Předem díky :)

johnyz
Příspěvky: 51
Registrován: 20.06.2011 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od johnyz » 22.11.2011 23:55

ahoj Kopretino,
mám za sebou něco málo přes tři měsíce, co jsem začal hrát na housle.
Z pohledu jiných jsem si stanovil hodně těžký cíl. Nikdy jsem na žádný nástroj nehrál, je mi 30, vybral jsem si do začátku těžký nástroj, který se nedá naučit za půl roku.
Z mého pohledu je to obrovská výzva, nástroj, který vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Důvod byl víceméně jasný - vždy jsem hudbu miloval a poslouchal, ale nikdy mne nenapadlo, že bych si ji také mohl zahrát. Housle mi přijdou jako krásný nástroj, elegantní, plný barev a tónů, kytara byla mezi prvnimi vyřazenými nástroji, o kterých jsem přemýšlel.
Původní záměr byl přejít z klasiky na elektrické housle kvůli jistým rockovým skupinám, ale po poslechu jsem si jistý, že ještě dlouho zůstanu u klasiky a určitě chci zkusit violu.

Nechci zatracovat ty, kteří se učí sami, je to jejich volba. Nevím, jak moc jsi pročítala toto fórum (o houslích tu toho moc není, teda alespoň dle mých představ), ale každý zkušenější radí začátečníkům lektora. V podstatě mají víc než pravdu. Minimálně základy, ať máš z čeho stavět.
U houslí se neučíš jednu věc, ale všechno najednou, akorát přidáváš na náročnosti. Jedna struna, druhá ... celé tóny, půl tóny, prstoklad ... do toho se přidává rytmus, popř. styly hraní a bez tahů smyčcem to nezahraješ. Vybrnkávání je hezká věc, krásně si tím nacvičíš písničku, ale se smyčcem to zní úplně jinak a není to tak jednoduché :-). Podle mne vrzat není žádná ostuda, odbouráváš postupně ...

Denně u nich strávím něco mezi 1-2mi hodinami, dříve jsem hrál v kanceláři, teď už spíš doma kvůli akustice. Sousedi se zatím neozvali, což je obrovské plus.

Zde je pár poznatků, které by mohly pomoci začátečníkům, já jsem to musel bohužel zjistit sám, s lektorkou se vídám jednou za tři týdny.
- nehrát s dusítkem - je třeba plně vnímat zvuk, který hraješ. Sousedi a spolubydlící to musí prostě vydržet, takový je úděl houslí.
- i vzhledem ke klidné práci, kterou vykonávám, je dobré na 15minut zavřít oči, být v absolutním klidu, prostě zrelaxovat. Více se potom soustředíte na hraní (todle platí i u ostatních čiností)
- nehrát více, než je zdrávo. Itzhak Perlman říká max 4 hodiny denně, poté se rapidně zhoršuje kvalita, z mé vlastní zkušenosti mi zatím stačí jen 60-120 minut. Je-li to možné, tak o víkendech ráno i večer.
- hodně mi do začátku pomohla adresa http://www.fretlessfingerguides.com/how_to_use_it.html (základní noty, základní prstoklad, nějaké ty easy songy, hlavně si ty tabulky nelepte na hmatník)
- rozehrání mi zatím trvá kolem půlhodiny, potom už zahraju i písničky.

a to poslední
-hrát hrát hrát a hrát. Pravidelně, denně.

Kopretina
Příspěvky: 8
Registrován: 18.01.2011 14:22

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od Kopretina » 23.11.2011 15:39

Ahoj Johny,
díky za odpověď :)
Se sousedama naštěstí problém nemám (a musím říct, že je fakt obdivuju) - už několik let musí pravidelně poslouchat zvuky všemožnejch hudebních nástrojů, který se linou z našeho bytu a často to nejdou zvuky ani trochu libé :)
Brnkáním jsem začala, protože si myslím, že je lepší nejdřív natrénovat a zafixovat polohy prstů na hmatníku a později teprv přidat smyčcem. Tím se taky řeší to, že se nemusíš učit všechno najednou. Navíc když se to tak učí i na ZUŠce, tak na tom asi něco bude :)
Rozhodně mě ani nenapadne lepit něco na hmatník, už proto, že ty housle ani nejsou moje. Navíc jsem zastánce hraní podle sluchu a improvizace. Zatím se ani nechci učit hraní podle not, ikdyž stejně podvědomě vím, kterou notu hraju. A rozhodně ani nebudu začínat stupnicema, protože to je nuda :)

Jinak dík moc za rady, uvidím, jak to s tím smyčcem půjde. Tomu vrzání bych se ráda vyhla hlavně kvůli sobě :) přecejen mi těch několik let seetřinýho vrzání stačilo.... ale ono to asi ze začátku stejně jinak nepůjde :roll:

Uživatelský avatar
woro90-1
Rádce
Příspěvky: 3604
Registrován: 30.05.2010 18:42
Bydliště: Hoštka, Praha, Litoměřice

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od woro90-1 » 26.11.2011 22:48

Kopretina píše:Poradíte mi prosím, jak jste se naučili hrát smyčcem?
Včera jsem vytáhla tajně sestřiny housle...
A co se zeptat sestry? :wink:
Jsem woro90, původní účet přestal fungovat.
rushfan píše:They want to be equal, but point out how they are different. That's hypocrisy.

KarolinaSt
Příspěvky: 7
Registrován: 22.11.2011 8:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Učit se na housle sám

Příspěvek od KarolinaSt » 5.12.2011 6:10

Nero píše:Možné to je, ale když si vezmu, jak útrapné bývá bydlet poblíž začínajícího houslisty s učitelem, tak bych opravdu nechtěl bydlet poblíž houslisty-samouka.
:D Takže hodně stěstí vašim sousedům a spolubydlícím.

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“