Ozvučení kláves na domácí cvičení

Klavíry, keyboardy, digitální piana, syntezátory, ...
Shirekai
Příspěvky: 4
Registrován: 16.12.2013 12:34

Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od Shirekai » 16.12.2013 12:43

Ahoj, možná se na to již někdo ptal ale nepovedlo se mě to dohledat.

Potřeboval bych poradit ohledně ozvučení kláves pro domácí cvičení. Mám následující klávesy : http://www.roland.com/products/en/JUNO-G/

a k tomu jsem přemýšlel o koupi těchto monitorů: http://kytary.cz/kurzweil-ks-40a/HN116570/ .

Vím že jsou levné a nečekám od toho zázraky, stačí aby to alespoň nějak hrálo. Ale rád bych věděl nějaké alternativy (max cena do 3000 ) .

Další otázka je na zapojení. Bude mě stačit k tomu koupit tyto konektory, moc nerozumím tomu line A a B jako vstupy na monitorech, mám si tedy koupit hned 2x tohle balení konektorů a jeden dát do kláves do R a druhý do L?: http://kytary.cz/bespeco-sly2jr180/HN104838/

Moc děkuju za odpovědi.

Uživatelský avatar
Pawlik
Příspěvky: 267
Registrován: 21.10.2013 19:09
Bydliště: galaktický sektor ZZ9 plurálu Z alfa

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od Pawlik » 22.12.2013 20:34

Hele, jestli jsi začátečník a chceš to jenom na CVIČENÍ, tedy nikoli nahrávání...
Tak si myslím, že ti vystačí libovolné aktivní bedny k PC, třeba profláknuté Genius. Akorát vezmi nějaké lepší, které mají vstupy ne vestavěnou nitěnkou s malým jackem, ale které mají vzadu 2x cinch samice, na které napíchneš potřebný kabel. Proč zbytečně investovat do něčeho, co pak třeba ani nevyužiješ.
Ty monitory jo, ale kdybys chtěl i nahrávat.
Požaduju, aby v ČR dostali psi volební právo. Protože průměrný český pes má vyšší IQ, než volič Andrejka Babiška.

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od Nero » 22.12.2013 22:22

Ono to "nějaké" lepší bude spočívat ve víc věcech než jen konektorech. Například bych hledal takové, co mají woofer nějakých solidnějších rozměrů, alespoň nějaké 4", lépe 5".
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Venduliss
Příspěvky: 3
Registrován: 9.10.2015 17:03

Jaké repro?

Příspěvek od Venduliss » 9.10.2015 17:15

Ahoj, koupila jsem si starší pianko Casio PX 720, dole v domě mám pianino celopancéř z Vídně, ale bohužel ho nevynesu do podkroví, tak jsem musela jít touto cestou. Chcípám z toho electronického zvuku, jak bych hrála do plechu, ale když jsem zkoušela jiná elektrická piana v obchodech, nebylo to o moc jiné:-). Zajímá mě jaké máte repra, které doporučujete a které máte? doufám, že mi to zvuk vylepší:-) s nikým o tom nemluvím, ráda si pokecám s profíky:-)
Naposledy upravil(a) PtJaa dne 9.10.2015 19:14, celkem upraveno 1 x.
Důvod: [Sloučeno s existujícím tématem]

PtJaa
Moderátor
Příspěvky: 555
Registrován: 31.01.2012 1:03
Bydliště: Praha

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od PtJaa » 9.10.2015 20:01

Repráčky na takovýchto piánkách bývají zcela nepoužitelné. I když PX 720 je zvukem dost zastaralé, se slušnými repro/sluchátky může mít zvuk o mnoho tříd lepší. Upozorňuji ale, že zvuk piána,tak jak ho při hraní vnímáme, je na reprodukci hodně náročný.

Já znám tři možnosti:
1, Kdybys měla starší stereo hi-fi soupravu, klidně ze socialismu, kterou už třeba nikdo nepoužívá a leží na půdě, bylo by nejjednodušší připojit ji. Stačí funkční zesilovač a 2 bedny. Repráčky se nejčastěji dávají po stranách na, případně za piáno. Případně se poptat kolem. Nepíšu o nových, protože cenově bychom se asi dostali do nerozumných výšek vůči ceně piánka.

2, Pokud ti dlouhodobě nevadí sluchátka, kup si kvalitní sluchátka. Prosím ne levné šunty ani super-mega-basové nesmysly, také je třeba vybrat si nějaké, které ti budou pohodlné. Něco jako otevřené Sennheiser HD518. Pokud bys nesnesla typ kolem uší, lehké na uši jako Koss Porta Pro nebo Sennheiser PX100 by jako minimální řešení také přinesly výrazné zlepšení zvuku vůči tomu, co máš teď, i když jsou kvalitativně trochu jinde. Zajímavé téma o levných sluchátkách je také zde.

3, Zoufalé řešení by bylo zkusit si koupit počítačové repráčky. Já osobně ale mám s počítačovými bedničkami velmi špatné zkušenosti - nevím, co dělám špatně, ale kdykoliv jsem si nějaké koupil k počítači, běžel jsem je hned vrátit. Mám pocit, že výrobci dbají jen na to, aby to dole hodně dunělo a nahoře nějak syčelo a to je u nich kýžený zvuk. Nakonec jsem si i k počítači v práci pořídil starší zesilovač a HiFi bedny a doma ultralevné jednorepráčkové Geniusy, které aspoň mají čisté středy, když už nic jiného. Proto bych doporučoval spíš zkusit řešení 1 nebo 2, zvláště, když jsi zvyklá na kvalitu zvuku opravdového akustického nástroje.
Kawai CA65 :: Galaxy Vintage D, Vienna Grand a Giant :: Pianoteq 5 Stage :: Kontakt :: Reaper

Venduliss
Příspěvky: 3
Registrován: 9.10.2015 17:03

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od Venduliss » 9.10.2015 21:21

v Obchodech mi nabízacejí aktivní repra často od M-Audio http://www.audiotek.cz/m-audio-bx6-carbon-35804.html že prej to pomůže, taky si všímám že dvě repra už jsou dražší jak piano:-D, sluchátka mě nebaví, hraju pro lidi, už jsem slyšela o starých wifi a zesilovaci:-D nějak jsem si na to ještě netroufla.-D Vyplatí se koupit normálně nové dvě repra kolem 7000?

já vlastně potřebuju a chci dvě věci: hrát solidně pro lidi (max 30 lidí) s dobrým zvukem a nahrávat hudbu pro videa do pc (videoart, klipy, animace) pc bedny jsem připojila troje a všechny o ničem:-D bedny k pc patří prostě k pc:-D
Naposledy upravil(a) Hendrek dne 10.10.2015 6:35, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeny dva příspěvky.

PtJaa
Moderátor
Příspěvky: 555
Registrován: 31.01.2012 1:03
Bydliště: Praha

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od PtJaa » 9.10.2015 23:10

Ano. Aktivní repráčky je varianta, kterou jsem z cenových důvodů nerozepisoval, viz bod 1. Jako nové vybavení se k piánům často kupují aktivní reproduktory, staré HiFi se používá, protože se často povaluje kolem, ne že by mělo výhody.
Vendulis píše:já vlastně potřebuju a chci dvě věci: hrát solidně pro lidi (max 30 lidí) s dobrým zvukem a nahrávat hudbu pro videa do pc (videoart, klipy, animace)
Při nahrávání do počítače narazíš na 2 těžkosti. Jednak pro dobrou kvalitu nahrávky často nestačí integrovaná zvukovka počítače, jednak zvukový generátor Casia PX720 za moc nestojí - dynamika, rezonance apod. budou omezené, a podle typu repertoáru to bude více nebo méně slyšet.

Se zvučením pro "max 30 lidí" nemám zkušenosti, to už je skoro na jinou část fóra. Když opominu zastaralost zvukového generátoru PX720, trochu bych se také bál úzké charakteristiky vyzařování některých aktivních reproduktorů - lidé pak neslyší to, co ty, když máš monitory namířené na sebe. S tímto ale nemám zkušenosti, ani nevím, zda se to týká i uvedených M-Audio.
Kawai CA65 :: Galaxy Vintage D, Vienna Grand a Giant :: Pianoteq 5 Stage :: Kontakt :: Reaper

Venduliss
Příspěvky: 3
Registrován: 9.10.2015 17:03

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od Venduliss » 10.10.2015 8:31

s tím nahrávaním do pc, co si myslíte o mikrofonu ke klasickému pianu?:-) je to lepší než midi z casia?:-D

do budoucna by mě zajímala jedna věc...existuje momentálně digitální piano či křídlo, které se vyrovná opravdu jednomu z nejlepších klasických pián?:-D cena, značka? myslím si, že za pár let ty ceny určo klesnou, budou servisy atd.:-)
Naposledy upravil(a) PtJaa dne 10.10.2015 9:11, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeny 2 příspěvky.

PtJaa
Moderátor
Příspěvky: 555
Registrován: 31.01.2012 1:03
Bydliště: Praha

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od PtJaa » 10.10.2015 10:04

Venduliss píše:s tím nahrávaním do pc, co si myslíte o mikrofonu ke klasickému pianu?:-) je to lepší než midi z casia?:-D
Trochu usměrním. Z Casia lze nahrávat 2 způsoby:
1, Pomoci audio kabelu ze sluchátkového výstupu Casia do Line-In vstupu zvukovky počítače. Toto je jednoduchá cesta. Zde se projeví nízká pokročilost zvukového generátoru Casia. Pokud se nepořídí kvalitní (většinou externí) zvukovka, je problémem i kvalita zvukovky.

2, Pomocí MIDI výstupu z Casia (jak píšeš) do nejčastěji USB vstupu počítače, kde se teprve zvuk vygeneruje nějakým programem ("VST", "virtuálním nástrojem"). Midi obsahuje jen údaje o mačkání kláves, zvuk neobsahuje. Tento způsob je trochu komplikovanější, než ho rozchodíš, a musíš si koupit ten program (cena bývá něco přes 100E). Kvalita je však nesrovnatelně lepší než 1.

Co se týká porovnání tohoto způsobu s mikrofonem (spíše snad mikrofony?) a klasickým pianem - zde se názory mohou lišit. Když odmyslím špatnou klaviaturu Casia, díky které zahraješ lépe na klasickém piánu, myslím, že VST je jednodušší a levnější cesta k dobrým výsledkům. Ty VST nástroje klavíristé v pohodě používají na nahrávky, myslím s výjimkou klasické hudby. Pokud má tvé akustické piano opravdu dobrý zvuk a máš akusticky vhodnou místnost, možná můžeš dosáhnout lepšího výsledku mikrofony (jedním bys těžko dosáhla sterea), ale je to více laborování, než se to naučíš, a bude to výrazně dražší.

Nahrávání pianina se myslím řeší zde.
Venduliss píše: do budoucna by mě zajímala jedna věc...existuje momentálně digitální piano či křídlo, které se vyrovná opravdu jednomu z nejlepších klasických pián?:-D cena, značka? myslím si, že za pár let ty ceny určo klesnou, budou servisy atd.:-)
Ceny digitálních pián moc neklesají, top modely se ani moc nemění. Je to logické - nejvíce stojí klaviatura, což je mechanicky náročná část.

Nejlepším klasickým piánům se zatím žádný digitál nevyrovná. I tak je ale dobré specifikovat, v čem:
-V klaviatuře? Některé digitály obsahují skoro kompletní klaviaturu menších křídel, ale ne top modelů - to by nikdo nezaplatil.
-Ve zvuku nahrávky? Když započítáme VST, tak tady se pomalu blížíme.
-Ve zvuku přímo z nástroje? Hodně těžké - není snadné napodobit šíření zvuku ozvučné desky - reproduktory to ani vůbec nejde.
-V celkovém zážitku ze hry? Těžko budeš mít stejný dojem, když sedneš k digitálu, jako když sedáš k naleštěnému křídlu za milion (pravděpodobně navíc v sále).

Na druhou cenu, není enormně těžké získat sestavu, která poskytne zážitek ze hry srovnatelný s nějakým průměrným pianinem nebo podřadnějším křídlem. Hlavní výhodou digitálu ale zůstává, že člověk neruší sousedy ani vlastní rodinu. Takovou sestavu myslím mám i já - koupil jsem si Kawai CA65 kvůli výborné dřevěné klaviatuře a zvuk mi při hraní generuje v počítači VST (viz bod 2 nahrávání). Nejslabší článek zážitku je, že mám na hlavě sluchátka, nebo výjimečně (kvůli sousedům) hraji přes staré HiFi reproduktory na piánu.
Kawai CA65 :: Galaxy Vintage D, Vienna Grand a Giant :: Pianoteq 5 Stage :: Kontakt :: Reaper

neibour
Příspěvky: 105
Registrován: 19.07.2013 12:32

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od neibour » 11.10.2015 6:58

U své Kawai ES7 jsem laboroval též - řešil jsem ozvučení doma, aby bylo při hře povznášející - minisystém, zesilovač s repro, receiver s repro, atd.... Vždy docházelo k zahuhlání a tříštění zvuku. Vestavěné reproduktory v piáně přitom hrají čistě, ale chybí dostatečný bas. Konečné rozhodnutí padlo na koupi subwooferu Yamaha, který je ovšem velmi uškrcen tak, aby pouze decentně podebíral bas při větší dynamice. Každá jiná snaha se mi vždy odrazila ve velkém zkreslení , toto mi vyhovuje. Nazvučit piáno není vůbec lehké, sluchátka nejen že mi vadí, ale ve všech zkoušených modelech (bez ohledu na cenu) se zvuk tříští. Při porovnání s klasickým pianinem, které mám v přízemí je elektronický nástroj jen solidní trenažér od pravého piána je to stále na míle daleko. Od doby co jsem si zrenovoval klasické socialistické pianino na Es 7 moc nehraju. Ale jako přenosný nástroj skvělá volba...
Ladění a opravy pian
Pianino Scholze (soc. model) po renovaci
Stage piano Kawai ES7
Behringer Xenyx 802
The Box MA 120 MK II

Petr13
Příspěvky: 184
Registrován: 31.01.2016 14:10

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od Petr13 » 27.03.2017 10:14

Já jsem k stage pianu koupil dvě aktivní bedny, KRK 5G3 za 3890 Kč kus. https://kytary.cz/krk-rokit-5g3-white/HN145123/
Kdybych do toho chtěl investovat víc, vybral bych si ADAM AUDIO A5X za 8920 Kč kus: https://kytary.cz/adam-audio-a5x/HN117684/

oyza
Příspěvky: 5
Registrován: 18.05.2017 9:51

Yamaha P-115 a zvuk z repro

Příspěvek od oyza » 18.05.2017 10:13

Zdar borci, mám doma pár týdnů P-115 a jsem trochu zklamán co se týče zvuku z repra. Do sluchátek je to super, bez sluchátek vydatně horší. Zejména oblast kolem C je poslechově divná. Když vypnu nebo stáhnu ten systém IAC je to lepší, ale pořád nic moc. Dokonce i zvuk přes přiblblý Ipad a free verze SAMPLETANK je snad hezčí než to co leze z repráčků - ano nemá to basy ale aspoň není zvuk tak "zamatlaný". Zkusím se někde v obchodě stavit a zkusit jiný kus jestli to je jen chyba mojeho nebo obecně. Zvuk co hrají na různých videích na YT je většinou hnán přes nějaký jiný audio systém, takže zvuk samotného DP jsem vlastně asi nikde neslyšel. Napadla mě varianta připojit nějaké aktivní repro. Mám doma hned vedle genius 5.1 - z toho ten zvuk sice leze, ale krása to není - chybí woof s basy a není asi možnost jak to pustit do beden + woof nebo je? Pak mám sice Yamaha zesík ani už nevím jaký a Magnáty, ale ty stojí úplně mimo piano. Co připojení aktivních monitorů? Ideálně něco malého. Díky za případné info

Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 1570
Registrován: 3.11.2011 12:55

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od Ivan » 18.05.2017 13:06

Inak možno od veci rada, ale ak to nie je nevyhnutné, skús si zvyknúť na hru so slúchadlami. To je to najlepšie čo môže byť. Nejaké kvalitné hi-fi uzavreté slúchadlá ti dajú maximálny feedback... Monitory sú zvukovo ploché, môžeš byť sklamaný, lacnejšie ťa budú dráždiť možno vyšším šumom a pod.
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést i spory, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.
YouTube | Bandcamp | Spotify

jung
Příspěvky: 270
Registrován: 18.04.2012 14:26

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od jung » 18.05.2017 14:17

Měl jsem na ozvučení 2.1 sestavu pro PC, tedy i se subwooferem. Teprve až jsem si pořídil aktivní bedny Skytec, můžu vychutnat zvuk Hammondů Sk1 i Casia Privia. Jsou poněkud větší - až 300W, ale i s dvoupásmovým equalizerem a mám je ztlumený na věrný zvuk piana, či varhan.
Cena je lidová: Jedna bedna za cca 3.500,- , ale investice 7.000,- za stereofonní zvuk se bohatě vyplatila.
Myslím, že najdeš i menší.

J.

oyza
Příspěvky: 5
Registrován: 18.05.2017 9:51

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od oyza » 18.05.2017 14:45

ja hraji na sluchatkach, protoze cas mam vetsinou 22:00+, ale v momente kdy chci neco zahrat "verejne" rodine a spis se trochu otrkavat od tremy, kdy te slysi i nekdo jiny(hraval jsem za mladi na harmoniku na koncertech, ale na piano se ucim ted a sam, tak jsem proste nervozni, neumim to a chci se toho postupne zbavit a zahrat si proste jen tak). Je mi blby, kdyz to zni divne rikat zene, hele ale ve sluchatkach je to lepsi... Jakakoliv hra bez sluchatek mi kazi radost ze hry, protoze neverim tomu, ze jsou v tom tak mizerny repraky. Chapu, ze je to stage piano, kde se pocita se zapojenim do aparutry, ale cekal bych takove repraky u prditka za 5000,-. I moje prvni samohrajky PSR 443 mely lepsi zvuk. Nejsem prehnane narocny na kvalitu repraku ani zadny ultrafajsmekr pres ultrabrilliantclear sound, ale ten zvuk je proste divny. Proto me zajima, jestli nekdo kdo ma tento samy model doma ma podobny "problem". I ty Genius surround male repracky hraji lip nez to co je vevnitr. :(

oyza
Příspěvky: 5
Registrován: 18.05.2017 9:51

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od oyza » 18.05.2017 21:32

Tak jsem vletnul do muzik shopu, hned do dvou a zjistil, ze tak blbe hraje jen ten muj kus. Zitra to zkusim hodit na reklamu.

Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 1570
Registrován: 3.11.2011 12:55

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od Ivan » 19.05.2017 14:23

Uf, no tak to by som od Yamahy nečakal, ale môže sa stať.
oyza píše:Je mi blby, kdyz to zni divne rikat zene, hele ale ve sluchatkach je to lepsi...
Ja to mám doma naopak, mne to väčšinou žena hovorí "Nechceš si to dať na sluchádlá? Bude to lepšie..." :mrgreen:
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést i spory, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.
YouTube | Bandcamp | Spotify

oyza
Příspěvky: 5
Registrován: 18.05.2017 9:51

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od oyza » 22.05.2017 12:08

Tak beru zpět, hraje to stejně. Jiný prostor, větší hlasitost... Bylo mi vysvětleno, že nemám čekat od těch chroptítek zázrak a příště si koupit klavír nebo digitální piano a ne stage. Maj pravdu no. Nějak pořešim ty bedýnky.

vlastas
Příspěvky: 25
Registrován: 12.04.2014 18:28

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od vlastas » 24.05.2017 9:43

No teď jde o to jaký digitální piano. Mám Arius 162 a taky se zvukem nejsem spokojenej. Středy dobrý ale basy josu takový plechový. Vejšky zase nepříjemný. Když to píchnu do pc 2.1 sestavy, sice si posílím basy, ale jen opatrně, protože pak je to zase nepříjemně nepřirozeně dunivý, ale hlavně zvuk je pak celkově nečistý a hnusný. Zase tím naopak významně zmrvím ty středy. Není se čemu divit, repráky k PC jsou prostě k PC na hry, jak tu již zaznělo. To nemá s klavírem nic společnýho.

Ještě se zeptám, používám normálně sluchátkový výstup (když tam jiný není). Je to tak normální a v pořádku? V případě těch monitorů, nebo hifi zesíku se běžně používá sluchátkový výstup? Nebo stage piana mají normálně audio výstup?

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6354
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučení kláves na domácí cvičení

Příspěvek od pavlii » 24.05.2017 10:21

Mívají standardní linkové výstupy. Jde prakticky jen o to, že v cestě není kvalitativně rušící prvek (čti: sluchátkový zesilovač).

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Odpovědět

Zpět na „Klávesové nástroje a syntezátory“